BUIT BEDRAAGT 64.000 GULDEN Malafide woning bureaus lastig aan te pakken AGENDA Brand op lichter bij Vlaardingen-Oost9 i WÊëMt Don Lawrence op bezoek in Schiedam A Ufï Inbraak in café mmmm VRIJDAG 25 MEI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Sehiedamse politie is er in ge slaagd 33 inbraken op te lossen die vanaf januari in Schiedam, Rotterdam, Vlaardingen, Delft en Utrecht zijn gepleegd. De totale waarde van het gestolene be draagt niet minder dan 64.000 gulden en er was ook nog voor ettelijke duizenden guldens braakschade. Er zijn twaalf personen aangehouden die voor een deel afzon derlijk hebben geopereerd. Parkeermeters 00. 1 "Au mmmM wMM ët k'rv' Henk Nieuwenhuijzen: "Er is zat parkeergelegenheid in het centrum." Hans XJittenbogaard: "We willen een uiterste aan in spraak over de binnenstad." Binnenstad /V Zaterdag 26 mei organiseert de KMTP een rayon-bloemschikwedstrijd in De 4 Mo lens SCHIEDAM - PvdA-fractieleider Nikolaj Diele- mans heeft woensdagavond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening de vloer aangeveegd met een CDA-notitie over de bin nenstad. Hij betreurde, dat het CD A-stuk teveel blijft vasthouden aan het oude bestemmingsplan en hij kwam er geen duidelijke visie in tegen. Dielemans zei geschrokken te zijn van de notitie en zette er, ook op details, veel vraagtekens bij. Woningwetwoningen VLAARDINGEN In het ruim van een grote lichter, die voor onderhoudswerk bij het Havenbedrijf Vlaar-j^ dingen Oost ligt, heeft twee maal een korte maar hevi ge brand gewoed. J- Sehiedamse politie lost 33 inbrak» 3 op "Er kan dus niet gezegd wor den dat er een bende aan het werk is geweest", zegt inspec teur Jan van Hoff. Drie Schie dammers, de 22-jarige G. R. S., de 20-jarige R. E. T. en de 16-ja- nge R. R- S. hebben de meeste inbraken gepleegd. Zij brachten vooral bezoeken aan kantines van sportverenigingen in Schie dam en Vlaardingen. "De arrestaties konden plaatsvinden omdat er enkelen op neterdaad werden betrapt en anderen fouten maakten of reeds waren verdacht", zegt Van 't Hoff. Het drietal Schiedam mers had de gewoonte om in en kele gevallen twee keer op de zelfde plaats in te breken. Zo brachten zij bezoeken aan King's Discotheek waar geluids apparatuur werd gestolen met een gezamenlijke waarde van 1700 gulden. Verder brachten zij bezoeken aan de kantines van Hermes DVS, Asvion, WK. WF, Demos en enkele keren werd ingebro ken in de kantine van DRZ. Ook' het dienstencentrum De Woud- hoek kreeg bezoek, het tuincen trum m de Warande, een keu kencentrum en bij Albert Heijn. In Vlaardingen werd ingebro ken in een patatkraam en bij de voetbalvereniging Zwaluwen. Daar bedroeg de buit slechts vier gulden. In Delft stalen de drie Schie dammers een auto met een waarde van 14.000 gulden en werden autobanden lekgestoken met een waarde van 5600 gulden. Ook in Delft werden 'parkeer meters uit de grond getrokken waarin voor 2500 gulden kwart jes zaten. Ook Utrecht werd met een bezoek vereerd en ook daar werden parkeermeters uit de grond gehaald. De 23-jarige L. H. G. en de 21-jarige P. C. G., twee broers uit Rotterdam, hebben minder op hun kerfstok. Zij hadden het voorzien op personenauto's en op de inhoud daarvan. Zij zijn verantwoordelijk ""or de dief stal van 4500 gulden aai. horlo ges uit een personenauto. Twee andere gearresteerden, de 25-jarige B. H. en de 24-jarige G. van de P., zitten blijkbaar nog niet zo lang m het vak. Bij twee van hun inbraken werden zij gestoord. Bij een kledingshop in Rotterdam maakten zij voor honderd gulden schade en bij WK in Bijdorp ook. De diefstal in dienstbetrek king die de 34-jarige C. van de M. eind april plsegde, leverde hem 4300 gulden op. Die heeft hij er tijdens een uitstapje naar Ierland doorheen gejaagd. De 20-jange B. van de W„ de 20-jarige L. J. en de 17-jarige C. K. uit Rotterdam hebben tegen- over de Sehiedamse politie ver schillende inbraken in hun eigen stad bekend. Zij braken containers open en stalen bij een juwelier voor 5000 gulden aan sieraden. De totale waarde be draagt 17.940 gulden. De inbraak bij juwelier Kok aan de Broersvest, enkele dagen geleden gepleegd, is ook opge lost De politie hield de 58-jange A. K. aan die grif bekende. Hij had ook nog enkele kruimel diefstallen op zijn geweten. De 22-jarige M, W. L. ten slotte heeft tegenover de politie be kend in het Broersveld voor 1500 gulden geluidsapparatuur te hebben gestolen. Bewom ersv eifeniging centrum wil feest yws's'rs'i //j i, SCHIEDAM - Bewonersver eniging Schiedam-centrum wil aandacht gaan besteden aan het tweehonderdjarig bestaan van de Oude Sluis. De vereniging pleit ervoor de sluis op te knap pen. Het bestuur is nog bezig met het maken van plannen voor een Oude Sluis Feest Onlangs is het dagelijks be stuur van de vereniging ingrij pend vernieuwd. Voorzitter is nu Hans Uittenbogaard, pen ningmeester Henk Nieuwen huijzen en secretaris Jos Pool man. Hans is na acht jaar in Leiden gewoond te hebben weer een half jaar terug in zijn geboorte stad. In Leiden heeft hij het be lang leren inzien van een bewo nersvereniging. "De binnenstad is daar vrij ontoegankelijk en levensgevaarlijk", vertelt hij. "De bewonersvereniging heeft actie gevoerd en de gemeente raad is gaan luisteren naar de wensen en problemen van de bewoners. De politie is er bij voorbeeld vrij actief gaan optre den. De ervaring is daar, dat het voor mensen geen punt is om hun auto buiten het centrum te parkeren en dan tien minuten naar het centrum te lopen." Als belangrijkste doelstelling van de bewonersvereniging ziet Hans het verdedigen van de be langen van de bewoners. Hij noemt als onderwerpen: leefmi lieu, verkeerssituatie, horeca, winkelaanbod, bouw en sloop. De vereniging moet volgens hem in overleg treden met de gemeente en mogelijkheden na gaan voor actie. "We zitten in allerlei over legstructuren", zegt Henk Nieu wenhuijzen. "We praten mee over de inspraakverordening en willen inspreken over de bin nenstad en het Schienokogebied. Het enige dat wij weten is, dat wij inspraak hebben voordat er tekeningen van de binnenstad van tafel komen. Ook wat be treft Schienoko hebben wij ge vraagd om inspraak. Ik neem aan dat de gemeente rekening gaat houden met de wensen van de bewoners, maar ik ben een beetje bang dat de gemeente zal zeggen, dat er te weinig bewo ners wonen. We willen proberen de wen sen van de bewoners naar de ge meente te brengen en die dan te verwezenlijken. Dat zijn dingen die eigelijk niet nodig zouden moeten zijn. De gemeente zou dat zelf moeten doen. Het kost ons veel tijd en moeite. Qua be- stuursbezetting zitten we aar dig. Elk bestuurslid heeft zo zijn activiteiten." Thans besteedt de bewoners vereniging veel tijd aan de bin nenstadsplannen. "We hebben een aantal vragen en willen meepraten over de verdeling in woningwetwoningen, premie en vrije sector", zegt Hans. "We zullen ons zeker intensief bezig houden met de plannen en wil len een uiterste aan inspraak. Daarbij zullen de belangen van bewoners, winkeliers en bedrij ven niet altijd parellei lopen." "Dat heeft alles met het ver keer te maken", verklaart Henk. "Ik denk dat de winkeliers hun wensen om meer parkeergele genheid en een zo goed mogelij ke bereikbaarheid per auto overtrekken. Het is minder noodzakelijk dan ze voorspiege len. De autolobby van de winke liers stoelt op valse feiten. Uit een onderzoek in Amsterdam is gebleken dat de helft 'van het publiek dat in het centrum in kopen doet, centrumbewoner is. Winkels moeten bereikbaar zijn, maar er zijn grenzen. De Hoogstraat functioneert goed en die situatie zou ook op de Dam zo moeten zijn. Ik denk dat de Hoogstraat opbloeit wan neer er in het centrum wonin gen worden bijgebouwd. Er is zat parkeergelegenheid. Toen er op de Hoogstraat een braderie werd gehouden, zijn er parkeer kaartjes uitgegeven. Die par- keerterreintjes bleken niet vol ler te zijn dan normaal. Onder zoek heeft uitgewezen dat er ge noeg parkeergelegenheid is in het centrum. Alleen op koop avond is alle ruimte bezet Dat is het bewijs dat er genoeg par keergelegenheid is. Maar ja, de mensen willen het liefst de win kel binnenrijden." SCHIEDAM - Het college van B en W noemt het tegengaan van malafide praktijken van woningbureaus een moeilijke zaak, omdat deze bureaus zich slechts voor korte tijd vestigen om daarna onder andere naam hun activiteiten elders voort te zetten. Dat antwoordt het colle ge van B en W van Schiedam op vragen van het PPR-gemeen- teraadslid Herman Noorde- graaf, die hij vorig jaar mei schriftelijk stelde. Over harde gegevens van malafide hande lingen zegt het college niet te beschikken. Wel willen B en W eén verordening op de woning bureaus invoeren, waar Noorde- >graaf om vroeg. Met malafide praktijken doel de Noordegraaf op woningbu reaus, die mensen door bemid deling aan een woning hielpen, die later vaak al verhuurd ble ken te zijn. Daarbij brachten ze echter wei zeer hoge bemidde- lingskosten in rekening. Een be rucht geval was Vermeeghen, die een adres opgaf aan de Zwammerdamsingel. Dat adres bleek vals te zijn en het bureau was alleen telefonisch te berei ken. Vooral jeugdigen en bui tenlanders waren de dupe. Toepassing van deze praktij ken is nu bemoeilijkt door de nieuwe woonruimteverorde ning, meerit het college: 'Tedere verhuurder moet nu verplicht melding maken van vrijgeko men woongelegenheid. Kandi daten worden in eerste aanleg door Bureau Huisvesting aange wezen. Het is de bedoeling om de woningzoekenden hiervan regelmatig op de hoogte te hou den, maar hoe goed de voorlich ting ook mag zijn, er blijven al tijd groepen, jongeren en bui tenlanders vooral, die deze in formatie onvoldoende bereiken. Het instellen van de verorde ning, een pakket eisen waaraan bureaus moeten voldoen, heeft volgens B en W geen zin, maar het college zal zo'n verordening toch instellen, "omdat geen mid del ongebruikt mag worden ge laten om verwerpelijke activi teiten tegen te gaan en te voor komen", aldus het college. SCHIEDAM - Onbekenden hebben zich in de nacht van 23 mei toegang verschaft tot café De Kajuitbs? in de Hoogstraat Via de kelder kon men het café binnenkomen en uit een sigaret tenautomaat en uiteen gokauto maat werd een onbekend be drag aan geld gestolen. De stripmanïfestatie gaat al weer de vijfde week in. In het kader van "Voor het leven gete kend?" vinden de volgende acti viteiten plaats: STEDELIJK MUSEUM Expositie van originele tekenin gen van striptekenaars uit Ne derland, België, Frankrijk en Engeland; poppen, maquettes, enz. Op maandag 28 mei brengt Don Lawrence een bezoek aan bet museum. Het museum is da gelijks geopend van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. Toegang gratis. TEERSTOOF k t Tachtig bakken aan de bar, ge tekend. - door IJf Blokker op tekst ,van Harry Touw. Ope ningstijden: dinsdag t/m zater dag van 14 tot 16 uur. MIKX FREETIME SHOP Originele tekeningen uit de bla den Jippo, Okki, Primo en Tap toe. Openingstijden: maandag van 14 tot 17 uur, dinsdag t/m zaterdag van 11 tot 17 uur, don derdag van 19 tot 21 uur, zondag gesloten. Hoogstraat 33. NOORDMOLEN Originele tekeningen van de Vlaamse tekenaar Jean Pol, pseudoniem voor Jean Paul Van Den Broeck. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 12 tot 22 uur, zaterdag van 16 tot 23 uur. Verder vinden in onze stad de volgende activiteiten plaats: «CAFÉQUIBUS Zondag 27 mei speelt Theater Pegasus The Kid", een theater project over de jeugd. Fegasus woidt gevormd door leden van de theater-workshop van het Paard van Troje, open jonge rencentrum in Den Haag. 'The Kid" is een satirische vaudeville abow, geschreven door Michael Gimpel. In vijftien scènes wordt met behulp van dia-projecties en op de band opgenomen mu ziek een beeld van de Neder landse jeugd van nu geschetst. De jeugd krijgt gestalte in de fi guur "the kid". Deze vliegt, na de school te bebben voltooid, weg van het ouderlijk nest en belandt in de grote stad. Daar wordt hij geconfronteerd met bet feit, dat zijn maatschappe lijke vooruitzichten minimaal zijn en rijn ervaring nergens voor toereikend is. Via kotannines, jongerencentra, kantoorbaantjes, kunstzinnige opleidingen en trips naar verre, mysterieuze landen maakt "the kid" kennis met zowel de suc cesvolle zakenman als de arme sloeber die maar doortobt in het leven. Zo bereikt "the kid" ge leidelijk aan een soort sociaal bewustzijn binnen zijn eigen cultuur. Op dat moment is zijn jeugd voorbij en dringt de vol wassenheid zich op. Medespelenden rijn Frenk Klunder, Hanne de Vries, Je roen de Jong, Hulbert Zeeuw, Lisette Massink, Martin Krijgs man, Jan van Lakerveld, Harry Post, Odile Ducrozet, Manuel en Peter de Goey. De voorstelling 'begint om 21.30 uur. «4 MOLENS Dinsdag 29 mei speelt toneel groep Sater "Ik ben niet gek. Ik ben kwaad" in dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. De voorstelling wordt geor ganiseerd door het Schiedams vrouwenoverleg en vormt het besluit van dit seizoen. Aanvang 20 uur. Toegang ƒ2,50. Zowel vrouwen als mannen rijn wel kom. STEDELIJK MUSEUM Behalve de stripmanïfestatie zijn er In het museum nog twee kleinere exposities, te weten Versierde schoenen en Ideële badges. De eerste bestaat uit in zendingen naar een wedstrijd, uitgeschreven door de fa. van Dalen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. De andere ex positie is samengesteld door Ga lerie Ra uit Amsterdam en vormgegeven door studenten van de Academie voor Beelden de Kunst te Arnhem. BIBLIOTHEEK Tot vrijdag 8 juni organiseert de Openbare Bibliotheek, Lange Haven 131 een .tentoonstelling over de Europese verkiezingen. De expositie is ook toegankelijk voor niet-Ieden van de biblio theek. SPORT/SPELINSTUIF Elke woendagmiddag van 19 tot 21 uur is er een sport- en spel- instuif in het Prinses Beatrix- park. Verzamelen op het par keerterrein van sporthal Mar griet. Kleed- en wasgelegenheid zijn niet aanwezig. Aan de in stuif kunnen alleen personen van 20 jaar en ouder deelnemen. NrVON Zondag 27 mei gaat de afdeling Schiedam van het NIVON naar de Dordtse Biesbosch. Vertrek om 8.30 uur per trein. Verder per bus en gedeeltelijk wandelend naar het natuurvriendenhuis De Kleine - Rug. ',Er wordt een ex cursie door de binnenstad van Dordrecht gemaakt. KMTP Zaterdag 26 mei organiseert de Koninklijke Maatschappij voor 'Tuinbouw en Plantkunde een ragon-blöemschikwedstrijd tn dienstencentrum De 4 Molens. Na afloop van de wedstrijd waaraan ongeveer honderd deelnemers meedoen, rijn de vxrkstukken om ongeveer half vijf voor ieder een te bezichtigen. PASSAGE Dagelijks om 14,19 en 21.15 uur; zondagmiddag geen voorstelling "Super Boys". 12 jaar. CINEMA BIO Dagelijks om 14 en 20 uur; sater- dag, zondag en woensdag alleen om 20 uur "The Birds" van Al fred Hitchcock. 18 jaar KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woensdag 3 om 14 uur "Joe Panther", speel- film met Nederlandse onderti- fels. aX a DOKTER.' APOTHEEK TANDARTS, Wie In het weekend een dokter nodig heeft, moet de boodschap pendienst bellen, tel. 20661L Apotheekhulp voor spoed recep ten, tel. 264018. Weekenddienst tandarts; R. H. F. Bakker, Faas- senplein 68, tel. 709915; alleen za terdag en zondag op het spreek uur van 17 tot 13 uur. EHBO WEEKENDDIENST Vrijdag 18 uur tot maandag 720 uur Noletziekenhuis, teL 2S00SÜ. SCHIEDAM - De Engelse striptekenaar Don Lawrence komt maandag 28 mei naar het Stedelijk Museum. In de entree zaal zal hij tekeningen voor be zoekers maken, Don Lawrence is de tweede tekenaar, die de striptentoon stelling bezoekt Eerder kwam Dino Attanasio naar Schiedam. Lawrence is vooral bekend van de strips Trigie en Storm. Trigiè, oorspronkelijk een Engelse stóp, verscheen in Sjors en Ep- po, maar werd opgeheven toen hij een te fascistische inslag kreeg. Storm, een ruimtereizi ger, werd direct voor Eppo gete kend. Lawrence's tekenwerk is vir tuoos en vooral zijn kleurge bruik Is fenomenaal. Voorbeel den daarvan hangen op de ex positie in het Stedelijk Museum. PVDA: CDA HEEFT GEEN VISIE OP DE BINNENSTAD Volgens Dielemans bevat de CDA-notitie geen duidelijke stelhngname <r er de verkeers situatie in de binnenstad. Over de CDA-suggestie om aan de Herenstraat een parkeergarage te bouwepsgei hij: „Ik vraag me af hoe je zoiets kunt bedenken. Er ontbreekt een visie. Over het winkelen worden stellingen ge poneerd waarbij je je afvraagt: hoe komen ze eraan?" Over de lauwe reactie van het CDA op een eventuele verlengde Passa ge merkte Dielemans op: „Het CDA wijst de verlengde Passage alleen uit financiële overwegin gen af. Maar de verengde Pas sage is een onderdeel dat er om planologische redenen uitknalt en daarom moet worden afge wezen." De raadscommissie, die vanaf de publieke tribune door 35 be langstellenden werd bijge woond, bleek het slechts op twee ondergeschikte punten eens te zijn. Bij de Lindenhof moet een plantsoenachtig hoekje komen en tegen het doortrekken van de oostelijke gevelrij aan de Broersvest over het Emmaplein bestaan geen bezwaren. Op an dere punten waren de meningen verdeeld. Een belangrijk geschilpunt bleek het percentage woning wetwoningen. De gemeente stelt voor: 50 procent woningwet, 30 procent premie en 20 procent vrije sector. CDA en WD zijn het met die verdeling eens. PvdA, PPR en D'66 (de CPN ontbrak) willen meer woning wetwoningen. De PvdA en PPR zijn een voorstander van 80 pro cent woningwetwoningen. Re denen zijn dat zeker driekwart van de Schiedammers minder dan het modale inkomen ver dient en dat er in de directe om geving van de binnenstad al ge noeg duurdere woningen ge bouwd zijn (Nieuwe Werck, Over de Veste, 's Gravelandse- weg enz). Rob Hijmans (D'66) noemde geen percentage, maar zei slechts: „Wij willen zoveel mogelijk woningwetwoningen." In het vragenkwartiertje voor toehoorders vroeg de heer Van Woerkom van de vereniging voor Broersveldbelangen een behoorlijke toegankelijkheid voor klanten enn leveranciers. Hij vond dat de gemeente te weinig oog had voor de belan gen van de Broersveld winke liers. De heer Prins van de ver enigde Sehiedamse onderne mers maakte soortgelijke op merkingen. De heer Hagendoorn van de bewonersvereniging Schiedam- centrum zei in grote lijnen waardering te hebben voor het schetsplan voor 250 woningen, die gebouwd zullen worden tus sen Lange Kerkstraat, Nieuw- straat en de Baan. Hij vroeg de mogelijkheden na te gaan voor restauratie en renovatie van be staande bebouwing, pleitte voor een centrumtuin en centrale parkeergelegenheid en infor meerde naar aantallen kamers en percentages woningen naar financieringswijze. PvdA-fractieleider Dielemans had ook een groot aantal opmer kingen over het woningbouw plan. Vanwege het late uur kon den ze niet beantwoord worden door de ambtenaren. In de vol gende vergadering van de raadscommissie komt de ge meente met haar reactie. Dinsdagochtend om ongeveer elf uur belandden tijdens las- werkzaamheden vonken in het ruim, waar een grote lading van zeer k'eine plastic balletjes lag. Deze balletjes worden gebruikt om gezonken schepen naar de oppervlakte te krijgen. Ze wor den dan in het ruim van het on der waterliggende schip ge pompt dat door het grote drijf- vermogen van het plastic dan omhoog komt De korreltjes zijn met gas gevuld en de lasvonken resulteerden dan ook al snel in een steekvlam en een kleine ex plosie. De bedrijfsbrandweer van HVO ging het vuur te lijf en dacht de zaak na enige tijd ge blust te hebben. In de loop van de middag laai de het vuur echter weer op en werd het gemeentelijk brand weerkorps gealarmeerd. Deze constateerde dat de brand op zich niet veel gevaar opleverde, maar dat het niet mogelijk was het ruim te betreden. Daarop werd besloten het ruim vol schuim te spuiten en er vervol gens stikstof in te pompen. Om kwart over zeven dinsdagavond was het vuur definitief uit De brandweer heeft in de loop van de avond nog controles uitge-' oef end maar bleek direct goed-- werk geleverd te hebben. De schade aan de lichter, die eigendom is van Smit/Tak, is- zeer gering. Alleen de lading plastic balletjes ging verloren en het zal wel enige tijd vergen om de resten ervan uit het ruim te verwijderen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2