Restanten afgebroken 'Herman Brood een 9 Nachtverlichting voor Woudhoekschool Portemonnee gerold op weekmarkt Expositie is mijlpaal in museum geschiedenis scRiedam? Duikuitrusting van 3200 gulden gestolen 9 Bezoek van Rozen- koningin flSSI MAANDAG 2 JTJLI1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag werd Schfedam-Oost opgeschrikt door een felle uit slaande brand die een zijvleugel van het „Wijkcen trum-Oost" aan de dr. Zamenhofstraat in vlammen deed opgaan. mm1 I Bijdorp vierde feest. De touwtrekkers gaan kopje on der. Versierde huizen in Bij dorp verhogen de feestvreugde. Huizenhoog sloegen de vlammen uit het dak van het wijkcentrum. SCHIEDAM - "Herman Brood is een klier en Nina Hagen is ook niks. Die spuugde in de camera toen ze bij ons een opname kwam maken." Dat zei Marit Jansen zaterdagochtend voor de Ziekenomroep-microfoon tij dens het programma Zos-op-zaterdag. Dit live-pro gramma werd vanuit de hal van het' Noletziekenhuis uitgezonden. Behalve TROS Top 50-danseres Jansen haalde de Ziekenomroep gitarist en straatzanger Jan Willem de Boer, zondagsschilder Van Woerkom en burgemeesters-kandidaat Kees van Nieuwenhuizen voor de microfoon. Redactie editie Schiedam: ZOS-medewerkster Lenny de Jager in gesprek met zondagsschilder Van Woerkom: „Een kunstenaar ben ik niet." Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010)265205 266646 Straatzanger Jan Willem de Boer zong lekker in het gehoor liggende liedjes. Op de achtergrond de Ziekenomroep-technici. Opnieuw gaat 'n clubhuis in vlammen op ;Hct wijkcentrum bood onder dak aan verschillende groepen in de wijk die er hun activitei ten konden ontplooien. Naast de wijkverenigingen maakten ook praatgroepen gebruik van het centrum. -Omstreeks twee uur ontdekte de bemanning van een politie wagen het vuur en sloeg meteen alarm. Het houten gebouw stond toen al helemaal in lichterlaaie. Een van de politiemannen: „Het leek wel een tornado, zo'n la waai maakte het vuur." De brandweer gaf eerst mid denalarm. maar moest al snel overgaan tot groot alarm omdat het wijkgebouw in een dichtbe bouwde wijk staat Met 15 hoge- drukstralen en twee lagedruk- stralen gingen de 24 brandweer lieden het vuur te lijf. De brand, die van grote af stand te zien was, werd op een gegeven moment zo hevig, dat op de honderd meter verder ge legen spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland een trein, geladen met chemicaliën, tot stilstand moest worden gebracht Hoewel de politie niet wist welke che micaliën er door de trein wer den vervoerd nam men toch maar het zekere voor het onze kere. Na twintig minuten was het vuur in zoverre bedwongen, dat de trein de reis kon vervolgen. Door de grote hitte smolten de plastic kappen van de lantaarn palen in de naaste omgeving als was het kaarsvet. Omdat de straten in de omgeving nogal smal zijn er er aan twee kanten was geparkeerd, had de brand weer in eerste instantie wat moeite om met het grote mate riaal ter plaatse te komen. Bij de brand raakte een brandweerman gewond. Toen hij met een collega het branden de pand wilde betreden vond er een explosieve verbranding plaats. Met kracht werden de deuren van het wijkcentrum naar buiten geslagen waarbij beide brandweerlieden tegen de grond werden gesmakt. Een van hen liep daarbij brandwonden in het gelaat op. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. „Wijkcentrum-Oost" is overi gens het vierde clubhuis dat tf-ïkv v V "tv. Bijdorp blij dorp nu een SCHIEDAM: Het gereedko men van de herbestrating in Bijdorp was voor de wijkver- eniging aanleiding er eens eer» gezellig buurtfeest van te ma ken. Zaterdag hebben jong en oud hun beste beentje voorgezet bij het touwtrekken, polstok- springen, een vijfkamp en een gecostumeerd voetbalwedstrijd. Het feest werd afgesloten met een gezellige avond in Het Tref punt waar nog een dansje werd gemaakt Op de grasvelden van het park Bijdorp had de wijk- vereniging wat kramen neerge zet waar diverse consumpties waren te krijgen. Naast de verschillende spelen waaraan zeer veel bewoners meededen, had men ook op een andere wijze uiting wilen geven van de blijdschap dat Bijdorp eindelijk over fatsoenlijke be-: strating beschikt. Straten en huizen waren versierd en ver schillende bewoners waren be zig bloembakken voor hun wo ningen te maken. Het klapstuk van de dag was de wedstrijd touwtrekken tus sen het bestuur van de wijkver- eniging Bijdorp en de commissie wijkbelangen. Het touw hing boven een van de sloten rond het park en de verliezer was er zeker van in het water te zullen verdwijnen. De commissie wijkbelangen verloor en ging kopje onder. •5MS binnen enkele weken in vlam men is opgegaan. Eerst werd er brand gesticht bij OBK, daarna bij Demos en vorige week vrij dag brandde de bovenverdie ping van de stichting Lentefeest aan de Broersvest uit Enkele uren na de brand bij Lentefeest vloog voor de tweede keer de brand in de overblijfse len van het OBK-gebouw en vo rige week zondagnacht ging een loods aan de Honnerlage Gre- tenlaan geheel in vlammen op. Ook in het laatste geval bestaat er het vermoeden dat de brand is aangestoken. De politie gelooft niet dat er enig verband bestaat tussen de verschillende branden die er de laatste tijd in Schiedam hebben gewoed. Bij OBK en Demos staat wel vast dat de brand is aangestoken, maar bij de brand in de loods aan de Burgemeester Honnerlage Gretenlaan bestaat slechts het vermoeden. In alle gevallen is de politie nog steeds bezig met het onder zoek. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Een aannemer is zaterdagavond nog laat bezig geweest de restanten van het vrijdagnacht afgebrandde Wijk centrum-Oost te slopen. De afbraak was te gevaarlijk voor de kinderen die tussen de puinhopen bleven spelen. Ook werd ge constateerd dat volwassenen zich in dat deel van het pand be vonden dat niet door brand was verwoest Of er materiaal ont vreemd is weet de politie nog niet. Er is in elk geval geen aangif te gedaan. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Tijdens het winkelen op de weekmarkt in de Lange Kerkstraat is vrijdag de portemonnee gestolen van mevrouw B. A. H. uit Schiedam. De inhoud bestond uit 180 gul den en een giropas. O Mevrouw C.M.T. - G. ook uit Schiedam, is haar portemonne kwijt geraakt in lijn 8. Dat moet gebeurd zijn tussen de Coolsin- gel en de Koemarkt De porte monnee zat in haar schoudertas. De inhoud bestond uit 250 gul den, een waardebon van 100 gul den, girobetaalkaarten en een giropas. O F.L.M.S. moet het voorlopig zonder auto doen. Zijn wagen, die geparkeerd stond langs de Nieuwe Haven, is gestolen. Het is een Pontiac ter waarde van 16.000 gulden. Het kenteken is 01-TX-56. SCHIEDAM - De 30-jarige Schiedammer M. D. L. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een duikuitrusting. De uitrusting bestond uit een zwart duikerspak met gele bie zen, 2 zuurstoff lessen en een ge zicht beschermer. Deze spullen zijn ontvreemd van een boot die in de Nieuwe Haven ligt De waarde bedraagt 3200 gulden. Marit Jansen vertelde een jaar geleden bij toeval in het po pulaire TROS-programma Rock Planet te zijn gerold. Elke vrij dag gaat ze naar Hilversum voor de opnames. Naar aanleiding van brieven van kijkers kreeg ze een nieuwe danspartner en werden twee disco-dansers uit het programma gegooid. Het zelfde verging onlangs Tom Mulder, beter bekend als Klaas Vaak. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door André van Duin. Er zijn al proefopna- mes gemaakt en die zijn veelbe lovend geworden. Marit vertel de dat het werk op den duur wel gaat vervelen. "Dat merk je aan de hele groep. We zijn blij dat er nieuwe bijkomen", aldus Marit. Jan Willem de Boer was de volgende gast Deze gebronsde straatzanger is regelmatig op de Hoogstraat te vinden. "Er ko men vaak mensen naar je toe en die vragen dan: waar leef je van, doe je dit voor je beroep?", vertelde hij. Jan Willem volgt de lerarenopleiding in Delft en hij studeert er Frans en Neder lands. "Ik doe het straatzingen voor mijn lol en af en toe ver dien ik er leuk mee", zei hij. "Een keer kwam een oud vrouwtje eten bij me brengen. Die vond dat ik er zo mager uit zag Eet maar lekker, zei ze. ze. Je krijgt op straat de meest vreemde reacties. Er kwam eens een meneer naar me toe en die was woest en vond het maar niets. Hij vroeg: weten je vader en moeder wel dat je dit doet? En laten die er nu toevallig bij staan." Jan Willem zong tijdens het Zos-programma, dat van half tien tot één uur duurde, liedjes uit zijn repertoire van "lekker in het gehoor liggende liedjes." ZOS-medewerkster Lenny de Jager voelde zondagsschilder Van Woerkom aan de tand. Deze bejaarde vrije-tijdsschilder 'maakt fraaie schilderijtjes met polderlandschappen, stillevens en tafereeltjes. "Een kunstenaar ben ik niet", zei hij resoluut Hij vertelde op school al graag te te kenen en dan in zijn vrije tijd een "echte" schilder te helpen. "Ik heb altijd getekend zoals ik het zag", aldus Van Woer kom. "Ik heb er altijd veel ge noegen in gehad. Door veel kij ken en goede meesters leer je veel. Maar je moet het wel zien. Schilderen heb ik altijd be schouwd als een hobby. Het is een pure liefhebberij gebleven," Van Woerkom woont momen teel in De Harg, waar hij ook al een expositie heeft gehad. Hij heeft ondermeer als machine bankwerker en hulpconcierge gewerkt Oude meesters trekken hem het meest De Haagse School heeft zijn voorkeur. Het ZOS-programma werd verder gelardeerd met plaatjes, een gesprek met burgemeesters-kandidaat Kees Nieuwenhuizen en een quiz. Theo Koeling uit Bij dorp had goed nieuws te melden: „Vanochtend is om half tien Bijdorp officieel heropend door de oudste be woner, opa Den Hollander van 92 jaar. Hij arriveerde in een zwarte wagen en knipte een lint door. De Bij- dorpers zijn wel blij, want de wijk heeft ruim een half jaar open gelegen en was bijna onbereikbaar. N& V* t - VLAARDINGEN - Vlaar- dbigen wordt woensdag be- zocht door de Rozenkonin gin. Elk jaar worden om streeks deze tijd plaatsen in de omgeving van Den Haag door de Rozenkoningin be zocht, om het publiek te wij zen op de internationale ro- zententoonsteiling in het "Haagse W'estbroekpark. De Rozenkoningin en haar hof- dame arriveren woensdag •om 13 uur bij de VVV in de Wisbank aan de Westhavcn- plaats. Na dc ontvangst volgt 'een wandeling over de Hoog- straat cn het Liesveld. SCHIEDAM - Kleuter school 't Floddertje en lagere school De Woudhoek, beide gelegen aan het Faassenplein, krijgen nachtverlichting. Ge meentewerken heeft van het college de opdracht gekregen om uit te rekenen hoeveel zo'n verlichting kost Het Windas aan de Nachtegaallaan is de eerste school in Schiedam die voor de nacht een speciale verlichting heeft gekregen. Het aanbrengen van nacht- verlichting houdt verband met de wens van het college om energie te besparen. Thans branden in de beide scholen aan het Faassenplein de gehe le nacht alle lampen. Dit wordt gedaan om inbrekers en mensen die de gebouwen willen vernielen, af te schrik ken. Bij het patrouilleren kan dé politie ook beter zien of er zich iemand in het schoolge bouw bevindt Bij een speciale nachtverhchting, een aparte schakeling waarbij een mini maal aantal lampen brandt .blijft het interieur van het ge bouw verlicht en is het stroomgebruik aanzienlijk kleiner. Het aanbrengen van buitenverlichting heeft, aldus de afdeling onderwijs van de gemeente, weinig zin want die wordt regelmatig vernield. i 5 SS «p: -? so. *s fkSy '''•ïfev (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - „Wat had u gehad willen hebben", een ex positie over 100 jaar winkelne ring in Vlaardingen in het streekmuseum van Jan Ander son, was zaterdag voor het eerst voor het publiek toegankelijk. Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van het museum, want alle onderdelen van een permanente expositie zijn nu, op een hoefsmederij na, in het mu seum aanwezig. Daarmee is de droom van Jan Anderson in vervulling gegaan: een museum dat een beeld geeft van het le ven in Vlaardingen en omstre ken, door de eeuwen heen. „Wat had u gehad willen heb ben?" werd vrijdagavond ge opend door wethouder Cees Bot Behalve een groot aantal attri buten, produkten, reclamemate riaal en foto's van oude Vlaar- dingse bedrijven en winkels, omvat de éxpositie een compleet ingerichte, vooroorlogse kruide nierswinkel en een schoenma kerij. Een schoollokaal, een boenhok en een huiskamer zijn al in het museum te zien. De hoefsmederij zal er in de loop van volgend jaar bijkomen. 6LV V

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2