jd: Raad aantal heipalen voor wijkontmoetingscentrum OpforCTlgSt \Dakconcert' toch mee ;en ruim inboedel van Mauritsbuis op9 Ophoging duurt jaar Brand bij HCG: schade beperkt Jonge dief aangehou den 1 b Golf van i inbraken W oningkartotheek steeds belangrijker i E schiedam Pierre Janssen verwacht steun uit Schiedam Aangeschoten bromfietser botst tegen spoorbomen Meisje loopt onder auto: hersenletsel Gemeente geeft overzicht uit Kt afl f U Bejaarde onwel Rietzeilers houden weer bingo» avond 12 i 'EmanueUe' in Oost Jongelui beschieten 'i auto met Buks Koi DINSDAG 27 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINAW SJgsss Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Eén van de bewoners van Schiedam Noord zal op 25 april de eerste paal in de grond mogen jagen voor het op het Bachplein te bouwen Wijkont moetingscentrum. Welke bewoner die eer te beurt valt gaat een wedstrijd uit maken. Mensen die de hoofdrol willen spelen tijdens de feestelijke gebeurtenis moeten raden hoeveel palen er de grond ingaan voor het ge bouw, waarin de bibliotheek, de muziekschool en de opbouwwerker een definitieve ruimte krijgen SCHIEDAM - De col lecte, die tijdens het dak concert-van zaterdag In de Grote Kerk Is gehou den, heeft 2200 gulden op geleverd. Ondanks het magere bezoekersaantal van 450 verwacht het or ganiserend comité "Schiedam zingt" toch nog een leuk bedragje over te houden voor de restauratie van het lekke dak. Het bouwrijp maken van de grond waarop het wijkontmoetingscentrum komt te staan is onlangs begonnen. ■roto botxn: In juni vorig jaar presenteerde de werkgroep vol trots de bouwplannen voor het nieuwe wnjkontmoetingscentrum aan de bevolking van Noord. SCHIEDAM - Verkoop de Nachtwacht en ruim de inboedel van het Mau- ritshuis op. Die suggestie, heeft Pierre Janssen, oud-directeur van het Stedelijk Museum, zater dag in het Vara-radio- programma "Zout in de pap". Hij verwacht voor zijn idee veel enthousiaste aanhang te krijgen uit Schiedam. Pierre Janssen: „Socialisten onder elkaar.' w SCHIEDAM - Doordat zijn jas verdacht uitpuil de, heeft de politie zondag in de vroege ochtenduur tjes de 14-jarige Vlaar- dinger H. van S. kunnen aanhouden. De jongeman fietste op de Vlaardinger- dijk met een basketbal in de hand toen hij werd op gemerkt. Onder zijn jas kwamen een stereocas- settedek en wat kleine spulletjes te voorschijn. SCHIEDAM - De poli-*: tie heeft gisteren handen- vol werk gehad aan het»: registreren van diefstal-^ len, die het afgelopen .1 weekend gepleegd zijn. I» ÉlftÉ't Ongeveer de helft van de 179 eenkamerwoningen bevindt zich in de Gorzen, zo blijkt uit het kartotheek. I mr ger cor :Fic ner SUF (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wo- ningkartotheek, de docu mentatiemap van het Schiedamse woningbe stand, wordt met de werkzaamheden voor de stadsvernieuwing steeds belangrijker. Ook door de nieuwe woonruimtever ordening wordt de vraag naar informatie over alle woningen van meer be lang. Schiedam heeft daarom nu een uitgebreid overzicht van alle woon huizen uitgegeven. ff de eerste *.y>> sfc-L** Het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van het centrum is onlangs begonnen. Op het ogenblik zijn bulldozers bezig om het stuk weg tussen de Zwaluwlaan en de Schiedamse- weg te verwijderen en om het terrein te egaliseren. De hoge opbrengst is mede te danken aan de inspanningen van het Schevenings Vissers vrouwenkoor. waarvan de leden tijdens het concert gecollecteerd hebben. Het comité "Schiedam zingt" reserveert in ieder geval de op brengst van de collecte voor het goede doel. Mogelijkerwijs komt er uit de kaartverkoop nog wat bij. Zo zijn de onkosten wat la ger dan aanvankelijk begroot,"» omdat geen gebruik behoefde te- worden gemaakt van 650 extrgl stoelen. Deze waren wel gere-' serveerd, maar dankzij de wel-' willende opstelling van de ver huurder konden ze tevoren wor~; den afbesteld. De bouw van het centrum kwam deze maand nog even in gevaar doordat de bouwkosten volkomen bij verrassing veel hoger bleken dan verwacht De gemeente had een bijdrage van 4,5 miljoen uitgetrokken, maar geen enkele aannemer zag kans om met dat geld een wijkont moetingscentrum van de grond te krijgen. Een extra subsidie van 1,5 miljoen was zodoende noodzakelijk. In de gemeente raad moest men de "hand over het hart halen" om het bedrag ter beschikking te stellen. De eerste plannen voor het wijkcentrum dateren van 1971, toen een groep deskundigen en ambtenaren een programma van eisen opstelden. Een archi tect maakte daarop in 1973 een voorlopig ontwerp. In 1975 ont stond de werkgroep wijkont moetingscentrum uit vertegen woordigers van wijkverenigin- gen en de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord. De werkgroep stelde een nieuw programma van eisen op en eis te een verwevenheid van de verschillende te realiseren voor zieningen in het wijkcentrum. Zij wenste een PTT-kantoor, een bibliotheek, een kruisge- bouw en een ontmoetingscen trum bijeengebouwd. Die wens wordt nu gereali seerd en omdat de werkgroep én wethouder Posthoorn vinden dat het centrum er voor de be woners zal zijn, mag een bewo ner de eerste paal slaan. Iedere bewoner van Schiedam boven rijksweg 20 kan meedoen en moet op een briefkaart schrijven hoeveel palen hij of zij denkt dat er de grond in zul len gaan. De briefkaart moet ge frankeerd zijn met minimaal één gulden en maximaal 10 gul den en kan gestuurd worden aan Werkgroep Wijkontmoe tingscentrum (SSSN), postbus 4015 te Schiedam. Met het extra bedrag aan postzegels steunen de inzenders de actie die de werkgroep gedurende de bouw gaat voeren. Bij meer goede oplossingen gaat het lot de winnaaar aan wijzen. Ambtenaren, werk groepsleden en andere direct betrokkenen en familieleden zijn van de wedstrijd uitgeslo ten. De sluitingsdatum van de prijsvraag is op 7 april. <"*»Xr Pierre Janssen vertelde, dat hij al jaren heeft lopen piekeren ever de vraag wat voor actie groep hij eens zou oprichten. Hij kwam op het idee de Nachwacht te verkopen naar aanleiding van ideeen van de PvdA-bestuursle- den Hans Bakker en Hans Ko- nings. Die stelden onlangs in een geruchtmakende notitie voor de eigen collectie van het museum te verkopen en het mu seum om te bouwen tot een cul tureel centrum. Volgens Janssen hangt de Nachtwacht er alleen maar voor de toeristen en komt geen Am sterdammer ernaar kijken. "Het Rijksmuseum kost ontzettend veel geld", zei hij. "Die toeristen moeten naar de wc. Wat kost dat niet aan onderhoud en water?" Janssen pleitte ervoor de sup poosten van het Rijksmuseum aan te stellen als streetcomer- werkers voor werkloze schil ders. Voor Bakker en Konings had Janssen een "hartelijk bewon derend woord". Hij sprak over een "briljant, vooruitstrevend en gedurfd idee". Toch noemde hij het voorstel van de beide Hansen amateurswerk"Het Schiedams Stedelijk heeft maar een klein coüectietje met een paar Appeltjes erin." Pierre Janssen stelde voor het Arnhems Openluchtmuseum te verkopen' en er Vietnamese vluchtelingen in te huisvesten. Mocht Bronbeek gesloten wor den, dan zouden de bewoners daarvan" er ook onderdak kun-, nen vinden- "En als we nu toch als socialisten onder elkaar be zig zijn", vervolgde hij. "dan kunnen we ook alle transforma torhuisjes verkopen." - Tenslotte pleitte Janssen voor de aanstelling van socialistische cultuurthuisbezorgers, die met een diaprojector onder de arm de cultuur huis-aan-huis uitleg gen. "Een stap verder is wan- neer de kunstenaars ook zelf bij oris thuis komén. Dan pas heb- f bén we een cultuur waaraan de socialistische arbeiders deel 3 Jbebben", zo besloot Pierre Jans- f&en'zijn snerende parodie op het I voorstel van de twee Schiedam- se socialisten. "V - - 5-, SCHIEDAM - Doordat hij te diep in het glaasje had gekeken, botste de 44-jarige P. van B. uit Schiedam vrijdagavond met zijn bromfiets tegen de spoorbomen van de spoorwegovergang op de Nieuwe Damlaan. Met een wond aan zijn Imkerenkel is de man naar het Gemeenteziekenhuis gebracht De 16-jarige bromfietser L. J. K kwam zondagochtend ten val toen hij moest remmen voor de 51-jarige automobilist P. S. De jongen werd met een gekneusde voet naar het Gemeentezieken huis gebracht en kon na behan deling huiswaarts keren. SCHIEDAM De 73-jange J. tGrudelbach is zondagavond on wel geworden toen hij aan het wandelen was op de Singel. Een agent paste mond-op-mond beademing toe, waarna de be jaarde per ambulance in allerijl naar het Gemeenteziekenhuis werd overgebracht. Na aan komst bleek hij te zijn overle den. Doodsoorzaak is een hart aanval SCHIEDAM Het 8-jange meisje S.O. is op de Vlaardin- gerdijk door een auto geschept Mt ernstig hersenletsel is het kind naar het Dijkzigtzieken- huis overgebracht Zij verkeert in levensgevaar. Het meisje stak zondagmid dag plotseling tussen gepar keerd staande auto's de rijbaan over. De 33-jarige automobilist W.l. van A. uit Schiedam kon ehaar niet meer ontwijken. SCHIEDAM - Carnavalsver eniging De Rietzeilers organi seert op woensdag 28 maart weer een bingoavond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. In tegenstelling tot voorgaande avonden wordt het niet meer toegestaan dat de laatkomers alleen voor de extra prijzen meespelen. Het batig saldo van de avond komt ten goede aan de Schie- damse gehandicapten, m het prijzenpakket zitten vele huis houdelijke voorwerpen en een dames- of herenrijwiel. Ieder een ouder dan 16 jaar is harte lijk welkom. Aanvang 20 uur. Zaal open 19 uur. SCHIEDAM - Tijdens las- werkzaamheden aan een zoge naamde leefmodule (een soort dekhuis) van een boorplatform is gisteravond brand ontstaan bij de Hollandse Constructie Groep aan de Westfrankeland- sedijk. Met vijftien man. een poederblusser en twee tank autospuiten heeft de brandweer het vuur bestreden. Reeds na circa twintig minuten kon het sein "brand meester" gegeven worden. Het nablussen duurde nog zo'n veertig minuteh. Op het in aanbouw zijnde dekhuis waren tientallen arbei ders aan het'werk toen lasvon- ken isolatiemateriaal in de brand zetten. Omdat het vuur voortkroop en men het zelf niet onder controle kreeg, werd de hulp van de brandweer ingeroe pen. Deze bestreed het vuur met een poederblusser omdat ge bruik van water de constructie beschadigd zou hebben. In to taal werd 250 kg poeder ge bruikt De brandweerlieden, die persluchtmaskers moesten dra gen, brachten het smeulende isolatiemateriaal vervolgens met kruiwagens naar buiten al waar met water werd nageblust Alhoewel een precies schade bedrag nog niet bekend is, noemt de bedrijfsleiding de schade beperkt SCHIEDAM Gemeentewer ken gaat binnenkort beginnen met het ophogen en herinrichten van het wijkgedeelte in Nieuw- land tussen de burg. van Haar- enlaan, de Jan van Zutphen- straat, de i burg. Honnerlage Greteiaan én de Piersonstraat De werkzaamheden voor de rio leringen zijn al gestart De gemeente zal trachten om de overlast van het werk zoveel mogelijk te beperken, maar be-i paalde ongemakken kunnen niet worden vermeden. Even tuele wegafsluitingen en omlei dingen zullen met borden wor den aangegeven. 1 De werkzaamheden duren bijna een jaar, omdat op enkele plaatsen de beplanting verwij derd zal moeten worden en om dat kabels en leidingen op goede hoogte moeten worden gebracht IK Wi Op De jongeman bleek ingebro ken te hebben bij scholenge meenschap Nieuwelant aan de Burgemeester Honnerlage Gre teiaan. Daarbij had hij flink wat troep gemaakt en de gang onder water gezet Totale schade loopt in de duizenden guldens. De waarde van het gestolene be draagt 250 gulden, Op de weekmarkt is de 14-ja- rige Schiedammer R.O. door omstanders betrapt bij het ste len van een portemonee. Deze behoorde aan mevrouw A.O. C Twee ruitjes zijn vernield van de school aan de, Anthonie Muijsstraat De daders zijn on bekend. De 15-jarige P.H.B.heeft aangifte gedaan van de'diefstal van zijn zwarte integraalhelm ter waarde van 90 gulden. Op de Groenedaal is de bromfietshelm door een onbekende meegeno men. 9 De 27 mc-zender van R.H. déI' B. (23) is door de politie in beslag'! genomen. De zender was ge-'»* monteerd in zijn auto. >1 9 De heer C.P.M.H. (32) heeft? aangifte gedaan van de diefstal'' van een kinderwagen ter waar-»; de van 100 gulden uit de Sta- tionsstraat V 9 De brandweer heeft zater- i dagmiddag een bermbrandje-ï geblust op de grens van Rotter-; dam en Schiedam. Nabij een I leegstaand benzinepompstation hadden onbekenden daar wat/ afval in brand gestoken. HetS, vuurtje werd bestreden met één -' hogedrukstraal. v IV I ',T 9 Uit een pand'aan de Broers—' veld werden negen 22-karaatS!r gouden armbanden en drie hor-'** loges ontvreemd. Totale waarde1,1 bedraagt 2300 gulden. De heer/ Y.O. heeft aangifte gedaan. WW 'V* 9 In de technische werkplaats - van de gemeente Schiedam wer« - den forse vernielingen aanget, richt Schade bedraagt 1000 gul den. Voor zover men kon na--/;' gaan, wordt er niets vermist, 'f' 9 Uit kleuterschool De Tierelier aan de Dwarsstraat is een kleine typemachine ter waarde van 200..: gulden gestolen. Men is via de^ achterzijde binnengekomen. •ct JU v„ 9 Zeven stopcontacten, schake-/" laars en vier TL-armaturen zijn verwijderd uit de Beethoven-- flat De verlichtingsapparatuur is 2500 gulden waard. -»i 9 Uit het schuurtje van T.v.P.' achter haar woning aan de An thonie Muijsstraat zijn 12 fles- A sen bier, twee potten zure bom- 3 men, drie blikken ananas en di-$ verse flessen frisdrank ont-kj vreemd. De deur is met geweld" geforceerd. 9 Namens tafeltennis verem-, ging De Korenbeurs heeft R,j/f van H. (19) aangifte gedaan van S de diefstal van 200 gulden uiföïs een geldkistje. Het, kistje stond in de Korenbeurs. Door een ruit aan de Korte Haven zijde te ver- 3 nielen is de dief binnen geko/'k men. D( teel -bui wijl dat gele insti ten jbijb ;nodi was Df raac tot waa fninj Een fina jaar „zon cept dooi reke W (W] Het zake vind ter deze onzo imin goed ris 9 Uit het clubhuis Sint Joris Doele zijn een lamp, dekbed en klok gestolen. Totale waarde bedraagt 200 gulden. Er werd een ruit van het gebouw ver nield. 9 Tenslotte is geluidsappara- tuur ter waarde van 2750 gulden*:; gestolen uit een winkel aan de Parkweg. Om toegang tot het, pand te verkrijgen, werd de eta lageruit met een steen inge gooid. Schade bedraagt 1500 gul-: den. klas» In het overzicht staat een groot aantal gegevens opge somd, zoals het aantal kamers van de woningen, het soort wo ning, het bouwjaar, de eigen- 'domsverhouding, de sanitaire voorzieningen en de bouwwijze. Dat ingedeeld naar straten, buurten, wijken en stemdistric- ten. Die gegevens vormen een be langrijk materiaal voor onder zoek en beleid. Vanuit de karto theek worden maandelijks de wijzigingen in de woningvoor raad aan het Centraal Bureau voor de Statistiek doorgegeven. Grootgebruikers "van de kar totheek zijn natuurlijk de ge meente zelf, het Openbaar Lich aam Rijnmond, de P.T.T. en de huuradviescommissie. Verder is er een steeds wisselende groep van instellingen, verenigingen, bedrijven en personen die gege vens over woningen nodig heb ben. Met de komende stadsver nieuwing zal het aantal vragen aan de kartotheek sterk toene men. Vandaar het dikke pakket - papier waarin iedereen op een snelle manier zijn gegevens kan opzoeken, in plaats, van op te vragen. De twee medewerkers op de kartotheek zullen het met de stadsvernieuwing druk krijgen. Er bestaat nu al een kleine ach terstand. Het idee van de woningkarto- theek is in 1956 geboren en had een "slapend" bestaan tot 1960, toen officieel werd ingedeeld bij de Gemeentelijke Woning- dienst. Sinds de reorganisatie in 1978 werd de kartotheek inge deeld bij de Dienst Gemeente werken, afdeling sociografie. Uit het uitgegeven pakket ge gevens zijn aardige wetens waardigheden te distilleren. Zo blijkt namelijk dat van alle wo ningen in de stad zeker driek wart uit drie- en vierkarnerwo- ningen bestaat. Ongeveer de helft van de 179 éénkamerwo ningen bevindt zich in de Gor zen SCHIEDAM - Emanuelle, dé'"-'; film met Sylvia Kristel, is aan-/1 staande woensdag te zien Centrum Oost in de Dr. Zamen-'/- hofstraat. De aanvang van voorstelling is om 20.15 uur en! de toegangsprijs bedraagt 3,-. SCHIEDAM - Drie jongeren van omstreeks 17 jaar hebben v zondagmiddag met een lucht-."* buks geschoten op de auto van ,y« de 45-jarige A. J. de V.B. uit' Schiedam. De man reed met zijn- wagen op rijksweg 20 ter hoogte,-,.,,, van de Sporthal toen hij ineens",-,» werd opgeschrikt door een ster, die in de voorruit van zijn auto/,; verscheen. De man kon geen nauwkeurig signalement Van de1(<j jongelui geven. Schade bedraagt*».j 500 gulden. Veel liegen i fTot k naar n nimun weeg renorr maart

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2