halve eeuw marsmuziek Gieren bij Intermezzo Comité Olieboycot Z.-Afrika gaat door Niet erin? Steen erdoor Brand vernietigt unieke stoomzagen NISAN 23, DAG VAN DE JEUGD Je Wat doen we met Gusto? schiedam Si F MAANDAG 22 APRIL 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA h (Van een onzer verslagfe^. "«rs) SCHIEDAM Op ge weldige wijze heeft de Rijnmondband afgelopen zaterdagavond in de Mar griethal het vijftigjarig bestaan gevierd. De meer dan 800 leden en oud-le den kregen een wervelen de show gepresenteerd. Hoogtepunt van de avond was wel het optreden van de reünisten in het oude uniform Tamboer en Pij perkorps .Harmonie". Voor een andere verras sing zorgden de dames van de bandleden. Zij speelden een Russische dans. PT-:»? Van onze toneeimedewerkster SCHIEDAM - „Mag ik U voorstellen" was de klucht die de amateurto neelgroep Intermezzo af gelopen zaterdagavond in zaal Arcade opvoerde. De zaal zat overvol en genoot met volle teugen van de door de groep enthousiast gespeelde klucht. Voor het publiek was het die avond een goede training van de lachspieren. En daar streeft Intermezzo tenslotte naar. Intermezzo speelt „Mag ik U voorstellen", een klucht met doldwaze verwikkelingen. %koZ%^SlTeZ^Jen9en °m het Unif0rm boeren Pijl" Mi»; De jeugdleden van de Rijnmondband boden het bestuur een envelop met geld aan en een Abrahamspop. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De felle brand, die vrijdagavond I woedde in de zagerij van houthandel van de Wetering I in Schiedam Zuid, heeft twee unieke op stoom aange- I dreven zagen vernietigd. Een enorme schadepost voor [het bedrijf. Van de Wetering was nog het enige bedrijf j in Nederland dat dit soort gebruikte. Ze waren reisdoel voor vele excursies van Technische scholen. ÉfÊSS De vuurzee vernietigde twee unieke stoomzagen. SCHIEDAM - Enkele honderden Turkse en Ne derlandse kinderen vier den afgelopen zaterdag middag in zaal Tivoli het Turkse kinder- en bevrij dingsfeest Nisan 23: 23 april, de dag waarop de Turkse leider Ataturk in 1920 de volksrepubliek Turkije inluidde. Het feest werd gevierd met volksdansen, toneelstuk jes, zang en film. Burge meester Arie Lems maak te van zijn aanwezigheid gebruik om te zeggen dat de ouders aan het samen zingen van Nederlandse en Turkse kinderen een voorbeeld konden nemen. 'X* *5 ïv 'Üi Turkse en Hollandse kinderen vierden zaterdagmiddag Nisan 23, het Turkse kinder-en bevrijdingsfeest. Rijnmondband viert 'n geweldig feest De Margriethal was afgeladen en het was duidelijk dat dit soort grootse feesten in Schie dam een zeldzaamheid zijn. De jubileumcomniissie, die twee jaar aan de voorbereidingen van de viering bezig is geweest, had 600 oud-leden achterhaald, waarvan er 300 met aanhang aanwezig waren. Veel opzien baarde de mars van de oud-leden in de oude en welbekende kledij; zwarte broek, wit overhemd en zwart- gele strop. Iedereen liep uit om de serenade in ontvangst te ne men. Men verdrong zich om te zien hoe de tamboer maitre voorzitter van Aal ten van de Rijnmondband een trompet overhandigde. De Deltaband zorgde tussen de bedrijven door voor dansmuziek, waarvan iedereen gretig'gebruik maakte. Het sluitstuk van de optredens was het optreden van de voltal lige Rijnmondband, die enkele winnende klanken liet horen van het Wereld Muziek Festival in Kerkrade, waarmee de band Nederlands kampioen Marsmu ziek werd. Een foto-expositie gaf een beeld van de historie van de Rijnmondband. De trompet van de oud-leden was zeker niet het enige ge schenk van de jarige band. Tij dens de receptie 's middags kreeg het bestuur van de jeugd leden van de Rtjnmondband een Abrahamspop cadeau en een flink bedrag om composities mee aan te kopen. Ook de band OBK en burgemeester Arie Lems tastten in de zakken en reikten een envelop met inhoud uit s., t „Mag ik U voorstellen" is ge schreven door Jay Thomas en gaat over de doldwaze verwik kelingen rondom de familie Blayne. Bijna tot in den treure kwam naar voren hoe verliefde mensen l ij tantes van de ander in de smi ak proberen te vallen, omdat die nog steeds invloed hebben op het wel of niet door gaan van een huwelijk. De per sonages werden verwisseld en verward om niet zelf in verwar ring te raken. Het verhaal begint als Toby Sherwood, en cadet van de mili taire academie toevallig even bij de familie Blayne komt aan waaien. Hij vertelt dat hij met lang kan biijven, omdat hij mee speelt in een cabaret dat die avond optreedt De gastheer bombardeert hem meteen tot zijn oom. om dat de echte 'oom verhinderd is om te komen. To by moet als oom de reputatie van Blayne tegenover de tante van diens verloofde redden. Cock Christen, die de rol van Toby vertolkt, stapt met het grootste gemakt van de wereld van de ene rol in de andere, als of hij inderdaad cabaretier is. Na de nodige en onnodige frat sen komt alles daarna weer op z'n pootjes terecht en zowel het publiek en de spelers maakten er na afloop nog een gezellige avond van. Het Delta Trio zorg de voor de dansmuziek. Tijdens de zeer druk bezochte receptie speelde de jeugdband wat marsklanken op het plein voor de sporthal. Ook OBK en de Gusto-band brachten een se renade ten gehore. „Ik ben trots op onze Rijn mondband", zei burgemeester Lems tijdens de receptie. „In vijf jaar tijd ben ik zeer onder de indruk gekomen. Tijdens een concours in Amsterdam, toen ik naast burgemeester Polak stond om u te zien optreden, voelde ik mij bepaald sentimenteel en was vol trots toen u won'." Over de slechte behuizing van de band zei Lems: „Dat is nog niet opgelost en dat het onder komen van OBK is afgebrand maakt het nog moeilijker." De heer van Krochten van OBK was aanwezig. Hij zei: „Al zijn wij berooid, toch kunnen we voor de Rijnmondband een bedrag missen". De viering van een halve eeuw Rijnmondband krijgt op 12 mei een vervolg. Dan treden op het DHS terrein op: De Rijn mondband, de Euroband uit Rotterdam, Jubal uit Dordrecht, De Pijpers uit Vlaartlingen, Ju liana uit Amersfoort en de Fourty Four Degrees uit Leiden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedams Comité Olieboycot Zuid-Afrika or ganiseert op donderdagavond 26 april een tweede informatie-avond in het Stedelijk Museum. Toneelgroep Discus treedt op en enkele clowns zullen het thema "onderdrukking en vrijheid" uitbeelden. Ton van Schijndel van het Komitee Zuidelijk Afrika zal spreken en na de pauze wordt de film "Zuid-Afrika ongecensureerd" gedraaid. Bij het comité hebben zich tot nu toe de Partij van de Arbeid, D'66, de PPR, de CPN en de PSP aangesloten. Door het CDA en de WD is nog geen standpunt ingenomen. Voorts doet het In terkerkelijk Vredesberaad mee. terwijl Amnesty International- sympathiseert Van de Wereld winkel is na aanvankelijke aar zeling niets meer vernomen. Het comité zal op 19 mei deel nemen aan de Welzijnsmarkt In het najaar zal er een geldinza- melingsacti worden gehouden ten behoeve van het bevrij dingsfonds van het Komitee Zuidelijk Afrika. Op 6 april heeft David de Beer gesproken over de situatie in zijn vaderland Namibië. Daar was hij naaste medewerker van de bisschop van Namibië, maar moest het land vanwege de be zetting door Zuid-Afrika ont vluchten. De aanvang van de tweede in formatie-avond m het museum is 20.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam Zuid vraagt om sug gesties voor het gebruik van de leegstaande Gustogebouwen. De BVSZ wil Gusto behouden, maar weet niet waar de hallen zoal voor te gebruiken zijn. „Voor één hal is al een bestem ming geopperd", zegt de bewo nersvereniging. „Dat is het ge bruik als sportzaal. Het kan toorgebouw lijkt geschikt voor instellingen die met ruimtenood kampen." Voor de andere hal zoekt de vereniging nu nog een bestem ming. Gebruik van de grond van Gusto voor woningbouw wijst zij af: „Het terrein loopt soms onder water." vestiging van een nieuw bedrijf op de plaats vindt zij bovenal vanzelfsprekend. SCHIEDAM - Omdat hem de toegang tot café Don Quichotte op de Grote Markt geweigerd was, dacht'de 26-jarige Rotte'r- dammer H. J. V. er goed aan te doen om de ruit met een steen in te gooien. Zaterdagavond trachtte hij binnen te komen, maar kon zich slechts kwaad maken en kwam zodoende tot de - daad. De politie zag kans om - hem op te sporen. Na verhoor i kon hij terug naar huis. Bij een inbraak bij Dixons Rinck aan de Hoogstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag een stereo-installatie gestolen. De deur werd verbrijzeld, wat'1*1 een schade betekende van 1000 gulden. Eén box werd terugge- vonden in de omgeving. Drie koperen afsluitkranen zijn vrij dag gestolen uit een sproeiin- stallatie van de Bedrijfsge- meenschap Schiemond aan de Fokkerstraat. De waarde van de kranen vertegenwoordigen een waarde van 550 gulden. In winkelcentrum Hof van Spaland brak de 65-jarig me- vrouw M. M. H. haar pols. Tij dens het winkelen viel zij en kwam uiterst ongelukkig te recht. Per taxi werd ze naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De zagen die uit 1935 stammen I zijn niet meer te repareren, van- Idaar dat de totale schade op I minstens 2 miljoen gulden I wordt geschat Over de oorzaak jtast de brandweer volledig in I het duister. Wel is bekend dat de I brand in de kelder is begonnen. De brandweer gaf voor de om leven voor tien uur uitbrekende brand middenalarm en rukte uit Imet vijf wagens en twintig man. Het vuur greep snel om zich (heen en de vlammen reikten he- imelhoog. De brandweer zag Igeen kans om iets van de hal te W-'VH-n'-'i redden. Ze liet hem geheel uit branden. Om tien over elf klonk het sein „brand meester". Dank zij de goede brandmu ren en de goed gesloten brand deuren sloeg het vuur niet over naar de naastgelegen schavenj, waar nog meer machines ston den. Ook de garage, waar een vrachtauto stond, bieef voor het vuur bewaard. Waterschade was er evenmin. Dat de brandweer vertrouwen had in de brandveiligheid van de muren bleek wel uit het feit, dat ze de wagen lieten staan en geen moeite deed om de rhuren nat te houden. „Daardoor kon den we ons geheel optie bestrij ding van de brand werpen," zegt officier van piket, de heer Schukken, van de Schiedamse brandweer. „Vandaar hadden we het vuur snel onder be dwang." Het nablussen van de resten, het dak was ingestort en de houten vloer lag te smeulen, duurde tot zaterdagmorgen twaalf uur. Dat was nodig, om dat hout nog uren binnenin kan blijven branden, zonder dat er vlammen te zien zijn. De brand bracht veel bewoners van Schiedam Zuid op de been en zij hadden het beste zicht op de Westerhavenbrug, waar zich dan ook wel opstoppingen voor deden. De rook viel door de zuidwestelijke wind neer in de Nieuwe Maasstraat en omge ving. V SV.'ft V.i.vXw 'vXs$A .'jvóX vvi<w SriKJÏI Zaal Tivoli was afgeladen die middag, want ook de ouders vierden de bevrijding mee. Te vens werd het jaar van het kind gevierd. Kinderen liepen met leuzen rond als „Wij eisen een goede toekomst" en „Wij wilien liefde en begrip". In Turkije wordt het feest al 59 jaar lang gevierd. Schoolkin deren steken zich dan in feest- kledij en gaan zingend de straat op. Van hun ouders krijgen ze doorgaans een cadeau, waar door het feest ook wel Suiker feest wordt genoemd. In Schiedam werd het feest nu voor de vierde achtereenvolgen de keer gevierd. De organisatie was in handen van de heer Tu- ran, onderwijzer voor Turkse kinderen op de Klaas de Vries- school in Schiedam Oost Hij zegt over de oorsprong van Ni- san 23: „Het feest is een ge schenk van de eerste leider van de republiek, Ataturk, aan de kinderen. In de eerste wereld- ooi g werd het Osmaanse rijk ver^heurd. Grieken, Engelsen, Fransen, Italianen en Russen bezetten het land. Tot die tijd werd het land geregeerd door de sultans, maar zij keken met op of om naar het volk. In 1920, op 23 april, werd onder leiding van Ataturk het i-erste parlement gevormd en df oorlog tegen de grootste bezetier, Griekenland, begon. In 1923 werd de republiek gevormd. 'f'+ v-v v/vi Vs^\; v\ L 3 V.W.s».vvy.>y, Sr Doel van het kinderfeest Is om de kinderen verantwoording mee te geven, hen ervan te door dringen dat ze moeten opkomen voor de volksrepubliek. Daar achter zit de filosofie dat de kin deren van vandaag, de volwas senen van de toekomst zijn.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2