^SOCIALIST JAAP OOSTLANDER: Vrouwenpraatgroep in West van start ARDE LEMS-TOERNOOI in SPORTHAL MARGRIET PvdA 'Kijk eens wat leuk' m Portefeuille met geld en pas gestolen wijkspreekuur z. ¥u ZATERDAG 2 JUNI 1979/HPT VRIJE VOLK/PAGINA 2] I f oSfissK IWV f (Van onze verslaggever ONNO BUITEB) SCHIEDAM - „Ik heb nooit het idee gehad, dat het socialisme de maatschappij van de ene op de andere dag kan verbeteren. Daar ben ik te nuchter-voor. Er zijn altijd periodes van vallen en opstaan. Het is een kwestie van groei, van evolutie. Op het ogenblik is er een ken tering met het griezelige kabinet Van Agt, maar ik ben ervan over tuigd dat de socialisten de verkiezingen in 1981 met een meerderheid zullen winnen." Volgens Jaap Oostlan- der gaat het socialisme op den duur de overwinning behalen, al steekt nu overal het conservatisme de kop weer op, zoals in Engeland en Canada en ook in Nederland. Matheid Staking De 82-jarige Jaap Oost lander: „Ik vind Van Agt een griezel" mÊmmz SCHIEDAM - De 71-jarige A. M. de B. heeft bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van diefstal van een portefeuille. ïn deze portefeuille bevond zich een giropas en vijf biljetten van 10 gulden. De diefstal moet zijn gepleegd in de tram tussen het Koemarktplein en het Centraal Station in Rotterdam. Uitzondering Gijzelaar Bij het 60-jarig lidmaatschap van het NW kreeg Jaap Oostlander dit gedenkplaatje. Schiedam v. 19.00-20.30 uur! Tel. inl. 621078 a S. MAANDAG adr. Gr. Markt 1Fr. Halspl. 41 b. Wibautpl. 129, Sweelincksingel 7. Zomerhofstr. 153. Goereesestr. 2 J ceim SCHIEDAM Het asfalteren van ver schillende straten en lanen in Schie dam, brengt het nodige ongerief voor het verkeer met zich mee. Maar dat niet alleen. Omdat bij de Piersonstraat de ver keerslichten zijn uitgeschakeld, hebben de kinderen die naar de Gunningschool moeten het bijzonder moeilijk om door het verkeer heen te laveren. Om het ongerief voor de automobilis*. ten zo veel mogelijk te beperken, zijn verrijdbare stoplichten neergezet Maar. die houden geen rekening met overste* kende kinderen. A Kabinet V an Agt laatste ituiptrekking van rechts' v>s; v> fv». t- «P s. j *v "v SÉ*.'4 s i, 5 -.sa» vAx .«.-ar fcS s r J ^SJf S: Jaap Oostlander was afgelo pen zaterdag precies zestig jaar lid van de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij en de Par tij van de Arbeid. Hij heeft vele jaren in de beweging bewust meegemaakt en meent dat het kabinet-Van Agt een van de laatste stuiptrekkingen van rechts is. „Na dit kabinet maakt het socialisme weer een grote sprong voorwaarts. De komende Europese verkiezingen zullen aantonen dat het CDA en de WD nog maar op een minder heid van de stemgerechtigden kunnen rekenen. Ik begrijp niet wat ze in die Van Agt zien", verzucht hij. „Ik vind het een griezel, het is niet veel. Voor mij staat m ieder ge val vast, dat hij degene is die schuldig is aan de lange duur van de kabinetsbesprekingen in 1977; Hij ging er vanaf het eerste moment van uit, dat er geen tweede kabinet Den Uyl mocht komen." Jaap Oostlander is 82 jaar oud en meldde zich in 1919 aan als lid van de SDAP. In de partij en in het vakbondswerk heeft hij tal loze functies gehad. Hij was voorzitter van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkers- bond, lid van de Bestuurders- bond van het NVV en hij was penningmeester van de SDAP. Het meest bekend is Jaap echter als de man van de werkloos- heidszorg en als directeur van de Sociale Dienst in Schiedam. Tevens was hij 41 jaar lang bestuurslid en voorzitter van de Coöp de Nieuwe Waterweg en na zijn pensionering in 1961 werd hij voorzitter van de Hu manitaire Stichting voor Huis vesting van Bejaarden, die hui ze Thurlede heeft gebouwd. Hij spande zich in voor de abonnee werving voor de Voorwaarts Schiedam telde relaxief gezien- de meeste abonneé's en hij maakte zich in de oorlog ver dienstelijk door te zorgen voor bonkaarten voor onderduikers. Als Jaap Oostlander het over de kentering heeft, ontkomt hij er niet aan om het woord „mat- heid",te gebruiken. ,De arbeider. is tegenwoordig nergens meer voor de straat op te krijgen en loopt niet meer warm om het so cialistische ideaal uit te dragen „Dat is de consequentie van de welvaart", zegt hij. „Iedereen heeft alles. De een aapt de ander na en ze hebben allemaal een auto voor de deur staan. De wel vaart werkt remmend. Vroeger werkte iedereen mee om de Voorwaarts en de Vara op poten te zetten met kwartjes en dub beltjes. En wat zie je nu? Ieder een kijkt naar de Tros en Vero nica. Daar hebben we ons toch met voor ingespannen? Maar het is de massa die er intrapt en vooral de jeugd. Nu gaan er zelfs stemmen, op voor omroep verkiezingen'" „Vroeger waren we rijk in de beweging", gaat Jaap verder. „We hadden een muziekkorps, twee toneelverenigingen en een zangvereniging. Dat alles is nu naar de knoppen, net zoals het Volksgebouw in de Tuinlaan. Dat staat nu al acht jaar leeg. We verkochten het gebouw en de opbrengst verdeelden we voor een deel onder de leden van de Stichting Het Volksge bouw. Eens hadden we het ge- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wijkcentrum West wil een vrouwenpraat groep beginnen. Men heeft ge merkt dat andere, al enige tijd bestaande, praatgroepen goed draaien en daarom gaat er in de Bever nu ook een groep van start- Het is de bedoeling dat de deelnemers zelf bepalen waar over gepraat wordt, bijvoor beeld over verslaving en kerne nergie, maar uiteraard ook over de problemem van de vrouw en het man-vrouw rollenpatroon. Men zal proberen om sprekers uit te nodigen. De eerste bijeenkomst is ge-' poand op dinsdag 5 juni van 9.30 tot 11.30 uur in het lokaal van de peuterspeelzaal in de Bever, van Beverenstraat 40. Op die dag wordt gepaald welke dag het gunstigst is voor de vrouwen om bij elkaar te komen. Voor de kinderen wordt gezorgd. Voor informatie kan men zich wenden tot Joke Roehng of het Maatschappelijk Werk, telefoon 263722. bouw van de SDAP gescheiden, want ook vroeger waren er na tuurlijk ruzies. Een'bedrag van 100.000 gulden hebben we onder gebracht bij de bestuurders- bond. Dat vormt een bodempje, ingeval er weer iets als het Volksgebouw wordt neergezet. Door rente op rente is dat be drag al uitgegroeid tot 180,000 gulden." Ook de 1 mei-viering is in het slop geraakt", gaat Jaap verder, 's Ochtends hielden we bijeen komsten in het Passagetheater en 's avonds liepen we mee in een fakkeloptocht door de stad. Daaromheen vonden talloze fes tiviteiten plaats. Dat was wat in - die tijd. Tijdens de verkiezingen organiseerden we een grote bij eenkomst in het Sterrenbos met een groot vuurwerk als afslui ting. Nuchter ben ik gebleven en ik heb gelijk gekregen", zo zegt hij. „De mensen verwachtten dat de vakbonden meteen na de oorlog al samen zouden gaan werken en zelfs zouden gaan fuseren. Dat zou in de gevangenenkam pen al besproken zijn in de ver schillende „kringen". Ik nam ook deel aan die besprekingen en daar zei een pater ntij eens; „Het kan me niet schelen ais de katholieke Staatspartij niet te rug zou komen." Stel je voor, een pater zei mij dat! Ik zei hem -daarop: „Pas op patertje, je kent de roomsen nog niet Zij zullen hun macht nooit willen prijsge ven." Tot nu toe hebben ze dat niet gedaan en het heeft lang geduurd voordat het NKV en het NW tot een fusie beslisten." Jaap Oostlander trad in 1919 uit militaire dienst en kreeg bij Gusto een baan als metaalbe werker. Meteen werd hij lid van de bond en was tijdens de eerste staking tegen de loonsverlagin- gen in 1921 voorzitter van het stakingscomité: „Alle werven, op de Nieuwe Waterweg na, la gen plat Tien weken heeft die staking geduurd, maar we ver loren het", herinnert hij zich. Meteen ook werd hij lid van de SDAP. „Dat werd ik na de vergissing van Troelstra", zegt Jaap. „Troelstra riep na de oor log, dat er een revolutie moest komen, maar het congres van de partij in Rotterdam riep hem te rug. Men vond de tijd niet rijp voor een revolutie en dat pakte mij. Ook ik zag zo'n revolutie niet zitten. Dat was de zaak on dersteboven zetten. In Duitsland was het net de mist ingegaan." In de partij was Jaap van 1920 tot 1940 penningmeester en zat hij in de commissie van drie van het bestuur, samen met Dinke- laar en Wiburg. „Van die tijd herinner ik mij nog veel men sen", zegt Jaap. „Van oud-voor zitter van de Most had ik les ge had. Hij leerde ons het liedje van Piet Heyn, maar zei daarbij dat het inderdaad klopte dat zijn naam klein was. De rest was volgens hem gelogen. Dat heb ik mijn hele leven niet ver geten. Hij was een geweldig partijvoorzitter voor de SDAP hier. Hij heeft bij mij de grond slag gelegd om m'n tanden erin te zetten. Ook zal ik Piet de Bruin, secretaris Sabel en ons eerste vrouwelijke raadslid, me vrouw Koeten-Ooms nooit ver geten." In 1929 werd Jaap ambtenaar bij de Sociale Dienst in Schie dam. „Door de relatie die ik met de gemeente had via de werk- loosheidszorg pleegde ik vaak overleg vanuit de bestuurders- mets y.v-tvvv.w Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Woens dag 6 juni organiseert de Schiedamse Politie Sport Vereniging (SPSV) op nieuw haar zaalvoetbal- toernooi. Dit toernooi, het Burgemeester A. J. Lems- toernooi geheten, wordt ook deze keer in de Sport hal Margriet gehouden. Negen verenigingen ne men deel. Dat zijn naast Schiedam, Leiden, Dor drecht, Spoorwegpolitie Rotterdam, Culemborg, Maassluis, De Bilt, Rijks wacht Antwerpen en KAPS. de Koninklijke Antwerpse Politie Sport kring. De schiedamse politie mannen hebben met twee teams ingeschreven. Het toernooi begint om 9.00 uur en omstreeks half zes zal de commissaris van politie, C. van der Haagen, de prij zen uitreiken omdat bur gemeester Lems die dag met aanwezig kan zijn. De commissaris zal overigens ook de aftrap doen. De wedstrijden staan onder leiding van de scheids rechters A. Sijnke en A. H. de Raaij. Een mast, twee stootkussens en een anker mist de 49-jarige J. E. R. Deze attributen werden gestolen van zijn pleziervaar tuig dat in de Schie ligt De waarde van het gestolene wordt geschat op 50 gulden. bond met de gemeente over de steunuitkeringen. Toen er een topambtenaar stierf, nam ik zijn plaats in. Nu kon ik zelf de klachten oplossen. Ik zat nu aan de andere kant van de streep. Schiedam was in Nederland een uitzondering", vertelt Jaap. „De stad kende de grootste werkloosheid in Nederland. Zesduizend van de 60 000 Schie dammers was werkloos." In de Tweede Wereldoorlog bleef Jaap op zijn post bij de So- ciaie Dienst. Hij zegt; „Ik moest in 1939 een distributiedienst op zetten om in tijden van oorlog wat mee te doen. Mijn eerste daad was om twee goudeerlijke kerels uit te zoeken, die tot veel dingen in staat waren. Na de oorlog kon ik zeggen dat zij het schitterend gedaan hebben. Door administratief wat te rom melen waren de onderduikers altijd voorzien van bonkaarten, terwijl daar nooit een overval voor gepleegd hoefde worden. Toen de Joden geregistreerd moesten worden, hebben we alle Joden op naam van hun vrouw in de boeken gezet, zodat de Duitsers hen niet op het spoor konden komen. Geen enkele jood in Schiedam heeft zodoen de zijn steunuitkering verloren. En als de naam van de vrouw verdacht was, verzonnen we een naam." Aan de oorlog heeft Jaap ook minder plezierige herinneringen overgehouden: „Ik heb zes maanden gevangen gezeten enik was anderhalf jaar lang gijze laar van de Duitsers. Ik behoor de als ambtenaar tot een elite groep die werd vastgezet om mensen van sabotagedaden af te houden. Indien er sabotage werd gepleegd, dan zouden wij tegen de muur gezet worden en gefusilleerd worden. Uit een uit de oorlog overgebleven archief ■van de Duitsers bleek later, dat ik tevens gevangen zat, omdat ik mij destijds verzette tegen inle vering van het geld van de par tijkas," Na de oorlog werd Jaap direc teur van de Sociale Dienst, een functie die hij tot 1961 bekleed de. Op het ogenblik is hij gepen sioneerd en hij vult zijn dagen met lezen, knutselen en wande len. Politiek actief is hij niet meer, maar hij is nog wel voor zitter van de vereniging van ex- politieke gevangenen, de Expo- gé. „Ik heb mij altijd voor de bond, de partij en de gemeen schap ingezet", zegt Jaap tot slot „Vroeger was het erg moei lijk om een ondergrond te krij gen. Ik heb vele jaren de avond- HBS gevolgd en cursussen op de volksuniversiteit in Rotterdam. Tevens heb ik veel gelezen. Door mijn werk was ik zelden thuis. Er was altijd wel een vergade ring en dankzij mijn vrouw heb ik dat op kunnen brengen. Nog steeds lees ik veel en ik ben blij dat ik op 82-jarige leeftijd nog aardig kritisch ben." 1 tLöötrtiöii De Salon des inde- pendants mag zich in een goede belang stelling van het pu bliek verheugen. Gisteren werden al zoveel bestellingen geplaatst, dat ze niet allemaal dezelfde dag konden worden afgewerkt De spe lers/schilders van het Onafhankelijk Toneel zijn dan ook zeer tevreden. De Salon des inde- pendants" staat met een tent tegenover de 1001-bazar, Broersveld 45. In de tent hangt de nage schilderde etalage van de winkel en op weer overgeschil derd en verkocht voor vijf gulden. Het Onafhanke lijk toneel presen teert dit experiment als theater. Wie een tijdje bij de salon staat te kijken, zal begrijpen waarom. De spelers vinden het interessant om het publiek op straat te confronteren met het handwerk van de schilder. Sommige mensen lopen zonder te kij ken langs de tent. Zijn ze er voorbij, dan werpen ze een schuchtere blik in de richting van de tent Anderen kijken even en lopen dan weer door. Weer an deren vergelijken de etalage van de bazar met de geschilderde etalage. Dat levert dan het leuke beeld op van iemand die zijn hoofd verschil lende malen heen en weer beweegt Dan heb je een categorie publiek, die opmer kingen maakt of vragen stelt „Kijk eens wat leuk, pre cies de etalage", „Kun je het echt ko pen?", „Oh mooi" of „Waarvoor is dat?". Vandaag is de sa lon voor het laatst geopend. Daarna vertrekken de spe lers naar een andere stad. wanneer de hele cyclus is af- geags tezamen geëx poseerd. Als plaats daarvoor wordt ge dacht aan Boymans van Beuningen te Rotterdam of het Stedelijk Museum te Schiedam. Op de foto kopen enkele meisjes eert nageschilderde puz zel voor vijf gulden.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2