In toekomst saldi-reserve aanspreken ronken chauffeur uit bocht Arbeidsbureau en schooldecar aat functioneren niet optimaal Weekend: golf van inbraken Weigeren van strip regenteske handeling Schiedam WETHOUDER SCHEERES: Schuchtere dief gepakt Mr Vrolijk komt naar Schiedam 9 4- R' Mpfl r?' DINSDAG 22 MEI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Zeker dertig van de vijftig gezinnen e op het woonwagenkamp aan de Schiekade wonen, en verhuizen naar een woning. De gemeente is aarom van plan op het Schuttersveld in Nieuwland «ertig a vijftig woningwetwoningen te bouwen, die door de woonwagenbewoners en deels door ande en betrokken gaan worden. Tegelijkertijd zal hei tal standplaatsen op het kamp worden verminderd, er de verhuizing van het kamp naar een plaats chter bij de stad zijn nog geen besluiten gevallen. Motie Wethouder Zijdeveld: „Project wordt ontwikkeld in samenspraak met woonwagenbewoners en wijkbewo ners." 1 ij Ar VI •"V-V irff ffyzjjij Xf l a A" - Ir® $L'z&é ris.r--xr v, 'v r ,J'. V'Z -*■>'•- -r - A J"""""»» A Persiflage op de kookles Van een medewerkster SCHIEDAM - Leerlingen van de Liedewyde school brachten gisteravond een sprankelende en spontane Doorsnee-Licdemyd-show voor bijna tweehonderd ouders. Het publiek werd aan het lachen gehouden met de eerlijke persiflages van de leerlingen op de leswij zen van de leraren. r - av -rr Fragment uit de openingsscène "Als de schoolbel gaat" SCHIEDAM - Het arbeidsbureau en het schooldeea- naat roepen drempelvrees op en functioneren niet op timaal. Die voorzichtige conclusie trekt de Onderwijs- winkel Schiedam in zijn jaar verslag over 1978. De On- derwijswinkel wil daarom de contacten met beide in stellingen verstevigen en een actievere rol gaan spelen bij de professionele beroepskeuze begeleiding. v'i." i V'flBif' 1 "A''' - \r Onderwijswinkel voorziet in een behoefte, zo blijkt uit het jaarverslag over 1978. SCHIEDAM - Een aantal scholen en kantines heeft het weekend ongewenst bezoek gehad. Gisteren werd door de meeste gedupeerden aangifte gedaan. ijftig woningwetwoningen f p hét Schuttersveld Het project op het Schutters- eld wordt geen ghetto. "Alle elers van de bevolking zullen er rit kunnen", aldus wethou- ~r Zijdeveld (ruimtelijke orde- S). "Het heeft alleen wel als een aantal woonwagenbe- ers te huisvesten. Het pro za] worden ontwikkeld in spraak met de woonwa- enbewoners en wijkbewoners. verwacht dat als de overleg- rocedure loopt, iedereen zal in- !en dat wij met gewone burgers an de stad hebben te maken, i als ieder ander met goe de en slechte eigenschappen." Het idee om een deel van de genbewoners op het luttersveld te huisvesten is ontstaan tijdens één van de ver gaderingen van de overleg groep, waarin de bewoners en het college vertegenwoordigd zijn. Het bleek dat de aanleg en inrichtingskosten van een standplaats aardig de bouwprijs van een woning benaderden. Zo ontstond de gedachte aan een gemengd woningbouwproject Ongeveer dertig van de vijftig gezinnen voelen hiervoor. Een verkenning elders in het land was evenwel niet bemoedi gend. Twee projecten in Noord- Brabant waren uit de hand ge lopen, omdat de bouwkosten veel te hoog uitkwamen, terwijl een project in Emmen inmiddels al weer van de baan was. Toch is het college optimistisch, dat het in Schiedam wel zal lukken. "Het college is bereid zich hard te maken voor de realise ring van dit gemengd woning bouwproject", aldus Zijdeveld. "Je kunt op het Schuttersveld redelijk snel aan de gang. Het is eer. terrein dat er toch maar ligt te liggen. De bestemming "bij zondere bebouwing" die het nu heeft, is niet meer actueel. Wij hopen dat het lukt Iedereen is erg enthousiast en ik verwacht dat de provincie verregaand mee zal gaan." De voorstellen van het college zijn een uitvloeisel van de mo tie-Van der Veer (PvdA), die in april door de gemeenteraad is aangenomen. Die werd inge diend naar aanleiding van de bezetting van het Stadskantoor door de woonwagenbewoners. Zij kwamen tot die actie omdat zij het meer dan zat waren door de toenmalige wethouder Collé voortdurend aan het lijntje te worden gehouden. In de motie werd het college gevraagd binnen zes maanden met voorstellen te komen voor één of meer lokaties voor woon wagens binnen Schiedam. Daar naast werd gevraagd om een wezenlijke integratie van de woonwagenbewoners. Naar alle waarschijnlijkheid zal de gemeenteraad in juni met een eerste voorstel worden ge confronteerd. In de eerste plaats moet er een voorbereidingskre diet van 265.000 gulden op tafel komen voor het ontwerp van het woningbouwproject, speel- en groenvoorziening, de benodigde voorzieningen op het gebied van ontsluiting, parkeergelegenheid enz. en het bêstekklaar maken. Daarnaast moet een zogenaamd voorbereidingsbesluit genomen worden. Dat is een uitspraak, dat een herziening van het be stemmingsplan in voorbereiding is. Gistermiddag heeft de wet houder wijkvereniging Nieuw- iand en het opbouwwerk inge licht Morgenavond buigt de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening zich over de plan nen. V SCHIEDAM - Het spaarpotje van de gemeente (de zogenaam de saldi-reserve) zal in de toe komst worden aangesproken. Volgens wethouder Scheeres (fi nanciën) kan er gezien de huidi ge stand van zaken best wat van af. Dat zei de wethouder gister avond' tijdens de gemeente raadsvergadering naar aanlei ding van opmerkingen van CPN-raadslid Eef Collé. Volgens Scheeres is het niet de bedoeling om van de saldi- reserve (begin 1978 bijna 11 mil joen) een soort spaarpotje te maken. „De saldi-reserve is de afgelopen jaren wel wat geste gen", aldus de wethouder. „Zij vormt wel een zekere buffer, maar we zullen haar zeker niet ongemoeid laten. Bij de huidige stand van zaken kan er best wat van af." De discussie ontstond" naar aanleiding van een brief van be woners-vereniging Schiedam- zuid. Deze brief, die vergezeld ging van 2275 handtekeningen van bewoners van Schiedam- zuid, bevatte een protest tegen de verhoging van de gemeente lijke tarieven en belastingen. Met name Collé vroeg zich SCHIEDAM - De 22-jarige R. T. uit Schiedam is vrijdagnacht met zijn auto uit de bocht gevlo gen bij het inrijden van de Traelstralaan. Hij kwam uit de Burgemeester van Haarenlaan en verloor de macht over het stuur, doordat hij de bocht met een te hoge snelheid nam. De auto* belandde via het fietspad op zijn kop in de bosjes. De jon geman, die onder invloed was en op het politiebureau bloed moest geven, werd niet gewond. De auto is total-loss. Bij de voetgangersoversteek plaats op de kruising Koemarkt - Buitenhavenweg is mevrouw HAM. (74) uit Schiedam aan ge- reden door mevrouw J.H.S. (50), eveneens uit Schiedam. De laat ste zat op de fiets toen de be jaarde vrouw ongeveer een me ter naast de oversteekplaats de straat wilde oversteken. Zij kon haar niet meer ontwijken. De bejaarde voetgangster is met een heupfractuur in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. Doordat zijn tas tussen de spaken van het voorwiel terecht kwam, maakte L.A.M.R. uit Schiedam zondagmiddag op het Stationsplein met zijn fiets een buiklanding. De fietser is in het Gemeenteziekenhuis behandeld aan verwondingen aan gezicht en arm SCHIEDAM - Mr. Maarten Vrolijk, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, komt op 21 juni naar Schiedam. Hij zal dan de vergadering van de gemeenteraad meemaken, waarin de profielschets van de nieuwe burgemeester aan de or de komt Of hij die vergadering zelf zal vooratten, is nog niet bekend. v tv C- SK ON i j/- v^i-vv <s !"v. wv'* -N V VS liMfxj Pv v''N,'W:, olWae-' SSs VTï ;r «•"•v X - s AAsrs v v "■swAv v s v De in scène gezette kookles, zakken de pot ingingen, werd waarbij zelfs peuken en plastic overtuigend gespeeld. Ook de ^\S»V - v %5:S' <VW «tofr persiflages op de handenarbeid- les en de rekenles oogstten veel applaus. Door de meisjes zelf gemaakte kleding werd geshowed. Wijde rokken, combinaties van rokken en blouses, broeken en jurken werden volleerd de grote Liede- wyde-gymzaai op disco-muziek doorgeswingd. De jurken die al leen 's nachts gedragen worden en de schorten kwamen aan bod. Enkele turnsters lieten moei lijke oefeningen zien, begeleid door de juf. Niet zo moeilijk was de Mayim, een volksdans, die door alle meisjes werd meeged- anst, evenals het jazz-ballet. Ook de leraren lieten zich niet onbetuigd. Ze speelden een ge durfd toneelstuk Liedemyd- Doorsnee gezin. Alle problemen, die kinderen met hun ouders, kinderen met leraren of lerares sen hebben, kwamen aan de or de. Er werd aandachtig geluis terd. Hilariteit ontstond omdat ook de leraren wel eens een zin netje vergaten en dan met de anders zo rappe mond vol tan den stonden." De organisator van het hele Liedemyd-doorsnee-show ge beuren muziekleraar Huijsmans vertelde na afloop omringd door de Liede-meiden: ,,'t Is geen spi- nazieschool, dat hebben we nu met z'n allen wel laten zien. We doen hier aan vorming. En daar zullen alle meisjes hun hele le ven %vat aan hebben. En daar ben ik zo blij om, want ze ver dienen het." De Onderwijswinkel Schie dam, die gevestigd is aan de Hoogstraat 76, heeft in 1978 147 bezoekers getrokken (1977: 106). De centrale problematiek waar mee de klanten kwamen, betrof de relatie onderwijs-arbeid- smarkt De helft van de vragen en problemen had betrekking op de keuze vervolgonderwijs of werken in de leeftijdscategorie 12 tot 16 jaar en de keuze be roepsopleidingen na 16 jaar. 3e indruk bestaat dat voor vde klanten het schooldecanaat maar vooral het gewestelijk ar beidsbureau enige drempelvrees oproepen ot anderzins niet opti maal functioneren. In ieder ge val blijkt bij verwijzing naar deze instanties, dat er al contac ten geweest waren of dat van enige schroom sprake was voor het contact", aldus het jaarver slag. „Voor de Onderwijswinkel is dezé conclusie in ieder geval aanleiding ora in 1979 de con tac- teri met het decanaat en het ar beidsbureau te verstevigen, ten einde' gezamenlijk, na te gaan hoe de onderwijswinkel wel licht tijdelijk een zinvolle rol in het meer professionele verzor gingscircuit op het terrein van school en beroeps(her) keuze kan vervullen." De Onderwijswinkel heeft in december vorig jaar een onder zoekje ingesteld naar de kwali teit van de dienstverlening. Hieruit blijkt dat het leeuwen deel van de bezoekers de onder wijswinkel een nuttige instel ling vindt Zestig procent heeft de informatie, hulp of advies als positief ervaren. Het overgrote deel van de klanten heeft de wijze waarop de verschilllende winkeliers hen tegemoet zijn getreden, als prettig ervaren. „Een algemene conclusie, die gewettigd lijkt, luidt dat de on derwijswinkel zeker in een be hoefte voorziet: tot nu toe heb ben we bijna driehonderd per sonen kunnen helpen, waarvan waarschijnlijk opgeveer tachtig procent geheel of ten dele ver der op weg is geholpen", aldus het jaarverslag. In kleuterschool "De bezige Bijtjes" hebben onbekenden potjes met olieverf over de grond geleegd en een fototoestel in een fonteintje gelegd, waarna de kraan werd aangezet Schade bedraagt 200 gulden. Men kwam via de achterzijde binnen. A.K. (62) heeft aangifte gedaan. Uit de kantine van de hockey en cricketvereniging Asvion op Thurlede zijn sigaretten, gelder- se worst en snoepgoed ter waar de van 50 gulden ontvreemd. Schade bedraagt 100 gulden. Men kwam het gebouw binnen door een ruit te vernielen. J.L.S. (68) heeft aangifte gedaan. De kleuterschool Sint Gabriël en de Dominico Savioschool, beide aan de Dr. Schaepmansin- gel, hebben ongewenst bezoek gehad. In de kleuterschool werd duivenvoer over de grond ge gooid en werden enkele laden op de vloer geleegd. Vier laden van een kinderbureau worden ver mist. Men kwam via de achter zijde binnen. J.M.B. (26) heeft aangifte gedaan. Uit de naastgelegen lagere school werd een platenkoffer met vijftig platen ter waarde van 200 gulden ontvreemd. Ook hier kwam men via de achter zijde binnen. Namens Heineken heeft J.A. de J. (50) aangifte gedaan van diefstal uit een houten kantoor tje aan de Bettoweg. Er werd een ruit vernield. Ontvreemd werden veertig gulden, een doos sigaren en een groen geldkistje. In een bar aan de Schiedam- seweg is voor 200 gulden schade aangericht bij het doorzoeken van de automaten. Er werd wel geteld vijf gulden ontvreemd. Om binnen te komen werd de toegangsdeur ontwricht. F.T.M.V. (25) heeft aangifte ge daan. Tenslotte heeft J.G. van Z. (27) aangifte gedaan van diefstal van een dekbed, hoes en kussen ter waarde van 95 gulden uit een winkel voor woninginrichting aan de Mgr. Nolenslaan. Er werd een ruit vernield. gisteravond af of drie tariefs verhogingen allemaal wel nood zakelijk waren geweest PvdA- fractievoorzitter Dielemans zei over de actie van de bewoners vereniging: "Het is gemakkelijk om mensen een protest te laten ondertekenen tegen tariefsver hogingen." Hij wees er in zijn betoog op, dat de PvdA ervoor kiest het verkiezingsprogramma zo goed mogelijk uit te voeren. Het aantal wensen is onbeperkt en er moeten keuzen gemaakt worden, aldus Dielemans. Ver der wees hij erop, dat er bij het vaststellen van de tarieven naar gestreefd wordt ze kostendek kend te maken. Wordt dat niet gedaan, dan moeten eventuele tekorten uit de algemene mid delen worden bekostigd en dat gaat weer ten koste van bepaal de wensen. In zijn antwoord zei wethou der Scheeres, dat hij niet wilde vooruit lopen op mogelijke ta riefsverhogingen in de toe komst Volgens Scheeres bete kende zijn verhaal over het aan spreken van het "spaarpotje" niet dat tariefsverhogingen m de komende jaren niet noodza kelijk zullen zijn. SCHIEDAM In een brief aan de geeenteraad noemen-Aad Sprong en Bram Uil, organisato ren van de striptentoonstelling "Voor het leven getekend?" de weigering van Willern's strip „De avonturen van Prins Bern- hard" door wethouder Post hoorn en museumdirecteur Paalman een regenteske hande ling. Ze vragen de raad zijn af keuring hierover uit te spreken. In de brief wijzen Uil en Sprong.de gemeenteraad erop, dat gisteravond op de agenda onder het punt ingekomen stuk ken een brief van Het Strip schap uit Amsterdam over de zelfde affaire had moeten staan. De brief is de 2 mei op het Stadskantoor ontvangen: twee dagen voor de sluitingsdatum voor het agenda-onderdeel in gekomen stukken. De brief stond echter niet op op de agen da en zal pas in de juni-raad aan de orde komen. „Wij hebben als organisatoren dan het gevoel helemaal als mosterd na de maaltijd met onze visie te ko men", aldus de brief. In de brief gaan de beide or ganisatoren nog eens uitgebreid in op de weigering van de strip, die ondermeer een afbeelding van de Koningin in een liefdes houding met de prins bevat Naar aanleiding van de weige ring trokken twee stripteke naars hun werk van de tentoon stelling terug. Volgens Uil en Sprong hebben wethouder Posthoorn en direc teur Paalman met de weigering Schiedam een slechte dienst be wezen. Zij heeft er ondermeer toe geleid dat de entreezaal van het museum niet op tijd kon worden ingericht doordat teke naars de verzending van hun werk lieten ophouden. „Wij kunnen dan ook stellen, dat als het particulier initiatief waar u ais raadsleden zich zo achter wilt stellen, in de toe komst nog langer zo'n behande ling geniet, we dit soort initia tieven wel kunnen vergeten", aldus de brief. Verder schrijven Uil en Sprong in de brief, die gister avond aan de raadsleden werd uitgedeeld en die uiteraard on besproken bleef, dat ze nog een brief 2ullen schrijven over alle strubbelingen rond het organi seren van de manifestatie. SCHIEDAM - Schuchter ge drag op straat kan aanleiding zijn om aangehouden te worden door de politie. Dat ondervond de 22-jarige M.W.L. uit Rotter dam toen hij met twee plastic zakken liep te zeulen op de Broersvest De politie vond dat maar verdacht en besloot de man aan de tand te voelen. In de plastic zakken zaten ondermeer een cassettedeck, een versterker en een aantal pakjes sigaretten, die gestolen waren uit een res taurant aan het Broersveld. Het gestolen goed heeft een waarde van 1450 gulden. Bij een controle op rijksweg 19 is een zend/ontvangstinstallatie in beslag genomen. De installa tie zat gemonteerd in de vracht wagen van C.L. v.d. H. (34) uit Schiedam. De man had geen zendmachtiging. Twee walkie-talkies zijn zon dagmiddag in beslag genomen. In de Nijverheidsstraat waren M.D.V.M. (16) en F.G.H. (17), bei den uit Schiedam, ermee aan het spelen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2