Hl 1 a schiedam-extra mmmmm wmm. HW-Bijlgge Schiedam Extra pag, 3 I SCHIEDAM „U en de inspraak." Dat staat boven ai extra gemeente-informatiepagina, die deze week alle Schiedamse dag- en weekbladen verschijnt Op e pagina wordt uitgelegd wat inspraak is en op wat .or manier het gemeentebestuur beter met de wensen i verlangens van de bevolking gaat rekening houden. >e afstand tussen burger en gemeentebestuur moet arden verkleind", heet het in navolging van het irdA-gemeente-programma. Model Extra werk Vouwblad Wethouder Posthoorn: „Inspraak is geen nieuwe vorm van democratie. Het is hoog uit een methode om de huidige democratie zo democratisch mogelijk te laten verlo pen." cS® ëiiittlfil tr- Schiedam schenkt meer dan u denkt Dat is het motto dat wij vandaag aan deze fotopagina wil len meegeven. Verschil lende markante punten uit de onlangs gepresen teerde historische stads wandeling van VW, His torische Vereniging en Archief hebben wij voor onze lezers op de gevoelige plaat vastgelegd. De wandeling begint bij het Proveniershuis, in 1591 gebouwd als tehuis voor leprapatiënten (Le prooshuis). In de negen tiende eeuw deed het dienst als tehuis voor be jaarden en thans worden de huisjes gebruikt als atelier of vergaderruimte. Er woont ook een aantal mensen. Onlangs heeft de gemeente een plan gepre senteerd om er 24 woon eenheden voor kleine huishoudens in te maken. Op de achtergrond torent het Stadskantoor in schril contrast boven het Prove niershuis uit Het volgende punt is De Doele, gebouwd in 1743 op de plaats van de oude Sint Jorisdoele. De Doele was tot het begin van deze eeuw in gebruik bij de Schutterij. Thans doet het dienst als clubhuis. Vlak daarbij staat de in felle kleuren beschilderde die selmotor die dienst heeft gedaan in Molen De Noord. Industriële archeo logie noemen we dat. De stadswandeling ver volgt via de Noordvestsin- gel Hier moeten we al dus de bijbehorende fol der - letten op de karak teristieke gevels. De pan den hebben dienst gedaan als branderijen. Schiedam telde in 1885 nog 393 bran derijen. Aan die overkant van de Noordvest staat de stomp van de in 1901 afge brande molen De Palm- boom. Gebouwd in 1781, type: stellingmolen met de functie van moutmo- len. Een stukje verder vinden we de Noordmo len. De tnolen is van 1962 tot 1972 gerestaureerd en is thans als restaurant proeflokaal in gebruik. De stadswandeling voert ook langs de Korte Haven. Dat is niet het fraaiste deel van de wan deling. Aan de ene kant staat een voorbeeld van oerlelijke nieuwbouw te midden van historische pandjes. De meeste wo ningen staan nog leeg, omdat de koopprijzen bij zonder fors zijn. Aan de1 andere kant pandendie leeg staan en zienderogen verkrotten. Een autoslo per doet er meestal nog een schepje bovenop door er half en geheel gesloop te auto's voor te parkeren. Het laatste punt, dat wij uit de wandeling hebben gelicht, is de Oud-kdtho- lieke Kerk aan de Dam. Links daarvan de pastorie Huis te Poort De Dam is één van de oudste straten van Schiedam. De oor sprong gaat terug tot on geveer 1250. mee- Wethouder Posthoorn: Wan echt 'slissen ben ik geen voorstander chiedam krijgt inspraak' erordening Volgens de gemeente Is dat omdat de gemeenteraad te maken heeft met het m belang. De verschei- ïid van allerlei specifieke elangen komt daarbij in gedrang. De gemeente rijft verder, dat de bestuur- s steeds vaker ervaren dat zij v beleid voeren zonder op de "e te zijn van onder de be ng levende meningen. Ook vinden zij dat bij het nemen van beslissingen aan de inbreng van de direct betrokkenen niet voor bij mag worden gegaan. Meepraten of meebeslissen? De gemeente laat die vraag gro tendeels onbeantwoord. In spraak ligt "ergens tussen mee praten en meebeslissen". „Als meepraten betekent: mensen kom maar praten, dan vind ik dat te vrijblijvend", aldus wet houder Posthoorn (vorming en recreatie). „Inspraak houdt het midden tussen meepraten en meebeslissen. Als de overheid bepaalde suggesties van de be volking niet overneemt, moet zij heel duidelijke argumenten aanvoeren waarom ze dat niet •doet Dat moet je heel duidelijk vertellen. Van echt meebeslissen ben ik geen voorstander. Je komt dan in conflict met de gemeentewet Bij meebeslissen moet je ook be langen afwegen en dat is erg moeilijk. Inspraak is geen nieu we vorm van democratie. Het is hooguit een methode om de hui dige democratie zo democratisch mogelijk te laten vertonen" De gang van zaken rond de in spraakverordening is als volgt Alle eerder ingezonden en mon delinge reacties zijn gebundeld. Ook heeft de gemeente een in- spraakinfo gemaakt waarin er varingen van andere gemeenten zijn samengebracht Gevoegd bij de gemeente-informatiepa gina moet dat alles voldoende stof opleveren om na de vakan tie een inspraakavond te hou den. Dat wordt dan de tweede avond, waarop ideeën kunnen •worden gespuid. Een aantal we ken daarna moet de model-ver ordening klaar zijn. Daarop kan dan weer commentaar worden geleverd en tenslotte wordt de verordening door de gemeenter aad vastgesteld. Maar dan zijn we wel een paar maanden ver der. Posthoorn heeft persoonlijk een voorkeur voor een algemene inspraakverordening, die alle beleidsterreinen bestrijkt „Daarin moeten dwingende richtlijnen voor zowel de bur gers als de gemeente komen" zegt hij. „Je moet zowel de rech ten en plichten van de gemeente als die van de burgers vastleg gen." 5 Als de inspraakverordening uiteindelijk klaar is, zal dat ex tra werk meebrengen voor amb tenaren. Posthoorn voorziet geen problemen. „Ik geloof wel dat die capaciteit er bij ons is en anders moet je ernaar toe groeien. Ik geloof niet dat het zinnig is om één speciaal iemand aan te trekken voor de inspraak Het is beter als de mensen rechtstreeks met de desbetref fende ambtenaar kunnen pra ten En bij inspraak op beslis sende momenten moet de porte feuillehouder zich laten zien." De extra gemeente-informa tiepagina wordt ook in de vorm van een vouwblad verspreid. Ondermeer in de foyer van Ci nema Bio wordt een stapeltje neergelegd en er komt ook een dia-presentatie. Wie nog meer wil weten, kan contact opnemen met Adri Reijnhout, bureau ju ridische zaken Stadskantoor, tel 260500. toestel 191. iv 'I Wandeling door Schiedam

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 6