ede on twaken uit winters! [aap m m 19e eeuwse kantoortjes ~^^^^ÊÊ^ÊÊIÊlSSÊill^^SiiÊÊÊ^I^lÊÊ Informatiekrant over renovatie BON VOOR 2 WEKEN RATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Bit ijd Donderdag 29 maart 1979 km« 'ering; K plus laan iüjke i# 1971 I 1971 11977 $1973 It 1977 Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 v' s Het vroegere voorjaarszonnetje, daar moet je meteen gebruik van maken. Van onze verslaggever Bas van Bochove SCHIEDAM Goed, we zijn het helemaal met u eens: de lente is vandaag welgeteld tien dagen oud, maar niet één automobilist durft zijn anti-vries uit zijn radiateur te laten lo pen, bang dat de nachtvorst alsnog zal toe slaan. Toch zit de lente in de lucht. Dat is aan veel dingen te merken. Lammetjes dartelen al geruime tijd in de wei en zo bier en daar wordt het gras zelfs al weer groen. Maar de geregelde wandelaar in het Beatrixpark en het iuinencomplex Thurlede zal hebben bemerkt dat de volkstuinders bezig zijn uit hun winterslaap te ont waken. Met zand en aarde wordt de ivinterscha.de herstelt. Opdonder 't Bedoeninkje Leen de Waard: "Het is een fijne vrijetijdsbesteding". Burenhulp Werk öCvSSvV' 4 I-, Sexfilms huren? 6 voor 27,50 samen met de donderdagbijtage Ja, maak mij maar metéén abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Ik ga per kwartaal betalea Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk CV., Antwoordnummer 1579,3000VB Rotterdam. 1976 1973 5 1977 Huib Steenbergen: Ik voel me hier als een koning' De huisjes krijgen een goede beurt, ramen worden gelapt en de tuinstoelen krijgen een nieuw verfje. Kortom: alles wordt in gereedheid gebracht om weer enkele maanden met volle teu gen te kunnen genieten op dat unieke stukje Schiedam. De na tuur gaat ondertussen z'n gang. Bomen en struiken staan al vol op in de knop en daar waar de barre winter z'n sporen heeft nagelaten, is herstel in volle gang- Zaterdagmiddag is het rond de winket met tuinbenodigdheden een drukte van belang. Aarde, zand, butaflessen en grasrollen vinden hun weg naar de tuin ders. Het zonnetje schijnt volop en ais de temperatuur oploopt naar zo'n 12 a 13 graden, wordt al snel met de zakdoek het zweet van de voorhoofden gewist Tuinders die elkaar lang niet hebben gezien wisselen ervarin gen uit Hoe is het bij jou? Dat is de meest gestelde vraag. En daarmee bedoelen de vragen stellers: hoe heeft jouw tuin de winter doorstaan. En dat is over het algemeen redelijk goed. Het gras heeft een opdonder gehad, maar daar zit snel herstel in. De rozen lopen drie weken achter. Dat horen we op bijna iedere tuin waar we langs ko men. Zeker veel rozenstruiken vinden dan ook hun weg regel recht in de containers. Ook an der spul dat niet bestand is ge weest tegen de barre winter gaat die weg. Op de tuin van Leen de Waard valt het allemaal best mee. De Waard heeft nu zes jaar een volkstuin. Heeft vijf jaar op de wachtlijst gestaan, maar na ge duldig wachten kwam hij einde lijk aan de beurt „Het is heer lijk hier. Ik zit gaag op de tuin en mijn vrouw ook. Want als je vrouw het met zo'n tuin niet ziet zitten kun je er maar beter niet aan beginnen. Het is niet alleen het weekeind dat ik hier ben, maar ook door de weeks moet je hier zijn. Zo'n tuin moet bijge houden worden. Dan moet je om de dag zeker op je tuin zijn". Leen de Waard heeft jaren een moestuin gehad. Samen met zijn schoonvader. Op Thurlede zijn het bijna allemaal slertulnen. ..Hier heb je minder werk aan dan aan een moestuin. AI ben ik wel van plan om mijn grasveld om te spitten en er een laag nieuwe aarde op te gooien. Er zitten te veel putten in. Op som mige plaatsen blijft het drassig. Maar dat is niet erg. dat opho gen. Blijf je toch bezig en gezond bezig. Zo'n tuin zoals wij hier hebben is een hele bedoening". Vandaar ook dat het prachtige tuinhuisje van Leen de Waard de naam 't Bedoeninkje draagt „Ja", lacht hij, „zo is het toch. Ze zeggen wel eens: dat is toch een hele bedoening met zo'n tuin. Dat is het, maar we doen het niet met tegenzin. Mijn vrouw en dochter zitten hier bijzonder graag en ik ook En wat de vorst betreft: het vait met de schade best mee". Aan de andere kant van het iuinencomplex heeft Huib Steenbergen zijn tuin. Hij is net in onderhandeling over een nieuwe gaskachel omdat zijn huidig kachel niet goed brandt Huib heeft een kachel nodig want ook in de wintermaanden is hij op zijn tuin te vinden. „Ach, er gaat bijna geen dag voorbij of ik zit hier. Van de winter, toen de plassen van het Beatrixpark waren dichtgevro ren, gingen familie en kennisen schaatsen en kwamen dan bij mij even opwarmen. Heeft zo'n, tuin ook in de winter z'n nut". Wij worden uitgenodigd een kijkje op zijn tuin te komen ne men. „Kijk niet naar de rom mel", lacht hij. „Als het nog wat beter weer wordt gaat de hele handel naar buiten en wordt er schoongemaakt. Maar eerst moet de tuin op orde zijn. Kijk, dat muurtje daar, dat is kapot- gevroren. Dat zal ik eerst repa reren. Dan ben ik vorig jaar begon nen een vijvertje aan te leggen en dat moet ook klaar. Verderf moeten we een nieuw tegelpad aan leggen. Huib spreekt van we, want hij doet bijna alles sa men met zijn buurman. Maar dat doet Huib niet alleen. Bu renhulp staat voorop bij de volkstuinders. Wie er niet alleen uitkomt kan op de hulp van an deren rekenen. Huib nodigt ons en zijn buur man op een slokkie, geeft de zwerfkatten melk en katten brood en laat zich in een makke lijke stoel vallen.„Hier voel ik mij als een koning", weet je dat. „Mijn natje en droogje bij de hand. Mijn liefje wat wil je nog meer. Als het regent zit ik bin nen en als de zon schijnt buiten. Ik heb deze tuin nu 16 jaar en daarvoor had ik elders een tuin. Maar zonder tuin zou ik niet we ten wat ik moest beginnen. Kort nadat mijn vrouw is overleden heb ik er even aan ge dacht de hele boel op te ruimen. Maar mijn kinderen genieten er ook zo van dus dat plan heb ik maar laten varen. Gelukkig maar. Wat moet ik thuis doen"? Van zijn buurman begrijp ik dat in de weekeinden de tuin van Huib Steenbergen een zoete inval is. „Maar wel gezellig", lacht huurman. Als Huib een- j maai op wjti praatstoel zit. is hij er niet makkelijk meer vanaf te krijgen. Maar het werk wacht. De grasrol moet gebruikt wor den want ook anderen wachten er op. Want veel materialen ge-j bruiken dc tuinders met elkaar. lawn de Waard: „Er wordt centraal ingekocht. Wat ie ver der hebben wil kun je bestellen Bomen, heesters, alles wat je wil. Zand en aarde natuurlijk ook en in het voorjaar dat een jarige spul. Centraal inkopen is natuurlijk veel goedkoper voor ons. Zo is het ook met de tuin huisjes gegaan". Het is ver in de middag als wij Thurlede verlaten. Gelokt door het prachtige weer is bijna iedere tuin bezet Mannen en vrouwen slaan aan het werk. Pa met schop en rozentang, moeder met spons en zeem. Het seizoen staat voo .le deur. Straks zullen de 250-Thu.-!ede-tuinen er weer als een zonnetje bijliggen. De tuinders willen dat hun „tweede huis" er weer piekfijn za! uit zien. Te pronk voor anderen, die dat geluk helaas niet hebben. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De dienst Ge meentewerken is begonnen met de informatieverstrekking aan de bewoners van bet gebied rondom de Mariastraat dat ge renoveerd gaat worden. Donder dagmiddag kregen alle bewo ners vzn de straten waar de ver nieuwing gaat plaatsvinden een informatiekrant in de bas met fegevens over de aanpak. Voor oe Turkse bewoners is een nit- fave in het Turks verzorgd. Binnenkort worden ze uitge nodigd op een informatieavond «n in de krant staat een voorlo pig werkprogramma voor de tjwe eerste fasen van de renova tie. Bet is de bedoeling dat alles ren zo ruim mogelijke In spraakprocedure verloopt. Be gemeente beeft al contact gehad met de Bewonersvereni- itog Schiedam West en de Turk- Vereniging en na de informs- tieavoad kunnen twee werk- P*PW met bewoners, ambte- »M*n, de Turkse Vereniging en «e BVSW. met bet werfe begin- de Gorzen gaan de bewo ners van de Poortugaalsestraat, Numansdorpsestraat en de usaelmondestraat op X april *«r praten ever de berindeling **n de straat De plannen van de nwschillende bewonerswerk- rijn klaar en worden trfnmenlijk doorgenomen. Aan- jng van de bijeenkomst is om ■M® uur In bet Schoolgebouw in Zwartewaalsestraat In deze tijd.' waarin het barst van de kantoren en kan toortjes, is het voor de mees ten onder ons nauwelijks voorstelbaar dat het kantoor leven aan het begin van de vo rige eeuw zo'n geringe plaats innam. Meestal werd er in de bedrijfsruimten (in Schiedam waren dat meestal branders bedrijfjes) een klein hoekje voor het administratieve werk Ingeruimd, waar het lang niet altijd aangenaam toeven was. Het licht was er vaak slecht, de atmosfeer bedompt en er werd in de winter ook niet ge weldig hard gestookt De kantoorbeambten van toen hadden het toen dan ook niet al te best, zeker als je hun werkomstandigheden met die van de hedendaagse functio narissen vergelijkt Ze begon nen al om zeven uur 's mor gens en werkten vaak 's avonds tot een uur of negen, tien over. waar ze lang niet al tijd voor betaald werden. Goed. ze kregen dan wel eens een enkele keer een kop thee of een glas jenever, maar ro ken mochten ze niet, dat „recht" was alleen aan de baas voorbehouden. Ze schreven meestal roet ganzeveren en zelf gemaakte inkt De term mennelikkers" dateert uit die tijd. Hun werkzaamheden be stonden hoofdzakelijk uit het bijhouden van de boeken (overdag) en het verrichten van correspondentie Cs avonds). De afschriften van de te verzenden brieven moes ten in een boek worden inge schreven, wat natuurlijk erg veel tijd kostte. Brieven konden toen alleen per pakket verstuurd worden. Men probeerde aan deze rare regeling een mouw te passen, door de brief op een "turf te binden en zo het geheel als pakje te versturen. De porto kosten waren voor de ontvan ger, niet voor de afzender! Aan deze onzin kwam een ein de, toen men in 1832 de postze gel in gebruik nam. Ook werd er vanaf die tijd steeds meer de stalen pen gebruikt in plaats van de ganzeveer. Het zou echter nog tientallen jaren duren, voor de typemachine algemeen gebruikt werd. Een ander merkwaardig ge geven over het 18e eeuws kan toorpersoneel Is, dat ze, door dat de leeftijdsgrens van de klerken onbeperkt was. vaak doorwerkten tot hun zeventig ste of ouder! Kennelijk was hen in die bedompte, duistere sfeer toch een lang leven be schoren! Erodan te bedenken, dat men wat betreft de heden daagse beambten soms van mensen hoort, die zich al lang voor hun ©ste uitgeblust voe len. Bill. Oiib Sj. Scaitri». Tel 010 257126 Geoputd» 13 18 u. Cond koopivoad le? «ereist Dansen op de nieuwste hits doe je in KING'S DISCOTHEEK (onder de Ameteibron)

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3