►anje nog steeds ^Ïa^tschappij loneii niét "betalen Éiuiinl^ Waar is mijn móeder? DC-10 in VS nog week aan de grond kanselierskandidaat Grootste spuiter tot nu toe WAN DM EU BEU* Levering van olie beperkt Weer 'n beetje thuis TABAKSRECLAME AAN BANDEN? 1 1 ffet UW'i* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Nederlandse vlieger vast in Zambia WIJ een abonnee, u een unieke liasiddoek. Wwmmm Speurtocht van 37 jaar: Zonnig li W, Dinsdag 3 juli 1979 34e jaargang no. 9816 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een groot deel van de Spaanse toe ristenhotels is slecht beveiligd tegen brand. De bouw voorschriften zijn in dit vakantieland minder streng en met name in de toeristencentra worden zo boven dien slecht nageleefd. Deze situatie lijkt extra riskant te worden, nu de Baskische verzetsbeweging ETA de oorlog heeft verklaard aan het toerisme en een aantal bomaanslagen heeft gepleegd. Geen nooduitgang Nieuwe voorschriften iSJSlls3St: ?.m Deze Iraanse vrouwen dragen weliswaar de traditionele door de ayatollah Khomeiny aanbevolen kledij, maar zij demonstreren voor de vrijlating van leiders van de marxistische Modjahedien-beweging. Het portret van de oprichter van deze beweging wordt door de vrouwen meegedragen. ROTTERDAM - De nieuwe Nederlandse Cruise Maatschappij "Bestevaer" dreigt al fail liet te gaan voordat de eerste cruise is gemaakt. Het jonge Rotterdamse bedrijf, dat het "gat" van de naar Amerika ver trokken Holland Amerika Lijn wüde opvullen, heeft 150 man in dienst. Failliet? Financieel directeur Holm: "Het is niet onmo gelijk dat we failliet gaan". Boekingen 9 Zie verder pag. 17 De 50-jarige heer J. A. Ie Noble uit Rot terdam zoekt zijn moeder Pietemella Jacoba le Noble. In mei 1942 is zij gear resteerd. Eerst kwam zij op het politiebureau aan het Haagseveer in Rotterdam te recht Naderhand werd zij overge bracht naar de be ruchte Deutsche Po lizei Gefangnis aan de Van Alkemade- laan in Schevenin- gen. Daarna heeft men nooit meer iets van haar gehoord. „Ik kan me niet voorstellen dat mijn moeder dood is," zegt Le Noble „Een arti kel in de krant is mijn laatste stro halm. Is ze overleden dan berust ik." Een stukje oorlog. Een verhaal dat mis schien wel velen kunnen vertellen. We vragen er uw aandacht voor op pagina 13. WASHINGTON - Het zal zeker nog wel een week gaan duren voordat de 138 Amerikaanse DC's-10 die sinds het ongeluk óp 6 juni in Chicago door een vlieg verbod zijn getroffen, weer de lucht in mogen, zo heeft een luchtvaartdeskundige van de Amerikaanse rege- ring meegedeeld. 9 Zie verder pagina 7 Franz Josef Strauss ...135 tegen 102... ABONNEE-SERVICE vóór direkle bezorging ma.t/mvr.van 16.30-19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur Geachte kwartaalabonnee, SS De herinneringen aan de vlucht op zee lijken al een beetje op de achter grond bij de Vietnamezen die vorige week in Neder land aankwamen. In het Hervormde Rusthuis in Leeuwarden, waar de groep tijdelijk is gehuis vest, begint het leven iets van zijn normale loop te hernemen, voor zo ver dat kan in een vreemd land. De vrouwen koken er het eten zelf u HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 In februari al is de Consu menten Bond met een rapport naar buiten gekomen, waarin staat dat het vooral in de landen rond de Middellandse Zee slecht is gesteld met brandveilig heid. -Van de 20 onderzochte ho tels in Benidorm was meer dan de helft'slecht tegen brand be- veiligd. Eén ervanwas zeer slecht eri elf andere slecht -iff'De^TOnsumentenorganisatie had vooral kritiek op het ont breken van alternatieve bevei ligde vluchtwegen. Bij de eerste bomaanslag van dé ETA is ge bleken dat het 15 verdiepingen tellende, getroffen hotel behalve de twee liften alleen een daar tussen geklemde traphad. Nooduitgangen ontbraken in het hotel dat deel uitmaakt van een van de vele Spaanse „flatpar- ken""met hotels en appartemen ten. Volgens de Geschillencom missie Reizen in Den Haag is de consument weinig bewust waar het om de brandveiligheid van de gebouwen gaat „Mensen kla gen er wel over dat de lift kapot is en ze eens een keer moeten lo pen. maar over het ontbreken van allerlei veiligheidsmaatre gelen krijgen we niet of nauwe lijks klachten binnen," aldus een woordvoerster van de com missie. Volgens de Consumenten Bond die nog geen officiële re acties op haar rapport heeft ge had zijn' grondige, wijzigingen alleen te bereiken door wettelij ke voorschriften en sancties. Daarnaast zijn met kleine kos ten verbeteringen aan te bren gén als brandwerende deuren met panieksluitingen en vlucht- bordjes, aldus de Bond. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus is op internationaal niveau bezig om het ontwerpen en toepassen van veiligheidsvoorschriften te bevorderen, "maar dit heeft in Spanje 1 nog niet tot concrete maatregelen geleid. Best teva ei strandt 31" "'IW' •"-v.-Tafesaeai IfjlMy '~v ~'~fM 'BW - mm mbWBÊÈ vcór eerste cruise Wmi Van onze verslaggever HANS ROODENBURG de Griekse reder zijn verplichtingen Doordat Stroubakis niet nakomt om het door Beste vaer gehuurde passagiersschip .op tijd op te leveren, is de nieu we cruisemaatschappij in grote financiële problemen geraakt „Het is niet onmogelijk dat we failliet gaan. Het is op het ogen blik gewoon zo dat we niet in staat zijn om de salarissen over juni te betalen. Zoveel kasgeld hebben we niet in huis en ook niet op de bank. Als we binnen enkele dagen geen financiers vinden, moeten we uitstel -'an betaling aanvragen," aldus ii- nancieel-directeur J. S. J. Holm. Drie maanden terug zag het er nog erg rooskleurig uit voor Bestevear. De zaak leek rond. Met de Griekse reder had men een contract afgesloten dat men op 1 mei over het cruiseschip Rasa Sajang (ex Bergensfjord) kon beschikken. Op 18 mei zou de maatschap pij met haar zomercruisepro- gramma van wal steken. Be langstelling was er genoeg. Boe kingen stroomden binnen. Het service-personeel j voor aan boord werd aangetrokken. Eind april hoorde men echter van de Griekse reder, dat het schip, dat op een Griekse werf opgeknapt moest worden, niet op tijd klaar zou zijn. Ook de nieuwe afleveringsdatum - 28 mei werd niet gehaald. (Van onze correspondente) BONN Franz Joseph Strauss, de ongekroonde koning van Beieren, zal volgend jaar de christendemocratische partijen CDU en CSU aanvoeren in de strijd bij de landelijke verkie zingen in Wcst-Duitsland. Na een marathon-zitting van vele uren en meer dan een maand nerveuze vergaderingen en heftige uitspraken hakte de gezamenlijke parlementsfraktie van CDU en CSU vannacht de knoop door. Met 135 tegen 102 stemmen koos de fraktie voor Strauss als kandidaat voor het bondskanselierschap. DCU-voorzitter Helmut Kohl had de voor hem zeer ondank bare taak het nieuws te moeten aankondigen. Zijn eigen afzien van de kandidatuur onder druk van Strauss en de CSU - en zijn dappere ondersteuning van de Nedersaksische minis ter-president Ernst Albrecht als „liberaal" alternatief tegenover Strauss, hebben niet gebaat. De vraag is nu of Kohl nog lang als voorzitter van de CDU zal aan blijven. Met het besluit van de gecom bineerde parlementsfraktie om de Beierse minister-president tot lijstaanvoerder te kiezen, is- de CDU in feite gezwicht voor de chantage van de CSU, die de laatste weken in steeds fellere bewoordingen dreigde uit het pact met de CDU te stappen als niet Strauss tot kanselierskan didaat zou worden benoemd. CIUDAD DEL CARMEN - Het zal nog zeker twee maan den duren eer ér een einde kan worden gemaakt aan de olie- spuiter voor de kust van Mexi co, waardoor dagelijks 30.000 barrel (vat van 159 liter) in zee loopt Sinds de bron in de Golf van Mexico op 3 juni begon te spuiten, is er al 900.000 barrel in zee gestroomd. Er is een olievlek ontstaan van zo'n 70.000 vierkante kilometer. Tegen de tijd dat de lekken de oliebron, de Ixtoc I, 67 km ten noorden van de Mexicaan se kunsfolaats Carmen, zal op houden iet spuiten, zullen er- twee miljoen barrels olie in zee zijn geloosd. Daarmee wordt deze spuiter 's werelds ei 7ste zeevervuiler. Tot' dus- vp werd de ergste olievervuï- 1' ,g veroorzaak door de tanker Amoco Cadiz, die vorig jaar 13. miljoen barrel olie verloor voor de kust van Bretagne. Alle hoop om de spul tér af te sluiten is opgegeven. De Mexi caanse staatsoliemaatschappij Pemex is nu bezig met het bo ren van twee nieuwe bronnen in de buurt zodat de toevoer naar de spuitende bron onder schept zal worden. Olierampbestrijder Paul "Red" Aadair was er aanvan kelijk in geslaagd een klep van de spuiter onder water te slui ten, maar door de enorme klep is de klep weer opengespron gen. klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Zonnig weer. In.de nacht en vroege ochtend enkele mistban ken. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Middag- temperaturen van 17 graden in het Waddengebiëd tot ,23 graden in het binnenland. Weinig wind. t juli ÊLV- V zon op onder 05.26 22.02 maan óp onder 15.53 02.40 Voor informatie over adreswiji ziging, betaling,vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot "16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. Voordat u het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1979 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende. O Het is belangrijk dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het derde kwartaal van ons ontvangt. Q Overschrijving via uw girorekening: onderteken de acceptgiro kaart en zend deze in de bekende envelop aan uw girokantoor. O Overschrijving via uw bankrekening: onderteken de acceptgiro kaart en zend deze aan uw bank. N.B. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ont vangen derhalve geen girokaart Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop. dat de automati sche afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste betalings wijze is. Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010-147400. toestel 243, of schrijf naar: Het Vrije Volk, Afd. Abpnneeservice. Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. De Administratie (Van onze soc.- econ. redactie) ROTTERDAM - Een aan tal oliemaatschappijen in ons land gaat de afnemers minder olieprodukten leve ren, maar benzine blijft voorlopig buiten deze beper king. De kortingen treffen de leveranties van dieselolie, petroleum, huisbrandolie en stookolie aan transportbe drijven met een eigen pomp en oliehandelaren. Shell levert zijn afnemers de ze maand vijf procent minder dan vorig jaar juli. Chevron en Esso hadden eerder al tot soort gelijke kortingsmaatregelen be sloten. Benzinepomphouders kunnen voorlopig hun normale portie bei.-iüie krijgen, maar extra be stellingen die daar teveel bo- venuu gacn zullen niet worden geaccepteerd. Ook nieuwe klan ten voor benzine of andere olie produkten kunnen bij Shell niet meer terecht. ROME Een olievlek van een halve kilometer lengte bedreigt het strand van Fregene, de fa voriete brdpiaats van de inwo ners van de Italiaanse hoofdstad Rome. Het probleem van de onbe trouwbare motorhouders kan worden opgelost door geregelde inspectiebeurten, zo meiden de deskundigen. Maar het voor naamste probleem waar men nu mee worstelt is dat van de vleu gelkleppen, die bij start en lan ding het draagvermogen ver groten. Het ongeluk bij Chicago, waar de betreffende DC-10 zijn lin kermotor verloor, had niet zo hoeven af te lopen als de vleu gelkleppen een beveiligingssys teem hadden gehad. Nu was de linkerklep teruggeklapt, nadat de afvallende motor de hydrau lische leidingen had beschadigd. Het vliegtuig was vervolgens om zijn as gaan draaien en tegen de grond gesmakt. Volgens de Amerikaanse des kundige breekt men zich nu het hoofd over de vraag of er een steunkabel kan worden gemon teerd in een ander deel van de - vleugel, dan wel een blokkeer- systeem. zoals andere vliegtui gen van gelijké grootte hebben. LUSAKA Twee piloten van "Air Botswana", onder wie de 39-jarige Nederlander Jan Bak ker, zijn in Zambia aangehou den op beschuldiging van spio nage voor Zimbabwe-Rhodesië. "Air Botswana" heeft naar aan leiding van de arrestatie alle vluchten op Zambia opgeschort (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Onder leiding van directeur-generaal J. van Londen van Volksgezondheid gaat een groep amb tenaren van ver schillende ministe ries zich buigen over maatregelen om het tabaksverbruik te beperken. De com missie wordt mor genmiddag geïnstal leerd. De taak van de commissie is het doen van voorstellen om het tabaksver bruik te verminde ren, voorzover die niet liggen op het terrein van de ge zondheidsvoorlich ting en -opvoeding. Daarvoor is onlangs de project-groep Roker en niet-roker ingesteld, waarin diverse instellingen zijn vertegenwoor digd De eerste klus waaraan de com missie begint is de tabaksreclame. Daarbij zullen al eerder gedane ad- vlezen van een vori ge commissie weer aan de orde komen. Zo zullen later ook andere, oude, advie zen, als een verbod om rookwaren te verkopen aan de jeugd en het ver bannen van sigaret- ten-automaten, in het werk van de commissie worden betrokken. Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar.. Voor nop. Naam: Adres: Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon f\ iemand anders (die dat wél is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood o bruin o blauw o groen w (s.v.p, de gewenste kleur aankruisen). 5 j Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, L p 3000 VB Rotterdam. J9 S223HSÊ t-.-'Hwj.ÜH3S91 9SBB91 I - h':

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1