Voor niets gaat de zon op 'toomketels verouderd Kans op tijdelijke sluiting Kolpabad Het Bronchhispatienten lopen gevaar in Rijnmondgebied Ex-psychiatrische patiënten 'Opvang is bittere noodzaak' m. l v scjiiedam Oud-directeur visserijschool overleden A ZATERDAG 30 JUNI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggefsters SCHIEDAM - In deze tijd, waarin olie en gas steeds schaarser worden, proberen telkens meer mensen het verbruik van deze producten terug te brengen. Zo plaatste de heer Van Tiel onlangs twee zonnecollecto ren op het dak van zijn woning in de Schiedamse wijk, Kethel-oost. „Om zoiets te doen moet je natuurlijk wel een beetje idealistische zijn", vindt de heer Van Tiel. „het duurt namelijk jaren voordat je er financieel voordeel bij hebt, ui het gasverbruik is het echter vrijwel onmidde- iijk te merken". Zonnetje óp t huis in Kethel. Een doe- het-zelver bouwde met behulp van een bouwpakket zijn eigen zonnecollector. 2G&ÖC Wm -jp: y/'z'r, (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Als gevolg van veroudering van een drietal stoomketels, bestaat de kans dat het Kolpa bad voor enige tijd gesloten zal moeten worden. Eén van de drie ketels vertoonde enige tijd geleden lekka geverschijnselen en werd uit bedrijf genomen. De twee resterende stoomketels krijgen het water maar nau welijks op temperatuur. Bovendien zijn zij even oud als de uitgeschakelde ketel. Volgens zwembadchef A. J. Troost is de kans groot dat ook de nog functionerende ketels gaan lekken. „Dat kan nog een jaar duren, maar het kan ook morgen gebeuren", aldus Troost. - - Het ketelhuis van het Kolpabad. De ketels hadden al mg vervangen moeten worden: nu dreigt sluiting van H zwembad. Bouwvergunning Voorwaarden Subsidie (Van onze medewerker) VLAARDINGEN - In industriële woongebieden als Rijnmond zal de te verwachten stijging van de lucht verontreiniging niet zonder gevolgen blijven voor de gezondheid van de bewoners. Mensen die aan CARA lijden wordt aangeraden zich niet in dit soort woonge bieden te vestigen. Dit stelt de promoverende arts Paul van der Maas in zijn proefschrift "CARA bij kinderen". 1 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vier ex-psychiatrische patiënten richtten onlangs in Schiedam een belangengroep voor hun "lotgenoten" op, onder de naam; Vrijwillige Bege leiding Psychische ex-patiënten (V.B.P.). Doel van de V.B.P. is de opvang van deze patiënten na hun ontslag uit een psychiatrische inrichting of - afdeling van een ziekenhuis. Begrip Discriminatie q u si Corry Polak (links) en Sylvia, van der Toom (rechts), twee van de vier initiatiefnemers van de Schiedamse belangengroep voor ex-psychiatrische patiënten, de V.B.P. t '1 I P *n fó Z onneco>lliectoren [in Kethel-Oost 4 ,4X4 S/'/'Y/> V/SS ■/s Ws v/ss''"" /SS"" '4//*/ '"'''VS*,/, Y/'S ys/S/A/SrV. VfY' j %Y%^r#S/*Sf'S'/Jp%*/SS///ys/Y- 'Y/s//,/,/// tSS/SS/////*/>SSr%&/. ketel nog niet Bij een lage buitentempera- Jtuur is het water van het bui- |tenbad niet meer warm te krij gen. De capaciteit van de twee aog werkende ketels is daarvoor I onvoldoende. Voor wat betreft I het binnenbad is er van het uit vallen van één veel te merken. Zwembadchef Troost: „Ik heb begrepen dat de aienst voor Sport en Recreatie de proble men al jaren geleden heeft zien aankomen. Voorzover ik weet ■S l •v,w *ff«tóÉ, 7 heeft de gemeenteraad de moei lijkheden voor zich uitgescho ven. Dat is natuurlijk een spijti ge zaak. De kans dat de verwar mingsinstallatie helemaal kapot gaat is vrij groot Dat zou onver mijdelijk de tijdelijke sluiting van het Kolpabad betekenen." In het binnen- en buitenbad samen zit ruwweg 50.000 liter water. Dat wordt tot 26 graden verwarmd voor het binnenbad en tot 22 graden celcius voor het buitenbad. Bij het wisselvallige en vaak slechte weer tijdens de afgelopen weken was het onmo gelijk om die 22 graden te haler,, waardoor het water in het bui tenbad duidelijk minder be haaglijk aanvoelde dan nor- ma aL Tijdens de laatste raadsverga dering is besloten dat de drie ketels vervangen moeten wor den. Vóór 1983 is er echter geen geld voor uitgetrokken op de be groting. De vervanging vergt een investering van maar liefst 220,000 gulden. Een bedrag waar 'de raad even van moest slikken. Maar de dreigende sluiting van het zwembad deed de raadsle den besluiten om met de ver vanging akkoord te gaan. Het SP-raadslid Poppe deed het voorstel om de stoomketels niet te vervangen door soortge lijke apparatuur, maar door zo genaamde warmtepompen. „Er •zijn in Nederland een paar zwembaden die op die manier 'mworden verwarmd. Warmte pompen worden vooral toege- pmast in koelkasten, waarbij de warme lucht aan de kast wordt onttrokken. Buiten de koelkast ontstaat daardoor warme lucht, die voor verwarming gebruikt kan worden", legt Poppe uit. De overige raadsleden gaven te kennen niet op de hoogte te zijn van de toepassing van warmtepompen in zwembaden. Zij gingen echter mee met het voorstel van Poppe, die het idee opperde om de zaak eerst te on derzoeken, alvorens tot vervan ging van de stoomketels over te gaan. Volgens Poppe kan ook grondwater worden gebruikt als "voedingsbron" voor de warm tepomp. Diep in de grond heeft het water namelijk een veel ho gere temperatuur dan aan de aardoppervlakte. Dat komt door de gloeiende kern van de aard bol. Voor Individueel gebruik zijn de warmtepompen (nog) niet bruikbaar. Maar voor zwembaden, waar dagelijks een grote hoeveelheid water ver warmd moet worden, zijn de pompen volgens Poppe ideaal. Maandan geleden al, werd de heer Van Tiel op het idee ge bracht door een artikel over bouwpakketten van zonnecol lectoren in Vrije Tijd, een tijd schrift voor doe-het-zelvers. „Wij wonen hier in een erg groot huis en het gasverbruik was enorm groot. Eerder hebben wij ook al dubbele beglazing la- ten aanbrengen, maar het leuke van deze vorm van besparing is, dat ik het zelf kon aanbrengen. Nadat ik mij goed had laten informeren bij Bronswerk in Amersfoort, die de panelen le vert, is mijn vrouw vervolgens naar de gemeente gestapt voor een bouwvergunning. En daar is eigenlijk de meeste tijd in gaan zitten. Aangezien ik nogal haast had, ik wilde die dingen er vóór de zomer op hebben zitten, moesten we de aanvraag in 7-voud indie nen. Ik had die aanvraag met opzet simpel gehouden, omdat ik vind, dat iedereen zoiets moet kunnen doen. Uit de bouwteke ningen nam ik twee schetsjes van ons huis over en verder deed ik er een foto van zonne collectoren uit een tijdschrift bij. Twee en een halve maand heeft het geduurd voor we die vergunning eindelijk eens had den! Dat viel me wel tegen, ik had beslist iets meer enthou siasme verwacht Toen de bouwplannen dan eindelijk goedgekeurd waren, heb ik het bouwpakket onmid dellijk besteld. Maar dat zou ik toch wel gedaan hebben, ik had wel eens willen zien of ze ze er af zouden zijn komen halen. Binnen twee weken had ik de spullen binnen en voor het uit eindelijke monteren waren twee dagen nodig. En nu, twee weken later, douche ik al met geheel door de zon verwarmd water. Het bouwpakket, dat ik kocht, kost ƒ3.500 en het is.» bestemd voor een gezin bestaande uit 4 personen, een zogenaamd ge middeld Nederlands huisgezin. Opzet is de halvering van het gasverbruik, dat nodig is voor het verwarmen van water voor de douche en keuken. Dus niet, zoals veel mensen denken, voor de centrale verwarming en zo", aldus de heer Van Tiel. Toch kan niet iedereen zo maar zonnecollectoren op zijn dak plaatsen. De woning moet wel degelijk aan een aantal ver eisten voldoen. De heer Van Tiel hierover: „Deze woning ligt hier vrij ideaal, je moet namelijk een dak op het Zuiden hebben. Daarnaast moet ook de stand van het dak aan bepaalde eisen voldoen. Ideaal is het als het dak een hoek van 45 graden maakt Bij mij is die hoek 40 graden en dus tamelijk gunstig. Ik heb ge hoord, dat er bij een plat dak ook een constructie mogelijk is, maar dat soort dingen wordt al lemaal heel uitgebreid in de fol ders uitgelegd." Over de montage zegt de heer Van Tiel het volgende: „Een beetje doe-het-zelver kan met zo'n bouwpakket zonnecollecto ren op zijn dak maken. Je moet er de bestaande waterleiding voor onderbreken en schakelen aan het bij het pakket gelever de, opvangvat Indien je dat zelf niet kunt, kun je het de loodgie ter of de leverancier laten doen. Het enige probleem is eigen lijk de zonnecollectoren zo te plaatsen, dat er geen lekkages onstaan. Je moet dus de plaats waar je de dakpannen en latten weghaalt, goed afwerken, maar ook daarvoor is weer materiaal verkrijgbaar. Ik heb hier een gasboiler, maar je kunt het vat ook aansluiten op een geiser of electrische boiler. Via de zonnecollectoren wordt het water in het vat, zo'n 160 li ter, verwarmd. Met het mooie weer van de afgelopen tijd, be reikte het water soms wel een temperatuur van 70 graden. Zo heet wordt mijn boiler niet eens. Het opvangvat is zo gemaakt, dat het water erin niet kan gaan koken noch bevriezen. Volgens de importeur was er de afgelo pen strenge winter niet een ge knapt De collector is van roest vrij staal gemaakt zodat hij kan inkrimpen en uitzetten. Wat mensen ook nog wel eens den ken is dat de panelen van glas zijn gemaakt en dus breekbaar zijn. In werkelijkheid zijn het polyester platen. De materialen, die hierbij ge bruikt zijn, worden ook wel toe gepast bij zwembadverwar ming. Belangrijk is ook, dat al les heel goed is geïsoleerd, zodat er geen warmte verloren gaat Ja, wat de subsidie betreft daar heb ik eigenlijk nog niet zo over nagedacht Voor de dubbe le ruiten hebben we wel subsi die gekregen, maar of je die ook hier voor kunt krijgen, weten we nog niet Het is in wezen na melijk geen isolatie of zo. Ik zou ook eigenlijk niet goed weten waar ik daarvoor moet zijn. In ieder geval is mijn vrouw al van plan, om daar achter aan te gaan." Op onze vraag aan de ge meente, of het mogelijk is subsi die te krijgen, antwoordde een woordvoerder het volgende: „Er is inderdaad wel subsidie voor isolatie van woningen, maar nog niet voor het plaatsen van zon necollectoren. Dat is op dit mo-, ment ook nog veel te duur." Van der Maas onderzocht in 1975 en 1976 ademhalingsstoor nissen bij leerlingen van de vijfde klas lagere school in Vlaardingen, Amsterdam en het meer landelijke Hoorn. De con clusie van de arts is, dat veel ademhalingsstoomissen bij kin deren worden veroorzaakt door luchtverontreiniging. Volgens een bespreking in het juni-juli nummer van het tijdschrift "Milieudefensie" geeft het proefschrift "op ingehouden toon" "schokkende informa tie". In 1971 toonde Van der Maas al aan, dat er verband bestaat tussen luchtverontreiniging en CARA (Chronische A-spedifie- ke Respiratoire Aandoeningen). Bij het meer uitgebreide onder zoek voor zijn proefschrift - waarop hij in mei aan de Rot terdamse Erasmus Universiteit promoveerde - onderzocht Van der Maas ruim duizend kinde ren in de leeftijdsgroep 10 tot 12 jaar. Hij koos opzettelijk voor deze groep, omdat het aantal ro kers hierin nagenoeg nul is. CA RA komt immers veel voor bij volwassenen, die te veel roken. Uit het onderzoek blijkt, dat in Vlaardingen de kinderen in vergelijking met de Hoomse kinderen twee keer zo veel naar de dokter gaan wegens klachten over hoesten, kortademigheid (bronchitis) en dergelijke: 15 te gen 7 procent van de onderzoch te kinderen. In Amsterdam- Noord werd door maar liefst 24% van de kinderen bij de arts aan geklopt Ook werd bij de kinde ren uit de industriële woonge bieden een slechtere "longfunc tie" gemeten dan bij de kinde ren uit Hoorn. Aan de ouders van alle kinde ren werd de vraag gesteld: "On dervindt u hier persoonlijk vaak, soms of nooit last van luchtver ontreiniging?" In Hoorn zei 21% soms of waak last te hebben. In Amsterdam en in Vlaardingen lag dat percentage stukken ho ger. Maar liefst 67% van de men sen zei soms of vaak gehinderd te worden door de luchtverontrei niging. Bij de nabeschouwing van de resultaten van ziin onderzoek concludeert Van der Maas, dat,1 gezien het ongunstige verschil tussen Amsterdam en Vlaardin gen enerzijds en Hoorn ander zijds én het verband met de luchtverontreiniging, de "situa tie niet geheel zonder beden king" is. -4 4 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Oud-di recteur van de Visserijschool AC.P.E. Vermeulen is woens dag jl. op 92-jarige leeftijd over leden. Gisteren werd hij in zijn woonplaats Den Haag ter aarde besteld. De Visserijschool, waar Ver meulen bij zijn leerlingen als "meester" bekend stond, werd in 1956 gesloten. In 1922 nam hij het initiatief tot het vervaardi gen van een film over de Noord- zeevisserij. Vaak trad Vermeu len op als explicateur bij deze (stomme) film. Later werd de tekst op band door hem inge sproken. Film en gesproken tekst zijn thans in het bezit van .het Visserijmuseum. pak op je sodemieter moet krij gen", aldus Corry Polak. „Wij hebben ervaren, dat vooral gedurende deze over bruggingsperiode opvang een bittere noodzaak is", aldus Cor ry Polak, een van de initiatief neemsters. „Zelf heb ik achteraf een prima begeleiding gehad, maar je kunt wel zeggen, dat er in het algemeen van opvang of begeleiding geen sprake is, wanneer patiënten de inrichting of het ziekenhui verlaten." Dat was een van de redenenen die de vier ex-patiënten van het Schiedamse N olet-ziekenhuis er toe brachten de V.B.P. op te richten. Vanaf begin maart kwamen de initiatiefnemers regelmatig bij elkaar en langzaam kregen de plannen vastere vormen. Het Maatschappelijk Welzijn in Schiedam stelde een stencilma chine ter beschikking en hielp tévens bij het zoeken naar een geschikte gespreksruimte. Die werd uiteindelijk gevonden bij de Nederlandse Protestanten Bond aan de Westvest 92. De zolder van dit pand werd omgebouwd tot een sfeervolle ruimte, die het voeren van een ontspannen gesprek beslist aan moedigt. „Tijdens de gespreks therapieën vond ik het altijd bijzonder moeilijk, om op com mando over je problemen te praten", legt Fred uit „Wij den ken dat zoiets in deze ontspan nen situatie toch een stuk beter gaat. Bovendien geloven wij dat psychiatrische patiënten elkaar veel beter kunnen opvangen, omdat ze weten welke proble men er leven. Het grootste probleem waar patiënten mee te maken krijgen, is discriminatie. Dat begnt al bij hele jonge kindem, maar ook ouderen doen er aan mee." „Het is te vergelijken met iemand, die uit de gevangenis komt", vult -Sylvia van der Toom aan. „Die kan ook geen werk krijgen en wordt met de vinger ngewezen." Fred hierover: „Ik ben nu bij voorbeeld al twee maanden zeer actief aan het solliciteren, maar werk krijgen? Ho maar. Zo gauw als ik vertel, dat ik een psychiatrische patiënt ben ge weest, kan ik het wel vergeten. Dan hoeven ze je niet meer." „Een ander probleem is bij voorbeeld, dat je tijdens de pe riode dat je in het ziekenhuis verblijft, langzaamaan al je vrienden en kennissen verliest. De mensen zien je als een aan stelster, ze begrijpen je niet, maar de meesten willen je ook helemaal niet begrijpen. Ze vin den, dat je maar eens een goed „Mensen die 10 jaar lang met je bevriend zijn geweest, laten je in een keer vallen. Er is geen enkel begrip voor je in de sa- menleving. Maar ook binnen het ziekenhuis ontbreekt het meest al aan begrip." Sylvia: „Dan zeggen ze, oh die komt van afde ling nul, laat dus maar lullen. Je wordt echt heel anders behan deld. Ze zijn vaak een beetje schichtig, een beetje bang voor je. Ze denken zeker dat je ze zal aanvliegen of dat je de boel kort en klein wilt slaan." „Natuurlijk kunnen ze je nooit helemaal begrijpen, als ze het zelf niet hebben meege maakt", vindt Corry, „maar aan de andere kant kan iedereen met een inzinking of iets derge lijks te maken krijgen. Er zitten ook totaal verschillende mensen op zo'n afdeling. In het zieken huis waar ik zat, waren mensen tussen de 14 en 80 jaar. En met je intellegentie heeft het ook al niets te maken, want naast de doktersvrouw zat daar de werk ster, om maar wat te noemen. Wij vitiQcr het erg belangrijk, dat er meer begrip komt voor (ex)psychiatriche patiënten. Om die reden hebben we ons ook in verbinding gesteld met Pando ra. Dat is een stichting in Am sterdam, die zich al jaren met dit werk bezighoudt Er zijn nog wel meer groepen, die hier mee bezig zijn, maar buiten Rotter dam is er in Rijnmond nog niets te vinden op dit gebied." -9 SS "af „Het liefst hadden wij een keer in de viertien dagen ge praat met patiënten op psychia- trische afdelingen van zieken- huizen in de omgeving", ver- volgt Fred, „maar dat wilden de - ziekenhuizen toch niet Nu heb ben we een stencil gemaakt waarin we de opzet van onze be langengroep uitleggen en dat krijgen de patiënten dan, wan- - neer ze uit het ziekenhuis ont slagen worden." „Voor hen, maar ook voor hun hmilie of belangstellenden, zijn t er gespreksbijseenkomsten ge- e organiseerd. Op maandag- en a woensdagavond van 19-30 uur tot 22.00 uur en op dinsdag- en donderdagochtend van 9.30 uur tot 11.30 uur is iedereen welkom om onder het genot van een - kopje koffie met ons te praten. 7 Daarnaast zijn we voor mensen, die buiten deze uren met proble- »t men zitten ook privé bereik- baar. Tot noch toe hebben we 15 le- den en ongeveeer 45 donateurs, die ons in staat hebben gesteld de gemaakte kosten voor de ruimte en stencils te betalen. Telefoon- en vervoerskosten, hebben we uit eigen zak betaald. Wij zijn dan ook nog steeds op zoek naar donateurs, die bereid zijn een contributie van 2^0 cï per maand te betalen. Voor le- J den bedraagt de contributie 1,50 per week." \A In de hoop, dat het in de toe- komst niet aan belangstelling zal ontbreken, heeft het bestuur van V.B.P. alvast aan wat bij zondere activiteiten gedacht Zo komt na de zomervakantie Pan- J dora-medewerker Hans van der Wilk, vroeger nog wethouder van Schiedam, een avond spre ken. Op deze avond zal ook een film over dit thema te zien zijn. Van suggesties voor andere acti- viteiten zal door de belangen- groep dankbaar gebruik wonlen - gemaakt g' rr w VI P< 2C te l la: da hi. tei rei wi 1 me ble zij nei vai hoi eei nie als mi: 1 det de kei per ma 2 wir ïJi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2