Spijbelaars zwerven door Rotterdam se Diauwne Met de meisjes naar Jinga KLM-vluchten 7% duurder ADRIfl. Leider' Capelse groep: 1 jaar Schrijvers niet tegen Polen? 1 I 1 1 I I 1 STEEDS MEER MEISJES "li I pi Raads leden knokken t uit in boksring flut Huur Duurste zieke is soek Wij een abonnee, u een unieke handdoek. Geestelijke geëxecuteerd BtMH li NationaalComitéKoninginJuliana70jaar Wisselvallig INFORMATIE OVER BEZORGING: Donderdag 19 april 1979 34e jaargang no. 9755 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dagelijks zwerft een legertje van 1400 hardnekkige schoolspijbelaars door de straten van Rotterdam. Onder hen zijn ook meisjes van 12 en 13 jaar die tot prostitutie vervallen. Cl Zie verder pagina 3. de betere caravan tegen uitgekiende prijs deaMfst Ispo ACARAW*WSbv j Jt, (Van onze redactie buitenland) NAKOURA/DEN HAAG - Twee Nederlandse mili tairen zijn vannacht door rondvliegende granaat scherven licht gewond geraakt, tijdens een zeer hevige beschieting van het Unifil-hoofdkwartier in Zuid-Li- banon. Ook zes Ieren raakten gewond. Opmars naar Jinja: vrouwen en vriendinnen van Oegandese en Tanzaniaanse sol daten voeren de troepen aan op weg naar de laatste grote stad, die in handen is van ex-president Amins terugtrekkend leger. _X Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op Z_ postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr.7919 t.n.v. het Nationaal Comité. Bel 010-14 7400 WB0&O&: Margaret Thatcher, leider van de Britse con servatieven, is de boer op gegaan om stemmen te winnen voor haar verkie zing tot - misschien - de eerste vrouwelijke Britse pre mier. Hier houdt zij een kalfje van twaalf uur oud in de ar men. Het werd prompt 'Maggie' ge noemd. 9 Zie verder pagina 7, Sèxfiims hureni? 6 voor 27,50: 7 ^ÊÊ^SrsmÊmm*mm *1 "--Y HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Volgens de Rotterdamse leerplicht-ambtenaar De Widt kunnen dagelijks „met gemak" drie touringcars vol spijbelaars weggehaald worden bij het Zuidpiein in Rotterdam-zuid. De gemeente kiest er echter voor de moeilijkheden op te lossen door streetcorner-wor- kers, maatschappelijke werkers en de GG en GD in te schakelen. Granaat- en kogelregen op VN-hoofdkwartier Ernstig schoolverzuim kwam tot voor kort vooral voor bij 15-jarigen. In betrekkelijk korte tijd is het zwaartepunt nu ko men te liggen bij 13-jarigen. „Deze verjonging beangstigt ons meer dan het aantal vaste spij belaars dat anderhalf procent van het totaal aantal leerplichti gen bedraagt." aldus de Rotter damse wethouder Den Dunnen gisteren op een persconferentie. Hij vermoedt dat de werkelij ke spijbelcijfers „wellicht hoger liggen", omdat niet alle school hoofden hun plicht doen en schoolverzuim doorgeven. On derzoek heeft verder uitgewe zen dat 40% van het jeugdwerk- lozen-bestand al eerdef herken baar was als vaste klanten bij het schoolverzuim. Ook bij de vormingscentra blijkt spijbelen in aanzienlijke mate voor te komen. Bijna 400 van de ruim 8800 gedeelteliik ieerplichtige kinderen van 16 èn 17 jaar komen niet opdagen, ook niet na herhaalde oproepen. Het is echter moeilijk om tegen deze- groep op te treden, omdat er voor hen wél een inschrijvings plicht maar géén verschijnings plicht bestaat In deze gevallen van ^burger lijke ongehoorzaamheid" is strafvervolging volgens de Rot terdamse officier van Justitie rar. H. van Brummen „volstrekt zinloos." In één geval gaat de of ficier partieel leerplichtigen ze ker vervolgen: als er jongere kinderen in hetzelfde gezin zijn. De gemeente verwacht echter met veel van deze aanpak. „De spijbelaars weten meestal wel een handige smoes te verzin nen," aldus wethouder Den Dunnen, (Van onze soc.- econ. redactie) SCHIPHOL - De KLM zal per 1 mei haar meeste lijndienstta rieven met zeven procent verho gen. De verhoging is noodzake lijk als gevolg van gestegen prijzen voor vliegtuigbrandstof. De regering moet de tariefsver hoging nog goedkeuren. Het besluit om de lijndienst- tarieven met zeven procent te verhogen is onlangs genomen door de internationale organisa tie van 'luchtvaartmaatschap pijen, de IATA. Voor een aantal vluchten naar het Midden-Oos ten, Afrika en Zuid-Amerika (vanaf Schiphol) wil de KLM de tariefsverhoging beperken tot vijf procent. Ook de chartervluchten, meestal vakantiereizen, worden duurder. De KLM zal de hogere brandstofprijs doorberekenen aan de reisorganisatoren. I Het VN-hoofdkwartier werd rond middernacht vanuit het hoger, landinwaarts gelegen dorp Nakoura bestookt met mortieren, kleine raketten en mitrailleurvuur. De beschieting, door de troepen van majoor Haddad, duurde een half uur. In die tijd vlogen de VN-niili- tairen zo'n 150 mortiergranaten en 4000 mitrailleurkogels om de oren. De blauwhelmen kregen opdracht niet terug te schieten. De actie, de hevigste totnutoe, heeft vanmorgen veel onrust ge zaaid onder verwanten van de Nederlandse VN-militairen. De telefoon op het ministerie van defensie blééf rinkelen. Bericht uit Haris, hoofdkwartier van het Nederlandse VN-bataljon. was er vanmorgen niet. Op het ministerie werd aangenomen dat daar alles vrij rustig was. Verbindingsproblemen zijn er niet. Vanmorgen om half zes, en om zes uur nog eens werd het VN-boofdkwartïer opnieuw met mitrailleurs beschoten. Sedert dien is het rustig. De Nederlandse gewonden zijn de kapiteins E. J. Woesink (29) uit Assen - scherf in de bil en R. 1L D. van Uije (26) uit Amsterdam door een sehert je aan arm en gezicht geschampt. De materiële schade aan het Unifil-hoofdkwartier was vrij groot. Tenten, helikopters en ge bouwen werden geraakt. Ook het hospitaal heeft onder vuur gelegen. Gistermiddag hadden Nederlanders met waarschu wingsschoten al een einde ge maakt aan de beschieting van het heliveld bij Nakoura, door troepen van majoor Haddad. De Nederlanders waren rond het hoofdkwartier ingezet, nadat hen op de terugweg van verlof in Israël de pas was afgesneden door Haddads mannen. Volgens het ministerie van Defensie is de weg van Nakoura naar Israël wél open, maar zijn de Nederlanders afgesneden van de Franse bevoorradings troepen. Problemen met de be voorrading zijn er echter nog niet, en er wordt gewerkt aan nieuwe bevoorradingslijnen via het noorden. De buitengewoon felle acties van Haddads mannen volgden op het uitroepen van de onaf hankelijkheid van de „christe lijke" strook langs de Israëli sche grens. Dit gebeurde, nadat een bataljon geregelde Libanese troepen de Umfiltroepen was komen versterken. De hele dag hadden de chris- tenmilities al hevig gevuurd op SYDNEY - Twee ge meenteraadsleden van de Australische stad Liver pool hebben het op verga deringen zo fel met elkaar aan de stok gekregen, dat het niet bij woorden blijft. Ze hebben besloten hun vetes nu maar in de boks ring uit te vechten. De pot is 900 gulden. Tegen elkaar treden in de ring de 51-jarige Bil) Sadler van de liberale (conservatieve) partij en Casey Conway (44) van Labour. Sadler weegt 71 kilo, Conway 63. Ze heb ben vroeger wel eens voor hun plezier gebokst. Bij de wedstrijd zullen alle internationale boks- regels in acht worden ge nomen. Datum en plaats moeten de twee nog af spreken. In de nacht en ochtend enige regen. Later op de dag zonnige perioden en mogelijk een bui. Vrij krachtige zuidwesten wind. Minimumtemperaturen circa drie graden en in het oosten mo gelijk nachtvorst Middagtem- peraturen omstreeks elf graden. 20 april zon op onder 06.34 20 45 maan op onder 0335 1309 (gé«n otidtr nummer) Vroeg neer de ofd. abonnee-serene maandag l/m vrijdag (al (9.00 aar talordag tal 16.00 uur Zit ook adressen ap de strippagina TEHERAN - Een vuurpeloton in de Iraanse stad Hamedan heeft vanochtend een geestelij ke, Ahmad Alemizadeh, terecht gesteld. Hij zou hebben samen gewerkt met de geheime politie van de sjah, de Savak. Het Isla mitische revolutionaire hof had de man schuldig bevonden aan het verraden van veel jonge mensen aan de Savak. "''/wm. JWZ '7 ,//r. V'/A 5B (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De van staatsgevaarlijke activiteiten verdachte Rotterdammer Rob G. (38) de vermeende leider van de zogenoemde subversieve Ca pelse groep, is vanmorgen dooi de rechtbank wegens diefstal plus bezit van wapens, alsmede gewoonteheiing veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Officier van Justitie mr. W. A. de Saint Aulaire had twee we ken geleden drie jaar tegen hem geeist. Met drie medestanders werd Rob G. op 7 oktober 1977 gear resteerd, toen hij, met enkele politieuniformen bij zich, een garagebox aan de Beemsterhoek in Capelle aan den IJssel verliet. In deze box vond de politie grote hoeveelheden gestolen goederen (iniformen, wapens, injectie spuiten, entstoffen etcplus fo to's en negatieven, waarop zo'n 170 medewerkers van de BVD voorkwamen. Rob G. verklaarde hiervan mets af te weten. Volgens hem maken ook anderen gebruik van de garageboxen. De zaak Rob G. was pas na anderhalf jaar, vol gens de verdediging na aan drang vanuit „Den Haag" voor de rechtbank gebracht. De BVD, die de Rotterdammer als hinderlijk zou beschouwen en hem liefst zo snel mogelijk achter de tralies zou hebben, zou hierin de hand hebben gehad. De rechtbank achtte het bezit van de foto's en negatieven met opnamen van de BVD-mede- werkers geen gegeven, waarvan de geheimhouding door het be lang van de staat wordt gebo den. Daarvoor waren de opna men te onscherp, van te matige kwaliteit en bovendien niet ge catalogiseerd. De rechtbank sprak Rob G. die zelf niet ter zitting aanwezig was, daarvan dan ook vrij. posities in het Umfilgebied. Een Noorse VN-nulitair vond daar bij de dood. een ander werd zeei ernstig gewond. Ook twee Liba nese kinderen werden door Haddads vuur gedood, evenals een soldaat van hel binnentrek kende. geregelde Libanese ba taljon. Ook het Nederlandse hoofdkwartier in Hans kwam onder „christelijk" vuur te lig gen De mortieren sloegen op vijftig meter van de villa in De beschieting van het VN- hoofdkwartier in Nakoura werd door de commandanten ernstig opgevat. De Noorse brigade-ge neraal Vadset noemde de situa tie zelfs „zeer, zeer ernstig" en ook de Nederlandse kolonel Tjassens was bezorgd. Vanuit Nakoura werd meteen contact opgenomen met de VN in New- York Na koortsachtig overleg werd de beschieting gestaakt Volgens Nederlandse VN-sol- daten bestaat er een evacuattc- plan om hen, zonodig, binnen vijftien uur uit Zuid-Libanon weg te halen Bali. Gam 5a, Schiedam. Tel. 010-267126 Gespend i .10-18 it- Oond, kooTravoatf, Jr'.<V leg. vereist. LONDEN - De duurste 'ingebeelde zieke' van En geland lijkt van de aard bodem verdwenen te zijn. tot groot verdriet van de medische stand. De man. wiens ware naam niet be kend is gemaakt, heeft de nationale gezondheids dienst 4,5 miljoen gulden gekost. In de 34 jaar van zijn 'earrière' zijn op zijn re kening verzameld: dui zenden röntgenfoto's, on telbare bloedafnames, 48 rugpuncties, een opening in de luchtpijp en honder den onderzoeken van al lerlei aard. De patient hectt. vol gens het British Medical Journal, in 68 ziekenhui zen twintig tot dertig jaar van zijn leven doorge bracht Dc artsen zeggen nu dat hooguit twee operaties, aan de prostaat en aan een beenbreuk, ge rechtvaardigd waren. Sinds vorig jaar meldt hij zich niet meer. Is hij soms dood? „Dat zou het einde van een tijdperk betekenen." zegt het me dische tijdschrift. Van ome sportredactie VO LEND AM - Pin Schrijvers verkeert nog steeds in het onzekere omtrent de juiste omvang van de blessure die hij gisteren opliep in het be kerduel tegen Volendam. De Ajax-keeper 'raakte ogenschijnlijk vnj ern stig gewond aan z'n knie De eerste diagnose van clubarts Rolink was: „Hij heeft z'n rechterknie ver draaid, vermoedelijk zijn enkele spieren m de knoei gemakt De foto's die de doel man van het nationale elftal later op de avond het maken van z'n knie m het Amsterdamse Lucos- ziekenhuis brachten geen duidelijkheid. Trainer Cor Brom vanmorgen. „Op de foto's viel niet veel te zien." Mocht de kwetsuur van langdurige aard zijn, dan valt aan te nemen dat Spartaan Pim Doesburg op 2 mei onder de lat staat bij het Nederlands elftal in de interland tegen Po len Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Vo'k. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven? i Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u t bestellen in de kleu- ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 1 50bij 100 cm, - - En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar faam. Adres: Postcode: .Plaats- Soort abonnement: C kwartaal c jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood O bruin O blauw Ogroen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, L3000 VB Rotterdam. i cass 833B3 m rasa sasa eraa inaa vmsa «jbh -

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1