Gedenkboek 100 jour gymnasium gereed Jongen waait van fiets af Kinderboerderij krijgt bijenstal a Twee weken geen film in Passag e Surinaamse avond in vrouwensoos GEMEENTE VOORLICHTER BUSCHKENS: Voorlichting aan magere kant Offers M 40-uren grens NIVON houdt ledenvergadering Historische vereniging Wk SCHIEDAM - De bekende Industriebond NVV-affiches met de kreet „Werk voor allen" en grimmige arbeiders met gebalde vuisten vormden gisteravond tijdens een vergadering van de afdeling Schiedam van deze bond het decor in zaal Irene. Die kreet liep ook als rode draad door het betoog van Arie Groenevelt, die ondanks een opkomend griepje toch naar Schiedam was gekomen. Voor zo'n zeventig mensen zei Groenevelt, dat de gevol gen van de arbeidsverkor- ting als afschuwelijk wor den voorgeschoteld. „Voor arbeidstijdverkorting in welke vorm dan ook wordt al 120 jaar altijd onder mis baar van de werkgevers ge streden. Altijd werd door de ondernemer betoogd, dat de industrie in een afgrond zou storten", aldus Groeneveld. Hij vertelde, dat de werk week in 1850 nog 84 uur telde Arie Groe nevelt in ge sprek met af- de- lings- voor- zitler Wim Schel- lebeek (rechts) Arie Groenevelt tijdens de afdelingsvergadering gis teravond in discussie SCHIEDAM De 13-jarige A. G. is maandagmiddag van zijn fiets gewaaid toen hij het kruispunt Harre- weg/Noordeinde/Laan van Spaland opreed. Een krachtige rukwind deed hem op het wegdek belanden. Met een lichte hersenschudding is hij ter observatie in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM - „Ze deden hun best.Dat is de titel van het gedenkboek ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van hel Stedelijk Gymnasium in Schie dam. De uitgeefster, mevrouw Burggraaf, overhandig de gisteren de voorzitter van de redactiecommissie, Dr. P. J. T. Endenburg, een exemplaar. Het gebeuren vond plaats bij Interbook International aan de Lange haven. Op zijn beurt bood de oud-rector het boek aan rector W. A Visser aan. „Vaak beschrijft een gedenkboek het verleden op nostalgische wijze. De fouten en de gebreken van vroe ger worden vergeten en die van nu worden aangedikt", aldus Endenburg. Uitgeefster mevrouw Burggraaf overhandig t gedenkboek aan oud rector Endenburg SCHIEDAM - In de grote zaal van het Passage Theater worden van 29 maart tot en met 12 april geen films vertoond. De Cinema Bio zal wel normaal ge opend zijn. Het Passage Theater is de komende twee weken zo vaak verhuurd, dat de filmverhuurbedrijven geen in teresse hebben om dan films te verhuren. Zoals bekend ontvangen zij een percentage van de recette als huur en het uitvallen van zoveel filmvoorstellingen zou dat bedrag te laag maken. Het honderdjarig be staan van het Stedelijk Gymnasium in Schie dam wordt in de perio de van 30 maart tot en met 6 april gevierd- Het lustrumfeest wordt za terdag 31 maart om 11.30 uur officieel ge opend. Een aantal leer lingen speelt 's avonds om acht uur Euripides "Alcestis". Daarna zal in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen cabaret opgevoerd worden. Na afloop volgt ook nog een bal. Gemeentevoorlichter Buschkens: „Door gebrek aan mankracht moesten de voorlichtingsactiviteiten be perkt blijven." Jan Akkerman (Van een on/,er verslaggevers SCHIEDAM - De groep Kaleidoskoop met gitarist Jan Akkerman en pianist Laurens van Rooyen zorgden gister avond voor een fabuleus concert in het Passagetheater in Schiedam. Het succes werd echter tenietgedaan door de uiterst bedroevende opkomst van het Sehicdamse publiek: slechts 80 mensefl hadden de moeite genomen om naar Neerlands beste gitarist te luisterend Schijnbaar zaten velen aan de buis ge kluisterd om de Nacht van het Hartfltf te missen, want ook bij Arie Groene veld van het NVV in zaal Irene was de belangstelling niet overmatig. 120 jaar strijd korter werken en dat er toen ook nog kin derarbeid bestond. In 1950 was die week inmiddels in gekrompen tot 48 uur, in 1959 tot 45 uur en in de ze ventiger jaren tot 40 uur. Groenevelt: „De werkgevers zeggen, dat ze eerst een studie willen naar de consequenties van de arbeidstijdverkorting. Dat zijn allemaal woorden die geen geld kosten. Eén ding staat vast en dat is, dat het vraagstuk waar we nu mee te maken heb ben daarmee naar de verre toe komst wordt verschoven. Een studie levert nog geen beleid op en intussen gaal de afbraak wel door. Van ondernemerszijde worden er geen garanties gege ven, dat er tijdens zo'n studie geen reorganisaties, fusies of sluitingen zullen plaatsvinden. Dan zou een studie reëel zijn en maken beide zijden pas op de plaats." Arie Groenevelt bestreed de opvatting van professor Stevens dat de vakbeweging niet de moed opbrengt om bij arbeids tijdverkorting ook over loons verlaging te praten. „Wij heb ben gezegd", aidus Groenevelt, „dat wij bereid zijn met onze le den te praten over offers, als wij arbeidsplaatsen kunnen schep pen. En dan wordt ons lafheid verweten." SM| 'X4 Volgens Groenevelt komt er een 35-uren werkweek. „Hij zal er komen alle rekenaars ten spijt", zei hij. „De technologi sche ontwikkeling eist herver deling van arbeid. Dat is een kwestie van rechtvaardigheid en die opvatting wordt me ern stig kwalijk genomen. De mini- computers (chips) brengen ons naar 500.000 werklozen. Daar moet je een antwoord op hebben en ga je geen jaren op studeren." In zijn toespraak ging Groe nevelt kort in op de situatie in de scheepsbouw en de rol van de vakbeweging daarbij. „Beslis singen om bedrijven te sluiten worden met het grootste gemak genomen. Men gebruikt ons als doodgraver, als bedrijfssluiter. Er bestaan nu plannen om de VDSM te sluiten en wij moeten maar op komen draven. Zo functioneert dat! Er is FME. die nu zegt. wij willen rapport. In de beleidscomi scheepsbouw wordt niet n&fi ons geluisterd. Maar bedrijft sluitingen komen niet over om heen zonder dat we ons zuiij verzetten." Alhoewel Groenevelt piejk voor een drastische verlag® van de pensioengerechtigd leeftijd, zag hij weinig heil vroeger uittreden via een si* ciale regeling op bij voorbed, zestigjarige leeftijd. „Het aanta mensen dat daarvoor in aam merking komt is te klein, kunt er geen heil van verwach ten en de kosten zullen de kó mende vijf jaar drastisch opb I pen', aldus Groenevelt. „Diere geling zal ons tien procent va: de loonsom gaan kosten. Dat is niet zo erg, maar de lasten wor, den op de werknemers i wenteld. Ik denk dat we geen knollen voor citroenen dit punt moeten laten verk pen." Tenslotte zei hij, medena; aanleiding van vragen vanuit zaal: „Arbeidstijd verkorti; moet in dé CAO voor 1979 k mer»; zo niet. dan tekent de boi die CAO niet. Alle weerstai van de ondernemers richt zk op dit moment op t.et voorki men van het doorbreken vano 40-uren grens. Als men de vak beweging van dit rechtvaart doel afhoudt, zullen we met;' koppen tegen elkaar gaan. Da vind ik eigenlijk niet zo'n aam lokkelijk idee want ik denk d; er niemand mee gebaat is als w® acties moeten gaan onderne-l men." m ZE DEDEN HUN BEST De heer M. A. D. H. (38) heeft aangifte gedaan van de diefstal van een bedrag van 200 gulden uit een geldkistje, dat in de Ko renbeurs stond. Het bedrag is van de tafeltennisvereniging Noad. Ook bij tafeltennisvereni ging De Korenbeurs is geld ge stolen. 0 Uit het M. C. M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan zijn uit een geldkistje 270 gulden, een cheque en een rekenmachine ter waarde van 100 gulden gestolen. De spullen lagen in een afgeslo ten bureau. Mevrouw A. H. B. heeft aangifte gedaan. SCHIEDAM - Donderdag 29 maart houdt het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk afde ling Schiedam de jaarlijkse le denvergadering. Het gebeuren vindt plaats in gebouw "Irene" aan de Nieuwe Haven. De aan vang is acht uur. SCHIEDAM - In het hertenkamp van de kir.derboerderi j in het Prinses Beatrixpark wordt nog dit jaar een bijenstal geplaatst. In samenwerking met de plantsoenendienst van de gemeente heeft een particulier imker een bouwvergun ning aangevraagd. Zodra alle formaliteiten vervuld zijn, wordt de stal neergezet en zal de imker na afspraak belang stellenden uit de doeken doen waaruit zijn werk bestaat. Een bijenstal is een smalle, lange schuur waarin op planken bijenkorven en -kasten staan. Vanuit de stal vliegen de bijen af en aan naar omliggende bloe men en planten. Naar verwach ting wordt de stai nog dit voor jaar gebouwd, zodat de bijen volken zo snel mogelijk ver huisd kunnen worden. Overigens is het niet de eerste keer, dat onze stad geconfron teerd wordt met het werk van een imker. In vroeger jaren stond een aantal korven in de zuidwest hoek van het Prinses Beatrixpark nabij de voormali ge blauwe brug. Maar de imker, die daar werkte, gaf geen voor lichting. Het is de bedoeling dat dat deze maal we! gebeurt; de voorlichting over het werken met bijen wordt ingepast in het natuureducatieprogramma van de gemeente voor de scholen. De redactie heeft getracht het verleden zo objectief mogelijk te benaderen. Endenburg citeerde een Griekse dichter: „Wees nuchter en let erop kritisch en wantrouwend te zijn. Zelfs de oudste in leven zijnde leerling, die een bijdrage aan het boek heeft geleverd, vereert het ver leden niet klakkeloos", aldus Endenburg. Het gedenkboek geeft een his-, torischi overzicht van het be staan van het Stedelijk Gymna sium weer, samen met denk beelden over de gymnasiale op leiding. Het is rijk geïllustreerd met klassefoto's, foto's van het onderwijzend personeel en ver eeuwigde toneelopvoeringen. Achterin het fraai gebonden boekwerk staat een 25 pagina's lange lijst van oud-afgestudeer den, rectoren, conrectoren, lera ren en bestuursleden. Een voorwoord werd geschre ven door burgejneester Arie Lems. Hij zegt daarin: „Ik hoop dat de gymnasiasten beseffen dat zij ten opzichte van velen bevoorrecht zijn om van het on derwijs te profiteren." In het boek is een enquête op genomen die vorig jaar oktober werd gehouden onder-oud leerlingen van het gymnasium. Op de vraag „is een gymna siale opleiding een elitaire op leiding?" antwoordde 69 procent ontkennend. 31 procent gaf het ronduit toe. Dat de opleiding meer dan andere een bepaalde levensinstelling kweekt beves tigde 66 procent en 71 procent vond dat de opleiding meer be langstelling voor kunst en cul tuur bijbracht dan enige andere. Waar het boek zeker niet aan voorbijgaat is het idee van het gemeentebestuur om van het Gymnasium een rijksscholenge meenschap te maken. Een Jaai voor de invoering van de maro moetwet, in 1967, wilde wethou der van onderwijs, mevrom Stroman, dat doorvoeren. wa op verzet van de school stuitte Leerlingen' liepen met spande* I ken op het schoolplein van he j toen net nieuwe gebouw i; Nieuwland. Hetzelfde jaar trol BenW het voorstel weer terug. Een wat kritische beschou wing op de gymnasiurnopleidinj is afkomstig van Ton Olde Mpn nikhof en journalist Mènis Schenke, die de vragen „wat ii j de zin van-een gymnasiale op- leiding?" en „Wat koop je."» voor" opwerpen. Zij komen edi ter toch tot de conclusie dat hï gymnasium zijn vooraanstaai de plaats verdient en dat het 4 breedst gerichte opleiding is „Een felicitatie waard", zo.be- sluiten zij hun bijdrage. Door het boek heen heeft 4 I heer J. A. Touw wat anecdote? en op het gymnasium van tok? passing zijnde spreuken verwek ven, wat bij oud-rector Enden burg de woorden: „Het is zoel om op z'n tijd dwaas te zijn' ontlokte. SCHIEDAM De Historische Vereniging Schiedam houdt op donderdag 29 maart een algeme ne ledenvergadering in de aula van het Stedelijk Museum. Op de agenda staan enkele jaarver slagen en bestuursverkiezingen en de te ondernemen activitei ten in het komende jaar. Na de pauze zal de heer Lansbergen een door hem opgenomen film over Kethel vertonen. SCHIEDAM De vrouwen soos Vrommes viert op donder dag 29 maart een Surinaamse avond. Op de avond, die wordt verzorgd door een aantal Suri naamse vrouwen, kan men voor 7,50 Surinaams eten. Verder is er veel informatie te verkrijgen over het land in Zuid-Amerika door folders, boekjes, gebruiks voorwerpen en kleding. De vrouwen geven ook zelf infor matie. Om 21.30 wordt de bekend j film "Faja Lobbi" gedraai: waarna een groepsdiscussie het programma staat over emancipatie van de Surinaai vrouwen en de discriminatie Nederland. Voor de bestrijd: van de kosten zal met de worden rondgegaan. De a; vang van de avond is om li uur in gebouw De Teerstool Nieuwstraat 12. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Door gebrek aan mankracht moesten ook in 1978 de voorlichtingsactiviteiten beperkt blijven. Zij wa ren grotendeels gericht op de publiciteit, doch het verstrekken van slechts 248 berichten aan de plaatselijke pers in een heel jaar is aan de magere kant." Dat staat in het jaarverslag van de voorlichtingsambtenaar ~van Schiedam, de heer D. A. Buschkens. Al jaren lang staat de heer Buschkens alleen in zijn taak om de gemeente-informa tie te verzorgen. Hij schrijft dan ook: „In 1978 heeft de' gemeen teraad een motie aangenomen waarin gevraagd werd om de aanstelling van een -tweede voorlichter te bevorderen. Deze materie is meermalen in de ver gadering van B en W aan de or de geweest, maar heeft nog niet tot resultaten geleid." Ook de verstrekking van in formatie aan het publiek snijdt Buschkens in zijn verslag aan. Volgens hem dient dat uitge breid te worden.' Hij zegt: „het ontbreken van een bijgewerkte gids voor Schiedam doet zich pijnlijk voelen. Vanuit het pu bliek kwamen rond de 600 vra gen binnen. Zij werden inge licht. maar meestal moesten ze verwezen worden naar de be trokken dienstverlenende in stantie of naar een terzake des kundige. Ook van bedrijven en instellingen kwamen verzoeken om informatie. Daarbij ging het veelal om adressenmateriaal." In 1978 heeft de voorlichtings ambtenaar 18 persconferenties verzorgd, meestal naar aanlei ding van belangrijke rapporten en hij plaatste 87 officiële mede delingen als advertentie in de vier plaatselijke kranten, onder andere voor de verkiezingen voor de Raad van State, ver keersmaatregelen en aanmel ding van nieuwe leerlingen. Ad vertentie-acties zijn gevoerd voor "Jonge mensen zoeken ka mers" en in verband met do in gebruikneming van het kan toorgebouw 's Oraveianri De gemeentebegroting verscheen als oagina-grote advertentie. Een nieuwe activiteit van dê afdeling voorlichting was de uitgave van de "informatiepagi na voor buitenlanders in Schie dam"., maandelijks in het Nieu we Stadsblad. De (tijdelijke) sluiting van de grote zaal is een gevolg van het beëindigen van de samenwer king tussen de gemeente Schie dam eri filmexploitant Henk Berg. Alhoewel de filmvergun ning nog steeds op zijn naam staat, wil wethouder Posthoorn de grote zaal zoveel mogelijk la ten gebruiken voor theatervoor stellingen en door verenigingen. In die opzet lijkt hij thans ge slaagd, want het theater is in die periode maar liefst zes keer in gebruik door anderen. Op 31 maart speelt toneel groep U.D. Herman Heijermans' stuk "De Meid". Op 2 april geeft het honderdjarig Stedelijk Gymnasium er een besloten filmvoorstelling voor zijn leer lingen. Ook op 5 april heeft het gymnasium de grote zaal ge huurd en toneelgroep '71 houdt er generale repetitie. Op 6 april spelen en zingen deze toneel groep en het'koor Happy Gene ration lm weissen Rössl. Ten slotte organiseert de Nederland se Orgel Federatie op 8 april haar maandelijks orgelconcert in het Passage Theater. Om misverstanden te voori nnen: de filmvoorstellingen in Cinema Bio gaan normaal door. Vanaf donderdag draait daar de lachfilm "Met zijn allen naar het paradijs". In de grote zaal draait vanaf 12 april gedurende drie weken de bekende disco film "Grease".

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2