Het dienst sncentrn De Woudhoek bestaat 'Wandkleden maken is 'n dure hobby9 Franse klucht Nieuw: deMeesrente-rekeniiig van Mees Hope. H l {■1 WILLYREPPEL: Een combinatie van de beste spaarvomien. f3.000,- De Meesrente-rekening. Wij durven eike vergelijking aan. BankMees Hope nv ïi Méér geld opnemen Hoge rente Vrije opname Onroerend goed i 'li schiedanvextra 24 ®t?lr DONDERDAG 29 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA i Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM - „We pro beren het dienstencen trum wat meer bekend heid te geven en een zo breed mogelijk publiek op een wat andere manier te benaderen. Natuurlijk richt het dienstencentrum zich in zijn activiteiten pakket hoofdzakelijk op bejaarden, maar daarmee sluiten we anderen niet uit. Een belangrijke groep als werklozen of WAO'ers hoort hier ook. We hebben ook een groep jongeren, die regelmatig het dien stencentrum bezoekt om dat ze nergens anders te recht kunnen." Activiteitencommissie Van onze verslaggeef ster JETTY CLAUS SCHIEDAM - In de foyer van "Zolderthea - ter in de Teerstoof" hangen vijftien wand kleden van Willy Rep- peL De Schiedamse kunstenares vertelt over haar werk: "Vroe ger had ik helemaal geen voorliefde voor handwerken en naaien. Ik vond het trutten- werk. Het maken van wandkleden is echter een bezetenheid gewor den en ik werk vaak zo'n acht uur per dag. Het is een dure hobby voor zover je nog van het woord hobby kan spreken natuurlijk." mrn èL.y*.. De inventieve bankiers van Bank Mees Hope hebben een nieuwe spaarvorm gecreëerd, die én een hoge rente geeft, én veel moge lijkheden biedt om over uw geld te beschikken. Desnoods zonder opzegtermijn. Het percentage wordt maande lijks vooraf vastgesteld. In maart en ook in april 1979 bedraagt het 7'/4%. Een zeer hoge rente voor een spaar vorm waarbij zoveel mogelijk is. De rente wordt éénmaal per jaar bijgeschreven. Van een Meesrente-rekening kunt u elke maand vrijelijk tot f3.000,- opnemen. En in de dure decembermaand zelfs tot f6.000,- .,uw'T3e maand"). Als u méér geld wilt opnemen, dan kan dat ook. Maar dan moet u wel een opzegtermijn in acht nemen van 24 maanden. Indien u onmiddel lijk over meergeld wilt beschikken, dan wordt er 2% ingehouden over het bedrag boven de vrije opname. Indien u als Meesrente-reke ninghouder geld nodig heeft voor de aanschaf van onroerend goed, dan kunt u het benodigde bedrag ook vrijelijk van uw tegoed laten over maken zonder opzegtermijn en zon der boetebetaling. De Meesrente-rekening biedt u dus een combinatie van de beste spaarvormen. Hoge rente en veel mogelijkheden tot vrije opnamen. Méér en persoonlijker informatie HOGERENTE MAANDEN OPZEG TERMIJN OF 2%. VRIJE AANKOOP OPNAME BEDRAG PER MAAND ONROEREND GOED VRIJ OP NEEMBAAR. Biljarten, een kaartje leggen of zo maar gezellig een babbeltje maken zijn kenmerkend voor dienstencen- J J trum De Woudhoek kunt u aan de baiie van onze kan toren ontvangen. Daar kan men u desgewenst ook informeren over de mogelijkheid om giraal op de Meesrente-rekening te storten vanaf uw giro-of bank rekening. f'ï f T'i y 11 V® 1'! Dat zeggen mevrouw C. M. den Herder en A. Vermeulen aan de vooravond van het vijfjarig bestaan van dien stencentrum-De Woudhoek aan het Heijermansplein. Deze week Is al een aanvang met de feestelijkheden ge maakt, maar het hoogtepunt van alle jolijt vindt op maandag 2 en donderdag 5 april plaats. Op maandag is er een open huis, waarhij het dienstencentrum ieder een in de gelegenheid stelt een kijkje in de keuken te nemen en op donderdag is er een receptie en slotavond. Om alle feestelijkheden te financieren wordt op vrij dag 30 en zaterdag 31 maart' een fancy-fair georgani seerd. Zoals gezegd Is afgelopen- maandag de lustrumweek be gonnen. Modehuis Justina uit Amsterdam verzorgde een mo deshow en kledtngverkoop. Dinsdag vond de afsluiting van het klaverjasconcours plaais en woensdag werd de eerste ronde van het biljart toernooi gespeeld. Na fancy-fair en open huis wordt het feest op dinsdag 3 april voortgezet met een dam- toemooi en 's avonds een damsi- multaan met medewerking van Wim Vrijland. Dinsdagmiddag is er een bridge-drive en op woensdag 4 april wordt de twee de ronde van het biljartoemooi gespeeld. Ten slotte op donder dag 5 aparil een receptie, muzi kaal omlijst door het zangkoor OASE en een feestelijke slot avond met medewerking van De Silvers. Wekelijks biedt het dien stencentrum de volgende activiteiten: O maandag van 14 tot 16 uur handwerken O dinsdag van 9.45 tot 10 uur gymnastiek; 14 tot 16 uur Welfare werk. 9 woensdag van 13 tot 14.30 uur zangkoor Oase O donderdag van 14 tot 16 uur makramé O vrijdag van 10 tot 11 uur volksdansen; 14 tot 15 uur en 15.15 tot 16.15 uur Engels; 13 tot 16.30 uur bridgen. De bibliotheek is op dins dag en donderdag van 9 tot 11 uur geopend. Men kan zich opgeven voor warme maaltijden. Er zijn verder nog een kapster, pedicure, herenkapper en een schoonheidsspecialis te. Wie bezoek wil hebben van een vrijwilligster kan het dienstencentrum bel len. Spreekuur leiding eike dag na afspraak, tel. 703555. Verdere informa tie vindt men elke veer tien dagen in Noorder Ak koorden. 'Er wordt bij ons niet alleen gekaart' „Een dienstencentrum krijgt zo gauw bet stempel opgedrukt, dat er alleen maar gekaart kan worden," aldus mevrouw Den Herder. Maar wij proberen een zo groot mogelijke groep oude-' ren te bereiken. En in eerste in stantie werk je ervoor, dat de ouderen zo lang mogelijk zelf standig kunnen wonen in de eigen wijk. Het kan zijn, dat je door één van hen opgebeld wordt met een probleem en dan proberen wij daar iets aan te doen. Dat is in de praktijk wel eens moeilijk vanwege de bezuinigingen. Er is een aantal mensen, dat hulp no dig heeft, maar waarvoor geen gezinsverzorging te krijgen is. Dan proberen we vrijwilligers in te zetten. Dat gebeurt door de .vrijwilligersgroep Friendly Vi siting. Dat zijn mensen die een bezoekje afleggen, een bood schapje doen en met de ouderen naar buiten gaan. De adressen krijgen we soms via de kruis vereniging, bejaardenhelpsters of ziekenhuizen. We proberen .de ouderen uit hun isolement te halen en als ze dat zelf willen hier naartoe te krijgen. Daarbij is vervoer wel een moeilijk punt Jammer genoeg wordt het dienstencentrum vaak alleen maar gezien als ontmoetings ruimte. Natuurlijk zijn sociale contacten belangrijk vooral om dat een aantal mensen de, deur niet uit kan. Maar in de eerste plaats zijn wij ervoor de bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig te laten - jammer genoeg komt die functie te weinig uit de verf - en daarnaast zijn we ook een ontmoetingspunt." De democratisering beeft ook in het dienstencentrum toege slagen. Er bestaat een activitei tencommissie van negen oude ren, door de bezoekers van het centrum gekozen. Zij- helpen mee bij de opzet van het pro gramma en verlenen hand- en spandiensten. „Wat ons budget voor de activiteiten betreft zit ten we erg krap* aldus me vrouw Den Herder. „Daar heb je 'gewoon te weinig voor." Een be langrijke groep vrijwilligers zijn daarnaast de gastheren en -vrouwen. Deze groep bestaat ook voor een groot deel uit ouderen en werkt binnen het dienstencentrum. T. w.otte zijn er nog de oude ren, e binnen de serviceflat al lerlei werkzaamheden verrich ten zoals het rondbrengen van warme maaltijden, ziekenbe zoek en medicijnen halen. Bij deze groep vervult het diensten centrum slechts een coördine rende functie. „Voor wat betreft de toekomst blijven we gewoon verder draaien," zegt mevrouw Den Herder tot besluit „Wij richten onze activiteiten wel op de ouderen, maar dat kunnen ook vijftigers zijn. Dat vinden we alleen maar verheugend. Ik zou dat best meer willen stimuleren, want anders ben je bezig de be jaarden in een apart hokje te duwen. Waar je je ook van be wust moet zijn is dat een aantal ouderen redeneert: als je een maal in het dienstencentrum komt dan val je onder de groep bejaarden, maar wij blijven lie ver zelfstandig. Daarom probe ren we als iemand hier komt zijn zelfwerkzaamheid te stimu leren." „Als ik wel eens vraag: zou u dat of dat kunnen doen," voegt mevrouw Vermeulen daaraan toe, „dan zijn er wel eens oude ren, die antwoorden: zou ik dat wel kunnen? Ik ben oud." Ze vertelt dat ze op ver schillende manieren creatief bezig is geweest "Als ik iets doe dan stort ik me er ook voor de volle honderd procent op. Zo heb ik piano en klave cimbel gespeeld," vertelt Wil ly Reppel en het grote klave-' cimbel in de woonkamer ge tuigt van deze bezigheid, "Voor ik trouwde, wilde ik al •naar de kunst- of tekenacade- mi gaan. Drieënhalf jaar gele den heb ik een cursus raam- weven bij de Schiedamse Ge- uneenschap gevolgd." Willy legt uit: bij raamwe- ven gebruik je een plankje, waarop een groot aantal spij kertjes zijn vastgemaakt Wil ly Reppel gebruikt nu een 'weefgetouw. Ze heeft een ta fel- en een contrabasweefge touw. "Met het opzetten, moet je wel een engelengeduld heb ben. Vaak ben je alleen daar mee al een hele week bezig. Ik leg er natuurlijk niet de stop watch naast maar aan één van m'n kleden heb ik bij be nadering wel zo'n driehon derd uur gewerkt" De Schiedamse kunstenares vertelt dat ze" eigenlijk nooit uitgeleerd raakt "Ik maak eerst een ontwerpje," zegt Willy. Ze slaat een klapper met allerlei tekeningen open. „Daarna maak ik een proef lapje. Er zijn maar erg weinig werkstukken die echt misluk ken. Wel is het soms zo, dai een bepaald kleed bij nader inzien niet in mijn interieur past". Over haar .Jnspriratie zegt Willy: „Ik zou met de uit werking van al m'n ideeën nog wel vijf jaar kunnen vul len. Ik teken ze in ieder gevaL Vroeger gebruikte ik tapijt» wol, maar daar ben ik vanaf gestapt De egale kleur was heel onpersoonli Se. Nu spin en verf ik de materia len zelf. Dat is veel natuurlij ker. Het onregelmatige van de kleur en de dikte van het ma teriaal geeft een persoonlijk tintje." Ze stapt naar een wandkleed toe en wrijft met haar vingers langs de kleine bobbeltjes op de draden. v s r mm De wandkleden zijn ge maakt van schapewol, linnen, katoen en zelfs poetskatoen. Ze verft de stoffen niet met kant en klare potjes van de drogisterij, maar met bijvoor beeld uitgebloeide afrikaan- tjes, meekrap of vuilboom- schors - "Ik hou van subtiele kleurnuances," aldus de .Schiedamse kunstenares. Se haalt een map te voorschijn, waarin ze draden van ver schillende kleuren heeft ge plakt. Ze wijst de gele,, oranje en bruine kleuren als h'aar fa vorieten aan. Bij een aantal draden is het etiketje afrika nen geplakt Ze vertelt dat de hele buurt heeft geholpen met het verzamelen van de uitge bloeide afrikaantjes uit de perken, die in Me ar woonwijk zijn aangelegd. "Je hebt een hele grote hoe veelheid gedroogde bloemen nodig. De verhouding is één kilo voor eenzelfde hoeveel heid materiaal M'n woonka mer lag die zomer dan ook be zaaid met afrikaantjes," zo vertelt Willy, "Het Is een dure hobby. Een weefgetouw kost zo'n tweeduizend gulden en aan materiaal ben ik ook gauw zes zev^phonderd gul den per jaar kwijt Ik het be gin was ik heel zuinig. Ik be knibbelde op de tapijtwol. Nu weet ik, dat ik best wat meer uit kan geven. In verhouding tot het vele werk en de betere kwaliteit is vijftig gulden welbesteed," aldus Willy. Willy Reppel vertelt over het witte kleed, waar ze zo'n driehonderd uur aan gewerkt heeft "Het hangt nu bij de deur in de Teers toof. Ik ben er erg aan gehecht en ik vind, dat het niet tot z'n recht komt Ik ben trouwens bang, dat het wordt beschadigd: een si ga re ttepeuk of een glaasje. Het hangt vlak bij de bar. Daarom heb ik het ook laten verzeke ren. Eigenlijk ben ik van plan- het morgen weg te halen." "Alle wandkleden zijn te koop, maar de financiële kant is maar bijzaak. Ik doe het met m'n hart In oktober heb ik een expositie in "t Hemel tje' in Dordrecht zegt ze, „Het is een hele eer in die galerij te mogen exposeren. Je wordt eerst beoordeeld. Er was een lijst van twintig tot dertig ge gadigden en er konden er maar elf geplaatst worden, ik stond na een gesprek met de' organisatrice op de tweede plaats." Als je In haar interieur rondkijkt dan blijkt dat de mogelijkheden met een weef getouw onuitputtelijk zijn. De proeflapjes zijn kussentjes op de bank geworden. Het vloer kleed is geweven, de kinderen hebben een eigengemaakte jas aan.Daar praat Willy ech ter niet zo enthousiast over. Ze is pas echt tevreden over haar wandkleden. Cinema Bio NOUS IRONS TOUS AU PARADIS van Yves Robert, met Victor Lancoux Jean Hochefort en Claude. Brasseur. Nous Irons tous au Paradis (Met z'n allen naar het para dijs) is een soort vervolg op Un élèphant 5a trompe énorme- ment en wederom is er weer veel te lachen om hetzelfde viertal. In deze film wisten ze na veel moeite een buitenhuis je op de kop te tikken, werke lijk prachtig. Wanneer er ech ter een einde komt aan een Franse vliegtuigstaking blij ken ze lelijk bijde neus geno men te zijn. Ondanks deze tegenvaller proberen ze er nog het beste van te maken en met de Franse slag lukt da» nog vrij aardig ook. Want ondanks kleine meningsverschillen la ten de vier kameraden elkaar nooit in de steek. In het Passage-theater draait geen film in verband met een aantal toneelvoorstel lingen. Voor de kinderen draait in Bio in de matinee DE VROLIJKE PIRAAT VAN SCHATTENEILAND. De film is Nederlands gesproken. Vier vrolijke vrienden in NOUS IRONS TOUS AU PARADIS 11% in maart en april 1979*. (plus een 13e maand). IBIIll IUJI ,1II Ikl 'iiranir gr Dagelijkse renteberekening wordt toegepast. i t I i it? i i: 7f i u i'h- F h i i Af" 'ïT 4 f 1 Schiedam,Nieuwe Haven 133/hoek B.K. laan, te). 010-340222. Vlaardtngen.Schiedamseweg 53, tel. 010 - 3402 22. Rotterdam. Coolsingel 93, tel. 010 - 63 2911. Beijerlandselaan204,te!.0I0-192711. 's-Gravendijkwal 108, tel. 010-36 36 00. Alblasserdam, Plantageweg 19, tel. 01859 - 2605/23 44.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5