in kabinet - besluit Koele ontvangst voor Begin Feyenoord-reunie Moderne Ben Hur HITTE KERNREACTOR NEEMT AF levert acht ton op 'Mentenzaak naar strafkamer in Rotterdam' WANDMEUBELS ■i u WIJ een abonnee, u een unieke handdoek. ij I 1 kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys ffot Koffie weer goedkoper Advocaat-generaal: Vo™~V. AB SCHRA VEMADE (FNV) INFORMATIE OVER BEZORGING: Dinsdag 3 april 1979 34e jaargang no. 9747 (Van onze soc.- econ. redactie) AMSTERDAM - De regering zou moeten overwegen om uit energiebesparing twee uur per dag de electrici-- teit af te sluiten, meent de energiedeskundige van de Industriebond NW, Ab Schraverriade. Een dergelijk indringende maatregel kan volgens hem misschien een positief schokeffect hebbem om de mensen meer be wust te maken van de noodzaak tot energiebesparing. Ab Schravema.de: ...positief schokeffect... (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De grote klap voor het personeel van het scheepsbouw-concem Rijn-Schelde-Verolme is vijf tot zeven weken uitgesteld, maar dreigt dan veel harder aan te komen dan tot nu toé was voorzien. Niet alleen bij de problemen-werf VDSM in Rozenburg zal de werkgelegenheid zwaar worden aangetast, ook alle andere RSV-bedrijven in het Waterweggebied (met totaal 12.000 werknemers) worden bedreigd. Aan het begin van zijn tweedaagse bezoek aan Egypte afwezige was president Sadat, die pas vandaag Begin toerden premier Begin van Israël en zijn echtgenote zal ontvangen. Rr waren ook maar weinig Egypten- Aliza gisteren verwelkomd door de Egyptische vice- aren op de been gekomen om Begin te begroeten, president Hosni Moebarak en diens vrouw. Opvallende Q Zie ook pagina 7 Geachte kwartaalabonnee Regen of sneeuw Bel 010 - 14 74 00 Omdat twee paarden berijden een beetje gewoontjes begon te worden is Ron Whitfield, circusartiest bij de Marine World Africa uit Califomië, maar overgestapt op twee leeuwen. De moderne Ben Hur zal met zijn vier-voeters tussen de hekken moeten blijven. Zie verder pagina 7. Zie verder pagina 19. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Neder landen mr. J. Remmelink heeft vanochtend geconclu- deerd tot vernietiging van het vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak Menten en terugverwijzing van de zaak naar de bijzondere strafkamer der Rotter damse rechtbank. Vi HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Witbstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentles) tel. 010 - 11.92.00 'Sluit stroom twee uur af' Schravemade zegt dit irt één van drie korte vraaggesprekken op pagina 4 met hem en twee Kamerleden. Schravemade denkt daarbij aan twee uur vo'o'r zonsopgang. Besparing op de centrale verwarmingen in hui zen en gebouwen, die nu alleen lager wordt gezet, en straatver lichting e.d. kan volgens hem eén goede bijdrage leveren. Te weinig dringt informatie over de energiesituatie tot de mensen door, zeggen alle drie deskundigen. Kranten, radio en televisie hebben er niet weinig aan gedaan. Maar vooral de overheid heeft volgens hen de nadelen, met name van kerne nergie. volstrekt onderbelicht (Eén van beide Kamerleden, mevrouw drs. Meinie Epema- Brugman. heeft minister Van Aardenne schriftelijk vragen gesteld over het ongeluk bij Uarrisburg in de Verenigde Sta ten. Zij wil onder meer dat Van Aardenne de Kamer inlicht over de resultaten van een onderzoek naar die kerncentrale. 0 Zie verder pagina 4, Focus. Klap voor scheepsbouw zal veel harder worden De vijf tot zeven weken uitstel worden gebruikt om in geza menlijk overleg van de regering, het bedrijf en de vakbonden sa neringsplannen op te stellen. De vakbonden, kwaad over het uit stel. doen mee en laten hun ac tieplannen - een scenario voor een concern-bezetting ligt klaar - voorlopig rusten. Het uitstel moet vooral ver klaard worden uit moeilijkhe den in het kabinet-Van Agt, waar de ministers Albeda (So ciale Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken) de VDSM wilien openhouden en RSV wil len steunen, maar minister An- driessen (Financiën) de geld kraan resoluut heeft dichtge draaid. Een injectie van honder den miljoenen in RSV betekent vergroting van het financie ringstekort voor de overheid. I> Mariniersweg 261, hk. Hoog straat R.damf "sMaandagsjlgstoten TeCoiQ~ 1337*41 Het Vrije Volkgaat vanaf het tweede kwartaal 1979 voor de betaling van uw abonne ment over op een nieuw com puter-systeem. U begrijpt dat dit nogal wat werk voor ons meebrengt. Daardoor zult u de stortingskaart voor het 2de kwartaal van dit jaar niet; zoals gebruikelijk, in maart ontvangen, maar In april. Om één en ander goed te la ten verlopen, is het belang rijk dat u met uw betaling even wacht totdat u de nieu we stortingskaart hebt ont vangen. Wij verzoeken u de stortings kaart. zoals gebruikelijk, te ondertekenen en aan de Gi rodienst of uw eigen bank te zenden N.8. Deze mededeling geldt uiteraard niet voor degenen, die ons gemachtigd hebben tot automatische afschrij ving. Zij ontvangen dus geen stortingskaart. Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop, dat de automatische afschrijving nog altijd de snelste en een voudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een mach tigingsformulier aan bij Het Vrije Volk, afd. Abonneeser vice. tel. 010-14.74.00. toe stel 243, of schrijf naar: Het Vrije Volk. Afd. Abonnee service. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Een postzegel is niet nodig De Administratie Af en toe regen en in de och tend kans op natte sneeuw, af gewisseld met enkele opklarin gen. Middagtemperaturen om streeks zeven graden. Matige wind, uit uiteenlopende richtin gen. zon 1 april op ondor 07.10 20 18 maan op onder «213 03.12 artsen gaat (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT - Onge veer veertig van de 64 artsen die bij consulta tiebureaus in de pro vincie Utrecht werken hebben gisteren hun freelance contract met de kruisvereniging ver broken om vervolgens hun diensten weer aan te bieden via een uit zendbureau. Hen op nieuw in dienst nemen zal daardoor ongeveer vier keer zo duur wor den. Geld om tegemoet te komen aan de verlan gens van de eonsulta- tiebureau-artsen is er niet In Utrecht wordt er daarom over ge dacht zo vertelde di rectie-secretaris H.B. Jager van de kruisver eniging gisteren, de huisartsen meer in te schakelen voor dit werk. Moet toch een be roep worden gedaan op de artsen via het uit zendbureau. dan wordt het aantal zittingen in het bureau verminderd. Ook is er een mogelijk heid tijdelijk ervaren wijkverpleegsters het werk te laten doen. Men probeert het werk op de zuigelin genbureaus zoveel mo gelijk te laten door gaan. Het werk op een aantal kleuterbureaus zal voorlopig moeten worden opgeschort De voornamelijk vrouwelijke, artsen hadden ai met de giste ren gedane stap ge dreigd als hun rechts positie niet voor 1 april zou verbeteren. Ze eisen een veel vastere arbeidsovereenkomst. Landelijk wordt nog onderhandeld om dë consultatiebureau-art sen op te nemen in de c.a.o. voor het kruis werk, maar vooralsnog hebben de plaatselijke kruisverenigingen daar geen geld voor. ROTTERDAM - Drie oud-Feyenoorders - Wil lem van Hanegem, Wim Rljsbergen en Peter Ressel - hebben gisteren onderdak gevonden In de Verenigde Staten. Van Hanegem heeft ten lange leste het geld la ten prevaleren en gekozen voor de Chicago Stings. Evenals Willem tekende daar gisteravond ook Ressel een eenjarig contract Rijs- bergen verlaat het in finan ciële nood verkerende Bas- tia en is een tweejarige overeenkomst aangegaan met de New York Cosmos, de club van o.a. Franz Bec- kenbaues. Willemvan Hanegem gaat de komende maanden in Chicago rui 120.000 gal den verdienen. De Kromme krijgt bovendien een huis en een auto ter beschikking. Morgenochtend keren Van Hanegem en Ressel in ons land terug, om vrijdag in gezelschap van hun echtge notes opnieuw de oversteek te maken. De reis zal wor den meegemaakt door Dick Advocaat (VVV) wim Rijsbergen zal niet meer naar Nederland terug keren. Zijn vrouw Loes en zoontje Robbie reizen deze week van Corsica naar ons land en vertrekken over veertien dagen naar New York, waar Wim Rijsbergen op zoek is naar een apparte ment De blonde verdediger zal niet meer voor Bastia uitkomen. Ressel meldt zich na de Amerikaanse compe titie weer bij AZ '67. Wim van Hanegem heeft wat dat betreft nog geen beslissing genomen. (gétn ander nummer) Vraag naar de aid. abanaea-vereke maandag t/m vrijdag «at 19.00 var zaterdag tel 18.00 uur Zie aak odrtuen ap de itrippogma (Van onze redactie buitenland) (HARRISBURG - De radio actieve gasbel bovenin de defec te kernreactor van de Three Mi- ie-eiland-centrale bij Harris- burg is „aanzienlijk kleiner" ge worden. De Federale commissie voor toezicht op de kernenergie maakte dit gisteravond bekend. De bel - een mengsel van wa terstof, zuurstof en xenon - is verkleind door het gas in het constant circulerende koelwa ter. Men hoopt nu dat de koeling van de uraniumstaven in het reactorvat voldoende zal blijven om die staven en alle bescher mende wanden intact te laten. Zou de zaak smelten, dan zou in het ernstigste geval een gebied van enkele duizenden vierkante kilometers radio-actief besmet wordea Harold Denton, de „chef op eraties" van de Federale com missie, wilde echter niet zeggen dat het gevaar voor ontploffing van de reactor nu geweken is. Wel zei hij te geloven dat de si tuatie er minder onveilig op was geworden. De Amerikaanse regering heeft gisteren de inspectie gelast van zeven kernreactoren van het zelfde type als die bij Har- nsburg in Fennsylvanië. Binnen tien dagen moet rapport worden uitgebracht aan Washington. De „Unie van bezorgde we tenschapsmensen" (USC). waar bij 17.000 wetenschapsbeoefe naars zijn aangesloten, heeft gisteren de stillegging geëist van alle acht centrales van het type Babcock en Wilcox. wéér extra uitgaven die niet door inkomsten worden gedekt (Met het uitstel heeft Andries- sen geregeld dat de discussie over die extra uitgaven kan worden verschoven naar de de batten in de ministerraad over de Voorjaarsnota. Dat financiële overzicht zet alle gaten in de be groting van het kabinet op een rij. Op dat moment is de onder handelingspositie van de minis ter van Financiën een sterkere, omdat de uitgaven dan tegen el kaar moeten worden afgewogen om de tekorten te beperken. Naast de VDSM-operatie den ken het kabinet en de Raad van Bestuur van RSV aan: Nieuwe forse inkrimpingen (bij Wilton Fijenoord en RDM (zeer grote schepen) O volledige sluiting van Piet Smit 4 Afslanking van Verolme IJs- selmonde en RSV-Apparaten- bouw. De anti-overwerk-actie bij de VDSM gaat door. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - Voor de der de keer dit jaar wordt de koffie weer goedkoper. Vanaf woens dag geldt een prijsverlaging van 8 cer.t voor de goedkoopste soor ten koffie tot 14 cent voor de duurdere soorten per pak van een half pond. De prijsdalingen zijn het ge volg van het grote aanbod van goede koffie op de wereldmarkt. Enkele jaren geleden steeg de koffieprijs enorm als gevolg van enkele zeer smechte oogsten in het koffieland Brazilië. BOSTON - Voor recordbedrag van 4004)00 dollar (ongeveer 800.000 gulden) is op een veiling in Boston een Stradiva rius viool van eigenaar gewisseld. Volgens de handelaar die het instru ment te koop aanbood, is dit het hoogste bedrag ooit voor een strijkinstru ment betaald. Het bijna driehonderd jaar oude instrument is de "Hellier"-Stradivarius, zo genoemd naar een En gelse familie die het tot: zo'n honderd jaar geleden in zijn bezit heeft gehad. De viool is vooral bijzon der omdat hij in een per fecte staat verkeert en versierd is met houten in legwerk. De advocaat-generaal be streed dat minister van Justitie Donker in 1952 bevoegd was ge weest om de zaak tegen Menten te seponeren. Hij verwees daar bij naar de opvattingen van professor Lameijer en professor Van Veen. De advocaat-generaal meende dat de Haagse rechtbank had gefaald bij het aannemelijk ma ken van de ministeriële toezeg ging van destijds. Zij beschikte daarover slechts over vage en magere gegevens, zo zei hij. De rechtbank had te vlot, aangeno- men dat er geen zwaarwegende belangen waren geweest om de zaak in 1976 te hervatten. (Arrest 22 mei a.s. klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Eabrlekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Naam: Adres: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij iOO cm. 1 En de kwaliteit die is uitstékend1 Stuur Het Vrije Volk naar: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam; - Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur: O rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zondeiO postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, M 3000 VB Rotterdam. 8 rttn fT E£3 ssp? ei sessi jgW acan bMJBbI V

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1