Stadsvernieuwing in West Zijdevelds bulldozer PvdA Proefproces over verkeerssituatie wie Nog veel vraagtekens rond binnenstad Betrapt bij winkeldiefstal Lading schuift van vrachtwagen ■aamaaaui |0 wijkspreekuur Hans Klaasse van Hargahof ontslagen CD JA heeft nieuwe voorzitter r i i B I I I I I I I Onafhankelijk I. AFSLAG circulatieplan Scliiedainsé Boys heeft versterking JuNumvrnEéi' Vtiijti vOLK/fA^i SCHIEDAM - De bewoners van de Mariastraat en omliggende straten zijn ongerust en ontevreden. Ze voelen zich overdonderd door de gemeente. Ze weten niet wat er gaat gebeuren en ze denken: we kunnen er toch niets tegen doen. Dat werd gisteravond wel duide- lijk tijdens een bijeenkomst in wijkcentrum De Bever, xTOJ6Ctt03X11 waarop buurtbewoners en raadsleden praatten over de plannen van de gemeente om in Schiedam-west huizen te gaan slopen, renoveren of nieuwe huizen te gaan. bouwen. t Schiedam v. 19.00-20.30 uur j Tel. in!. 621078 a.s. MAANDAG adr. Gr. Markt 1Fr. Halspl. 41 b, Wibautpl. 129, Sweelincksingel 7, Zomerhofstr. 153, Goereesestr. 2 I I Op woensdag 4 full 1979 In het Gebouw "Arcade", Lange Haven 71 te Schiedam, des v.m. te 11.00 uur. SINGEL 146ab, FABRISTRAAT 93ab, Probleem is het grote aantal foutparkeerders op de hoek van de Brede Marktsteeg en de Nieuwe Sluisstraat, waardoor het verkeer op dat punt re gelmatig vastloopt. Vol gens de buurtbewoners en de wijkagent, is dat te wijten aan de onoverzich telijke verkeerssituatie. Wijkagent Metselaar slingert Hans Daalmeyer op de bon om een proefproces uit te lokken. SCHIEDAM - De belangrijkste vragen met betrek king tot de binnenstad bleven ook deze week tijdens een vergadering van de raadscommissie voor de ruim telijke ordening onbeantwoord. Wat wordt de belang rijkste toegangsweg tot de binnenstad: het Herenpad. of het gat van Bolmers (naast Alja)? Hoeveel woning wetwoningen komen er? Hoe wordt het binnenstads plan gefinancierd? De antwoorden op die vragen wor den waarschijnlijk pas in augustus gegeven. In ieder geval is wel duidelijk, dat de eerste paal voor wonin gen in de binnenstad niet dit jaar de grond in gaat - Wat wordt de belangrijkste toegang tot de binnenstad: het Herenpad of het gat van Bolmers (zie foto)? Die maag blijft voorlopig onbeantwoord. Gevraagd voor direkt ALLROUND timmerman vöorburgerwerk HALFWAS en LEERLING-TIMMERMAN Aanmelden C. Aleman, Aannemingsbedrijf B.V. Warande 175B, Schiedam, tel. 010-267975 Bewoners voelen zich doo j gemeente overdond ei rd technische manier doorgedre ven en er wordt een beetje voor bij gegaan aan de wensen van de bewoners. De bewoners zit ten met veel twijfels." De bewoners weten niet wat hen boven het hoofd hangt en ze hebben het gevoel dat ze er niet bij betrokken worden. „De be woners hebben tot nu toe alleen een informatiekrant gehad", al dus Paul Dries en John de Kie- vith in hun inleiding. „Voor een heleboel mensen was die krant erg moeilijk om te lezen. Er zijn daarna bijeekomsten geweest van werkgroepen. De verslagen van sommige komen erg laat Sommige werkgroepen zijn erg ver. Ze praten al over renovatie of sloop. Over twee blokken wo ningen moeten volgende week beslissingen worden genomen. Het is daarom niet zo gek dat er angst is bij de bewoners." De bijeenkomst in De Bever was op initiatief van de bewo- nersvereniging Schiedam-west, Turkse vereniging, De Kreek en. Algemeen Maatschappelijk Werk bijeengeroepen om raads leden te informeren over de stemming in de wijk. Er waren er meer dan tien. „Het lijkt ons dat de stem van de bewoners niet gehoord wordt", zei John de Kievith van de bewonersvereniging. „De stadsvernieuwing wordt op een Centraal in de aanpak van de gemeente staat een projectteam met ambtenaren en vertegen woordigers van bewonersver eniging, Turkse vereniging en bewoners. Er zijn vier werk groepen voor verschillende blokken woningen. Van drie an dere werkgroepen, namelijk in formatie, sociale begeleiding en bedrijven, bestaan de eerste twee nog niet en de derde is een maal bijeen geweest Een be loofd informatiewinkeltje in de' wijk is er nog steeds niet. „Het projectteam staat cen traal en alles loopt van boven naar beneden. We hebben nage dacht hoe dat anders en beter kan", aldus Kees van Mil van centrum De Kreek. De initia tiefnemers van de avond willen per twintig woningen een werk groep van bewoners. Die groe pen kunnen de hulp inroepen van deskundigen, zoals contact persoon Nationale Woningraad, Planwinkel, Opbouwwerk, be wonersvereniging, Turkse ver eniging, maatschappelijk werk of ambtenaren. De wensen van de werkgroepen gaar. pro jectteam (waarin ambtenaren en vertegenwoordigers vun werkgroepen, bewoneréve'eni- ging en Turkse vereniging) naar het ministerie en de gemeente raad. „De zelfwerkzaamheid kan zo enorm gestimuleerd worden en de bewoners worden er voor honderd procent bij betrokken", aldus Kees van Mil. „Bij de or ganisatie van de gemeente is de inspraak niet goed geregeld." John de Kievith: „Het allerbe langrijkste is, dat de bewoners echt invloed krijgen bij ons plan. Nu voelen ze zich er niet bij betrokken omdat de in spraak - ook volgens de richtlij nen van het rijk onvoldoende is." Paul Dries: „Bij de manier waarop nu gewerkt wordt, wordt niet ingegaan op de vra gen van de mensen. In kleinere werkgroepen kun je beter op in dividuele vragen ingaan." Het nieuwe plan kan alleen slagen, aldus de initiatiefne mers, wanneer aan drie eisen wordt voldaan: Onafhankelijke begeleiding van het project door buurtwer- ker, contactpersoon Nationale Woningraad en Planwinkel Zelforganisatie van de bewo ners in kleine werkgroepen ©Budget voc" informatiever strekking en het inhuren van deskundigen. Tijdens de informatiebijeen komst kregen de raadsleden ruimschoots de gelegenheid om met bewoners te praten. Van Tilborg (WD) probeerde, overi gens tevergeefs, de vrees weg te nemen, dat er bij wijze van spreken morgen gesloopt wordt „Het is niet zo, dat er morgen ai huizen worden afgebroken. De gemeenteraad heeft gezegd, dat er een goede inspraak moet zijn. De mensen moeten niet het idee hebben dat ze rechteloos zijn en dat er maar gedaan wordt Maar •men moet wel opletten," aldus Van Tilborg. De Kievith wees hem erop, dat er al dinsdag beslist wordt over twee blokken woningen. Paul Dries wees op twee andere te kortkomingen: hij had op het Stadskantoor gevraagd om de rapportage over Schiedam-west en kreeg die niet Hij had in fe bruari al gevraagd om informa tie over rechten van bewoners bij sloop en renovatie. Die infor matie moet nog steeds komen. John de, Kievith besloot de avond met de opmerking „Dit is zeker niet de laatste avond." Het plan voor een andere organisa- tie van de stadsvernieuwing in Mariastraat en omgeving gaat zo snel mogelijk naar de ge meenteraad. Die zal er pas in augustus, na de zomervakantie, over praten. Het was te verwachten. Bewoners van Schiedam- west zijn aan de noodrem gaan hangen. Ze voelen zich terecht de gemeente overdondf" met de plannen om in de i riastraat en om geving te "san slopen, ren overen of t.euwbouw neer te zetten. Kernpunt in hun kri tiek is: er is te weinig in spraak. Ket is goed dat ze gisteren de gemeenteraad hebben uit genodigd om naar hun grie-' ven te komen luisteren. Het is ook fijn, dat de meeste fracties vertegenwoordigd waren. Want wat in Schie dam-west gaat gebeuren, zal dadelijk ook in andere wij- ken gebeuren. Als het nu al niet goed gaat, belooft dat wat voor de toekomst. De raadsleden moeten het college en met name wethou der Zijdeveld maar eens op gevoelige manier duidelijk maken, dat een zo omvang rijke operatie wel heel zorg vuldig gepland moet worden. Een projectteam (dat ver van de bewoners afstaat), werk- groepen (met voor de vorm een paar bewoners) en een informatiekrantje (in ambte lijke en te moeilijke taal en saai uitgevoerd) zijn vol strekt onvoldoende. Het lijkt wei of Schiedam de enige stad in Nederland is, die met stadsvernieuwing bezig is. Er zijn voorbeelden van hele goede projecten elders in het land. Het plan dat gisteren door de bewoners werd gepresen teerd, is een stuk beter. Het biedt waarborgen dat iedere bewoner zijn zegje kan doen. Daarom moet Zijdevelds bulldozer nu tot stilstand ge bracht worden. Voordat de vlam pas goed in de pan slaat in West SCHIEDAM Hans Klaasse, de beheerder van het dieren asiel Hargahof, waarvan enkele weken geleden een reportage in Schiedam-Extra verscheen, is op staande voet ontslagen. Dat gebeurde na een menings- verschil tussen hem en het be stuurslid van de dierenbescher ming, Spermon. Omdat er al langer verschil van mening be stond, had Klaassen twee weken geleden zelf ontslag genomen. Hij gaat nu geheel ander werk doen. I I I T.o.v. notaris C. F. J. VAN OER VALK te Schiedam, Nassauiaan 55-57. tel. 010-730000. van de navolgende te SCHIEDAM gelegen percelen:*'' 1. het pand, bevattende een winkel, kantoorruimte en een af zonderlijke bovenwoning aan de kad. gem. Schiedam, sectie I, nummer 1672, groot 1 are 37 ca. WINKEL, KANTOORRUIMTE MET TOEBEHOREN LEEG TE AANVAARDEN. Bovenwoning verhuurd voor pim. f 238.- per maand. !N TREKGELD STAANDE op 75.0Q0.- 2. het pand. bevattende een winkel en eeo afzonderlijke boven woning aan de kad gem. Schiedam, sectie M, nummer 4641, groot 97 ca. Verhuurd: winkel voor pim, 180.- per maand, IN TREKGELD STAANDE op 12.000.- Onmiddellijk na de toewijzing van gemelde panden dienen de kopers ter plaatse 10% van de koopsom te voldoen, dan wei voldoende andere zekerheid te stellen. Aanvaarding en betaling van de kooppenningen vóór of op 15 augustus 1979. Bezichtiging: maandag, 2 julM979 van 14.00 tot 16.00 uur. Toegangsbewijzen (nodig voor de verhuurde panden) ën, nadere inlichtingen bij voornoemde notaris. Rechter moet bepalen eis: gemeente (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Geheel bereidwillig, liet Hans Daalmeyer zich gister morgen na een overtre ding bekeuren. Hij bad die overtreding dan ook met opzet begaan, om een proefproces uit te lokken. „Ais je vanuit de Brede Marktsteeg de Schie op wilt rij den, moet je eerst over een gele streep en een halfhoge stoep rand rijden. Dat is ter zijde van de rijbaan en mag dus eigenlijk niet Toch is het niet verboden om die straat in te rijden", aldus wijkagent Metselaar. „Wij willen dat die vreemde stoeprand en gele streep ver dwijnen en dat het bijvoorbeeld met behulp van paaltjes, duide lijker wordt wat stoep, en wat weg is", vult Hans Daalmeyer aan. „Deze vreemde situatie is voor ons de reden van dit proef proces geweest maar er zijn nog wel meer problemen. Er rijden hier regelmatig enorm grote vrachtwagens door de straat, terwijl de maximaal toegestane lengte hier 6 meter is. Maar die wagens komen met hun lading uit het buitenland en kun je toch moeilijk terugsturen." Ook buurman Rob van Dam vindt dat er wat moet gebeuren: „De overlast van die wagens is echt enorm groot Ze halen zelfs verkeerspaaltjes uit de grond, om de bocht te kunnen maken". Hans Daalmeyer: „Volgens de gemeente, waar we al menig maal over deze situatie hebben geklaagd, is het een zaak van de politie. De politie is weer van mening, dat hier een gemeente- taak ligt Daar schieten wij niet veel mee op. Vandaar dit proef proces. De kantonrechter moet dan maar uitmaken, wie er wat aan deze situatie kan verbete ren". De raadscommissie boog zich over een grove schets voor de bouw van circa 200 woningen tussen Nieuwstraat, Korte Ach terweg, Baan en het nieuwe buurtje. Het betrof hier een' tweede schets, gewijzigd naar aanleiding van opmerkingen ge maakt tijdens de commissiever gadering van vorige maand. Gedacht wordt aan een viertal blokken woningen, te bouwen in drie fases. Uitgangspunt is een zo groot mogelijke scheiding tussen het autoverkeer en de voetgangers. Parkeervoorzie ningen worden gebundeld of onder opgetilde tuinen aange bracht Er komen twee belang rijke voetgangersverbindingen, namelijk tussen Oude Kerkhof en de Lindehof en Hoogstraat- Zwaansteeg Baanstraat-Brqprs- veld. Het autoverkeer moet het gebied via Nieuwstraat en Baanstraat kunnen binnenrij den. Zoals gezegd blijven in het plan een aantal vragen onbeant woord. Over een belangrijk strijdpunt dé aansluiting op de Broersvest, zegt gemeentewer ken: „Die zal nader moeten wor den uitgewerkt passend in de reconstructie van de Broersvest in verband met de realisatie van de (snel)tram." Het gaat dan om de vraag of er ter hoogte van het Herenpad al dan niet een halte komt op de Broersvest Wanneer dat het geval zou zijn, vervalt het Herenpad ais belangrijkste toegang tot de binnenstad en' moet het gat van Bolmers wor den vergroot Deze zogeheten oostelijke toegang is echter een doom in het oog van de PvdA. Boze tongen beweren, dat ge meentewerken nu via een ach terdeurtje (de sneltram) die toe gang toch willen forceren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woensdagmid dag omstreeks half vijf, werden de dames S. F. (23), E. R. T. (19) en S. D. (15) door een winkelier SCHIEDAM Het CDJA in Schiedam heefi een nieuwe voorzitter.Hans Valkenburg, veertiende op de lijst bij de ge meenteraadsverkiezingen als vertegenwoordiger van de ARP, volgt Wim Fiegen op, die we gens studieredenen vroegtijdig is afgetreden. De eerste voorzit ter van het CDJA, Wemer van Katwijk, is weer terug in het bestuur. Het ledental van het CDJA- Schiedam is langzaam stijgende. De uitgave van het CDJA-ma- gazine is voorlopig gestaakt, omdat de kosten de pan uit re zen. Na de zomer wordt weer een gestencild blad uitgegeven voor leden, donateurs en be langstellenden. Het secretariaat' is gevestigd aan de Singel 162. SCHIEDAM - De oprit naar rijksweg A 20, richting Rotter dam blijft een lastige bocht Wie hem te snel neemt, ontdekt al gauw dat de bocht flink scherp is^en dat er niet voor niets een maximum-sne'.heid van 50 km is ingesteld. Een vrachtwagenchauffeur had gisterochtend ook die erva ring. Het ging allemaal net iets te snel en zijn lading begon te schuiven toen hij bijna boven aan was. Gelukkig waren de kratjes die als lading werden meegevoerd, leeg anders was er. heel wat kostelijke limonade verspild. SCHIEDAM In ons trans feroverzicht in de krant van woensdag, is Schiedamse Boys niet opgenomen. Jan van Geen stuurt ons alsnog de komende en gaande namen. Gekomen: Van Loenen (GSS), Van Tricht (Sa telliet), Van Heiten (FCN). Seton (Blankenburg), Toering (Her mes DVS), en De Jong. Ook zijn enkele junioren naar De, Boys gekomen. Vertrokken zijn: Schenk (FCN) en drie junioren. op de Hoogstraat betrapt bij het stelen, van enkele kledingstuk ken uit zijn zaak. De waarde van het ontvreemde was 355 gulden. Ook bleek dat het drie tal uit een andere zaak op de Hoogstraat japonnen en een rok> had gestolen met een waarde van 180 gulden. Het gezelschap, afkomstig uit Rotterdam, wen! naar het hoofdbureau van poli- tie gebracht waar proces-ver baal werd opgemaakt ©Op de Sportlaan, ter hoogte, van het terrein van de voetbal- vereniging Schiedam, kwam de4 37-jarige P. G. J. W. uit Nuenen met zijn personenauto in bot sing met de Vlaardingse brom- fietser P. C. H. (37), H. liep bij de frontale botsing ernstige ver wondingen op aan zijn linker-; beef), linkerarm, borst en pro-, staat Hij is met spoed overge-, bracht naar het Dijkzichtzie-* kenhuis voor een spoedoperatie. - Even werd voor zijn leven ge- vreest, maar het levensgevaar is geweken. Een 15-jarig meisje" dat in de auto zat liep lichte ver-' wondingen op en kon na behan-» deling in het Gemeentezieken-x huis naar huis terugkeren. De - Sportlaan is overigens voor aut overkeer verboden terrein, be-- halve met ontheffing. En dit had de heer W. uit Nuenen niet Mevrouw G. F. uit Schiedam heeft aangifte gedaan van diel-1^ stal van haar schoudertas^ Daarin bevonden zich een gtro-'- pas, enkele girobetaalkaarten,» portemonnee met inhoud en en-» kele huissleutels. De tas werd. van haar schouder gerukt tóen-, zij op de Singel liep. De daders waren gezeten op een bromfiets* die er meteen snel vandoor ging.' Ir. H. van der Vlist van ge- 'meentewerken zei tijdens de commissievergadering dat er een nota over de verkeerscircu- latie in de binnenstad in de maak is. Hij verwacht dat het vrachtverkeer te zijner tijd aan strengere eisen gebonden zal worden. Er komen waarschijn lijk vaste rijroutes voor grote vrachtwagens en erg lange vrachtwagens zullen te zijner tijd helemaal niet meer de bin nenstad in mogen. Ton de Vos (PvdA) noemde de aansluiting op de Broersvest nogal vaag. „Wij zijn uitdruk kelijk tegenstander van de oos telijke toegang", zei hij. „Wij verzoeken daar bij het maken van de plannen vanuit te gaan" Op details van het woning- bouwplannetje had hij kritiek, wat Van Tilborg (WD) de op merking ontlokte: „Wij hebben geen behoefte aan de nieuwe vragen die worden opgeworpen door De Vos. Wij zijn redelijk tevreden met het pi an. „Voorts betreurde hij het, dat er nog geen duidelijkheid was over de voningdifferentiatie (woning wet, premie, vrije sector)". „Ik begrijp dat dat een heet hangijzer wordt", zei hij, doe lend op de wens van de PvdA om tenminste tachtig procent van de woningen in de woning wetsfeer te bouwen. Van Til borg zei vast te willen houden aan de verdeling die in het be stemmingsplan is vastgelegd (50 procent woningwet 30 procent premie en 20 procent vrije sec tor). De raadscommissie praat op 15 augustus verder over het wo ningbouwplan. Dan komt een derde schets op tafel. r*.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2