neemt motie Verlinde aan Krasse fietser gaf voorrang. Maakt bedrijf werkelijk verlies? Straten Nieuwland worden opgehoogd Schade aan bomen: ander strooizout KINGrV m ÜP -A- schiedam J Geen fietsen meer mee in trein I Cassettedecks Hennse JCoRiïïCJStöSR heet u van harte welkom - v T" I DINSDAG 20MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester en wethouders van Schiedam zullen bij de regering en het parlement alle invloed aanwenden om de werkgelegenheid in de scheepsboüw en de metaal veilig te stellen. Dat is het resultaat van een motie van gemeenteraadslid Arie Verlinde (PvdA) gisteravond in de Schiedamse ge meenteraad. Hij stelde de slechte werkgelegenheidssi tuatie in Schiedam en het gehele Rijnmondgebied aan de orde en diende de motie in die door alle partijen werd gesteund. ■Arie Vertinde: „calamiteit rvan regionale omvang". W "W" ut ""rn IA A vA I p SCHIEDAM - De jjl-jarige fietser O. V. uit Schiedam is zaterdag middag met een hersen schudding in het Nolet- ziekenhuis opgenomen, nadat hij in aanrijding was. gekomen met een personenauto. Op de kruising van de Laan van BórEs ën de Peter van Anrooylaan in Groenoord gaf de fietser geen voor rang aan de 46-jarige automobilist R. W. S, Deze kon de 81r jarige niet meer ontwijken. a Als Naarden Chemie zijn zin krijgt verdwijnen er bij Lenderink b.v. in Schiedam acht banen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „We zul len zoveel mogelijk doen om te voorkomen dat hier banen wegvallen", zegt de heer Van Wezel, lid van de ondernemingsraad van Lenderink B.V. in Schie dam. „Van de voorgeno men reorganisatie van Naarden Chemie is nog maar weinig bekend en in de ondernemingsraad is er nog niet over gepraat. We maken ons in ieder geval geen onnodige zor gen." SCHIEDAM - Ge meentewerken Schiedam gaat in de toekomst waarschijnlijk een ander soort strooizout gebrui ken om de gladheid te be strijden. Het zout dat mo menteel. wordt gebruikt, brengt grote schade toe aan de bomen. (onder de Amstelbron) Heeft 'n nieuwe eigenaar. U Morgen woensdag 21 maart krijgt u 'H GRATIS DRAHKJE EN HAPJE aangeboden. Open: wo - do - vrij - za - zo vanaf 20.00 uur. >iu v Én zondagmiddag vanaf 14.00 uur. TOT ZIENS wmtömmmsm Van een medewerkster SCHIEDAM - „Je kunt niet blijven roepen: Vrou- wen hebben een heleboel rechten, als je er niet bij zegt dat ze ook een heleboel plichten hebben." Dat moest Tweede-Kamerlid voor de PvdA Ineke Haas-Berger antwoorden op vragen van meer dan 50 vrouwen. Op verzoek van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Ar- - beid kwam ze gisteren in de Amstelbron een betoog bouden over het 5-urige-werkdag-pian. Ineke Haas voor de Schiedamse Rooie Vrouwen: vele twijfels zijn." „Ik kan me goed voorstellen dat er wer Sul scheepsbouw veilig' Hij stelde dat bet RSV-con- eern de afspraken met de rege ring cn de vakbonden over de .plaatsing van Gusto-werkne- .mers bij de RSV niet nakwam en dat Schiedam weer gecon fronteerd wordt met een golf van ontslagen als het concern de jnatte" sector volledig zou af stoten, wat In bet voornemen ligt Volgens hem moet de rege ring een verder verlies van ar beidsplaatsen tegengaan door nakoming van de vorig jaar toe- gezegde steunmaatregelen en door verbetering van de order portefeuille in de scheepsbouw. Verlinde kwam tot zijn inter pellatie door de sombere berich ten over de werkgelegenheid in het Rijnmondgebied. „Het uur der waarheid" zou zijn geslagen en: „Grote onrust in scheeps bouw". Hij zei: „In 1977 ging het om het behoud van ongeveer 1.000 arbeidsplaatsen bij Gusto en een groot aantal arbeidsplaatsen bij de toeleveringsbedrijven. Daarvoor werd 1,9 miljard gul den uitgetrokken en volgens een afspraak zouden er geen ge dwongen ontslagen vallen. De mensen zouden worden onder gebracht bij verschillende wer ven van de RSV. Nu blijkt dat daarvoor nog 2 miljard gulden nodig is." Hij zei dat 430 Gusto-werkne mers nog geen andere baan heb ben gekregen en dat voor 157 zelfs een ontslagaanvrage was ingediend. „De periode van overbrugging van de moeilijke periode duurt veel langer dan verwacht en 2al volgens opti misten tot 1981 duren en volgens pessimisten tot 1985." Verlinde sprak ook over de si tuatie in de chemie en zei: „De raffinaderijen werken op het ogenblik op 60 procent van hun capaciteit en volgens minister Van Aardenne zal die capaciteit worden afgebouwd." CALAMITEIT Volgens Verlinde kan dat al les leiden tot een „calamiteit van regionale omvang", zeker als de plannen van RSV door gaan om de werkgelegenheid in de scheepsnieuwbouw, de off shore en de reparatie terug te brengen van 12.000 mensen tot 6.000. Oplossingen om uit de ma laise te komen, zoals-Verlinde die noemde, zijn: controle op de investeringen, inspelen op toe komstige ontwikkelingen, het zich toeleggen op gespecialiseer de scheepsbouw en vernieuwing van het produktie-apparaat. Schiedam zou de werkgelegen heid'moeten uitbreiden in de niet-commerciële sector, zoals de stadsvernieuwing. Wethouder Scheeres van Eco nomische Aangelegenheden schaarde zich volledig achter de motie. Volgens hem was de si tuatie in de chemie niet zo be roerd als Verlinde het voor deed komen, maar over de scheeps bouw was hij net zo somber: Hij zei dat B. en W. wel alle invloed zouden kunnen aan wenden. maar dat die invloed vrij gering is. „Dat betekent dat we alles op alles moeten zetten", zei hij. „Met lagere overheden als Rotterdam en de provincie vormen we één front en we voe ren zeer regelmatig overleg met de Kamercommissie, de minis ter en de FME. We zullen het niet alleen bij overleg houden, we zetten ook onze voelhoorns uit voor alternatieven voor de werkgelegenheid." Eef Colié van de CPN en Anne Marijke Peterhans-Steen van D'66 dachten alternatieven ge vonden te hebben. Collé zei: „De weiven kunnen onderwater- werktuigen gaan bouwen en bijvoorbeeld de gastankers die dadelijk het vloeibare aardgas uit Algerije en Nigeria moeten halen. D'66 sloot zich daarbij aan. Een andere mogelijkheid was volgens hem de 35-urige werkweek en hij vroeg of B. en W. bereid waren om achter dat streven te gaan staan. Scheeres gaf echter te kennen dat hij dat alleen ten tijde van de onder- handelingèn kon bekijken. Tot slot zei Scheeres: „Ik ben blij dat de gehele raad de motie ondersteunt, want moties die al eerder in deze raad met een krappe meerderheid waren aan genomen, maken bij de regering in Den Haag weinig indruk!" 1 - L. 'S "SCHIEDAM - Uit de auto van dè 20-jarige L. K. uit Schiedam is in de nacht van zondag op maandag een cassetterecorder gestolen met vijf bandjes, teza men met een zonnebril en wat j papieren. Zijn wagen stond ge parkeerd op de Nieuwe Haven. 'De waarde van het ontvreemde bedraagt 250 gulden, de schade is begroot op 300 gulden, t In dezelfde nacht zijn tijdens een rit langs een vijftal stop plaatsen tussen Rotterdam Zuid en Schiedam uit de bestelauto van de heer P. J. D. twee casset- "tedecks en een pickup gestolen. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. De waarde van de spullen bedraagt 1082 gulden. /De 58-jarige A. K. uit Schie dam heeft zondagmiddag onder invloed van drank en medicij nen met zijn auto drie gepar keerd staande wagens aangere den. Omstreeks vier uur startte hij rijn wagen en reed vooruit tegen een auto, waarbij hij geen' schade veroorzaakte. Dat deed hij wel toen hij achteruit reed tegen een andere auto. Aange komen op de kruising van de Havendijk en de Lekstraat was- hij het stuur niet meer meester en beschadigde een daar gepar keerde wagen zwaar. Op het po litiebureau stond hij bloed af. Na verhoor kon hij naar huis te rug. In de woning van de 33-jarige J. P. in de Edisonstraat is afge lopen vrijdagavond ingebroken. Vermist worden drie kasche ques, een blauw spaarpotje met 200 gulden en een rijbewijs. De deur werd met een valse sleutel geopend. Uit de auto van W. de G. uit Schiedam is in de nacht van za terdag op zondag een cassette recorder gestolen ter waarde van 200 gulden. De wagen stond geparkeerd in de Alberdinghk Thijmstraat. De schade aan de wagen bedraagt 225 gulden. «WW As AS v.- weg bij Leniderink Lenderink B.V. In Schiedam maakt deel uit van het chemisch concern Naarden Chemie met vestigingen in Nederland en Frankrijk. Vorig jaar leed het bedrijf een verlies van 4,4 mil joen gulden en de raad van be stuur van de onderneming heeft daarom een reorganisatie aan gekondigd. Veertig banen moe ten nog dit jaar verdwijnen en acht ontslagen zouden in Schie dam moeten vallen. Daardoor zou het personeelsbestand bij het eiwitderivatenproducerend bedrijf van 37 man .teruglopen tot 29, een ingrijpende operatie. Ook probeert men nog dit jaar een koper te vinden. Lukt dat niet, dan zal aan het einde van het jaar bekeken worden wat er na 1 januari 1980 moet gebeuren. Vandaag beginnen de onder handelingen tussen Naarden Chemie en de vakbonden over de maatregelen en een daarbij behorend sociaal plan. De heer Boersma van de In dustriebond NW zegt over Lenderink: „Het is moeilijk te achterhalen of Lenderink ver liesgevend is door Het ingewik kelde systeem van kostenbere keningen. Volgens cijfers van een stuurgroep'rentabiliteit van Naarden Chemie uit 1978 zou Lenderink B.V. bijdragen tot het verlies van de gehele onder neming, maar wij hebben sterk de indruk dat dat niet zo is. Bo vendien geeft de ordermap op het ogenblik aanleiding tot posi tievere geluiden. De markt voor het Schiedamse bedrijf trekt al weer aan. Naarden Chemie komt zelf al weer enigszins terug van het* plan om Lenderink meteen van de hand te doen door 1979 als proefjaar te beschouwen", gaat. de heer Boersma verder. „Zij laat echter alleen de mogelijk heid open van óf sluiten óf ver kopen. Wij als vakbond willen een derde mogelijkheid en dat is gewoon voortbestaan!" De heer Van Wezel van de on dernemingsraad van Lenderink B.V. kon niet zeggen of het be drijf verlies dan wel winst .boekte. „Daar mag ik nog niets van zeggen", was rijn commen taar. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het op peil brengen en her- inrichten van een wijkgedeelte in Nieuwland-Midden tussen de Burgemeester van Haarenlaan, Jan van Zutphenstraat, Burge meester Honnerlagë Greteiaan en Piersonstraat - -Vooruitlopend op deze werk zaamheden is de dienst van ge meentewerken reeds gestart met het op peil brengen van de riolering. - Hoewel zal worden getracht de overlast tot het uiterste te beperken, zullen tij dens de uitvoering van deze noodzakelijke werkzaamheden bepaalde ongemakken voor de' bewoners niet altijd kunnen worden vermeden. c Wegafsluitingen en omleggin gen zullen met borden worden aangegeven. Afhankelijk van de grootte van de ophoging zullen - •plaatselijk de beplantingen moeten worden verwijderd en enkele bomen worden ver plaatst Daar gelijktijdigde kabels en leidingen op de goede hoogte' worden gebracht, vragen deze omvangrijke werkzaamheden een tijdsduur van ongeveer 48 weken. De sneeuwval en de Ijzel van de afgelopen winter hebben de aandacht op dit euvel gevestigd. De grond rond die bomen verzilt helemaal De régen zorgt er ge lukkig nog voor, dat de schade beperkt blijft, omdat het zout wordt weggespoeld. De hoofdafdeling Plantsoenen van Gemeentewerken Schiedam gaat samen met de VRO.- M-dienst extra aandacht aan de gezondheidstoestand van de bo men schenken. Beiden zullen z» een onder zoek instellen of men niet over zou kunnen gaan op calcium- chloride of ureum. Ureum is aanmerkelijk duurder, maar de schade blijft wei tot een mini mum beperkt. Het produkt wordt ook wel gebruikt als meststof. Als de zomerdienstregeling in gaat zulten de Nederlandse Spoorwegen op de lijn Rotter dam - Hoek van Holland alleen nog met de zogenaamde "sprin ters" rijden. Ook momenteel worden deze nieuwe treinstellen al gebruikt op deze lijn, maar men rijdt nu nog grotendeels met oud mate rieel. Een woordvoerder van de spoorwegen vertelde dat het for meel de bedoeling is at per 1 april, gelijktijdig met de invoe ring van de zomertijd, de gehele dienstregeling met de razend snelle en zeer weinig geluid pro ducerende treinstellen af te wer ken. Het ziet er echter niet naar uit dat dat helemaal zal lukken. Op 27 mei zal meneer Spoor ech ter zeker de beschikking hebben over zijn nieuwe treinen, want - dan zijn de fabrieken wel klaar met de bouw ervan. Vanaf die datum zal het daardoor niet meer mogelij kzijn zelf de fiets in de trein mee te ne men van of naar de stations in VIaardingen, Schiedam en Maas-, sluis. De sprinters hebben name lijk geen laadruimte. Vanuit Hoek van Holland is fietsvervoer door de reiziger zelf nog wel mo gelijk. Daarvoor moet dan ge bruik gemaakt worden van de boottreinen, die over het alge meen wel een bagageruimte heb ben. 'yi?''f t w' Het publiek, waaronder vele VOS {Vrouwen oriënteren zich in de Samenlevingj-cursisten, leden van praatgroepen, vrou wen uit politieke partijen en vrouwen uit de dienstverlenen de sector, zoals ziekenverzor ging en verpleging, vuurden na het pieidoói vele vragen af. Door deze harde en brandende vragen werd de zelf zeer geëmancipeer de Ineke Haas-Berger gecon fronteerd met de problemen, die er nog zijn ten aanzien van het 5-urige werkdag-plan. Op informerende en gecon centreerde wijze legde zeuit aan de geïnteresseerden waar om er een 5-urige werkdag moet komen. Ineke Haas-Berger: „Een verdeling van het werk en het inkomen moet in de toe komst een feit worden. Een aan tal mogelijkheden om meer ar beidsplaatsen te creëren zijn bij- voorbeeld: iedereen eerder met pensioen; tussentijds 1 jaar studieverlof of bijscholing; de 35-urige werkweek. Ik ga echter van de stelling uit dat we bij de ze maatregelen, die we moeten gaan nemen, mede moeten in calculeren hoe de belangen van de vrouwen erop staan. En dan is voor mij de werktijdverkor ting per dag dé uitkomst" Enigszins sceptisch stond het publiek daar wel tegenover. „Maar", zei Ineke Haas, „ik kan me goed voorstellen dat er vele twijfels zijn. Het moet een zeer geleidelijk proces worden. En tijdens dat proces moet de men-, taliteit, zoals die er op het mo ment nog ten aanzien van de maatschappij is, veranderen". Ineke Haas-Berger stelde vooral dat het doel niet uit het oog verloren moet worden. „Wat willen we bereiken?", vroeg ze zich af. „Meer vrije tijd of meer arbeidsplaatsen en een gelijke en eerlijke verdeling van die plaatsen. Als we daar op dit mo ment over praten, dan zullen we dat met inbegrip van de moge lijkheden voor vrouwen moeten doen. Niét alleen de vrouwen la ten meewerken, wanneer ze, economisch gezien, niet gemist kunnen worden". Dat de mentaliteitsverande ring er moet komen, en dat de mensen anders moeten gaan denken over de rollen die rij in deze maatschappij bekleden (man die werkt en vrouw die het* huishouden doet en voor de kin deren zorgt) daarvan was ze overtuigd. „Daarom ook sta ik nu zending te bedrijven. Want alleen door er veel over te dis cussiëren en er over van ge dachten te wisselen met mensen in het hele land, kunnen we de mentaliteit veranderen", aldus Ineke Haas-Berger, die zelf drie dagen in de week zeer hard aan het politieke werk is in Den Haag en óók voor Kamerleden en de zeer invloedrijke beroe pen, zoals die van ministers en burgemeesters verdeeld zag worden.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2