Bout niet de oorzaak ramp NOODWEER: WATEROVERLAST Supermuggen aan de Theems Kunststof tuinspot Krijgt Victor Stem zondag paspoort? Spuit- l grappen gestopt Benzine duurder: tanken 9 ff<* 11 Wr 'Spreid vakanties 12 weken' 0 'Bromspel' •I Wij een abonnee, u een unieke tanddoeSc, 1 i I 1 i imsiïMm kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Zonnig Gevaarlijke pyjama Vaassen: weer naar school F SÉMM Vrijdag 1 juni 1979 34e jaargang no. 9790 (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERPAM Leden van de Rotterdamse politie geven toe dat er in het korps in toenemende mate ge weld wordt gebruikt en dat er gediscrimineerd en ge ïntimideerd wordt. „Er is een opeenstapeling van in de publiciteit komende incidenten," aldus hoofdinspec teur Piet Tieleman van de Rotterdamse recherche. „Zelfs als er maar een fractie van waar is - en ik denk dat veel ervan niet waar is dan moeten we binnen het apparaat gaan kijken wat we er aan kunnen doen." NEW YORK - Niet het door metaalmoeheid bre ken van een bevestigings bout van een der motoren, maar het voorkomen van haarscheurtjes in de ver ankering van de vleugels van het toestel is mogelijk een van de oorzaken ge weest van de luchtramp die vorige week in Chica- go 273 mensen het leven kostte. Werkwijze Persoonlijk In bewusteloze toestand, terwijl de alarminstallatie van zijn koetshuis in Balricum loeitwordt Pieter Nicolaas Menten de ambulance ingedragen met bestemming het Utrechtse academische ziekenhuis. Geen zicht IMpBippBpPSg^ INFORMATIE OVER BEZORGING Bèl vóór 16.00 uur 010 -147400 vóór 16.00 uur Een week geldig. - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dr. Viktor Stern uit Tel Aviv, die voor een periode van twee jaar als medewerker is aan getrokken door de Erasmus-universiteit in Rotterdam, verwacht zondag te horen of hij wel of niet naar de Maasstad kan afreizen. Ruim een week geleden had den de Israëlische autoriteiten, volgens dr. Stern, zijn paspoort ingenomen. UTRECHT - De van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Ni colaas Menten (80) lag vanmorgen nog in een coma in het Utrechtse Academi sche ziekenhuis. Na dat Menten gister avond bewusteloos uit zijn huis in Blari- cum werd gehaald bewaart zowel het ziekenhuis als justi tie een ijzig stilzwij gen over zijn gezond heidstoestand. „We gaan geen communi- qué's uitgeven alsof het een staatshoofd betreft," aldus een justitie woordvoer der. Zolang Menten nog niet bij kennis is en hij geen verklaring heeft getekend waarin hij zich akkoord verklaart met zijn huis arrest, blijft hij formeel in voorlopige hechtenis. Hij wordt bewaakt door twee politiemannen. O Zie verder pagina 5 I <1 j 19 VOOrnOP' - 1 "~- Menten bewusteloos j in ziekenhuis Utrecht HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD f t Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIK (rubriekadver ten ties) tel. 010 - 11.92.00 (Van een onzer verslaggevers) - <~t~ - Meer geweld discriminatie. Mi politiecorps Tieleman zei dit vanmorgen inleen radiouitzending van de VPRO over verruwing van de politie. Collega's-van hem gaven eveneens toe-dat er sprake is Dat is de mening van de des kundigen die na het 'ongeluk, waarbij een' DC-10 neerstortte, de opdracht kregen alle Ameri kaanse DC-10's te onderzoeken. Aanvankelijk werd aangeno men dat bij het ongeluk metaal moeheid in een bevestigings bout een hoofdrol had gespeeld. De bout is volgens de experts' echter gebroken doordat er te veel spanning op was komen te staan. De meeste Amerikaanse DC-10's mogen inmiddels weer vliegen, maar er zijn er 25 waar bij mankementen aan de ophan ging van de motoren zijn ge constateerd die eerst hersteld moeten worden. Jane Shatkin, een familielid van een van de mensen die in het ramptoestel omkwamen, beeft van DC-10-fabrikant McDonnell Douglas een schade vergoeding geeist van een mil jard dollar (circa twee miljard gulden). Mariniersweg 281, hk.Hoogatraat ten Tel C Enkele buien en overdag zon nige perioden. Minima van 13 graden, middagtemperaturen rond 20 graden. Matige wind tussen noord en oost 2 juni zon op onder 05.25 21.51 maan op onder 12.44 02 03 van geweld en discriminatie. Dat waren de hoofdinspecteurs Adrie Martens van de geünifor meerde dienst en Kees Ottevan- ger van de technische recherche. De voorzitter van de Nederland se Politiebond in Rotterdam, brigadier Tjeerd Douma, zei dat er niet alieen bij de politie wordt gediscrimineerd. „Het is gewoon een normaal verschijn sel in de maatschappij," aldus Douma, „en onze nieuwe men sen komen uit die maatschap pij." Sxvvs Volgens hoofdinspecteur Tie leman komt discriminatie echter ook voort uit de werkwijze van de politie. „Er worden Surina- mers gecontroleerd want ze val len op, ze zijn zwart. Als je nou maar voldoende controleert, kom je vanzelf overtredingen tegen. Dan ga je meer controle ren en-kom je meer overtredin gen tegen. En zo wordt het steeds erger," aldus Tieleman. In de radiouitzending uitte een aantal drugsverslaafden ernstige beschuldigingen tegen de politie, met name tegen het bureau Marconiplein in Rotter dam. Daar zouden rechercheurs methadon of zelfs heroine ver strekken in ruil voor bekente nissen. Verder had een, van de verslaafden er eens spitsroeden moeten 'jpen tussen twaalf met gummiknuppels - gewapende agenten door. Hoofdinspecteur Martens zei dat hij dit laatste weieens per soonlijk had meegemaakt toen hij pas kwam werken bij de po litie in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben stortregens en onweers buien overal in het land overlast veroorzaakt In Rotterdam liep de tunnel bij het Stationsplein onder. Hij werd voor het verkeer afgeslo ten. Bij het Kleinpolderplein durfden automobilisten niet verder. Zij zetten hun wagen langs de kant. Het politiebureau aan de Linker Veerdam liep on der water doordat een rioolput voor het bureau was verstopt. De politie kreeg enorm veel inbraak-alarmen. Door het on weer gingen tientallen alarmin stallaties, o.a. op het museum schip De Buffel, over. In alle ge vallen bleek het loos alarm te zijn. In enkele huizen is de blik sem ingeslagen. De schade bleef hierbij beperkt tot doorgeslagen stoppen. Diverse woningen lie pen waterschade op. Ook in straten en trottoirs ontstond schade door weggezakte stenen en tegels. Volgens een woordvoerder van de NS begon het gisteren na 22.00 uur een 'lichte puinhoop' te worden. Treinen vielen als ge volg van bhksemmslag in sei nen, wisselbedieningen en over wegen stil. Op de lijnen van en naar Rotterdam, Utrecht, Breda en Den Bosch en in de Betuwe ontstonden vertragingen van enkele uren. De laatste reizigers kwamen vannacht tegen drie uur op de plaats van bestem ming aan. Op enkele trajecten moesten bussen ingezet worden. Volgens de verkeerscentrale in Driebergen hebben de weini ge automobilisten die vannacht op weg waren hun auto's regel matig op de vluchtstroken moe ten zetten omdat de wegen "een watermassa waren en de be stuurders nauwelijks zicht had den omdat het water met bak ken tegelijk naar beneden kwam." Grote schade is aangericht aan een nafta-kraker van Dow Chemical in Temeuzen die na blikseminslag in brand vloog. In Gouda kwam voor de derde keer in vier jaar de Prins Hen drikstraat volledig onder water te staan door een slecht werken de riolering. De bewoners willen de gemeente, die ai 'die tijd niets heeft gedaan, aansprakelijk stellen voor de schade. In de om geving van Rotterdam en Dor drecht ontstond op verschillen de plaatsen brand na bliksemin slag. LONDEN - Wolken reusachtige muggen be zorgen de inwoners van een dorpje aan de Theems slapeloze nachten en stel len de wetenschap voor raadsels. De dieren plan ten zich. .razendsnel voort en trekken zich van de ge bruikelijke bestrijdings middelen geen steek aan. De bevolking van het plaatsje Eton Wick, heeft nu de autoriteiten ge vraagd iets te doen aan de insectenplaag. Spuiten met speciale, zeer krachti ge insecticiden op de muggen-broedplaatsen zou een oplossing kunnen zijn, maar dat stuit op be zwaren bij een water schap, dat verontreiniging van de Theems vreest OPZATERDAG Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgservicer CHICAGO - Een jongetje van negen uit Chicago heeft een mil joen dollar 2.160 000,-) schade vergoeding gekregen. Hij raakte indertijd voor het leven ver minkt toen zijn pyjamaatje vlam vatte. Zijn ouders klaagden* de fa brikanten en verspeiders van dergelijke nachtkledij aan om dat de pyjama „levensgevaar lijk brandbaar" zou zijn. De fa brikant het het met tot een rechtszaak komen. De schade vergoeding is bij onderhandse regeling toegewezen. 'y.-.v-v DEN HAAG „De zomerva kanties voor het onderwijs moe ten worden verspreid over een periode van twaalf weken: van 1 juli tot 1 september. Daarbij moet ons land in drie of meer regio's worden verdeeld." Dat schrijven negen organisaties in een open brief aan de regering. De negen, onder andere de WV's de ANWB, de NS en an dere vervoersorganisaties, vin den dat de pogingen die tot nu toe zijn gedaan om de vakanties te spreiden, vruchteloos zijn ge weest. De regering zou wettelij ke maatregelen moeten nemen om de veel te drukke vakantie- pieken „af te vlakken". Druipwaterdicht kleur zwart, porceleinen fitting Verpakt in showdoos. Gammaprijsinklusief 100 Watt persglaslamp De naar Israel geemigreerde joods-Russische dissident Stern had al met^zijn werk aan de Erasmus-universiteit moeten beginnen. Maar twintig uur, voordat hij naar Rotterdam zou afreizen, deed de douane een in val in zijn flat. Dr. Stern werd 48 uur in hechtenis gehouden, en mag Israel tot nu toe niet verla ten. Volgens dr. Viktor Stern is er nog altijd geen aanklacht tegen hem uitgebracht Hij ontkent een belastingwet te hebben overtreden. Inmiddels bivak keert het gezin Stern bij vrien den, omdat de huur van de flat al was opgezegd. Sterns broer, dr. August Stern uit Amsterdam, heeft vanmor gen aangekondigd zondag bij de Israëlische ambassade in Den Haag in hongerstaking te zullen gaan, als Viktor die dag zijn paspoort niet terug krijgt. Voor een interview mei dr. August Stern, zie pagina 9, VAASSEN - De 273 scholieren uit Vaassen die ai sinds 18 mei door hun ouders worden thuis gehouden, gaan op korte termijn weer naar school. De ouders hebben jaten weten de huidige actie - gericht tegen de komst van een opvangcentrum voor heromeverslaafden vlakbij en kele scholen - niet langer ver antwoord te vinden. Het actie comité vindt dat het gemeente bestuur nu voldoende onder druk staat. Dit was vanmorgen de voorlo pige bizarre tussentand in een reeks chaotische ontwikkelin gen, die gisteravond hebben ge leid tot het bewusteloos afvoe ren van de zwaar zieke Menten. De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank be sloot gisteren dat er wel termen aanwezig waren om in te gaan op het verzoeken van de Rotter damse officier van justitie om menten in voorlopige hechtenis te nemen. De rechtbank oor deelde daarbij echter dat de ge zondheidstoestand van Menten dusdanig siecht was dat hij wanneer hij zich schriftelijk ak koord verklaarde thuis kon blijven. Menten raakte bewusteloos nadat de kapitein van Rijkspoli tie Van Helsdingen gisteravond het eerste deel van het bevel van de rechtbank aan de in bed liggende verdachte woordelijk voorlas. Echtgenote Meta Menten koelde haar woede over de gang van zaken door, toen Menten per ambulance werd afgevoerd, de alarminstallatie van het koetshuis in Biaricum te laten loeien. Volgens de huisarts van Menten is hij lichamelijk en geestelijk sterk achteruit ge gaan. Hij lijdt aan suikerziekte en spierverlammingen, waardoor hij nauwelijks nog praten kan. De Hilversumse kantonrechter rnr. Galema bevestigde gister morgen op verzoek van de Rot terdamse rechtbank deze in druk. DORDRECHT - De Dordtse jeugd heeft weer een nieuw ver nielzuchtig spelletje uitgevon den. Twee jongens njden daar bij op een brommer langs ge parkeerd staande auto's waar van met behulp van een stok of een ketting geprobeerd wordt de buitenspiegel af te slaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Bijr' Van Gend A Loos in Rot- terdam zijn diverse klach ten binnengekomen van, mensen die "voor de grap' waren natgespoten doof'; bemanningen van geld-* vervoer-auto's van het be-T; dnjf. Een aantal chauffeurs. en bijrijders bleek de ge-- tuoonte te hebben ontwikA keld om voorbijgangers,1' i met een straal water uit de,- autormtsproeiers te verb rassen. Ook fietsers die bij stoplichten stonden tej - wachten, kregen soms de 1 volle laag. f Het 'spuitwerk' was mo-l' gelijk doordat de sproeiers' die op de voorruit van de geldwagens stonden ge-t ncht, zo werden gedraaid dat ze langs de auto spo-f, ten. In sommige gevallen reikten waterstralen enig meters ver. Volgens een woordvoer-1^ f der van Van Gend Loos! rijn de sproeiers tnmid-j!, dels 20 vastgezet dat zes niet meer gedraaid kun nen worden. Ook zijn re primandes uitgedeeld ,.We hebben onze mensen gezegd: als je eigen vrouw met een wit mantelpak i aan eens getroffen zou worden - wat dan? Daar hadden ze begrip voor. DEN HAAG - Benzine wordt morgen drie cent duurder. De verhoging geldt voor normale en voor superbenzine. j Petroleum en autogasolie worden per liter 3,5 cent duur-t| der. Huisbrandolie gaat drie cent in prijs omhoog, zonder BTW. De verhoging van de benzine- prijs heeft vanmorgen in Rot- terdam geleid tot meer drukte bij de pompen. „Ze staan niet in de nj, maar dat komt vanavond waarschijnlijk," aldus een pomphouder van het tanksta- tion op het Oostplein. Hij verwacht met dat er een massale run op de pompen zal 1 komen, zoals bij de oliecrisis in 1973. „Drie cent op de liter schijnt voor de meeste mensen4 met zo gek veel uit te maken." "1 Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker ruJle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Stuur Het Vrije Volk naar: aam: Adres: Plaats Postcode: Tenminste, ais u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zeif nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, brum, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt htj/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood o bruin O blauw O groen M (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). !f Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder f| - postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, ffj L3000 VB Rotterdam v3

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1