Rotterdam en ABVA bang voor ingrijpen Wiegel GESCHEIDEN VERENIGD Nederland doet beroep op Hanoi SM-personeel sluit poort m Haring echo beslist Forse benzineprijs in vakantielanden Geen verjaring In West-Duitsland Bij '5 sterren' geen apartheid Korporaal gewond Tbc-onderzoek hij bevolking kan stoppen9 SLAAPBANKEN I i 'Laat vluchtelingen gaan9 Inbraakserie in Capelle Miljoenenorder IHC 1 I I i 8 1 I ffot IIW'i* HET VRIJE VOLK BEL 010»14.74.00 een sSsohsk u een unieke EïawMoek. T/ I Meer zon Gestolen schip gaat ten onder Woensdag 4 juli 1979 34e jaargang no. 9817 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft er bij de Vietnamese autoriteiten in Hanoi op aangedrongen honderdvijftig vluchtelingen naar ons land te laten vertrekken. Het gaat om de helft van een groep boot vluchtelingen die eind vorige maand tijdens een storm werd gered door de Nederlandse bemanning van een Die-boorplatform voor de Vietnamese kust. ROTTERDAM - Het GEB heeft in de elektrici teitscentrale op de Maas vlakte volstrekt geruis loos een echte, vijfploe gendienst met een werk week van 33,6 uur inge voerd. Het werken in vijf ploe gen is bij de c.a.o.-onder- handelingen in de petro chemische bedrijven in Europoort, die ook vol- continu draaien, al een paar jaar lang hét grote strijdpunt. Het systeem met vijf in plaats van vier ploegen per etmaal blijkt in de GEB-centrale al sinds 1 januari van dit jaar in gebruik te zijn. 0 zie verder pag. 3 ABQNNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. i/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag 'van 9,00 16.00 uur (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Omdat het nauwelijks wat oplevert kan het bevolkingsonderzoek op tuberculose net zo goed worden gestopt. Dit schrijft dr. J. Huisman, hoofd van de afdeling in fectieziekten en hygiëne van de Rotterdamse GG en GD in het Epidemiologisch Bulletin. slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 sjswa GEB draait al in Wethouder Van der Have. stflte met vijf ploegen HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 23,3012 BL Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel, 010 11.92.00 Elisa en Lisa zitten gelukkig - en'spart' - op schoot van va- derrDavid en moeder PalHcia Hanséri'De Siamese tweeling tóerri eind mei, na een lange en zeer moeilijke operatie' Bescheiden in het- medisch centrum tan de Universiteit van Utah. De familie maanden oude aan was gisteren weer winst in het gezin, bijeen, met de twee dochter Shaylyn *V' 0>% •«■NibVkvs.W (midden). Onder: de tweelingzusjes vóór de operatie Negen dagen nadat de vluch telingen, die tijdens een storm met windkracht elf bij het plat form kwamen, gered waren, werden ze met een Westduits bevoorradingsschip naar de wal gebracht, waar betere opvang mogelijkheden waren. In volle zee werd het schip door Vietna mese oorlogsschepen aangehou den en opgebracht In de haven Vung Tau werden de vluchte lingen van boord gehaald. West-Duitsland protesteerde in Hanoi tegen de'aanhouding van het schip in volle zee en Vietnam protesteerde in Bonn op zijn beurt tegen "de poging vluchtelingen uit het land te smokkelen". Nederland heeft nu in Hanoi laten weten bereid te zijn de CAPELLE A.D. IJSSEL - On bekenden hebben vannacht een inbraakexpeditie" gehouden langs bijna twintig winkels in net nieuwe Capelse .winkelcen trum De Terp. Zij kregen toe gang door een ruit op de over dekte galerij stuk te staan. Er wordt voor ruim ƒ10.000 aan •tassageld vermist. helft van de groep vluchtelingen op te nemen. Een antwoord van de Vietnamezen is er nog niet, aldus een .woordvoerder van het ministie van Buitenlandse Za ken gisteren. De groep komt bo ven het aantal van duizend waartoe vorige week werd be sloten. Van onze verslaggever PETER VAN EIJKELENBURG De gemeente Rotterdam en de ambtenarenvakbond ABVA, die samen de afspraak over het in voeren van de 'echte' vijfploe gendienst hebben gemaakt, vre zen een ingrijpen van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken). De regering wil niet dat de overheid met het invoeren van vijfploegendiensten het voor beeld geeft aan het particuliere bedrijfsleven. Rotterdam en ABVA hebben hun overeenkomst tot nu toe ge heim weten te houden voor het ministerie van Wiegel. Ook de honderden werknemers op de GEB-centrale hebben wijselijk hun mond gehouden. Wethou der Van der Have, in Rotterdam verantwoordelijk voor het per soneelsbeleid, zegt nu: „Ik kan niet ontkennen dat de feitelijke werktijd bij het GEB in de vijf ploegendienst op dit moment 33,6 uur is.". r r Bestuurder' Piet" Scheele van de Industriebond NW. die in de petrochemie de belangrijkste c.a.o.-onderhandelaar is, gaat het feit van de vijfploegendienst bij de GEB-centrale als breeki jzer proberen te gebruiken in de cao-strijd in de petrochemie. „De werkgevers in die sector kunnen nu in ieder geval niet meer zeggen dat zij niet de eer sten willen zijn die een echte vijfploegendienst invoeren," al dus Scheele. In de elektriciteitscentrale van de provincie Noord-Holland in Velsen ligt ook een plan klaar voor een vijfploegendienst. Dat plan voorziet echter in een „of ficiële" werkweek van gewoon 40 uur. Op 25 januari van dit jaar heeft minister Wiegel al aan de provincie laten weten niet akkoord te kunnen gaan met dit plan. Twee jaar geleden stuitte een soortgelijk plan ook al op verzet van de regering. Toen had het nabijgelegen bedrijf Hoogovens geprotesteerd, uit angst voor het overslaan van de vijfploegen dienst naar dat bedrijf. H//A A/.w/' Zo'n vierhon derd Shell- werknemers zijn gistermid dag in actie ge komen voor een betere c.a.o. in de chemie. Na een wat aarze lende start met nauwelijks meer dan hon derd mensen trok uiteinde lijk toch een forse stoet in een demonstra tieve optocht over het grote Shell-terrein. Een half uur lang werd ook een belangrijke toegangspoort bezet gehouden. De aanvanke lijke aarzeling van het perso neel was een gevolg van een geslaagde inti midatie-tactiek van de directie. Meer over de actie van de Shell-werkne- mers op pagina 11. UMUIDEN - Zes sche pen uit vier landen gaan de komende weken in de Noordzee met echolood de hanngstand peilen. Aan de hand van de meetgege vens moet worden geadvi seerd over het al of niet opheffen van het haring- vangsverbod. Voor Nederland doet het vissersvaartuig KW 170 "Annie Hitlina" aan het internationale program ma mee. Het schip is ge huurd door het Rijksinsti tuut voor Visserij-Onder- zoek, RIVO. De KW 170 gaat met be hulp van echolood scholen xns opsporen en daarna "proefvissen" om vast te stellen of het ook hanng is. De andere schepen, die met speciale apparatuur zijn uitgerust, kunnen precies meten hoeveel ha-, nng er in de "schoo;" zit - Vissen]biologen hebben geschat dat er m augustus dit jaar ongeveer 400.000, ton haring in de Noordzee zal rondzwemmen. Pas bij een stand van 800.000 vin den de biologen het ver antwoord om de haring vissenj te hervatten. Van onze-sociaal- econ. redactie ROTTERDAM y— In Spanje en Griekenland is de benzineprijs dras tisch verhoogd. Sinds gisteren kost een liter super in Griekenland 1,70 gulden en in Spanje 1,40 gulden. De verho gingen zijn een gevoig van de sterk gestegen prijs van ruwe olie. Als de verhoging in Spanje niet leidt tot een vermindering van het verbruik zal de rege ring wellicht overgaan tot rantsoenering, zc heeft de Spaanse vice- premier Abril gisteren gezegd. De Eigen Vervoer Or ganisatie, een vereni ging van vrachtautobe drijven, heeft een spe ciaal telefoonnummer ingesteld voor informa tie over de brandstof voorziening in binnen- en buitenland. Vijf organisaties voor beroepsgoederenver- voer hebben de minis teries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat gevraagd alles in het werk te stellen om te voorko men dat de brandstof problemen ten koste gaan van het wegver voer. {Van onze correspondente ALYKNOL) BONN Vanaf 31 december dit jaar zullen in West-Duits land moorden niet meer kunnen verjaren. Dat besluit heeft het Westduitse parlement gisteren na een debat van meer dan ne gen uur genomen. De nieuwe wetsbepaling is er vooral op gericht dat nazi-moor den niet meer aan een verja ringstermijn zijn gebonden. Was de wetswijziging er met gekomen, dan hadden nazi- moorden vanaf 1 januari 1980 niet meer vervolgd kunnen worden. Bij de eindstemming over het voorstel van de sociaal-demo cratische SPD en een deel van de liberale FDP-fraktie bleek gisteravond dat tegen ieders verwachting in toch nog een be trekkelijk grote meerderheid (255 tegen 222) voor de opheffing van de verjaring voor moord in het algemeen was gevonden. Deze uitslag is daarom zo be langrijk, omdat nu met grote ze kerheid kan worden aangeno men dat het voorstel ook door de Eerste Kamer (de Bondsraad) zal worden aangenomen. In Israel heeft men zich zeer ingenomen getoond met het be sluit van het Westduitse parle ment Minister van justitie Ta- mir noemde het een "juist" be sluit, waarvan hij "met voldoe ning" had kennis genomen. De leider van de Israëlische opposi tie, Sjimon Peres, stuurde een gelukstelegram aan de zuster partij SPD, Zie verder pagina 7 Droog weer met wolkenvel den, maar morgen ook perioden roet zon. Minimumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Mid- dagtemperaturen van 17 graden aan zee tot ongeveer' 20 graden m het binnenland. Zwakke tot matige noorden wind. S juli zoo ojj onder 0X27 22.01 maan op onder 1102 02.30 KAAPSTAD - Een 24-jarige zwarte vrouw uit de Zuidafrikaanse Bantoestan Transkei is op dit moment een steen des a an toots in Zuid-Afrika. Ze logeert in een vijfster ren hotel dat haar een gratis onderdak heeft aangeboden voor de tijd dat haar dochter in een ziekenhuis wordt behan deld en iaat zich de ka- Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 6.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. viaar en champagne uit stekend smaken. Het hotel kon haar dit verblijf aanbieden, omdat apartheid niet geldt voor de peperdure vijfsterren hotels. Eerder had de vrouw, Alice Khblakala, wél de wet overtreden toen ze zich bij haar man oegde die als "contractar beider werkt in Kaap stad. DEN HAAG - De 21-jarige Unifill-korporaal 3. D. van Put ten uit Heerenveen is gistermid dag in Libanon ernstig gewond toen een handgranaat onver wacht ontplofte. Dit heeft de le- gervoorlichtingsdienst vanoch tend bekend gemaakt. De marechaussee stelt een on derzoek in. De ouders van de militair zijn vandaag naar Liba non vertrokken. Van Putten hoort bij het per soneel van een observatiepost bij het plaatsje Al Jaqma in het uiterste zuiden van Libanon. ROTTERDAM - Het Rotter damse scheepsbouwconcem IHC Holland heeft vandaag een opdracht van ruim veertig mil joen gulden gekregen voor de bouw van een sleepzuiger die bij olierampen op de Noordzee als oliebestrijdingsvaartuig kan worden ingezet De order komt van de bagger- maatschappijen Bos Kalis, Ad- riaan Volkeren Holland. Volgens Huisman wordt van de tweeduizend jaarlijks gevon den gevallen van tbc 17 procent ontdekt bij dat bevolkingson derzoek. Het percentage be smettelijke gevallen daarvan bedraagt 25 en ligt al een aantal jaren op dat niveau. Besmettelijke gevallen kun nen kunnen in drie tot vier maanden ontstaan, dus tussen twee bevolkingsonderzoeken in. De overgrote meerderheid van besmettelijke tbc heeft sympto men als hoesten, koorts en ge wichtsverlies: reden om de dok ter te waarschuwen. Huisman concludeert dat de meeste gevallen buiten het be volkingsonderzoek om worden gevonden. „Het netto rendement is thans zo laag geworden (1 2 gevallen van besmettelijke iongtuberculose op 100.000 fo to's), dat continuering van het bevolkingsonderzoek uiterst discutabel is," aldus dr. Huis man. ROTTERDAM - Uit de Kra- lingseplas, ter hoogte van het Langepad, heeft de politie giste ren de trailer met boot opge haald, die dit weekeinde bij een handelaar in de Graaf Floris- straat was gestolen. De hande laar had de trailer met boot al voorzien van proviand, voor zijn zaak klaar gezet voor een gezin dat met vakantie ging. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien ben! u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon - iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u i bestellen in de kleu ren rood, bnjin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Haam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Kleur: O rood O bruin o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder LP^fSelaan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. 133 ^88 OS £23 G2S E3 £33 rssai i

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1