fill 1795, het jaar van de revolutie i i Sfe m Onder elkaar BON VOOR 2 WEKEN I GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA tXEvoïJJïm, li Helemaal te gek 1 1 8. B< D, li 1 WË& Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 7 juni 1979 WÊÊÊBÈ Ba^^Ma«BniamMMM88aaaa« H (Van onze verslaggever ONNO BUITER) SCHIEDAM „De Turkse kinderen zijn vaak het slachtoffer van de toekomst, die hun ouders voor hen nastreven. Vader en moeder komen naar Nederland om zoveel mogelijk geld te verdienen om daarmee later in Tur kije een eigen bedrijfje op te zetten. Dat wordt echter steeds moeilijker, want ook iri Turkije is alles veel duurder geworden. Het gevolg is dat ze ian- goed Nederlands. Als ger blijven. De kinderen blijven op straat achter en de ouders hebben veel al geen tijd voor ze. Ze le ren noch goed Turks, noch Kings Discotheek ze later op eigen benen staan, kunnen ze niets. Ze kunnen het vervolgon derwijs niet aan en ze moeten genoegen nemen met de slechtste banen. In Turkije zullen zij hetzelf de lot ondergaan." PP r. l> iVM, I I Identiteit Overbelast De heer Turan met naast hem de heer Macit: ven is Turks onderwijs noodzakelijk." 'Ook als de kinderen in Nederland blij- 'Koe' Turkse kinderen: "Als ze later op eigen benen staan kunnen ze niets. In Nederland èn in Turkije zullen ze genoegen moeten nemen met de slechtste banen. Laat steun Sexfiims huren? 6 voor 27,50 if| li ègr Si Nt H: samen met de donderdaqbiilaqe Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Haam Adres. Postcode. Woonplaats I'M Turkse kinderen vaak dupe van toekomst op de Klaas de Vriesschool Schiedam Zuid. in weetje wel (ander de Amstelbron) Hasip Turan is een van de vijf Turkse leerkrachten op de Schiedamse openbare scholen.-, Hij geeft Turkse kinderen les in hun eigen taal en geschiedenis éSfesp. ill.lfSCEK'UJttX U K. i 8X* fcrXFT. S UOE-STAU COMMISSI KISS li N HOOlDSGl 1 OU i I F. D A M; O? is» jz&tx'im- CUMMrrTivNll.N '.y-ï-.trJB. 1 'i.Jut 'i ts semenv», bi V-* i'ft!8 v; In Frankrijk brak in jaar 1789 een revolutie het uit. die leidde tot de omverwer ping van de monarchie van dat land. Die revolutie bracht in Frankrijk een re gering aan het bewind die ook andere volkeren in deze veranderingen wilde laten delen. In het najaar van 1794 werd België door de Fransen veroverd en in januari 1795 konden de troepen de bevro ren rivieren oversteken. Te genstand werd haast niet ge boden, vandaar dat men ook wel sprak van een "fluwe len" revolutie. Stadhouder Willem V week met zijn ge zin uit naar Engeland. In sommige steden hadden re volutionaire comités contact gehouden met uitgeweken Democraten en Patriotten en samen de revolutie voorbe reid. Door velen werden de Fransen als bevrijders ge zien, er waren nog steeds een hoop mensen, die niet tevre den waren met de bestaande situatie in ons land. De revolutie bracht veel veranderingen. Stadhouder en raadspensionaris hadden geen bestaansrecht meer en besluiten kwamen voortaan tot stand bij meerderheid van stemmen. Ook in Schiedam vond er een omwenteling plaats. Op 20 januari vormden enkele burgers een revolutionair comité. Zij verzamelden 's morgens een aantal burgers bij-het Hoofd en voorzagen hen van wapens. Het comité ging vervolgens naar het stadhuis en vroeg daar de vroedschap te spreken. De aanvoerder, G. J. Loncq, stel de de eis dat de schutterij ontbonden moest worden en dat hun wapens in bewaring s1 1$ f i gegeven moesten worden. Het stadsbestuur deed dat, omdat het wel moest. Het co mité ging weer naar het Hoofd, waar men het nieuws met gejuich ontving. De hele groep trok gewapend naar het stadhuis, wat door de vroedschap werd verlaten. Hun plaats werd voorlopig door het comité ingenomen. Op 21 januari werd het volk bijeen geroepen in de Grote Kerk, waar Loncq een vurige toespraak hield. Hij legde een nieuwe regeling voor het stadsbestuur aan de aanwezigen voor. In plaats van de vroedschap zou er nu een 22 mensen tellende volksvertegenwoordiging komen, die ter plekke bij ac clamatie door de aanwezigen gekozen moest worden. Toen dat gebeurd was, begaven de gekozenen zich naar het stadhuis, waar hen door het comité een eed werd afgeno men. De nationale vlag werd vanaf de kerktoren uitgesto ken en de klokken werden geluid. De Schiedammers dansten rond de "vrijheids boom", want voor hen had de revolutie gezegevierd en was er een nieuwe tijd begonnen. HENRIETTE VAN ALDERWEBELT De Turkse kinderen krijgen les op twee niveaus. Bij de heer Turan leren ze hun eigen taal en van de heer Dries krijgen ze een snelcursus Nederlands. Dat om. hen zo snel mogelijk verstaan baar Nederlands te laten spre ken. In Schiedam zijn er op het ogenblik 360"Turkse leerlingen, verdeeld over zeven scholen. De meeste van hen zitten op -de- Theo Thijssenschool in Schie-, dam West (98) en ongeveer 65 krijgen les op de Klaas de Vries school. Het Turks onderwijs in Schie dam bestaat sinds 1973. In dat jaar kwam de eerste Turkse on derwijzer naar Schiedam, de heer Macit. Bij de gemeente Schiedam groeide maar lang zaam het besef, dat de buiten landse kinderen naast de Neder landse lessen, ook les in hun _eigep.taal nodig hadden. Vijf on-, derwijzers voor 300 kinderen is te weinig. In het volgende cur susjaar komt er een vijfde bij en heeft de gemeente een klein be drag van 1300 gulden beschik baar gesteld voor de aanschaf van Turkse leermiddelen. De heer Turan woont al'14 jaar in Nederland en was daar van de iaatse 7 jaar actief als Turks onderwijzer. Hij spreekt goed Nederlands en kan daar- door goed overweg met de Ne derlandse leerkrachten. Hij heeft enthousiaste ideeën over de opbouw van de lessen aan de Turkse kinderen. Tevens is hij voor de Turkse gemeenschap in Schiedam een soort maatschap pelijk werker. Turan kwam vorig jaar okto ber naar de Klaas de Vriesschool en stelde meteen plannen op om het onderwijs aan de Turkse kinderen te verbeteren, want- dat kampt met nogal wat pro blemen. „Turks onderwijs is voor de •kinderen erg belangrijk", zegt hij. „Als ze terugkeren naar Turkije moeten ze hun moeder taal onder de knie hebben, an ders hebben ze geen kans. Maar ook als ze in Nederland blijven, moeten ze hun eigen taal en cul tuur blijven behouden. Ze moe ten hun eigen identiteit bewa ren". Over de lessen zegt Turan: „Een groot probleem is het ont breken van goed Turks lesmate riaal. Het lesprogramma zag er daardoor niet bepaald rooskleu rig uit. De Turkse ambassade in Nederland verstrekt wel Turkse boeken, maar die moeten wor den verdeeld over talloze scho len. Nog steeds is het materiaal onvoldoende voor een hele dag !es, die de kinderen per week van mij krijgen. Het materiaal moet ik in mijn vakanties in Turkije zelf halen met geld van de ouders en van de leerkrach ten zelf. Dit jaar ga ik weer naar Turkije om spullen te halen. We hebben nu 1300 gulden van de gemeente Schiedam gekregen. Daar kan ik wel wat mee doen, maar deel dat bedrag eens door 300. Dat betekent dat ik voor elk kind ongeveer ƒ4,30 kan uitge ven! Ik ben blij dat ik op de Klaas de Vriesschool gewaardeerd word door de Nederlandse leer krachten. Zij beseffen hoe "be langrijk het Turkse onderwijs is. Ik mag alles gebruiken: schriften, tekenspullen, allerlei materialen". Ondanks het gebrek aan leer middelen is de heer Turan aan de, slag gegaan om voor het vol gende cursusjaar een vast leer plan op te stellen. Hij heeft ver schillende punten op papier ge zet, die hij volgend jaar gereali seerd wil zien. „Ten eerste moet er snel een informatieblad komen voor Turkse ouders", gaat Turan ver der. „De ouders kunnen de schoolbladen en formulieren die de kinderen mee naar huis krij gen niet lezen. Als er bijvoor beeld een gympak aangeschaft moet worden, verschijnen de kinderen zonder pakje op hun school. Dat" wekt de indruk, dat de ouders het niet willen of niet kunnen betalen. Met schoolmelk gaat het net zo. Volgend jaar gaat die informatie van start. Om zo weinig mogelijk schade ie doen aan deoverige lessen zullen we proberen om de Turk- se lessen zoveel mogelijk in die uren te plannen wanneer de kin deren muziekles of gymnastiek les zouden hebben. Want door de Turkse lessen nu. blijven de kin deren toch enigszins achter bij bijvoorbeeld rekenen. Ook daar om vraag ik de Nederlandse leerkrachten om aan de Turkse kinderen extra aandacht te schenken, voorzover ze dat n ig niet doen. Alleen op school ko men ze in aanraking met Neder lands, maar thuis wordt er weer Turks gesproken. Juist doordat het kind twee talen moet leren wordt het vaak overbelast. Al leen de intelligentsten halen het op eigen houtje". Het belangrijkste van het leerplan vindt Turan de voor lichting aan de Nederlandse leerkrachten over de Turkse taal en gewoonten en het niveau van het Turkse onderwijs. „Het werk van de leerlingen is moei lijk te controleren. Ze begrijpen vaak,-de....schriftelijke^ sommen niet. De leerkracht weet niet op wat voor peil het kind staat. Een oplossing daarvoor is om de Turkse leerkrachten almaar op de hoogte te houden over de re sultaten". Op de Klaas de Vriesschool is integratie van Turkse en Neder landse kinderen tot nu toe nog maar incidenteel aan de orde ge komen, Het lag aan de onderwij zers zelf of er in de klas over Turkije werd gepraat. Nu zitten er in enkele klassen slechts twee of drie Turken, waardoor de voorlichting aan de Nederlandse kinderen niet zozeer voor de hand lag. Voor het volgende jaar is nu een zogenaamd integratie project, afgesproken. Door een betere groepering in de klas zal dat voor een deel gestalte moe ten krijgen. Een andere wens van Hasip is dat er in de oudercommissie plaats wordt ingeruimd voor Turkse ouders. „Tot nu toe is met hen apart vergaderd over de lessen", zegt hij, „omdat ze niet komen bij vergaderingen van de oudercommissie. Ze spreken geen Nederlands en verstaan toch niet wat er gezegd wordt. Bij de aparte bijeenkomsten blijkt dat ze wel degelijk geïnte resseerd zijn in het onderwijs, want zeker 17 ouders van mijn 22 leerlingen komen geregeld. Het is nu de bedoeling om die bijeenkomsten te handhaven en twee ouders als contactpersonen in de oudercommissie zitting te laten nemen". Sommige Turkse ouders ne men het niet zo nauw met hun kinderen. „Vaak moeten we ze van de straat afplukken, omdat zij ze niet voor de school opge ven", zegt het hoofd der school, de heer Van der Tang. „Als ze met vakantie gaan, laten ze ook niet even horen dat ze weg zijn. Van een vriendje horen we dan toevallig waar die en die leerling is gebleven. Turken willen graag voor bijvoorbeeld twee of drie maanden naar hun geboorteland met vakantie en dat is in het Ne derlands bedrijfsleven alleen maar mogelijk buiten de vakan tieseizoenen. Dat betekent dat ze altijd in de schoolperiodes hun vakantie opnemen". Het Turks lager onderwijs kent vijf leerjaren. Om gelijk te lopen met het Nederlands on derwijs, begint Turan pas in de tweede klas met het onderwijs in de landstaal. In de eerste klas krijgen ze alleen nog maar Ne derlands en dat geeft weer pro blemen voor de Turkse lessen. De klank „Koe" wordt in het Turks als „Ku" geschreven en dat is maar een simpel voor beeld. Dat wordt het volgende jaar anders door de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. In een zogenaamde opvangklas, een gemengde kleuter- en le klas, krijgen de kinderen eerst voor het grootste deel Turks te verwerken en later steeds meer Nederlands. Kinderen die net uit Turkije komen krijgen naast de overige lessen een snelcursus Neder lands van Paul Dries. Hij zit speciaal op schooi om buiten landse kinderen de grondbegin selen van het Nederlands bij te brengen. Paul zegt: „We hebben hier 10 nationaliteiten, waaron der Marokkaans. Grieks, Chi nees en natuurlijk Turks. Ik haal de kinderen die slechts een of twee jaar in Nederland wonen uit de verschillende klassen en vorm met hen groepjes van drie of vier, rekening houdend met hun leeftijd en land van her komst. Hct. onderwijs aan buiten landse en vooral Turkse kinde ren is langzaamaan aan het ver beteren. De heer van der Tang zegt: „Nu pas krijgen we enige steun van de regering voor het onderwijs, terwijl de nood zeven jaar geleden het hoogst was. Ais we zeven jaar geleden de steun hadden gehad, die wé nu een beetje beginnen te krijgen, dan hadden" wé nu niet de zogenaam - de 2c generatie buitenlanders gehad: Jonge mensen, die tussen twee culturen zijn blijven ste ken en geen opleiding hebben gehad. Toch laat men het belang rijkste iiggen", gaat hij verder, „en dat is het vervolgonderwijs. Op het middelbare onderwijs ontbreken de voorzieningen he lemaal. Als we ook daar niet op inspringen, blijven de buiten landse kinderen, hoe intelligent ze ook zijn, hangen op de L.T.S. en komen ze niet verder. Na de lagere school kennen ze dan wel wat Nederlands, maar ze be heersen het toch niet goed ge noeg om zonder steun een Havo aan te kunnen". Een ander gebrek van het Turkse onderwijs vindt de heer Van der Tang de nog steeds slechte rechtspositie van dé bui tenlandse leerkrachten! „De on derwijzers krijgen voor één jaar een aanstelling en de tijd daarna is onzeker. Op onze school geeft Turan dit jaar bijvoorbeeld 4Vi dag les per week, maar volgend jaar gaat hij voor een dag op een andere school lesgeven. Uit het oogpunt van billijkheid is het acceptabel, omdat ook kinderen op andere scholen recht hebben op goed onderwijs. Maar op deze manier is een goede opbouw van het onderwijs door een leer kracht niet mogelijk". Bali. Dam 5a. Schiedam. Tel. 010 267126 Gespende. 10-10 u. Dond. koopavond. Leg. vereist. U-OR VAN TILBORG, de immer wakkere VVD'er die ooit nog eens stilletjes ge hoopt heeft wethouder Zij develd van zijn zetel te kun nen stoten, vindt het overdag vergaderen maar niets. Hij en zijn fractie zijn het er niet mee eens, dat de begroting 1980 niet alleen 's avonds wordt behandeld maar ook nog eens op twee middagen. Van Tilborg moet dan wer ken en hij kan helemaal niet gemist worden, vindt zijn baas. aOVENDIEN vindt hij, dat de Schiedamse bevolking de gelegenheid moet hebben om in plaats van naar een span nend televisieprogramma te kijken naar het Stadskantoor te komen om die ellenlange en vaak saaie, slaapverwek kende toespraken aan te ho ren. 's Middags kunnen de Schiedammers niet. rede neert hij, want dan werken ze. Zijn POLITIEKE tegen stander Dielemans (PvdA) is het daar niet mee eens. Die lemans denkt dat het raads lidmaatschap in de toekomst misschien wel een volledige dagtaak gaat worden. Hij vindt politiek bedrijven in de avonduurtjes een marginale bezigheid. lELEMANS heeft na tuurlijk gelijk. Want welk normaal mens ziet kans om een veertigurige werkweek te maken, zijn kinderen op te voeden, met zijn vrouw te rommelen, boodschappen te doen, bij de afwas te helpen, vergaderingen van fractie, commissies en gemeenteraad bij te wonen, zich goed voor te bereiden op die vergade- .ringen, contact te onderhou den met de bevolking enz.' Inderdaad: een normaal mens niet, dus van Tilborg; evenals zijn collega-WD'ers wel? Zou de VVD dan toch; de partij van de renteniers en andere non-valeurs zijn? r-V Jij f? vf' I U IS Van Tilborg de rdt- stenietentoen burgemeester Lems hem erop wees, dat het huishoudelijk personeel van het Stadskantoor vijf avon den moet overwerken, wan- neer de begroting 's avonds wordt behandeld, ging hij door de bocht Tenslotte is de VVD tegenwoordig ook voor een sociaal personeelsbeleid. i lN HET HELE verhaal van van Tilborg hebben we wel één ding gemist Raadsleden i ontvangen per jaar 18.385 gulden om een eventuele in- komstenderving te compen- j seren. Mocht zijn baas hem niet willen betalen voor de middagen dat hij in de raadszaal zit, dan is zijn in- komen toch gegarandeerd, j Maar daarover geen woord i in zijn betoog. Daarom be- j sluiten we met een citaat van j Dielemans: „Je moet dc ge- meentepolitiek niet naar de schaarse avonduurtjes ver- plaatsen. Je hebt een vergoe- ding en kunt best een paar daagjes missen. Als je je werk als gemeenteraadslid goed wilt doen. moet je er vee! meer tijd insteken dan je nu kunt doen." Stuur de bon volledig ingevuld in een open jz envglop zonder postzegel aén Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5