jaagt open zee op voile n ld WEENSE TOP GOED BEGONNEN Lintje voor Cleo Wat doen we dus o Vaderdag? Y olker-Stevin: kort geding VDSM-acti.es Ministerie sponsor van paardesport WIJ een abonnee, u een unieke handdoek. A m 'Mogelijkheid kernenergie openhouden' Ultimatum Nicaragua lid li eer HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Koel mffl Bloemen houden van mensen. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw WmWWï-. Zaterdag 16 juni 1979 34e jaargang no. 9802 KUALA LUMPUR - Maleisië gaat de 76.000 Vietna mese vluchtelingen op zijn grondgebied de open zee opjagen tot in de internationale wateren. Het land zal ook op zeer korte termijn een wet afkondigen die het zonder meer mógelijk maakt te schieten op boten met Vietnamese vluchtelingen die de Maleisische territo riale wateren willen binnendringen. Dit is gisteren be kend gemaakt door de Maleisische vice-premier Ma- thatir Mohamad. Vlindertjes en voiles zijn de belangrijkste karakteristie ken van de nieuwe hoedjes- mode, die gisteren op de len- tebeurs in Düss$ldorf werd geshowd. De hoofddekseltjes, die vomamelijk in satijn worden uitgevoerd, dienen volgens de ontwerpers diep over het voorhoofd gedragen te worden. De veteraan Leonid Brézjnjew en de betrekkelijke nieuwkomer Jimmy Carter hebben elkaar gisteren voor het eerst ontmoet. De twee staatshoofden zijn in Wenen bijeen met hun ministers van Buitenlandse Zaken een flink aantal topadviseurs om de bespre kingen over het Salt U-akkoord af te ronden en het verdrag te ondertekenen De sfeer was zo te zien ge moedelijk en ongedwongen. Zie ook pagina's 4 en 7 (van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - Het openbaar vervoer in Rot terdam zal dinsdag, de grote FNV-actiedag, toch gewoon rijden, maar het streekvervoer in de om geving gaat plat. De bus sen in Dordrecht zullen tijdens de ochtenduren niet uitrijden. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging na. t/is vr.van I6.3Q-19.00 oor zaterdag van 9,00 16.00 uur (Van onze sociaal- economische redactie ROTTERDAM - De re gering wil belastingfrau deurs vaker voor de rech ter brengen om zo de ga ten in de belastingwetge ving te dichten. Staatsse cretaris Nooteboom van Financiën, verantwoor delijk voor het reilen en zeilen van de belasting dienst, heeft dat aange kondigd. Daarnaast zal het kabinet versneld re paratie-wetgeving gaan toepassen om mensen er van te weerhouden de be lasting op te lichten, be lastingbetaling te ontdui ken of te ontwijken door kwaadwilligheid, juridi sche- of fiscale construc ties. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM/DEN HAAG - Het baggerconcem Volker-Stevin heeft de Industriebonden*FNV voor de Rotterdamse rechtbank gedaagd vanwege de acties op de VDSM-werf. Ns*am: Adres: Kleur: o rood O bruin o blauw O groen i (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. jij .3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.T4.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 r«W. i- V Kabinet wil 6*8 ideurs harder gaan aanpakken De verwijdering van de vluchtelingen begint onmiddel lijk en zal in fasen worden uit gevoerd, al naar gelang de be schikbare transportmiddelen; zo zei de vice-premier.: Thailand heeft volgens waar nemers al 36.000 vluchtelingen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG 4- De mogelijk heid van kernenergie moet open gehouden worden. De overheid moet daarom het Energieonder zoek Centrum Nederland, TNO en KEMA vragen een mini mumprogramma op te stellen. Die aanbeveling doet de Raad vanAdvies voor het Weten schapsbeleid (RAWB) in zijn pas verschenen Jaaradvies 1978 voor het kabinet. In een advies over medisch onderzoek in Nederland zegt de raad dat er een beter Inzicht moet komen in de oorzaken van het ontstaan van kanker. Ge vraagd wordt eén algemene re gistratie van de sterfte asm kan ker met daaraan gekoppeld epi demiologisch onderzoek. Vrij koel weer met een enkele bui, maar ook zonnige perioden. Middagtemperaturen omstreeks 15 graden. Matige noordwesten wind. njunl 18 Juni noA op onder KU0 88.10 22.03 22.03 maan op onder 012» 132» 0223 15.05 naar Cambodja teruggestuurd en zou dit ook willen doen met de 42.000 Cambodjanen die nog in Thailand verblijven. "Als de vluchtelingen dié uit de kampen in Maleisië worden weggevoerd hun boten tot zin ken zullen brengen, zullen zij niet worden gered en dus ver drinken", zo verklaarde de Ma leisische vice-premier nog. "Menselijkheid levert ons hele maal niets op. Het enige wat wij krijgen is een nog grotere stroom illegale Vietnamese im migranten ën wij hebben alle recht" ze heiland uit ta-zetten,'/ aldus Mathatir Mohamad. Behlve Maleisië en Thailand zou ook Indonesië hebben beslo ten alle Vietnamese vluchtelin gen die aan land proberen te ko men, te verd rijven. De gouverneur van de Britse kroonkolonie Hong Kong, sir Murry Maclehose, heeft gisteren verklaard dat hij het besluit van Maleisië niet kan veroordelen, hij noemde het besluit een wan hopige reactie op een wanhopige situatie". Wel vervoer in, maar niet öm Rot e "dam Onder bet motto "Een beter kabinet is een snipperdag waard" zetten de Industriebon den FNV in Rotterdam acties bij de bedrijven op touw. Dat zal ook gebeuren bij een aantal gro te bedrijven in Alblasserdam en Krimpen aan den IJssel. Wat er die dag precies gaat gebeuren wordt maandag pas bekendge maakt. Het RET-personeel heeft gis teren besloten dit keer niet mee te staken tegen de bezuinigings plannen van de regering. Vorig jaar heeft de RET het vervoer wel een keer plat gelegd uit pro test tegen die plannen. Alleen technisch en administratief per soneel van de RET legt het werk dinsdag neer om naar de grote FNV-demonstratie in Utrecht te gaan. Dat doen ook de mensen van de diensten wegen, plant soenen en centrale werkplaats van Gemeentewerken. Het Ro- tebpersoneel moet nog een be sluit nemen. Verwacht wordt dat vanuit LONDEN - Cleo Laine, de Engelse zangeres die is ge trouwd met de orkestleider John Dankworth, is vandaag door koningin Elizabeth onder scheiden met de Order of the British Empire. Dlan Neave, weduwe van het onlangs door Ierse terroristen vermoorde Conservatieve parle mentslid Airey Neave, werd on derscheiden met een adellijke titel voor het leven. Tot de Britse prominenten die vandaag werden onderscheiden, in de eerste lintjesregen onder het bewind van roevrouw That cher. behoorden ook de compo nist sir Michael Tippett en de bekende historicus professor Hugh Trevor-Roper, auteur on der meer van "De laatste dagen van Hitler"- Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16230 uur op maandag tot en met vrijdag. Rotterdam enkele duizenden mensen naar Utrecht zullen gaan. De FNV verwacht enkele tienduizenden mensen bij de manifestatie in de Jaarbeurs. Voordat de mensen daar naar toe vertrekken worden in diver se gemeenten in het land pro testdemonstraties gehouden. In Amsterdam en Den Haag blijven de bussen en trams in de remises tijdens de ochtenduren. In Utrecht niet, want daarmee zou de eigen manifestatie in de wielen worden gereden. Tot een uur of tien rijden er geen bussen van West-Nederland in de om geving van Loosduinen, Delft en Rotterdam en vrijwel zeker zul len die morgen ook de bussen van Zuid-West Nederland naar de Zuidhollandse eilanden niet rijden. De ABVA heeft de leden op geroepen zich niets aan te trek ken van de mededeling van ambtenarenbaas Wiegel dat al leen actie gevoerd kan worden als daar vakantie voor wordt opgenoemen. Wiegel wil, net als in het bedrijfsleven, geen salaris uitbetalen als er toch zonder va kantie op te nemen niet wordt gewerkt In ongeveer veertig gemeen ten in het land zal het werk op bouwprojecten in de middag uren worden neergelgd. BOGOTA - Het Sandlnlsti- sche bevrijdingsfront van Nica ragua heeft vannacht de natio nale garde 48 uur de tijd gege ven om de wapens neer te leg gen. Het ultimatum aan de troepen van president Somoza werd in een radio-uitzending gesteld. „Het Sandinistische front laat niet langer toe, dat het volk van Nicaragua wordt vermoord door zijn eigen broeders", aldus de proclamatie. De belastingdienst is al be gonnen meer naar de rechtbank te stappen inplaats van zaken zelf te regelen met boetes en in ningen. Dat kan drie effecten hebben: fraudeurs worden strenger gepakt, er gaat een pre ventieve werking vanuit naar mensen die kwaadwillend zijn en de rechter schept jurispru dentie, vormt recht waarmee de belastingdienst nieuwe vormen van fraude kan afstoppen. Het meer naar de rechtbank stappen door belasting-inspec teurs vergt een politiek besluit, dat het kabinet nu heeft geno men. De stappen van de staatsse cretaris en de belastingdienst worden door insiders in Den Haag uitgelegd dis een eerste re actie op de bevindingen van de heer W. J. van Bijsterveld, de oud-directeur-generaal van de belastingen onder minister Dui- senberg. De regering beraadt zich op pogingen het schokkende rap port zo lang mogelijk en voor een zo groot mogelijk deel ge heim te houden. Het feit dat een aantal maatregelen wordt geno men kan mede een poging zijn om het rapport zelf onder tafel te houden. De ex-staatssecreta ris van Financiën De Goede, voorganger van Nooteboom, schatte de belastingfraude in Nederland onlangs op tussen de twaalf en twintig miljard gul den. Volker-Stevin eist dat de vak bonden zich onthouden van ver dere acties op de werf die ver tragingen kunnen veroorzaken bij de bouw van het baggerei- land Camel, dat voor het con cern in aanbouw is. Dit op straf fe van een dwangsom van 100,000 gulden per dag. Het kort geding zal dinsdagmiddag om half twee dienen. Een woordvoerder van de baggermaatschappij heeft eer der gezegd dat zijn concern nu al schade lijdt door de acties rond het baggerplatform. On derhandelingen met opdracht gevers, die het baggereiland wilden inhuren, zouden door de acties moeizaam verlopen, aldus Volker-Stevin. Meerdere keren hebben de VDSM-werknemers en hun vakbondsbestuurders al laten blijken dat dit - ingewikkelde projekt hün machtsmiddel is. Het karwei, ter waarde van en kele honderden miljoenen gul dens, zou zolang worden ver traagd totdat er een bevredigen de oplossing voor behoud van de werf is gevonden. Die oplossing lijkt er op korte termijn nog niet aan te komen. Weliswaar heeft de minister raad gisteren de ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) het groene licht gegeven voor hun assemblageplan voor de VDSM, maar de vakbonden hebben al bijvoorbaat aangekondigd dat plan (500 tot 1000 ontslagen on aanvaardbaar te vinden. Dinsdag willen de ministers toch dit plan, dat naar schatting ruim 200 miljoen kost, aan de vakbonden voorleggen. Districts bestuurder Herman Berkhout van de Industriebonden FNV: "Laten ze het maar opsturen. We geven dan wet commentaar. Als het dat plan is, waar ze steeds mee lopen te leuren, dan is het voor ons niet bespreek baar. Dan bekijken ze het maar." De vakbonden zullen dan de overheid voor de rechter dagen, omdat deze zich volgens hen niet heeft gehouden aan eerdere toezeggingen over de grote scheepsnieuwbouw. DEN HAAG - Liga mag zijn produkten niet meer aanprijzen als „ge zonder dan andere". Vol gens de Reclame-code- commissie kan de Liga fabriek helemaal niet be wijzen dat Liga zo gezond is. De Reclame-commissie deed zijn uitspraak na een klacht van een tand arts over de Liga-adver tenties. Liga prijst zijn kindervoeding daarin aan als „het gezonde tussen doortje". In de adverten ties staat ook dat Liga niet schadelijk is voor het gebit, omdat het geen sui ker bevat. Ook daarover tikte de code-commissie Liga op de vingers. Liga bevat geen suiker (sacharose) volgens de Warenwet, maar wel andere zoetstof fen. Die kunnen best even schadelijk zijn als "gewo- ne" suiker. En dat Liga-etende kin- deren sterkere beenderen en een sterk gebit zouden krijgen, is volgens de co de-commissie eveneens misleiding van de Liga fabriek. AKEN Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft vergevorderde plan nen de internationale paar—' desport te sponsoren. Dit is* vrijdag in Aken, waar het 43e CHIO wordt gehouden, bekend geworden. Het mi- nisterie is in onderhande ling met de Internationale Hippische Federatie (fei) om het toernooi om de wereld beker, dat de komende win ter voor de tweede keer wordt gehouden, gedurende de eerste drie jaar voor de helft te financieren. Het is de bedoeling dat bij de con coursen typisch Nederland-.* se produkten worden aange-:. prezen. De plannen van het ministerie van Landbouw lijken in schrille tegenstelling tot het standpunt van het ministerie van CRM. Van deze zijde wordt er de laat- ste maanden juist van alles aan gedaan om sluikreclame via de media tegen te gaan. Als de op- zet slaagt zullen de Nederlandse iandbouwprodukten gezien de gebruikelijke televisie-uitzen dingen op het scherm komen. Alstublieft Voor ij. Van Het Vrije Volk. 'n Mc )ie. Raker rulle en bovendien ..eer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen Het formaat is 30 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk i Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Hè( Vrije Vólk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1