I Argentinië gaat 1723 gevangenen berechten «■■PliPiHMSpias auto enorme ravage aan 8 Reisklare boot gestolen SLAAPKAMERS Zestig jaar in tehuis Russische brandspuit op lastige mezen Moskou gooit er een op Wotllbor Paus valt 10 kg af Wij een abonnee, h een unieke handdoek. 1 I i I i 8 I 8 S 8 I *r a HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 In showroom dertig auto's verbrand Bom in bad president ■v 'Wij willen Frans blijven' Af en toe zon A Maandag 2 juli 1979 34e jaargang no. 9815 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een auto met vier jongelui heeft gis teravond op het Scheveningse Zwarte Pad, na een 'blinde rit' van vele tientallen meters én een reusachti ge luchtsprong, een enorme-ravage aangericht aan ge parkeerde wagens en drie woonhuizen. w S i T§ Omboog wandmeubolen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus,Fabriekstoonza!e Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dnm. TeL 01M2.64.61. (Van onze redactie buitenland) MADRID - Minstens 21 mensen zijn om het leven gekomen bij een hevig onweer dat gisteren zeven uur lang de stad Valdepenas in Centraal-Spanje heeft ge teisterd. Enorme massa's regenwater stroomden door de stra ten van Valdepenas. Zelfs gebouwen van twee verdie pingen stortten door de vloedgolf ineen. Voetgangers werden weggespoeld, auto's omvergeworpen en mee gesleurd en huizen volledig verwoest. De politie maakte gebruik van helicopters om mensen van daken te halen. Het wa ter stond op een gegeven ogenblik twee meter hoog in de straten. Boeren vertelden dat in de omgeving zeker 1500 runderen zijn verdron ken. Valdepenas, een stad met 25.000 inwoners aan de zui delijke rand van de vlakte van La Mancha, staat be kend om zijn tafelwijn en is een geliefde tussenstop voor toeristen die op weg zijn naar Andalusië en de Costa del Sol. Bomaanslagen O Ti ~g| TOLEDO/CARACAS - Zeer vermoeid na alle ont beringen van de laatste dagen is gisteren de Ameri kaanse zakenman William F. Niehous per speciaal straalvliegtuig naar zijn vaderland teruggekeerd. Zes endertig uur eerder vond de politie hem in de oerwou den van Venezuela. Daarmee kwam een einde aan een gevangenschap van 3!é jaar in handen van guerrilla strijders. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.!/mvr.. van 16.30 -19.00 our zaterdag van 9.00 16.00 uur Moed opgegeven De ontvoerde Amerikaan William Niehous heeft tij denszijn drie en een halfjaar durende gevangenschap een ongelooflijke gedaanteverandering ondergaan. Links Niehous voor zijn ontvoering, rechts zoals hij er gisteren uitzag na zijn spectaculaire bevrijding. Stuur Het Vrije Volk naar: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder §8 postzegel aan: Het Vrije Voik. Antwoordnummer 1579, ||^3Q00VB Rotterdam. 3 1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBQLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel 010 - 14.74.00 Lirubrtekadvcrtenties) teL 010 - 11.92.00 Onfeveo van BUENOS AIRES - De Ar gentijnse minister van Bin nenlandse Zaken heeft op een persconferentie bekend gemaakt dat er op het ogen- Mik in Argentinië 1723 gede tineerden zijn die „uitslui tend berecht zullen worden wegens terroristisch activi teit" De minister erkende dat er mensen zijn die zonder vorm van proces worden vastgehou den, maar hij zei niet hoeveel dat er walen. De minister, generaal Albano Harguindeguy. gaf te kennen dat dé Argentijnse regering de commissie voor de rechen van de mens van de Verenigde Na ties had uitgenodigd en dat men wachtte op de komst van deze oommissie. r]$inds de strijdkrachten in Ar gentinië aan de macjt zijn geko men (in 1976) zouden er 8713 po-= litieke arrestaties zijn verricht 'f Noodweer treft stad anje; 21 doden Vvv:.^:vSS>:-2x De vier inzittenden, twee jon- - gens en twee meisjes, moesten,'", met min of meer ernstige ver- v wondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie had de bestuurder, de 20-jarige G. A. L., een borreltje teveel op. ROTTERDAM - Een hande laar in plezierboten keek zater dagmorgen wel even gek toen hij de voor zijn zaak in de Rot terdamse Graaf Florisstraat ge reed staande trailer met boot wilde ophalen. De boot, de dag ervoor gevuld met proviand voor de vakantie, bleek met trailer verdwenen te rijn. Het buiten Rotterdam wo nende gezin liet zich echter niet van zijn vakantieplannen af houden. Uit de voorraad werd een nieuwe boot gehaald en snel nieuwe proviand ingeslagen om' alsnog naar de vakantiebestem ming af te reizen. Bij het verlaten van de duin weg, een bekende vrijersplek aan de noordkant van de strandboulevard, was de. be stuurder gisteravond met grote, snelheid tegen een vluchtheuvel aangereden. Door de klap sprong de motorkap open en be gon de wagen aan een verwoes tende rit, die de vier inziUenden 'machteloos moesten ondergaan. Een geparkeerde auto werd, na twee lichtmasten te'hebben vernield, zo geraakt dat de stuurloze wagen in volle vaart omhoog sprong en over een an dere geparkeerde auto heen- dook. Daarop werd een vijftal andere wagens geschampt en ramde de rampauto, na slinge rend z'n weg te hebben ver vólgd, ten slotte drie woningen die flinke schade opliepen aan deuren en kozijnen. Tijdens de 'blinde rit' spatte olie en' zuur uit de losgeraakte accu op geparkeerde auto's die daardoor stevige lakschade op liepen. De twee meisjes, (evenals de jongens 20 jaar) liepen "respec tievelijk een gebroken elleboog en een vleeswond aan het been op. De beide jongens hadden talrijke fracturen. De schade is volgens de politie "enorm en nog niet op tienduizend gulden nauwkeurig te schatten." (Van een onzer verslaggevers) - ROTTERDAM De 74-ja rige Jacobs Wcjjmans heeft gisteren een bijzonder "jubi leum" gevierd: zestig jaar van haar leven heeft zij doorge bracht in verpleegtehuis An- tonius aan de Nieuwe Bin nenweg. Ter gelegenheid hiervan ontving zij bloemen uit handen van wethouder W. van der Have. Jacoba Weijmans - ook wel Coba genoemd werd als 14-jarig meisje in 1919 inge kocht in Anthonius. Ze had kinderverlamming en de dok ter had gezegd dat ze niet ouder dan zestien jaar zou worden. Maar Coba is nu aan merkelijk ouder en ze.heeft voor de rest van haar leven kosteloos in het verpleegte huis kunnen wonen. Coba rolstoelpatiënte, maar geestelijk erg bij - kreeg in het begin een plaats- Je' in het Benedenhuis, de toenmalige "debielen-afde ling". Al gauw werd ze ingezet om in de keuken te helpen. 'Zelf at ze de restjes van de eerste-klas patiënten. 's Nachts probeerde ze op de ru- De opgewekte Coba (rechts) in gesprek metwethouder Van der Have en zijn vrouw. Me- - vrouw Van der Have: "Het is 'onvoorstelbaar hoe ze ziek er doorheen heeft geslagen". moerige, volle zaal haar rust te krijgen. Bij wijze van promotie kreeg Coba ter gelegenheid van haar 50-jarig verblijf in Anthonius een eigen kamer, Het kamertje naast haar wordt bewoond door twee be jaarde heren. Regelmatig gaat ze bij hen op bezoek, „ik mocht vroeger nooit naar de - mannen kijken. Nu haal ik de schade in," zegt de' opgewekte Coba. Gisteren werd haar 69-jarig verblijf in Anthonius uitbun dig gevierd door familie en kennissen. Coba hield alles nauwlettend in het oog. On vermoeibaar ontving zij alle hulde. Volgens de heer J. Hubregt- - se directeur van Anthonius, is er in de loop der jaren veel veranderd. „De medische be geleiding is nu veel beter. Tien jaar gelden begonnen we met het reactiveringscentrum. De patiënten stromen nu door naar bejaardencentra waar ze op zichzelf kunnen wonen zonder medische begeleiding," zegt de hëer Hubregtse. Heeft Coba dié dan nog no dig? Hubregtse: „Nee, maar ze is nu al zo lang hier dat het weinig zin heeft haar over te plaatsen. Hier heeft ze zal haar kennissen." Volgens de politie bevinden zich geen toeristen onder de slachtoffers van het ongekende noodweer. Zaterdag raakt een Belgische echtpaar gewond bij een bom aanslag op het strand van Mar- bella aan de Costa del Sol. De vrouw verbrandde volgens ver plegers over dertig percent van haar lichaam; de man raakte licht gewond. De afgelopen week heeft de Baskische afscheidingsbewe ging ETA zes bomaanslagen ge pleegd in de toeristenoorden Be- nidorm, Fuengirola en marbella. De ETA wil- dat de Spaanse re gering honderd politieke gevan- genen van Centraal-Spanje overbréngt naar Baskenland. De trein van Parijs naar Ma drid, de „Buerta del Sol", is de afgelopen nacht in de omgeving van de Frans-Spaanse grens met geweren beschoten. Nie mand raakte gewond. De Spaanse politie heeft laten weten dat speciale anti-terreur- eenheden de hotels en stranden aan de Costa del Sol in de gaten zullen houden om verdere bom aanslagen tegen te gaan. De Spaanse douane voert sinds zaterdag een stiptheidsac tie uit om te protesteren tegen achterstelling bij andere amb tenaren van het ministerie van Financiën. Het twee verdiepingen tellen de "El Paso"-hoteI in Palma de Mallorca is vanochtend getrof fen door een brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld. Vijf hotelgasten zouden om het leven zijn gekomen. Er werden geen bijzonderheden verstrekt over de brand. Evenmin werd de identiteit van de slachtoffers onthuld. Het hotel had veel Fin se gasten. NOUMEA - Nieuw-Caledo- nië, een eilandengroepje in het zuiden van de Stille Oceaan, wil als een van de laatste koloniën ter wereld bij Frankrijk blijven behoren. Dit hebben de gisteren gehouden parlementsverkiezin gen uitgewezen. WASHINGTON - Een Russisch vliegdekschip. de Minsk, heeft met suc ces gebruik gemaakt van een nieuw wapen om schepen van de Chinese marine te verdrijven: de brandspuit. Dat werd gis teren (wat lacherig) ver teld door Amerikaanse regeringskringen in Washington. Het incident had zich voorgedaan in de Chinese' zee, waar de Minks op en kele honderden kilome ters voor de Chinese kust in de internationale wate ren voer. De commandant van het vliegdekschip had dit nieuwe wapen be dacht toen hij hoogst geirriteerd raakte door de aanwezigheid van enkele Chinese schepen, waar van sommige op minder dan 50 mter met de Rus meevoeren. Zonder voorafgaande waarschuwing gaf hij toen de opdracht om de brandspuit erop te zetten. Volgens de regerings kringen in Washington waren de Chinezen na de ze koude douche zonder meer vertrokken. Oerwoud-gevangene na 3Yzjaar m vnjfaeid Droog weer met wolkenvel den, maar ook af en toe zon. In de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken. Minimumtem peraturen omstreeks 10 graden, maxima ongeveer 18 graden. Zwakke tot matige westen wind. '»JuU zon op onder 05.25 22.02 maan op onder 14.46 01.40 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. MOSKOU - In de Sow- jet-Unie zijn gisteren in grijpende prijsverhogin gen van kracht geworden. Opzet is de vraag te ver minderen naar ver- bruiksgoederen die maar beperkt voorhanden zijn.. De prijsverhogingen wa ren van tevoren aange kondigd en de Msokovie- ien hebben op het laatste ogenblik nog ingeslagen wat aan duurder worden de artikelen te krijgen was. Goud en en zilveren sieraden zijn maximaal 50 percent in prijs verhoogd. Gouden tanden - daar zijn ze in Rusland happig op - zijn niet in prijs ver hoogd; paren die voor het eerst trouwen krijgen 210 gulden (dubbel zoveel als voorheen) als tegemoet koming in de kosten van trouwringen. Duurder geworden zijn auto's, karpetten, bont, meubels en horecapro- ducten. Bier gedronken in restaurants kost bijna de helft meer. Maar voedsel- en drankprïjzcn in be scheiden gelegenheden zoals kantines en snack bars blijven gelijk. Auto- prijzen zijn met gemid deld 18 percent gestegen. Zo gaat de wagen die in het westen onder het merk Lada wordt ver kocht ongeveer 18.000 gul den kosten. Het gemid deld maandloon in de Sowjet-Unie bedraagt 500 gulden. De laatste grote prijs verhoging in de Sowjet- Unie dateert van maart '78. Toen werd benzine twee keer zo duur, steeg koffie 300 percent in prijs en werden sterke drank, sieraden en chocolade ook al duurder. Woordvoer der Nikolai Gloesjkow van de staatsprijzencom- missie zei "dat de prijzen waren verhoogd, omdat de vraag naar bepaalde goederen het aanbod overtreft". EINDHOVEN Bij een enor me brand in een garagebedrijf in Eindhoven zijn vanmorgen dertig auto's die in de showroom stonden in vlammen opgegaan. Ook het magazijn en de ver koopafdeling werd door het vuur verwoest De bedrijfslei ding schat de schade op min stens één miljoen gulden. Vanwege het vuur dat om streeks vijf uur uitbrak, moes ten dertig omwonenden, meren deel studenten, hun huizen ver laten. Bij het blussingswerk as sisteerde ook de Philips-be- drijfsbrandweer. VATIKAANSTAD Paus Jo hannes Paulus II (59) is moe. De zomerse warmte in Rome, lange plechtigheden met kardinalen en twee buitenlandse reizen zijn hem niet in zijn kouwe kleren gaan zitten. Sinds hij zijn ambt is begonnen, is de paus tien kilo afgevallen. Bezoekers en vrienden van de paus hebben hem al dringend aangeraden rust te nemen of in ieder geval zijn werkritme wat terug te schroeven, zo verklaren kringen in Vaticaanstad. Half juli neemt de paus vakantie op zijn buitenverblijf Castelgan- doifo. Johannes Paulus II heeft gis teren veertien nieuwe kardina len ingewijd in de Sint Pieter te Rome. Het toestel dat hem naar zijn woonplaats Toledo (Ohio) terug vloog. was beschikbaar gesteld door de firma die hij op 27 fe bruari 1976 in Venezuela verte genwoordigde, toen hij uit zijn huis in Caracas werd ontvoerd. De nu 48-jarige Niehous is tij dens zijn jarenlange gijzeling 20 kilo afgevallen. Tijdens de korte persconferentie zag hij er dode lijk vermoeid uit. Hij vertelde echter nooit te zijn gemarteld. Vanaf de eerste dag was hem verteld dat hij in géén geval zou worden gedood. Zijn ontvoer ders wilden geld en de inwilli ging van een aantal politieke eisen. „Maar toch heb ik bij tijd en wijle de moed opgegeven," aldus Niehous. Niets wees er vrijdag op dat zijn bevrijding nabij was. Het leven ging zijn gewone gang in de schuilplaats van de guer rilla's in de staat Bolivar op 800 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. Plotseling werd toen de aan val ingezet door een strijdmacht van ruim duizend soldaten en agenten. Er ontstond een vuur gevecht. Daarin lieten twee guerrilleros het leven. De za kenman ontkwam ongedeerd. SAN JOSÉ In een afvoerlci- ding van de badkamer in de re sidentie van president Rodrigo Carazo Odio van Costa Rica is zaterdagavond een bom ont ploft Er werd alleen lichte schade aangericht Enkele uren voor de ontplof fing had Carazo al zijn collega's in Zuid- en Middcn-Amerika opgeroepen de betrekkingen met de regering van president Somoza van Nicaragua te ver breken. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Da's geer. punt Oh ja; de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Naam:. Adres: Postcode: Piaats: - <f V A.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1