J Bakker en Konings in vervolgnotitie museum: Smaken verschillen De Uitkijk krijgt grote speeltuin Kermis Bachplein open A Voorvork breekt: fietser valt zich hersensc HKkfing OOST OYER DISCRIMINATIE mpi m wrnm mm ïmm wérnWM^ Hhh I» mm®. Café's langer open FNV gaat met WAO-ers praten Trio berooft Rotterdammer mé H Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Ons staat een museum voor ogen, I waarin de tentoonstellingen voldoende herkennings- Ipunten bevatten om de zwakkere groepen aan te trek- Jken en iets mee te geven. Sommigen hebben dat ver- Itrossing genoemd, maar dat misverstand is waar- Ischijnlijk ontstaan door de vergelijking met André Ivan Duin en John Lanting. Daarmee hebben we echter Iwillen laten zien, dat er cultuurvormen zijn, die grote Igroepen aantrekken, maar daarmee is niet gezegd dat Iwij het museum willen beperken tot zulke uitingsvor men." Beperkte groep - A. 51#' -'rM ''■ï'J'K'ï' 'Ar-, 'handwagens reden vonge week af en aan. Een bulldozer maakte de grond egaal. 'm EEn betonnen hekwerk werd in snel tempo opgezet. De Uitkijk schijnt haast te maken met het werk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De jeugd van het Schipperskinde- ■ren-internaat De Uitkijk aan de Hoogstraat in Schiedam heeft binnen kort de beschikking over een veel grotere speeltuin. De oude dikke muren van het huidige speeltuintje zuilen binnenkort worden weggebroken en binnen een nieuw, weliswaar be tonnen, hekwerk, zullen de kinderen zich op een flinke lap grond kunnen uitleven. Er is dan zelfs nog plaats voor een trap veldje. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Wij als actiegroep zijn net zo be gaan met het lot van de buitenlandse arbeiders. Als wethouder Taverne in onze actie voor spreiding van de buitenlanders een zweem van discriminatie proeft, dan iaten we dat over aan het feit dat sma ken verschillen. Ons doel is om de spanningen tus sen buitenlanders en Ne derlanders te doen om slaan in ontspanning en samenwerking in beider belang." Hans Bakker en Hans Konings (rechts) laten het er niet bij zitten. Ze komen nu met een vervolgnota op het museum. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Vandaag is de kermis op het Bach plein geopend. Tot en met 22 april staan ongeveer 15 attracties op het grasveld tussen Bachplein en heeft Hermuspad. Deze kermis, georganiseerd door de Oranjevereniging Wilhcl- mina uit Kethel, is al tientallen jaren een tradi tie. Echter door de wo ningbouw is de kermis in de loop van de jaren nogal eens moeten verhuizen. 1% Vele kinderen hielpen in de paasvakantie een handje mee bij het opbouwen van de kermis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Omdat de voorvork van zijn fiets brak, maakte de 22-jarige fietser F. M. B. zaterdag avond een buiklanding op de Parkweg nabij het via duct onder rijksweg 20. De jongeman is met een hersenschudding en en kele schaafwonden ter observatie in het Nolet- ziekenhuis opgenomen. l! <&i 'Vertrossing' berust op misverstand Dat schrijven Hans Bakker en J Hans Konings in een pas Ver- I schenen vervolgnotitie op de zo 1 geruchtmakende museumnoti tie. In deze notitie trachten zij hun denkbeelden over het mu- I seumbeleid beter en vollediger I te omschrijven. Hier en daar J doen ze een stap terug. Het idee I om van het museum een cultu- I reel centrum te maken hebben I ze min of meer ingeslikt, maar 1 het voorstel om de eigen collec tie te verkopen, met onder ande- J re werken van de Cobra-groep, I blijft onverkort van kracht. De beide Hansen geven toe I dat ze bij het opstellen van hun I eerste geschrift over onvoldoen- Ide achtergrondkennis beschsk- lten, maar dat, zo schrijven ze, I bemerkten ze ook bij diegenen I die volgens hen boosaardig, I toornig en Vol onbegrip hebben gereageerd. „Felle reacties van voor- en tegenstanders van het museumbeleid heten blijken, dat een discussie niet overbodig w-as," schrijven zij. „Niettemin leken de meeste tegenstanders toch van mening te zijn, dat het in twijfel trekken van het boven alle waarden verheven museum een vorm van heiligschennis was. Wat ons het meest ver baasde en teleurstelde was de geringe bereidheid van sommige PvdA'ers om bestaande waai den kritisch te beschouwen, want dat juist vertegenwoordigt de ziel en het wezen van het so cialisme." De kritiek van de PvdA-fractie, dat hun eerste notitie op louter financiële gronden berustte, houdt volgens de beide Hansen geen steek. Zij schrijven: „Voor socialis ten dient de doelstelling te zijn, dat een museumbeleid meehelpt om achterstanden weg te wer ken, mondigheid te bevorderen en veranderingen te bewerk stelligen voor die groepen, die het zwakste staan in de samen leving. Het Schiedamse museum be reikt, net als andere musea, een beperkte, en grotendeels gecm- ancipeerde groep. Dat komt doordat de tentoongcsdelde kunst te ver weg ligt van de be levingswereld van die zwakkere groepen. Vaak wordt gezegd dat dat aan het publiek zelf ligt, het publiek zou te dom zijn, maar het wordt tijd dat musea en kunstenaars zich gaan afvragen of dat wel waar is. En als het zo zou zijn, is het dan het publiek dat zich het eerst moet gaan aanpassen?" Drempelverlaging door het museum gratis toegankelijk te maken is volgens de beide Pvd A-bestuursleden niet ge lukt „Als je het museum aan trekkelijk wilt maken, moet je iets tentoonstellen dat aantrek kelijk is." Over de eigen collectie zegt het tweetal: „Veel tumult is ont staan over de gevraagde ver koop van de eigen collectie. Die vraag is echter niet los te zien van een veranderd museumbe leid. Een verzameling heeft al leen zin als je er iets mee wilt v-\- aim,- i 'fil? Bi *W\vK doen. Dat „doen" moet dan ook in de doelstelling passen. Het simpele hebben van een collec tie heeft volstrekt geen functie en bovendien hebben socialisten weinig boodschap aan bezits vorming. Dat het zo barbaars zou zijn om de Cobra-collectie van de hand te doen, omdat deze zo uniek is, is ook onzin. Ner gens hebben wij overigens voor gesteld om de kunstwerken te verbranden of met het huisvuil mee te geven." Waar het aankoopbudget wél voor besteed moet worden, vin den Bakker en Konings, is het aanschaffen en bewaren van produkten van de Schiedamse cultuurhistorie. „Het verwijt is gemaakt", zo gaan zij verder, „dat wij de minderheid, het publiek dat van het huidige museum geniet, ver geten. Dat is niet waar. Wij be pleiten dat er méér gedaan moet worden voor de meerderheid. omdat die tot nu toe verwaar loosd is." De kritiek dat hun eerste noti tie te „kil-financieel" zou zijn trachten ze te weerleggen met: „Politiek bestuur bestaat voor hèt grootste deel uit het maken van keuzen, terwi\jl het budget beperkt is. Het gaat daarom niet om de vraag of de besteding goed is, maar of de ene beste ding beter is dan de andere. Wij vinden dat, ondanks dat een be steding aan het museum goed is, er toch betere dingen met het geld gedaan -kunnen worden, opdat meer mensen ervan kun nen genieten." Beoordeling van het museum beleid mag volgens hen niet door deskundigen gedaan wor den: „Ook dat is een politiek vraagstuk. Het is natuurlijk van de gekke dat een kleine groep „deskundigen" ons gaat vertel len wat we mooi "n goed moeten vinden", aldus de beide Hansen. ïïzf.' ■- I &*></A''//r//)'/r/y7rysArr*//sr- z 'v 'A», i ifif, /r IrZ t s» Op het ogenblik wordt het hek aangelegd. Vorige week reden vrachtwagens af en aan om zand te storten. Een bulldozer maakte de grond gebruiksklaar. Het kinderinternaat schijn, haast te maken met het werk. Enkele weken geleden begon men de resten van het vroegere Klein Groenendaal, een straatje beneden de Hoogstraat, af te breken. Er stonden alleen nog wat oude schuren en delen van muren. Ook lagen er nog wat oude funderingen. Tijdens de werkzaamheden vond een buurtbewoner nog wat oude voorwerpen, zoals een stenen paaltje, dat hij meteen als orna ment in zijn tuin plaatste. Het slopen trok ook enkele schervenzoekers, die op goed ge luk wat tussen de resten aan het rommelen waren. Lang konden ze hun geluk niet beproeven, want de zandwagens stortten hun lading zonder veel ontzag op de grond van de oude bin nenstad. De Uitkijk grenst aan de kaal slag van het oude centrum. De oude muren, die nu het inter naat van een stukje niemands land afscheiden, vormden vroe ger een wal tussen de tuin en de steegjes. Voorlopig worden er in de binnenstad geen woningen ge bouwd. De Kroon heeft het be stemmingsplan, dat de raad in 1S74 aannam, voor een deel af gekeurd en Schiedam gaat een nieuw bestemmingsplan maken. De discussie daarover is nog maar net begonnen. i Dat was voor de Uitkijk aan leiding om de onbenutte grond zolang te gebruiken voor de speeltuin. In het afgekeurde plan was de grond voor andere doeleinden bestemd en waar schijnlijk zal het nog te maken bestemmingsplan evenmin ruimte laten voor een flinke speeltuin op de plaats. De kans is groot dat deze weer zal moe ten worden afgebroken, voor dat de eerste palen voor de ge bouwen de grond in gaan. Maar dat kan nog wel even duren en de Uitkijk besloot om de kans te wagen. Waarom niet? SCHIEDAM Op koningin nedag mogen cafés en bars tot 's nachts 2.00 uur open blijven. Tot 1.30 uur is het toegestaan om muziek te draaien en te dansen. Op 30 april is het verder verbo den om winkels voor het pu bliek geopend te hebben. Zo reageert de actiegroep Oost 'op de uitlatingen van wethouder Taverne van Sociale Zaken en Woningdistributie die zij verle den week deed naar aanleiding van de wenserfvan de bewoners van Ocst om de buitenlanders evenredig over de stad te sprei den. De woordvoerder van de ac tiegroep, de heer J. M. Per- daems, zegt: „Wij zijn het beslist oneens met de wethouder. Ze is verbaasd dat er uit Oost wel klachten komen over het aantal buitenlanders en uit West, waar er veel meer wonen, met. Twee jaar geleden is er in West een Moskee in de brand gestoken en zijn er ruiten van Turkse gezin nen ingegooid. Afgelopen week zijn er in West wéér rellen ge weest Als zij liever dit soort uitingen dan klachten aan vaardt dan vragen wij ons af of de gemeente geen struisvogel politiek bedrijft. De wethouder zegt verder dat de woningen in Groenoord en de Woudhoek te klein én onbetaal baar zijn voor buitenlanders, maar ook zij kunnen toch huur subsidie krijgen? In Nieuwfand staan trouwens voldoende vier en vijfkamerflats met een re delijk lage huur. Over de toe-" stand in de Stationsstraat, waar bijna allemaal buitenlanders wonen, zegt Perdaems: „Wij willen de schuld niet helemaal op de gemeente afschuiven, maar de gemeente heeft wel de woonvergunningen afgegeven!" De actiegroep Oost heeft op 25 april samen met de Bewoners- vereniging Schiedam Oost een gesprek met de wethouder over het probleem van de spreiding. „We hopen dat zij tijdens dat gesprek niet bevooroordeeld zal reageren. In heel de wereld worden ghetto's gekweekt en wij kaarten dit probleem nu aan in een sfeer van openheid en ob jectiviteit, in plaats van rellen te schoppen." Aan de exploitanten van de attracties zijn beperkingen op gelegd over het geluid dat ge produceerd mag worden. Vorig jaar, toen de kermis ook tussen Bachplein en Hermuspad stond, zijn bij de gemeente klachten binnengekomen van bewoners die zich ergerden aan het la waai. „Vandaar dat wij nu bp- WW»" ^4 ^^TG9SKi«SK£ AAxww 0 Op de I ange Nieuwstraat heeft zaterdagmiddag een aan rijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's. De 39-jari- ge M. K. uit Emmeloord keerde zijn wagen en de 30-jarige B. V. uit Schiedam knalde tegen hem op. Omdat zij last had van een pijnlijke voet en knie werd de 2&-jarige C. H., die in de auto van V. zat, naar het Noletzie- kenhuis gebracht. Na behande ling mocht zij huiswaarts keren. De zendontvangstinstallatie van A, C. G. R. (23) uit Maassluis is in beslag genomen. De instal latie zat gemonteerd in zijn wa gen en de jongeman had geen zendmachtiging. Op de 's-Gra- velandseweg liep hij tegen de .lamp. 0 De 27-jarige Rotterdammer F. G. H. heeft aangifte gedaan van vernieling. Zijn wagen stond geparkeerd in de Emma- straat, waar onverlaten de mo torkap onder handen hebben genomen. De schade bedraagt 250 gulden. In de J. C. van Markenstraat is de hoge-drukvislamp van H. C. G. v.d. V. uit Vlaardingen ge stolen. Bij verkeerd gebruik be staat ontploffingsgevaar. ©'Uit de woning-van F. D. O. (58) aan de Paulus Potterstraat is een radiocassetterecorder ter waarde van 139 gulden gestolen. De voordeur werd geforceerd. De motorfiets van M.H.C.G. (35) uit Schiedam is gestolen toen die geparkeerd stond op de Rotterdamsedijk. Het kenteken is VL-28-61. Uit het pand van Kerger en Co. aan de Anth. Fokkerstraat is een onbekend bedrag aan geld •gestolen uit een geldkistje. Het is ook met bekend hoe de dief is binnengekomen. Tenslotte is ingebroken bij Tivoli aan de Nieuwe Haven. Hier werd de deur geforceerd en de gokautomaat opengebroken. Er zat geen geld in. De 29-jarige Schiedammer W. J. G. is gisterennacht door de politie overmeesterd nadat hij een taxichauffeur en enkele agenten met een broodmes had bedreigd. De man had zich na een cafébezoek laten thuisbren gen en wilde dat de taxi hem om twee uur weer zou ophalen. De taxi-chauffeur kon dan niet ga randeren, omdat - zo legde hij uit alle ritten via de centrale geregeld worden. Hierop werd G. kwaad en hij greep de chauf feur bij zijn haren en overhemd. De chauffeur wist de man van zich af te schudden en alar meerde collega's en de politie. Toen de politie arriveerde kwam G. dreigend zwaaiend met een broodmes zijn woning tuit Te hulp geschoten chauf feurs en enkele politieagenten wisten de man te overmeeste ren. Hij is in het bureau opge sloten. SCHIEDAM De vakbewe ging, het FNV, gaat met de WAO-ers praten. Dat gaat ge beuren op donderdag 19 april in Sociale Belangen aan de Lange Haven. Over het hele land ver spreid zijn FNV-groepen bezig de problemen die leven onder de WAO-ers op een rij te zetten. Schiedam wil daarbij niet ach terblijven. De vraag: Wat bete kent de vakbond voor u als- WAO-er, zal centraal staan. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. S palingen hebben gemaakt over het aantal decibels geluid dat geproduceerd mag worden. Maar ook nu zullen er wel weer klachten komen", zegt de heer Van de Hof van het Stadskan toor. De kermis gaat in de middag uren open en moet omstreeks elf uur stoppen. Tijdens het opbou wen van de diverse attracties hebben de kinderen uit de buurt tijdens hun paasvakantie zo hier en daar een handje mee uitgestoken. Voor hen blijft de kermis altijd een feest s *v SCHIEDAM De 44-jarige Rotterdammer J. M. M. is gis teravond het slachtoffer gewor den van een brutale roofover val. Hij liep op de Overschiese- weg nabij het station Schiedam i Rotterdam-West toen vanachter een pijler van het viadukt drie mannen tevoorschijn spron- genTwee sleurden hem over de straat, de derde haalde uit de achterzak van zijn pantalon een portemonnee met J 50 en maakte zijn horloge los. De Rotterdam mer hield' aan de overval een pijnlijke rug en een beschadigde leren jas over. Hij kon geen sig nalement van het drietal geven.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2