ii lM8« Onder BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HETVRIfEVOOC SCHIEDAM EXTRA /#1% X Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 21 juni 1979 5 "'i SCHIEDAM - De beheerders van de kinderboerderij in het Beatrixpark zouden nou eens graag van het pu bliek weten hoe men over de boerderij denkt. Daarom zou de heer Pannekoek graag antwoord hebben op onder staande drie vragen Hoe beleeft u een bezoek aan de kin derboerderij? Welke dingen zou u er graag veran derd willen hebben? Indien er verdere suggesties zijn, wel ke zijn dat dan? Op de kinderboerderij loopt altijd wel iemand die uw suggesties wil aanho ren. I; 1 is M 1 i II V.- P/lilit; De pauwen hebben het best naar hun zin op de kinderboerderij. van onze verslaggeefster LILY MARTENS SCHIEDAM - Midden in het Beatrixpark lopen af en toe kippen en hanen rond. Ze zijn afkomstig van de kinderboerderij, die daar verscholen tus sen de bomen ligt. "Met behulp van deze boerderij proberen wij de kinderen en soms ook hun ouders vertrouwd te maken met de dieren", verklaart de heer Pannekoek, die er sinds de opening van de boerderij, nu al weer zo'n 25 jaar geleden, beheerder is. Dansen op de nieuwste hits doe je in KING'S DISCOTHEEK Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Kinderen De opkomst van de brandersindustrie I HENR1ETTE VAN ALDER- WERELT Vragen ir'. 11111 iiliH R«8i HiSiM ÜHÜ De bokjes dartelen de hele dag. Niet bang Klein Een pauw die zich mooi maakt heeft altijd bekijks lochem Pannekoek, de vader van de kinderboer derij. Geschenken Cavia's HE/O JA. DECARAVAN éven na laten kijken op gebreken voor u op'vakantie gaat. WEL ZO VE I LI r' °Spaansep older Di Ni samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam. Adres Postcode Woonplaats v -O. heeft wel vS jy V' v v f "Het grote voordeel van dit soort kinderboerderijen is. dat hét dier tastbaar is. Als kinde ren niet vroeg Ieren beesten te aaien, blijven ze er. vaak hun hele leven bang voor,"..vindt de heer Pannekoek. Samen met de heer Van Mill verzorgt hij dage- (onder de Amstelbron) Bali. Dam Sa. Schiedam. TeLOJO-267126 Geopend*. lO IBu.Oond.koopavond, leg. vereist Hjks de dieren van de boerderij. Daarnaast hebben de beide mannen bijzonder veel plezier in het begeleiden van kinderen, die op bezoek komen. Pannekoek: "Van Mill neemt dan het pluimvee onder zijn hoede en ik de rest en dan gaan we ze daar van alles over uit leggen. Natuurlijk zijn wij niet bevoegd om biologieles te geven, .maar met onze praatjes leggen wij de kinderen toch een hoop uit. Spelenderwijs leg je ze het verschil tussen een mannetjes- dier en een vrouwtje uit. En je vertelt ze bijvoorbeeld ook dat een konijn geen huisdier is, om dat hij in de kamer niet kan knagen en zich dus gaat uitleven op snoertjes en bankstellen. En zijn nagels groeien binnen ook veel te hard, dus krijgt zo'n beestje misvormde voorpoten". p kJ 5f v\\ .-v Ji V, In hel 17e eeuwse Schiedam was de haringvisserij het voornaamste middel van be slaan. Na 1700. om precies te zijn in de periode van 1711 tot 1720 verminderde de aanvoer van haring langzamerhand. Ue plaats van de visserij werd ingenomen door de branders- industrie. De reders trokken hun geld terug uit het vissers- bedrijf. omdat de rentabiliteit van het brandcrsbedrijf veel- groter was. Want met de vis- serij ging het niet geweldig, mede doordat er aan het begin van de 18c eeuw veel kapers uit Duinkerken en Calais de schepen buitmaaktcn. wat ,r,y.«s«sïbï I- j .v*\r K voor de reders een enorm ver lies betekende. Het is begrijpelijk dat ze meer heil in de brandersin dustrie zagen. Ze verbouwden hun schepen, die voortaan gé bruikt zouden worden als vrachtboten voor de aanvoer van granen en de afvoer van moutwijn. De branderijen brachten eerder een vermeer dering dan een vermindering van de scheepvaart met zich mee. Men heeft nauwelijks een poging gedaan om de vis serij van dc ondergang te red den. De stadsregering ging langzamerhand uit rijke branders en distillateurs be staan. wat tot gevolg had, dat de industrie werd bevoor deeld boven dc visserij. Hoe- het de zeevarende be volking verder is vergaan, is moeilijk te zeggen. Een deel is misschien naar andere haven plaatsen vertrokken, een an der deel is wellicht op de vrachtvaart overgestapt en er zullen ook wel enkele in de branderijen zijn gaan werken. De meeste brandersknechts werden echter uit het buiten land aangetrokken, vooral uit Duitsland. Het grootste deel van de vissers zal werkloos zijn ge worden: het was dan ook geen wonder, dat er in de jaren '70 van de 18e eeuw grote armoe de onder hen heerste. Met de visserij verdwenen ook de daarbij behorende bedrijven, zoals de lijn- en spinbanen. Tot op heden herinneren na men. als Grof baan. Baan, Baansteeg en Gedempte Baansloot aan deze banen. Sbhiedam kreeg zo langza merhand een heel ander aan zien. Er kwamen meer bran ders en molens bij en de men sen zagen meer zwarte rook pluimen dan ooit. De betekenis van deze in dustrie bleek ook uit hel feit. dat er in 1748 vier branders als vroedschapsleden werden be noemd, wat het totale aantal branders in het college op ne gen bracht. Beide verzorgers worden door de kinderen belaagd met vra gen, als "waarom is een manne tjespauw zo mooi?" en "waar om heeft jullie varken een ring in zijn neus?" "Wij proberen dan zo veel mogelijk in te spelen op wat de kinderen al op school hebben geleerd. Het maakt na tuurlijk een enorm verschil of de onderwijzer zo'n bezoek aan ons een beetje voorbereidt of niet". Niet iedereen is even tevreden over de kinderboerderij. Vol gens de beheerders maken er wel eens mensen bezwaar tegen het feit dat de dieren in gevan genschap worden gehouden. Pannekoek: "Het is hier niet te vergelijken met een diergaarde waar de dieren achter de tralies in hokken zitten. 7 De dieren worden hier op de boerderij geboren, als het even kan zelfs tussen de mensen in en zijn dus ook niet meer bang voor het publiek. Wij houden natuur lijk wel zoveel mogelijk in de gaten dat de bezoekers geen jon ge kinderen op het kalfje zetten, of pasgeboren dieren optillen. Maar het kan toch wel eens voorkomen, dat is waar". Over de belangstelling voor de kinderboerderij'zijn de verzor gers best tevreden. Meer dan honderd bezoekers op een dag is beslist geen uitzondering en in de weekenden is het volgens de heer Pannekoek af en toe zelfs een gekkenhuis. De beheerders zouden graag zien dat de boer derij wat groter was. "Zeker in vergelijking met Rotterdam is onze boerderij erg klein", vindt verzorger Van Mill. "Wij zouden het liefst een iets grotere keet hebben, zodat we de kinderen ook bij slecht 'weer uitleg kunnen geven over hetgeen ze hier zien. Dan zouden we ook dia's kunnen vertonen, die we op de kinderboerderij hebben gemaakt", aldus de heer Pannekoek. "Maar ja, ook de ge meente moet bezuinigen en ze doen dat het eerst op iets als een kinderboerderij". Ondanks de bezuinigingen zitten de heren Van Mill en Pannekoek boordevol plannen, om het aantal activiteiten op de boerderij uit te breiden. Naast de parkieten, fazanten, duiven, kippen, konijnen, schapen, gei ten, het varken, de ezel en ande re dieren, proberen ze nu ook een bijenstal naar de boerderij te halen. Pannekoek: "We heb ben daar al een prima plaatsje voor, achter het hertenkamp". Afgelopen zaterdag werd de boerderij al door een imker be zocht. Op die dag konden de be zoekers ook kijken naar het schapenscheren. In het kader van dit soort activiteiten probe ren de beide heren ook een gei tenkeuring naar de boerderij te halen. Een keurmeester vertelt dan bij zo'n gelegenheid over de kwaliteit van de uiers, de been wijdte van de dieren en derge lijke; „We hebben hier vroeger ook nog een ezel gehad, maar die moest weg van de gemeente", vertelt beheerder Pannekoek. „Ik had dat beest van iemand gekregen en was er hartstikke blij mee. Het dier was gezond en de bezoekers vonden het prach tig. Maar volgens B en W moet zo'n beest officieel aan de ge meente worden geschonken en dus moest de ezel terug naar zijn baas en daar kon geen actie van middelbare scholieren wat aan doen. Toch hebben we hier nog wel wat geschenken rondlopen. De Hema in Schiedam schonk ons bij de opening van het nieuwe pand twee schapen en van een Belgische sportclub, die de Schiedamse T. H. O. R. bezocht, kregen we een geit. Maar ook daar kregen we weer problemen mee, omdat de gemeente vond dat T, H. O. R,, die het geschenk eigenlijk had gekregen, dan ook maar voor de kosten moest zor gen. Gelukkig is dat allemaal nog goed gekomen, want dat zou belachelijk zijn. Ook bezoekers brengen ons wel eens dieren, vooral konijnen en cavia's. Maar daar hebben we wel van geleerd. Het bleek na melijk dat nogal wat mensen ons zagen als een goedkoop asiel. Dan brachten ze hun beestje voor de vakantie en kwamen ze na een paar weken goedgebruind terug met „we missen het beestje zo. Mag het weer bij ons terug komen?" Te genwoordig laten wij de mensen een afstandsverklaring tekenen, zodat we de dieren ook met an- derte kinderboerderijen kunnen ruilen. Ze gaan in ieder geval niet naar de poulier, als mensen dat soms zouden denken. Alleeri schildpadden, die nemen we he lemaal niet meer. Het is alleen jammer dat we nauwelijks idee hebben over hoe de kinderboerderij bij de mensen aanslaat. Er zijn vast wel dingen die de mensen ver anderd willen zien. Wij zouden graag eens wat reacties van de bezoekers willen horen. O. ja, we hebben de laatste tijd zo'n last van vernielingen in en rondom de boerderij. Het zou wel fijn zijn als de mensen, die er 's avonds lopen eens een oogje in het zeil willen houden", be sluit de heer Pannekoek. bokelweg 100 schtodam tol.010-154540 OCHIEDAM schenkt meer dan u denkt. Kent u die zin nog? Hij,f is als winnende leus gerold uitf een wedstrijd van de VVV. Die; vereniging vindt, dat Schiedam; moet opgestoten worden in de' vaart der volkeren. Maar de VVV wordt wel tegengewerkt. De Gemeentelijke Technische Bedrijven zijn bezig met een heel strenge controle op neonre clames en feestverlichtingen. En terwijl de VVV haar best doet Schiedam zo gezellig en aan trekkelijk mogelijk te maken voor toeristen (komen die wei eens naar Schiedam?}, willen de GTB dat die leuke, gekleurde feestverlichtingen verwijderd worden. De eerste slachtoffers zullen binnenkort vallen: de snoeren met iampjes boven de terrassen van het Vierkantje en De Amstelbron moeten verdwij nen. Ze hangen er al jaren (bij Het Vierkantje sinds 1946). maar daar hebben de GTB niets mee te maken. Wat ons betreft kan die Schiedam-leus daarom beter veranderd worden in: Schiedam schenkt meer dan u denkt, maar dan wel met het licht uit. Schie dam: lichtstad, ja ja! E ACTIEGROEP Tijd voor School timmert weer eens aan, de weg. Ditmaal vindt deze- groep vrouwen, dat kinderen/ geen onverwacht vrij mogen krijgen van school. Nee nog er- ger: leerlingen mogen helemaal geen extra vrije dagen krijgen. Niet als de meester ziek is. niet als de meester of juf met een schoolreisje van andere klassen meegaat; niet als het onderw ij zend personeel naar een onder- wijsvergadering of -cursus moet. Tijd voor School be schouwt de school blijkbaar als een bewaarplaats voor de kin deren. Nu heb ik altijd gedacht, dat kinderen in de eerste plaats naar school gaan om er wat te leren. Bovendien: wat is er fij nervoor een kind dan op school te komen, door de hoofdmeester in je klas gebracht te worden, met elkaar zenuwachtig te wor den en je af te vragen wat er aan de hand zou zijn (je hoort de kinderen al vol verwachting te gen elkaar zeggen: zouden we vrij krijgen?) om dan vervol gens te horen dat je inderdaad vrij krijgt. Hoi. hoera, klinkt het dan luid door de schooi. De an dere klassen kijken jaloers en voor de vorm dreigt het hoofd: als je niet stil bent... ik heb nog een paar vrije bankjes. En dan kom je thuis, je haalt je zwem broek op. krijgt een paar gulden en vertrekt naar bad Groenoord. i EE, niets van dat alles, vindt Tijd voor School. Kinderen ho ren op school, de ouders kunnen er ook niets aan doen dat ze kin deren hebben enz. enz... en meer van dat soort flauwekul opmer kingen; Weg met de verrassin gen, weg met de fantasie, weg met het onverwachte. De schooltijd is de gelukkigste tijd van je leven, zegt Tijd voor School, maar dames van Tijd i voor School: nog leuker is vrije» schooltijd. ;ïfï§ Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3