tmÊÊÊM Schiedam vijf weken f 'Hi&nèr 1 mm wm 3 BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK I ZfM M MANIFESTATIE VAM DVERHM as APRIL SS1M wmmÊÊmmÊmmmm mhèv ffrwmv mum. mwmu «m» A Sleutels worden bij bossen gevonden. Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - De Ne derlander is slordig op z'n eigen spullen. Die conclu sie mag getrokken wor den na een bezoek aan de afdeling gevonden voor werpen van de Sclïiedam- se politie. Slordig in twee opzichten. Ten eerste in het gemak waarmee, eigendommen worden* verloren en ten tweede' dat maar weinig moeite gedaan wordt om het ver lorene weer terug te krij gen. tmmêimms. wm mm& mm. is»! WM'mx-;a De heer Verheul 'bij enkele spullen die op bureau terechtkomen. Kunstgebitten Speurwerk Op zaterdag 28 april wordt het startsein ge geven voor een grote stripmanifestatie in Schiedam. Vijf weken lang zal Schiedam strip- stad zijn onder het mot to "Voor het leven gete kend?" TOT O Dit is de uitnodiging voor Schiedam Strip- stad, Duncan Brown a nn The wild places. 14.9U nieuw binnengekomen: Enkel L.P.'s Boxy Music - Manifesto Jean Michel Jarre - Oxygene. 13.90 14.90 13.90 13.90 13.90 11.90 13.90 12.90 Sexfilnrts huren? 6 voor 27,50 De We Maak De samen met de donderdagbiil Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Haam Adres. Postcode. Woonplaats. Afdeling gevonden voorwerpen van de politie Een winkel van Sine kei ^.N.V De heer Verheul van de Schie- damse politie, die de adminis tratie verzorgt van verloren en gevonden voorwerpen, kan een winkel van Sinckel beginnen. Het hoeden, petten en dames- corsetten is niet heientaai van toepassing omdat het laatste at tribuut niet vaak wordt verlo ren. Tot de top tien van gevonden voorwerpen die bij de politie worden gebracht behoren sleu tels. „Bij bossen tegelijk", lacht de heer Verheul. „Daar hebben wij dozen van vol. Maar wat mij opvalt is, dat er door de gedu peerden zo weinig moeite wordt gedaan om die sleutels weer te rug te krijgen. Als ik mijn sleu tels zou verliezen zit ik toch mooi om het hand. Misschien het feit dat je sleutels tegen woordig binnen een minuut kan laten bijmaken, is er de oorzaak van dat maar zelden mensen naar het bureau komen om te kijken of ze soms bij ons lig gen". Maar er worden bij de politie ook heel dikWijls zeer waarde volle voorwerpen gebracht. En ook die worden niet afgehaald. Verheul: „Wij hebben het gehad dat we een sieraad binnenkre gen waar het prijskaartje nog aan zat. De armband, een hele dure, zat met de kassabon in een tasje van de winkel -waar het was gekocht. Dus het was niet gestolen. Niemand heeft gein- formeerd of het soms bij ons was gebracht Dat noem ik knap slordig. Zulke waardevolle voorwer- ''sy s/'/'/'j MWJ xtszxó SË8S1&. 4 si'ffla f r pen gaan bij de politie in de kluis. Daar liggen overigens nog meer waardevolle voorwerpen, zoals gouden horloges etc. Vol gens de wet kan de eigenaar nog dertig jaar lang het verlorene terugvorderen. „Want", zegt hoofdinspecteur Piet van dc Hengel, „de vinder wordt nooit eigenaar. Zelfs ais de vinder een gevonden voorwerp verkoopt, kan de eigenaar binnen drie jaar dat voorwerp terugvorde ren zonder daarvoor te hoeven betalen. De man die het voor werp gekocht heeft - eigenaar ter goeder trouw - zit dan met de brokken." Ook voorwerpen van geringe re waarden zouden dertig jaar lang bewaard moeten blijven. Maar dat is niet altijd mogelijk. Verheul geeft voorbeelden. „Er komen hier aan de balie mensen die een voetbaltas hebben ge vonden. En dat gebeurt nog wel eens. In die tassen zitten dan natte spullen. Washandje, shirt en broekje zijn vochtig. Nou, na een week staat de schimmei er op. Die dingen wassen doen wij natuurlijk niet. Dan verdwijnt zoiets in de container. Ik kan het echt niet helpen, maar het kan niet anders," Andere kleding waar na een jaar bewaren geen navraag naar wordt gedaan gaat naar het Leger des Heils of naar de missie in Brazilië. Gevonden voetballen gaan naar de zending ergens in Afrika waar vroeger ook nog wel eens gevonden bril len naar toe werden gestuurd. „Maar brillen worden met meer zo dikwijls verloren. De mensen hebben contactlenzen en als je die verliest zijn ze bijna met meer te vinden", zegt Verheul. Wat zijn nou echt vreemde voorwerpen die bij de politic worden ingeleverd? „Daar sta je van te kijken." zegt Van de Hen gel. „Kunstgebitten, beugels, vlaggestokken compleet met vlag. Maar we hebben ook wel eens 24 broden aan het bureau gehad en een zak erwten. Die kun je een dag bewaren, mis schien twee dagen, maar dan moet het weg. Zulke dingen gaan dan naar de kinderboerde rij". Het is niet zo, dat iedereen maar voetstoots aanneemt, dat de door hem verloren spullen toch niet meer terug zullen ko men. Van de Hengel: ,',Ach, er gaat hier heus wel eens iemand zingend het bureau uit als we hem zijn verloren portemonnee met inhoud kunnen teruggeven. Maar ons valt op dat er te wei nig naar het bureau gebeld wordt met de vraag of dit of dat soms gevonden is. Hier, een prachtig voorbeeld. Enkele maanden geleden is er een gou den dameshorloge gevonden. Dat mis je toch. Niemand heeft gebeld. Als mijn kinderen terug zouden komen van het sportveld en ze hebben hun tas verloren zou ik ook bellen". Verheul: „De mensen denken te snel: dat is verloren dan zal het ook wel helemaal weg zijn. Maar wij zitten er mee. Wij zou den overigens liever zien dat de mensen die iets vinden, het on der eigen beheer houden. Wij hebben er hier eenvoudig niet de ruimte voor om al' s op te slaan." Dat geldt echter niet voor waardepapieren zoals passen, rijbewijzen en kentekenbewij zen. Of, zoals enkele maanden geleden, toen iemand zijn trouwboekje verloor en er nooit meer naar heeft geïnformeerd. Van de Hengel: „Met passen, rijbewijzen en kentekenbewij zen kunnen we snel uitvissen wie de verliezer is. Ook met an dere waardevolle voorwerpen willen wij nog wel eens een po ging doen de eigenaar op te spo ren. Aan de hand van kassabon nen of tassen waarin zich dan zo'n voorwerp bevindt lukt het wel eens. Maar wij gaan echt niet bij ieder artikel dat aan het bureau wordt ingeleverd speur werk doen. Dat is zo tijdrovend, dat kan gewoon niet." Verheul: „Er worden wel eens tassen met schoolboeken bij ons gebracht Heel vaak staat daar dan een telefoonnummer in en dat bellen wij dan. Dan krijg je dikwijls het lakonieke ant woord: „Ja, die boeken heb ik verloren". Maar dan liggen ze soms een paar dagen bij ons. Erg slordig want er is veel geld mee gemoeid met die schoolboeken". Wie iets gevonden heeft, maar ook iets verloren heeft, kan de politie daarover dagelijks in lichtingen vragen. Van 9 tot 17.00 uur behalve op zaterdag en zondag per telefoon. Maar dan wel nummer 260760 bellen. „En niet het alarmnummer draaien", zegt Van de Hengel „Want dat is de laatste maanden schering en D-slag. Het alarmnummer is er alleen voor noodgevallen. Personen die dan voor een ver loren sleutel vijf minuten beslag leggen op het alarmnummer, blokkeren de lijn voor noodge vallen". Het hart van deze manifes-, tatie, die georganiseerd wordt door de Schiedammers Bram Uil en Aad Sprong, bestaat uit een expositie in het Stedelijk museum. Daar wordt een groot aantal originele teke ningen, maquettes, poppen enz. geëxposeerd. Daaronder bevinden zich beroemde strip figuren als Donald Duck, Sus te en Wiske, Paulas de Bos kabouter, F.C. Knudde, Guust Flater, Tom Poes, Lucky Luke om maarvien greep uit de gro te verzameling te doen. De jonge generatie teke naars komt aan bod op de eer ste verdieping van Mikx Freetimeshop aar de Hoog straat. Daar exposeren mede werkers van Dupuis en Lom bard. Vaak zullen de teke naars in het weekend aanwe zig zijn. Jean Pol exposeert in De Noordmolen. Deze In Ne derland niet zo bekende Vlaamse tekenaar heeft on dermeer Kramiske van de bakker en Annie en Peter ge tekend, In het Zoldertheater pre senteren Harry Touw en IJf Blokker hun bakken aan de bar in stripvorm. In De Teer- stoof komt een programma met lichtbeelden van de Stichting Laterna Magica met antieke toverlantaarns en een explicateur. Verder zullen en kele leden van Holland Ani mation er hun films laten zien. Holland Animation ex poseert ook in het museum, ondermeer een storyboard voor de tekenfilm "Oh my darling" van Börgc Ring, een film die op de nominatie staat een Oscar te krijgen. Ook* worden in De Teerstoof Jean Dulieu's tekenfilms van Pau- lus de Boskabouter vertoond. Op 28 april organiseert Het Stripschap een ruilbeurs in zaal Tivoli, Nieuwe Haven en houdt die vereniging er haar voorjaarsiedenvergadering. Op 28 april en 2 juni is de grote C&A springsnuffel in Schiedam speciaal voor de kinderen. Op 2 en 9 mei orga niseert de afdeling jeugdza-, ken van dc gemeente creatie ve werkplaatsen op Bachplein hei bhet bal en Wibautplein. Het thema luidt: Maak je eigen stripje. In samenwerking met Gale rie Ctemar uit Den Haag wor den verkoop-exposities ge houden van originele tekenin gen. op 12 mei treeedt werkcentrum Dans op in Passagetheater met het iet "De dolle musketiers" waarin Suske, Wiske, tante Sidonia, Jerom en Lambiek te zien zijn. Evenals bij grote evene menten als Film Internatio nal het gevai is, komen er nog allerlei wijzigingen in het programma. Zeker is, dai het programma ook nog wordt uitgebreid. Daarom worden tijdens de manifes tatie twee etalages van C A aan de Koemarkt ingericht als permanent informatie centrum. Daar wordt infor matie gegeven over de pro gramma's alsmede aange kondigd welke tekenaars op dat moment in Schiedam zijn. Ook Het Vrije Volk zal regelmatig publiceren over de manifestatie en het pro gramma. Dam 23 Schiedam lel: 261739 Herman v. Veen IV John Mclaughlin - Mike 8att - John Mayaii - Foxy - Dean Friedman - Louis Clarke - Patty Smith - Dalton Dubari - John Hall - No Dice - Only Ones - Iron Horse Jethro Tun - Aquatong Pointer Sialwa - Energy. Rachel Sweet - Fool around SinoVanelii-Pauper In Paradis# The Baby's - Head Firat lea Used Trzaslenssr Dubbel L.P.'s Rainbow-live16.90 David Bowie - Slag#19 JO Bob Dylan Greatest 19.90 Pink Floyd Ummuggma19,90 verder nog diverse cassettes Maxwell - TIK - BASF - SCOTCH ^rikSp.-*.-imtpol(!er Bali. Dam 5a. Schiedam, Tel. 010-267126 Geopend v. 10-18 u. Dond. koopavond. leg. vereist. SPECULATIES over de opvolger van Arie Lems als burgemeester van Schie dam vliegen de pan uit. De naam van Wim van de Have. nu nog wethouder in Botter dam, is al gevallen. Ook die van Jan Masman, eerste bur ger van Assen is genoemd. Maar zo zijn er nog veel meer. Wat te denken van De Bruin, De Graaf, De Winter, Van Houwelingen, De Boer, De Beer en Van Bochove van Someren? We zien wel E KOMEN nog één keer terug op de lunchconcerten, die in de aula van het Ste delijk Museum worden gege ven. Tussen haakjes: morgen kunt u er weer van 12.45 tot 13.15 uur terecht De aankon diging voor de serie tweewe kelijkse lunchconcerten be reikte ons op een stukje kringlooppapier van 13,5 bij 17 cm. We hebben de meetlat ook eens langs een stukje toi letpapier gelegd en kwamen op 10 bij 14. Nou zijn er twee mogelijkheden: óf de Schie- damse Gemeenschap is zo zuinig, dat er op alle mogelij ke manieren op papierkosten wordt bezuinigd óf de SG wordt financieel zo krap ge houden door de gemeente, dat er geen groter velletje af kan. Die eerste mogelijkheid kan het niet zijn: maande lijks valt op ons bureau een pak papier met notulen van de stichtmgsraad en afdelin gen, waarvan je je afvraagt of er één verstandig mens is die deze papierbrij leest De tweede mogelijkheid komt misschien een beetje in de goede richting. het goede ant woord is: de Schiedamse Ge meenschap moet' 'eens een cursus publiciteit en voor lichting gaan volgen. Want bij een dergelijk initiatief hoort een uitgebreide cam pagne. We weten tenslotte allemaal, dat er „niets kan" in Schiedam en als er dan wel wat kan, dan moet dat in de krant Dus SG: de volgen de keer bij zo'n gelegenheid initiatiefnemers en musici bij elkaar geroepen in de aula van het museum en een goede voorlichting geven over het hoe, wat en waarom. 'E EXTREME vrouwen beweging krijgt zo langza merhand vaste voet aan de grond in Schiedam Weke lijks zit een aantal vrouwen gezamenlijk in gebouw De Teerstoof zielig te doen over het feit dat ze zich zo onder drukt voelen door de man. Collectieve navelstaarderij gemengd met een vleugje ex tremisme en een snufje „we zijn zo lekker modern en progressief". Vanavond zijn ze er weer, die vrouwen van het eind van de zeventiger jaren, die barricadenbestormsters van het mannelijk chauvi nisme. Vorige week bogen ze zich ten tweede male over de vraag wat feminisme is. In de aankondiging schreef de vrouwensoos: Eventueel krantenartikelen meenemen. Hoewel een week te laat: vrouwen, uitknippen deze „onder elkaar" en aan de schandpaal ermee. t Stuur de bon volledig ingevuld in een open envqiop zonder postzegel aSn Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. w

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3