Overheidsplan VDSM kost vele banen Caransa- duizendje op Aruba Chaos bij verwerking huisvuil Aan kruis voor brood Benzine-transport onder escorte B en W Dordrecht voor 60.000 geportretteerd Miljoenen voor Sioux Zangeres op toneel overreden Kabeihaspel j 'GROTE TWEE STARTKLAAR I I I i I I II I 8 Wij eera abonnee, is een unieke handdoek. I I mm flotllVtT Perioden zon kom kijken... naar eiken tEikenhuys HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Treinenloop wordt toch verstoord Matroos verdronken f" 9 (V an onzesociaal-èconomische redactie) DEN HAAG - De ministers Van Aardenne (Econo mische Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) blijven vast houden aan hun plan om van de VDSM een assembla- gewerf te maken. Dat plan, dat 500 tot 1000 arbeids plaatsen gaat kosten, wordt vandaag in de minister raad besproken. In het Tweede'Kamerdebat over het voortbestaan ■van de grote scheepsnieuwbouw bleek gisteravond, dat een oplossing voor de VDSM, ondanks alle acties van het personeel deze week, nog geen staip dichterbij is ge komen. De vakbonden hebben al bij voorbaat laten weten niet të willen praten over het plan van hetiduo Van Aardenne-Albëda. ISf Kortgeding Oppositieleider Den Uyl sprak gisteren de demon strerende VDSM'ers op het Haagse Binnenhof toe. (Van onze verslaggever GEERT-JAN LAAN) ROTTERDAM De zwaar verlieslijdende Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is in 1978 „door een aantal bedrijven op onbehoorlijke wijze geplukt" tot een bedrag van zeker 7' miljoen gulden. Dit is een gevolg van onvol doende controle op het werk dat door de AVR wordt uitbesteed. mmmm, je /y ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur In de bran dende zon hangt een jon ge Cambod- jaan aan een kruis in een vluchtelingen kamp op de grens tussen, Thailand en Cambodja. Khmer-solda ten hebben hem gestraft, omdat hij door honger gedre ven gepro beerd zou heb ben een homp brood te ste len. „Als wij hem niet had den losgesner den, hadden ze hem tenslotte vermoord", zeggen Thai- landse militai ren, die totaal geen controle kunnen krij gen op de tien duizenden vluchtelingen langs hun grenzen. Zie verder pag. 7. Geachte kwartaalabonnee, O Zie verder pagina 3. -fl 12®, raa vmt >«V' t 1 De vakbonden houden vast 'aan hun minimale'' eigen plan: - concentratie van de grote scheepsnieuwbouw* bij' de .VDSM. Als deregennghzerpieë niet akkoord gaat, zullen de In dustriebonden FNV een uit spraak van de.,rechter vragen. - Zij .wijzen etqpjiat in eerder overleg tussen overheid,-werk gevers en vaicboncfén afspraken zijn gemaakt over concentratie van de grote scheepsnieuwbouw bij de VDSM, In het kamerdebat gisteren kregen de ministers van alle fracties te horen dat er nu ein delijk eens een keer een beslis sing moet vallen. Vooral de op positie had geen enkel goed woord over voor het steeds maar uitstellen van de beslissingen. „Het optreden van het kabinet is ronduit onbehoorlijk," aldus PvdA-woordvoerder Arie van der Hek. Hij diende een motie in voor open houden van de VDSM voor grote drijvende offshore- installaties en grote scheeps bouw. (Van een onzer verslaggevers) ORANJESTAD - Op het AnT tilliaanse eiland Aruba is een Caransa-duizendje ontdekt. Het biljet werd aangeboden bij een bank door een Nederlands echt paar, afkomstig uit het Noord- hoilandse Uithoorn. Na verhoor werd het echtpaar ,op vrije voeten gesteld omdat bleek dat ze het bil jetTe goeder trouw hadden meegenomen bij de ABN-bank iri hun woon plaats voor hun vakantie op de Antillen. De Antilliaanse politie heeft de zaak intussen overgegeven aan de Nederlandse justitie, die o.m. moet nagaan hoe het dui zendje de ABN-baiie in Uit hoorn ongemerkt heeft kunnen passeren. Het biljet werd op Aruba ontdekt bij een routine controle van de Caransa-li jst .Vrij koud met enkele buien, maar ook' zonnige perioden. Minimumtem peraturen ongeveer 8 gra den. Middagtemparturen omstreeks 15 graden. Ma tige tot krachtige noord westenwind. IS Juni zon op onder 0520 22.02 maan "P 01.28 onder 1234 Vanwege de acties bij de VDSM overweegt inmiddels het baggerconcem Volker-Stevin een kort geding aan te spannen tegen de Industriebonden FNV. Het baggerplatform dat bij de VDSM voor Volker-Stevin in aanbouw is dreigt veel later te worden opgeleverd. Een woord voerder van het baggerconcem zegt dat de schade wordt gele den door de acties, omdat op drachtgevers voor baggerwer- ken, waarvoor het gevaarte moet worden ingezet, zich te rughoudend opstellen. De VDSM-werknemers besloten vanmorgen hun actie voorlopig, in ieder geval tot en met dit week einde, voort te zetten. 'Zie ook pagina 4. Bedrijven plukten AYR voor 7 miljoen gulden Vrijdag 15 juni 1979 34c jaargang no. 9801 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Deze mededeling staat in een vertrouwelijk rapport dat door een hogere stafmedewerker van de AVR eind mei, buiten de nu geschorste directie om. direct aan de Raad van Commissaris sen van de NV Afvalverwerking Rijnmond werd toegestuurd. Zoals bekend besloot de Raad van Commissarissen van het Afvalbedrijf waarin de eige naren, het Openbaar Lichaam Rijnmond en de Rijnmondge meentes zijn vertegenwoordigd - begin deze week de tweekop pige directie te schorsen wegens interne ruzies, een gebrekkige financiële verslaggeving en het ontbreken van een goede kos tenbewaking. Bovendien zouden de tarieven op zijn minst met 50 procent verhoogd moeten worden om het tot dusver opgelopen verlies '.•tSfrrZÏS. my-. ■t y">. Vr. Ys Wy ,Y' Jrtfï/tX ',/S MA r/triS//A Mariniersweg 133744 MONTGOMERY - In Alabama worden tank auto's met benzine geës corteerd door gewapende leden van de Nationale Garde. De autoriteiten vrezen geweld van de kant van de bevolking tijdens een zich snel uitbreidende staking van onafhankelij ke vrachtwagenbestuur ders. Ze keren er zich mee tegen de almaar hogere brandstofprijzen. Hun ac tie treft nu al de voedsel en benzinebevoorrading in enkele staten. De eigen-vervoerders liggen al zo goed als ge heel plak De rijen bij ben zinestations groeien ge staag, de woede van de ge middelde automobilist wordt steeds groter. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag-tot en met vrijdag. (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT - Het vorige college van B en W van Dor drecht heeft de Dordtse kuns tenaar Rein Dool 60 000 gulden betaald om zich te laten portret teren. Voorhet schilderij, dat nu bij de afdeling Voorlichting van Dordrecht hangt, gaf het college in 1977 de opdracht Een en an der is diverse gemeenteraadsle den in het verkeerde keelgat ge schoten. VVD-raadslid Th, Brans spreekt over „egotrippe rij". Bovendien zou de gemeen teraad niets van de opdracht hebben geweten. Gemeentelijk voorlichter Hans Verkruissen vindt de ver wijten niet terecht „De op dracht is gegeven in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling. De gemeente krijgt het geld vrijwel geheel van het Rijk terug," aldus Verkruissen. „Trouwens Rein Dool zou, ook als hij het schilderij niet had ge maakt, het bedrag van 60.000 gulden hebben ontvangen via sociale uitkeringen," Dat de gemeenteraad van mets wist, noemt hij met ver wonderlijk. „Het ging hier om een opdracht via een Rijksrege ling". Ook de uitdrukking .„ego tripperij" vindt Verkruissen niet op zijn plaats. „In werke lijkheid zien B en W er heel wat appetijtelijker uit", aldus de voorlichter. WASHINGTON - Een fede rale rechtbank heeft de Sioux- Indianen een schadevergoeding van meer dan honderd miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden) toegekend voor het verlies van de Zwarte Bergen in Zuid-Da- kota. Een eeuw geleden Werden de „Black Hilis" door de Ameri kaanse regering geconfisceerd, in strijd met alle verdragen. De schadevergoeding is de grootste ooit aan de Indianen toegewezen. De regering Kan in beroep gaan. De Sioux zijn ai 35 jaar bezig het gebied terug te krijgen. In 1868 sloten zij plech tig een verdrag met de regering dat hun het eeuwige eigendom van de Black Hills garandeerde. De inkt was nauwelijks droog, toen er goud gevonden werd. Kort daarop confisceerde "Washington' het gebied en stuurde het leger op de indianen af. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT - Als de spoor wegstaking door de rechter verboden wordt, zullen de Vervoersbonden en hun le den bij de NS massaal gaan vergaderen onder diensttijd. Met dergelijke vormen van werkonderbreking zullen er ze ker ook gaten vallen in de trei nenloop, aldus voorzitter Gé- rard Gijzen van de bedrijfs groep spoorwegen van de Ver- .voersbonden. Zo'n sene verstoringen van de NS-dienstregeling kan ai begin nen op de grote FNV-actiedag, volgende week dinsdag. De bon den overwegen geen stiptheids acties, omdat dit gevaar zou kunnen opleveren voor de vei ligheid, aldus de Vervoersbon den. Voordat u het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1979 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende. Het Is belangrijk dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het derde kwartaal van ons ontvangt. Overschrijving via uw girorekening: onderteken de acceptgiro kaart en zend deze in de bekende envelop aan uw girokantoor. 9 Overschrijving via uw bankrekening' onderteken de acceptgiro kaart en zend deze aan uw bank. N.B. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische atschrijving). Zij ont vangen derhalve geen girokaart Tenslotte wijzen wij u ais kwartaalabonnee erop, dat de automati sche afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste betalings wijze is. Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice," tel. 010-147400, toestel 243, of schrijf naar: Het Vrije Volk, Atd. Abonneeservice, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. De Administratie van 210 miljoen gulden weg te werken. Dit zou betekenen dat de reinigingsrechten in de Rijn mondgemeenten voor de inwo ners met eenzelfde percentage zouden moeten stijgen. Het Accountantskantoor van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat de financieie handel en wandel van de AVR in het afgelopen jaar heeft door gelicht, komt er ook niet uit. De accountants constateren dat vaak, nadat leveranciers hun prestaties hadden geleverd, de bestelbonnen werden ingevuld. Inmiddels is de AVR ook vast gelopen bij de verwerking van het afval. Stapels vuil blijven liggen omdat slechts twee van de 25 stortgaten bruikbaar zijn en verbrandingsovens defect zijn. De slechte bedrijfsvoering bij het centrale afvalverwerkings bedrijf voor het gehele Rijn mondgebied zal verstrekkende gevolgen hebben voor de ge meenten in dit gebied. Ook komt het milieubeleid in de provincie Zuid-Holland op de tocht te staan. Gedeputeerde Jan Hoek van Dijke vreest dat de terug keer van vuil storten op de in zijn provincie afgezworen bel ten onontkoombaar is. ROTTERDAM - Tijdens het afmeren van het binnenvaart schip Delstor is de 21-jarige ma troos J. Dos-Santos uit Delfzijl vannacht over boord geslagen en verdronken. Het ongeval ge beurde bij steiger twee in het Harteikanaal. De matroos sloeg overboord, doordat het schip als gevolg van de harde wind tegen de steiger klapte. FÏIJT: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Eén van de hoofdrolspeelsters van een in het kader van het Holland Festival uitgevoerde Italiaanse opera is gisteravond op het toneel van de Amster damse Stadsschouwburg overreden door een jeep. Hoewel "het ongeluk" van hoofdrolspeelster So- na Cervena in het script, voorkwam, gebeurde het toch net iets té levens recht. De zangeres stortte kreunend neer, bleef roerloos liggen en werd kermend weggedragen. Het publiek verkeerde op dat moment nog in 'de - waan getuige te zijn ge weest van een prima ge regisseerd theater-onge val. Bij het slotapplaus bleek Sona Cervena ech ter niet tussen de danken-'- de artiesten te staan. Ze. lag toen al voor behande ling van haar - overigens niet ernstige - kwetsuren, in het Wilhelmina Gast-* huis. (Zie ook pag. 19). IOmeter. Max. IOmeter. Max. belasting 2200 watt. 2 rand- geaarde stopkontakten Gammaprijs Eén week geldig.' -t yf WENEN „Ik ben gekomen voor een Vredesmissie. We heb ben niet de illusie dat dit ver drag de wereld zal bevrijden van alle gevaren, maar we ver trouwen erop dat SALT-II zal bijdragen aan de samenwerking tussen de VS en Rusland en de risico's van een nucleaire holo caust zal verminderen." Aldus een hoopvol gestemde president Carter gisteravond bij zijn aankomst in Wenen, waar hij de komende dagen een top ontmoeting heeft met de Russi sche leider Brezjnjew. Brezjnjew arriveerde van daag in het gezelschap van drie andere leden van het politbu reau, onder wie Konstantin. Tsjemenko die algemeen als zijn opvolger wordt gedood verfd en die aldus alvast met. Carter kan kennis maken. Klapstuk van de besprekingen zal de ondertekening zijn van het SALT-II verdrag ter beper king van de strategische kern wapens, waar beide landen ja ren aan hebben gewerkt Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Stuur Het Vnje Volk naan naam: Adres; Plaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoorr iemand anders (die dat rZ*~~\ wei is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruia blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm -3 En de kwaliteit die is uitstékend! f- Postcode: Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangthij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusjeve handdoek toe aan: Haam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1