impasse VDSM wijzen van de hand Gegooi in feest- giazen 3'Carter.9 koop ons toch Brezjnjew haalt God erbij Stenenarts9 thuis gBL.il? SLAAPKAMERS Massagraf potvissen Terechtgesteld m I I I Êlvi HW»r Wij een abonnee, n een unieke handdoek. 9 SISiill - Lawaai-kat HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 HOOGHOUDT li Maandag 18 juni 1979 34e jaargang no. 9803 o o Zón Te duur liêilll (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/ZÜRICH - De Europese luchtvaart maatschappijen zijn ervan overtuigd dat de DC-10 morgen weer mag vliegen. „Wij houden het op een kans van dik in de 90 pro cent," zei een optimistische Martinair-woordvoerder vanmorgen. De KLM heeft „zeer goede hoop" om vanaf morgen de DC-10 weer te kunnen inzetten. ÜWfflWi mmmmsm "Carter, koop de Aga- povs", stond in'het Engels en Russisch op een span doek dat de Russische me vrouw Agapova omhoog hield voor de Amerikaan se ambassade in Moskou. Dat duurde niet lang. Me vrouw Agapov werd in de looppas afgevoerd door Russische politiemannen. Mevrouw Agapova, haar schoondochter en haar kleindochter proberen al vier jaar lang zich bij me vrouw Ag apova's zoon Valentin te voegen, die in 1974 in Zweden politiek asiel heeft gekregen. Het incident vond don derdag al plaats, maar pas gisteren zagen vrienden van de familie Agapov kans de foto de Scrwjet- Unie uit te krijgen. Woensdag praat de Tweede Kamer over de plannen van de regering. Ze zitten aan onze lonen, uitkeringen en CAO's. Daarom: morgen werkonder brekingen en morgenmiddag een grote demonstratie. Verzamelen om 1 uur op het parkeerterrein aan de Weg van de Verenigde Naties in Utrecht (FNV-leden: gebruik het spoorkaartje uit de Aktie-krant!). ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging raa.t/mvr.van 16.30-19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 our 9 JONGE JENEVER ff Op het strand van Florence in de Amerikaanse staat Oregon spoelden zaterdagavond 41 potvissen aan. Na 12 uur waren er nog maar één of twee van in leven, on danks pogingen van de Greenpeace-organisatie in Oregon om de dieren weer in zee te krijgen. Florence zit nu met een gigantisch afvalprobleem. Adres: HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam. teL 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De industriebonden FNV hebben vanmorgen in een telegram aan de ministers Van Aardenn'e (Economische Zaken) en Alberda (Sociale Zaken) officieel laten weten niet verder te wil len praten over de grote scheepsbouw. De bewindslieden hebben in het weekeinde hun assemblageoplos sing voor de VDSM-werf in Rozenburg, uitgewerkt in een rapport, aan de vakbonden aangeboden. Na bestudering ervan komen de Industriebonden FNV tot de conclusie dat het kabinetsplan niets anders is dan waarmee d' ministers al enige tijd „lope. leuren." Dat „afbraakplan" (500 a 1000 ontslagen) is voor de vak bonden onaanvaardbaar. De voorstellen zijn volgens districtsbestuurder Herman .Berkhout van de Industriebon den FNV volkomen afwijkend mensen op zee KUALA LUMPUR - Maleisië kent geen genade. Óndanks smeekbeden om uitstel uit de gehel wereld zijn zeker 2500 vluchtelingen uit Vietnam giste ren in; wrakke, scheepjes-terug de zee* op gestuurd. „Waar schijnlijk zullen ze allemaal verdrinken. De bootjes zijn am per zeewaardig," aldus een zegs man van het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen. Om te verhinderen dat de on- gelukkigen in opstand zouden komen tijdens het inschepen, kregen ze een geruststellend verhaaltje op de mouw gespeld: „U zult naar een eiland overge bracht worden, waar schepen van de VS gereed liggen voor vervoer naar Amerika." Vervol gens werden de boten onder es corte van kanonneerboten van de Maleisische marine met tus senpozen van een uur dé zee op gesleept - en daar aan hun lot overgelaten. Maleisië heeft bij monde van haar vice-premier Mahathir Mohammad het afgelopen weekeinde nogmaals benadrukt vastbesloten te zijn alle 76.000 op haar grondgebied aanwezige vluchtelingen weg te zenden. „Zouden- zij trachten weer te landen, dan zullen wij niet aar zelen het vuur te openen." De grootste politieke partij in Maleisië, de Verenigde Maleisi sche Nationale Organisatie UM NO .toonde zich ingenomen met het harde regeringsbesluit De regeringen van de Maleisische kustprovindcies. die het meest onder de vluchtelingenstroom lijden, betuigden hun instem ming. Ook Thailand gaat gewoon door met het terugsturen van 40.000 Cambodjaanse vluchtelin gen. Droog en zonnig, maar aan de kust ook enkele wolkenvelden. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden, middagtemperaturen van 18 graden aan zee tot 23 gra den in het binnenland. Zwakke veranderlijke wind. 13 juni zon op onder «LiS 22.03 maan op onder 0Z.49 16.19 van „datgene wat wij hebben voorgesteld". Vakbonden en personeel in de grote scheeps bouw hadden een „minimum plan" ingediend voor een zelf standige VDSM-werf. De kosten voor de overheid hiervan kwa men op bijna 400 miljoen gul den. De ministers vonden dat plan veel te duimen kwamen vervol- gens met hun eigen assemblage oplossing: In hun rapport noe men de bewindslieden echter geen bedrag van de kosten voor dit plan. - Voor districtsbestuurder Berkhout is dat aanleiding te concluderen dat ook de Tweede Kamer hierover geen - besluit kan nemen. „Het is gèen con creet plan. Het zijn, zoals de mi nisters zelf hebben gesteld, on rijpe gedachten. Het financiële kader ontbreekt geheel." De industriebonden willen nu de VDSM-zaak opnieuw in een impasse is geraakt - een kort geding tegen de regering aanspannen, omdat deze zich niet zou hebben gehouden aan eerdere afspraken over de grote scheepsbouw. Vandaag zullen zij daarover hun juridische spe cialisten raadplegen. •k *- 10 mor weer het luchtruim in De Europese luchtvaartmaat schappijen en luchtvaartdiens ten nemen vanavond in Zurich de definitieve beslissing, nadat het afgelopen weekeinde uit voerig is gepraat over een eigen inspectie-schema voor het vlieg tuig. Mocht tot nieuwe inspecties worden besloten, dan zijn die binnen enkele uren uit te voe ren. Een KLM-woordvoerder: „De Nederlandse DC's-10 zijn uit-en-tema nagezien." De Mar tinair-zegsman: „Een eventuele aanvullende inspectie zal niet veel tijd in beslag hoeven ne men." Bij de besprekingen in Zurich zijn technische specialisten van alle Europese luchtvaartmaat schappijen en luchtvaartdiens ten aanwezig geweest, evenals vertegenwoordigers van de «88 DC-10 fabrikant McDonnell Douglas en de Amerikaanse FAA, de Federale Raad voor de Luchtvaart Volgens ingewijden hebben de besprekingen van de afgelo pen dagen een zeer voorspoedig verloop gehad. De adviezen wa ren eensluidend. „En niemand verwacht nu nog meningsver schillen," aldus de Martinair- zegsman. „Morgenochtend om half negen kunt u op Schiphol de eerste Martinair-10's-10 met vakantiegangers de lucht zien ingaan," zo voegt hij eraan toe. Voorlopig zullen de Europese DC-10 machines nog niet over Amerikaans grondgebied mogen vliegen. De regering in Wash ington houdt het Amerikaanse luchtruim voor deze toestellen gesloten totdat de FAA de 10's weer een bewijs voor lucht waardigheid verstrekt McDonnell Douglas heeft in tussen al om een dergelijke maatregel verzocht omdat de FAA „geen voldoende betrouw baar en overtuigend bewijs" had om het .brevet twee weken geleden in te trekken. Zowel de KLM als Martinair verklaarden vanmorgen dat de nieuwe inspectie-schema's voor de DC's 10, voor hen „geen enkel probleem zouden opleveren." ROTTERDAM - Een kat heeft er voor gezorgd dat bewo ners van de Bloemkwekers straat zaterdagnacht uit hun slaap werden gehaald. Het beest liep thuis over de geluidsinstal latie en drukte daarbij een scha kelaar in. waarna het apparaat ging spelen. De bewoners waren op dat moment niet thuis. De politie maakte aan de geluids overlast een einde. SAN LEANDRO Een bruiloft in het CaHfomi- sche San Leandro verliep het afgelopen weekeinde geheel anders dan ver wacht. Driehonderd be kenden van bruid en bruidegeom verdrongen zich in bistro de "Blue Dolphin" waar de recep tie werd gehouden. De eerste glazen waren nog niet geheven of er ont spon zich een knetterende echtelijke ruzie tussen de jonggehuwden. Buiten zichzelf smeet de bruidegom de vrouw zijns harten de bruilofts taart met kracht in het gelaat. Iemand belde de politie, maar de twee 'cops' die arriveerden kregen alras de wind van voren. Bloe dend belden zij om ver sterking, die werd opge-, wacht met inderhaast ge sloopt meubilair. Een vol uur woedde de veldslag: tien gewonden onder wie drie -agenten en een over valwagen vol arrestanten. Het jonge paar is inmid-' dels spoorloos op huwe lijksreis. CA'RTER AG APO V-S Demonstreer morgen mee. Met de FNV. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en 'met vrijdag. WENEN - „God zal het ons niet vergeven wan neer wij falen." Met deze voor een atheist onge bruikelijke uitspraak deed Sovjet-leider Brezjnjev bij het begin van de topconferentie in Wenen niet alleen de bap tist Carter met de ogen knipperen. Ook de Russische jour nalisten in het Weense Hilton stonden perplex. Zij reageerden, zo mag men wel peggen, ietwat ongelovig op deze uitla ting van hun president. De officiële Sovjet woordvoerder Samjatin deed gisteren op een pers conferentie nog een ver twijfelde poging om de zaak recht te zetten. Vol gens hem had Brezjnjew gezegd dat „toekomstige generaties" ons nooit zul len vergeven als „wij fa len". Maar minister van Bui tenlandse Zaken Grorny- ko zei later dat zijn baas wel degelijk „die jongen daarboven" had bedoeld. Zie ook pagina 7. OLDENZAAL De 42-jarige Oldenbroekse huisarts W. Kui per, die twee maanden in een Turkse gevangenis verbleef na dat hij in de Grieks-Romeinse ruinestad Ephese enkele oude stenen had opgeraapt, heeft vandaag zijn prakrijk hervat De Turkse rechtbank achtte en kele dagen geleden de poging tot diefstal bewezen en veroordeel de hem tot een maand gevange nisstraf. Als gevolg daarvan kon hij zaterdag naar Nederland te rugkeren. Dokter Kuiper vertelde in de gevangenis zeer goed te zijn be handeld. Europese toeristen hebben In het verleden grrte hoeveelheden antiquiteiten als 'souvenir' mee genomen uit Ephese. De hoge toeristische waarde daarvan is pas de laatste jaren in Turkije doorgedrongen. Kwaliteitsdranken voor prijsbewuste'fijnproevers. altijd goedkoper. wandmeubolen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus Fabrieksloonzalon Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. TeL 010-12.64.61. V, ACCRA De nieuwe mach thebbers in Ghana hebben dit weekeinde oud-president Igna tius Acheampong terechtgesteld via een vuurpeloton. Acheam pong, die bij zijn vervoer naar de plaats van de terechtstelling naar de menigte zwaaide met een witte zakdoek was tevoren door een revolutionair tribunaal wegens corruptie ter dood ver oordeeld. Samen met hem werd een oud-commandant van de grens wacht geëxecuteerd. De twee waren de eersten van een nog onbekend aantal mensen die te recht zullen moeten staan. On der hen bevindt zich Fred Akuf- fo, de man die Acheampong in juli *78 verdreef na een "paleis revolutie". Intussen zijn vanmorgen ver kiezingen begonnen die het land voor het eerst sinds de staats greep van *72 terug moeten voe ren naar de democratie. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemard Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoorr iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: aam: Adres Plaats: Postcode: Soort abonnement: O kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als belorr stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen {s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder® - postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, I 3000 VB Rotterdam. mièmtnHuim

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1