'Duurdere olie niet in lonen compenseren' Nota vol suggestie^ vöor eigen bijdragen Libië Wil OVER VDSM NOG GEEN BESLISSING redden Goede aarde doorverkocht Agent geeft bon, krijgt klap 3 Metis weer zomer tijd! Op 5 mei 1980 vrije dag Groot alarm in Londen na IRA-moord I iin IIat UW-r EN NU VERDER... HOEST- DRANK MET BAARD .f Sjal» verhuist van Marokko naar Bahama's 4 Opklaringen Eerste Kunst en Antiekbeurs Ahoy - Rotterdam INFORMATIE OYER BEZORGING: DOLFINARIUM HARDERWIJK 1 s Zaterdag 31 maart 1979 34e jaargang no. 9745 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Prijsstijgingen die voortvloeien uit de verhoging van de olieprijzen in de wereld moeten niet meer in de lonen vergoed worden. Het is niet redelijk die lasten waaraan werkgevers geen enkele schuld hebben door de bedrijven te laten betalen. Dat vindt de directeur van het Centraal Plan Bureau, economisch adviesbureau voor de regering. Meer over het Centraal Economisch Plan op pagi na 19 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ziekenfondspatiënten zullen de medi cijnen die ze van de dokter moeten slikken, voor een klein deel deel zelf moeten gaan betalen. Ook verwij zingen naar de specialist en bezoeken aan de fysiothe rapeut gaan de fondsverzekerden geld kosten. Hoeveel precies hangt af van het advies dat de Zie kenfondsraad aan het voorbereiden is. Anderhalf uur lang had Oswald Mayes met een groot mes de politie op een afstand gehouden op het dak van zijn portaal Pas toen politieman Al fred Medeiros hem met een spuitbus met verdo vend gas te lijf wilde gaan, sprong Oswald van zijn dakje, in de armen van de agenten die hem daar opwachtten. Het ge beurde allemaal in de Amerikaanse stad Somer set. De schooltijd zit er op, het examen is goed verlopen, het diploma heb je op zak. EN DAN? Zie vandaag onze speciale bijlage: En nu verder. 350 miljoen 0 Zie verder pagina 8 tn me m DAGLICHT 0 Zie verder pagina 7. (Van onze correspondent) LONDEN De Conservatieve schaduwminister voor Noord-Ierland Airey Neave is gistermiddag op het ter rein van het Britse Lagerhuis vermoord. Er ontplofte een bom in zijn auto toen hij de ondergrondse garage van het parlement uitreed. N HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.32.00 Van den Beid vindt dat de prijscompensatie gezuiverd moet worden van energieprijs stijgingen die voortvloeien uit verhogingen van de olieprijs door de OPEC-producenten. Van den Beid gooit daarmee zoals zijn gewoonte is weer eens de knuppel in het hoender hok. Met grote moeite is de prijscompensatie al eens gezui verd van prijsstijgingen door BTW-verhogingen. ook al op het argument dat werkgevers niet 'verantwoordelijk zijn voor de verhoging van de BTW. Bij de grote stakingsgolf om de prijscompensatie van enkele jaren geleden hanteerden ook de werkgevers het argument dat olieprijsstijgingen niet in de lo nen kunnen worden vergoed. Juist nu de olielanden deze week'de prijs fors hebben ver hoogd - en onzeker is of het bij deze verhoging blijft dit jaar meent prof. Van den Beid dat de werkgevers, de vakbeweging en de regering in gezamenlijk overleg over de gevolgen daar van voor de loonstijging moeten gaan praten. Van den Beid zei dit bij de presentatie van het Centraal Economisch Plan, de jaarlijkse "bijbel voor de economie' van het Planbureau. De toestand van de economie blijft "kwetsbaar", zegt Van den Beid en de vooruitzichten zijn zeer onzeker. Het geld bij de overheid is op, de werkloosheid blijft stabiel in "79 en voor de lo nen is er de mogelijkheid voor een zeer beperkte stijging Van den Beid hethaalde zijn oordeel dat dit jaar niet begon nen moet worden met verkor ting van de werkweek. Ver vroegde uittreding acht hij wel een goede zaak. Zelf meebetalen aan medicijn en specialist Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) denkt aan „beperkte eigen bijdragen", zo schrijft zij in haar omvangrijke beleidsnota over kostenbeheer sing in de gezondheidszorg, die de Tweede Kamer gisteren beeft gekregen. Veder-Smit denkt bij een eigen bijdrageregeling voor ge neesmiddelen op recept aan sys temen die in vrijwel alle West- europese landen gelden Zoals in West-DuitsSand, waar één Mark per medicijnen-verstrekking voor volwasoenen door de men sen zelf moet worden betaald. De staatssecretaris is echter bereid kwetsbare groepen als? chronisch zieken en bejaarden te sparen: zij zullen geen eigen bijdragen hoeven te betalen als 0p de vlucht voor spuitbus rtrr, nwww MMMM WA*/*** -Hf 4 «K ■Éi *r\ vt ÏW KAMPALA De Verenigde Staten hebben gisteren ver klaard dat een Libische lucht aanval op Noord-Tanzania „on verantwoordelijk" is en een „ernstige escalatie" betekent van de strijd in Oeganda. Uit het gebied rond de Oegan- dese hoofdstad Kampala wor den nog steeds felle gevechten gemeld. Libische militairen, die president Idi Amin te hulp zijn Bikomen, zouden een offensief zijn begonnen. Het Nationale Front voor de Bevrijding van Oeganda be schuldigde gisteren Kenia ervan dat het Libië helpt in zijn pogin gen om Amin in het zadel te houden, door Libië toe te staan tussenlandingen te maken op de luchthaven van Nairobi In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam is gisteren be kend gemaakt dat de Oegandese minister van Defensie generaal Emilio Mondo zich zou hebben aangesloten bij het door Tanza nia gesteunde Bevrijdingsfront Overwegend droog met enkele la ringen. Middagtempera tu rend 8 graden. Matige wind, end van noord naar west 1 april 2 april zon op carder Öf.tt 20.13 07.15 20.15 maan op ooder 0055 1CUÖ 01.26 (Vair onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - Het kabinet- Van Agt heeft nog steeds grote moeite met de vele honderden miljoenen guldens overheids steun, die nodig zijn ont bet voortbestaan van de VDSM- nleuwbouwwerf (Rijn-Schelde- Verolme) in Rozenburg te ver zekeren. De ministerraad heeft giste ren nog geen besluit genomen over behoud of sluiting van de werf. Maandag komt zij op nieuw bijeen. Een besluit voor open houden noemt premier Van Agt zeker moeilijk omdat het niet om steun gaat voor dit jaar alleen maar voor vele ja ren. Des temeer omdat het so ciaal economisch plan van het Centraal Planbureau ook aan toont, dat de overheid in zijn fi nanciële middelen geen enkele bewegingsvrijheid meer heeft In het weekeind zullen de mi nisters Van Aardenne (Econo mische Zaken), Albeda (Sociale Zaken) beiden zijn grote voor standers voor het in stand hou den van de VDSM en minister Andriessen (Financien) - die geen extra geld meer wil be schikbaar stellen de zaak nog eens doorpraten. Minister Van Aardenne heeft ook enkele dagen uitstel be werkstelligd voor het onderte kenen van de voorlopige con tracten (letters of intend) voor een aantal belangrijke orders voor de VDSM (o.a. een grote opdracht van Shell voor de bouw van een booreiland). r>- (Van onze soc.- econ. redactie) DEN BOSCH - Cham- pignonkwekers in Noord- Brabant hebben misbruik gemaakt van het vertrou wen van de overheid. Omdat de bedrijfstak in gevaar zou zijn kregen zij van de provincie toestem ming om hoogveen in het natuurgebied FeeUand af te, graven voor eigen ge bruik. Zij hebben de grond doorverkocht aan ondernemingen die met de champignonteelt niets te maken hebben. Dit staat in het blad Bondig van de Voedings bonden FNV. Het natuur gebied bestond uit 600 hectare hoogveen, waar van nu nog maar 200 hec tare in ongeschonden staat over is. Volgens de FNV hebben de kwekers destijds toe stemming voor bet afgra ven afgedwongen. Ze dreigden met de werkge legenheid van 6000 man in bun bedrijfstak. hun koopkracht erdoor in ge vaar komt Veder-Smit laat door de Zie kenfondsraad ook uitzoeken of de mensen in de toekomst zelf wat moeten gaan betalen voor ziekenvervoer en plastische chi rurgie. Deze raad za! ook bekij ken of bij bevallingen in het zie kenhuis op medische indicatie een eigen bijdrage moet worden ingevoerd. Die zou dan moeten overeenkomen met de kosten van kraamzorg thuis. De staatssecretaris wil dat de ziekenfondsraad in ieder geval met zulke adviezen komt, dat de eigen bijdragen samen in 1981 een bezuiniging van ƒ350 mil joen opleveren. Van het eigen risico van 5 bij ziekenhuisopname ziet ze nu de finitief af, ook al omdat die maatregel financieel niet meer zo nodig zou zijn. Het tekort dat erdoor or.'staat (ƒ175 miljoen) wordt bijna geheel gedekt door de al eerder bekend geworden meevaller van 160 miljoen in de gezondheidszorg. Om het totaalbedrag aan be zuinigingen in deze sector, 2 miljard in 1981 te halen, zullen de 250.000 werknemers én vrije beroepsbeoefenaren ook een stapje terug moeten doen. Ze zullen net zoveel moeten inleve ren als de ambtenaren: 0.3 tot 0,7 percent per half jaar, aldus Ve der-Smit 31 maartt/m 8 april 31 maart van 14.00 tot 22.00,uur werkdagep van 14.00.tot 22.00 utjr zaterdag 'en zöndagjvan t000 tot 18.00 uur Exclusieve beurs 25 gerenommeerde Antiquairs (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een 25-jarige motoragent Is gistermiddag neergesla gen toen bij een automo bilist op de bon wilde slingeren. De agent had op de Cool- singel een verkeersovertre ding geconstateerd: het par keren van een auto op een verboden plaats. Hij hield de automobilist aan op het Fompenburg. De agent stapte van zijn motor en vroeg aan de rech terkant van de wagen aan de bestuurder de nodige ge gevens. Hierop stapte diens passagier uit en sloeg de agent die terugliep naar zijn motor, tegen de grond. De agent moest met een ge kneusde schouder en ver wondingen aan het gezicht naar het ziekenhuis worden overgebracht Na een be handeling mocht hij het zie kenhuis weer verlaten. De passagier vluchtte na het uitdelen van de klap en stapte in een bus. "Even later kon de man worden aange houden. De man, een 28-ja- rige Rotterdammer, is over gebracht naar het bureau waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt Bei 010-147400 (goon mi* nummer) Vroog nam deofd. obonn««»r»ke muondog t/m vrijdag K» 19.00 uw laterdog lat 16.00 uur Zit ook odrtssm op do itrtppogmo Nova Zambia ALTIJD NIEUW* Tel 03410-16041 NS DAGTOCHT27 (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Morgen zal voor de derde keer in suc cessie de zomertijd in ons land van kracht worden. Ko mende nacht zal om 02.00 uur de klok een uur vooruit worden gezet De zomertijd loopt dit jaar tot zondag 30 septem ber. Evenals vorige ja ren Is gekozen voor een tijdstip, waarop de minste proble- S.S men kunnen optre den. Er zijn dit keer geen protestreacties binnengekomen bij de commissie zo mertijd, waaruit blijkt dat het invoe ren van de zomertijd nu toch wel alge meen is geaccep teerd. Vorige jaren waren er van diver se kanten, onder meer van de ANWB en het Landbouw schap, nog bezwa ren. Een van de weini ge landen in West- Europa waar oog 'r '&t< W'y •'•VS* /W-W A 'ov" f vw/ov /o v/v A geen zomertijd geldt is West-Duitsland. Dit heeft een poli tieke achtergrond: Oost-Duitsiand voert geen zomertijd en dat zou beteke nen dat er over de zomertijdregeling voor West-Berlijn problemen kunnen ontstaan. Polen is het enige Oosteuro- pese land dat wel een zomertijd kent Dc Nederlandse Spoorwegen waar schuwen reizigers naar Duitsland voor bet tijdsverschil. Binnen een uur hadden twee organisaties de du bieuze eer van de aanslag opgeëist: de officiële IRA, het geheime Iers-republi keinse leger, en een splin tergroep, verwant aan de IRA: The Irish National Li beration Army (het nationa le Ierse bevrijdingsleger). De ontsteltenis in het centrum van Londen en vooral in het La gerhuis was groot. De politie kondigde de „rode alarmsitua- tie" af, wat betekende dat de omgeving van het Lagerhuis werd afgezet en in het centrum grote verkeersopstoppingen ontstonden. De zitting van het Lagerhuis werd geschorst, na dat eerst alle partijen hun waardering hadden uitgespro ken voor de vermoorde collega. RABAT - De verdreven sjah van Iran is samen met keizerin Farah en hun vier kinderen gis teren uit Marokko vertrokken naar de Bahama-eilanden, Zij zijn van plan zich daar te vesti- gen. Toen de Sjah zijn land moest verlaten verbleef hij eerst korte tijd in Egypte op uitnodiging van president Sadat. Daarna reisde hij met zijn gezin door naar Marokko. DEN HAAG - Traditiege trouw wordt volgend jaar be vrijdingsdag gevierd en dat be tekent dat iedereen een vrije dag krijgt Het kabinet besloot gisteren het overheidspersoneel op 5 mei 1980 vrij te geven. Be vrijdingsdag wordt eens in de vijf jaar gevierd. V"* Ae W f fjnt A 1ST r* Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exktusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. 5V Vv5 t.' Stuur Het Vrije Volk naar: Naam. Adres: Plaats: Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast we! iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning sluun u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: ARNHEM - Eer» dertig jaar oude hoestdrank, do zen met morfine-ampul len. totaal vergane zalf en doosjes met zes soorten verschillende pilletjes erin: het is een greep uit de oogst van de inzame lingsactie die het Staats toezicht op de Volksge zondheid de afgelopen twee weken in Gelder land heeft gehouden. De inzameling is overi gens geen overweldigend succes geworden. Dat wat wèl is ingeleverd, wordt in de komende weken naar de vuilverbranding in Arnhem gevoerd. De milieugevaarlijke genees middelen gaan naar de vuilverbranding in Rijn mond. i ,ij f i 1 i r 1 SI Kleur; O rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. V« w -*«* *+1 f f v f Hft. wW 5-1 M» w* iu t Sc a, iwuajL J *5 V

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1