Al te gortig Shell djBigt met LPG-aanvoer in buitenland ieuwl ieli Lt Ol p'affaire-Si mit- es' r adidas We zijn er weer, volop!! BORSUMU SPORT B.V. 'Boef eeuw oud! r Twee arrestaties zaak-Caransa Pauselijke tophit swingt in disco's CHRISTINA: ZOON Bill lilt JS 'VS klaar voor interventie' Daardoor draaien wij weer volop. Voor U! Slot Gifwolk WIJ een abonnee, u een unieke handdoek. 1 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 miaiM mm J 11 Af en toe zon X' "-WJ L-r.-fi >- Vrijdag 6 juli 1979 34e jaargang no. 9819 Wat nou? 1, Mevrouw Smit-Kroes vertelt een paar maanden geleden dat ze een nota heeft gezien waaruit blijkt dat het CDA met de WD wil kappen als de Europese verkiezingen een s|echt resultaat voor de VVD opleveren. Het CDA in de hoogste boom. Vooraan voorzitter Steen kamp die op hoge toon bijzonderheden eist: het aantal pa gina's, de kleur van het papier en de spatie tussen de re gels. Mevrouw Smit gaat volledig door de knieën. Dee moedig trekt ze haar beschuldiging in. Thans blijkt dat er wel degelijk een nota is, het resultaat van een bespreking van de heie CDA-top over de toe komst. Weliswaar komen de Europese verkiezingen niet Ier sprake maar er wordt wel degelijk gezegd dat de PvdA een betere partner is dan de VVD. Een paar vragen. Leest mevrouw Smit altijd zo onzorg vuldig ais ze belangrijke stukken onder ogen krijgt? En waarom ging ze zo gemakkelijk door de knieën? Werd ze misschien onder druk gezet door haar éigen mensen die hetterwifle van de macht zó lang mogelijk mooi wilde hou den?,', 1 En hoe kon de heer Steenkamp en met hem vele an deren als de heer De Boer zo hoog van de toren blazen als er wel degelijk gesproken is over wisseling van de coa litiepartner? Een brutaal mens heeft de halve wereld maar dit is toch wel erg gortig. Terwillë van de politieke zuiverheid en betrouwbaarheid valt er wei iets op te helderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Shell vindt alleen de BP-vestiging langs het Beerkanaal tussen Maasvlakte en Europoort acceptabel als aanlandingsplaats voor tankers met LPG. Het door de twee oliemaatschappijen ontwikkel de plan hiervoor móet goedgekeurd worden. Anders wordt verder gewerkt aan plannen voor een terminal voor vloeibaar petroleumgas in het buitenland. Zie verder pagina 3 - mmm 1Süi I wwmwm. ga g HhtÉ. Verloren wij twee weken geleden door een brandkatastrofe onze totale voorraad, thans kunnen wij melden dat onze vrachtwagens weer af en aan rijden naar en van onze adidas-dealers in heel Nederland. Wij danken dit aan de spontane, snelle en gunstige reakties van leveran ciers en dienstverlenende bedrijven en de enorme inzet van allen die er 'bijbetrokkenzijn. Hoévenseweg 41Etten-Leur ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m «r.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur Aan wanhoop ten 'prooi koestert een Nicaraguaanse vrouw, haar zieke en ondervoede baby. De vrouw en haar kind zitten in een* van de kampen die bij, Ni- caragüa's hoofdstad zijn' ingericht'voor 1 de hohderdduizen- den. Nicarag'uarièn - die voor het oorlogs geweld dat overal in hun land woedt op de vlucht zijn gesla gen. In de kampen wordt' honger gele- v den, en' er dreigen epidemieën. - (Van onze parlemëntsredactie) DEN HAAG - Het CDA kiest liever voor de PvdA dan voor de WD als re geringspartner na de ver kiezingen, maar wil de li beralen vooralsnog niet laten vallen. Dat staat in een vertrouwelijke sa menvatting van de dis cussie over de politieke koers van de partij en het beleid van het kabinet (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/MILAAN - Een Chileen, José Perez, en een Argentijn, Roberto Ventura, die gisteren in Ita lië werden gearresteerd, zijn volgens de Milansese po litie betrokken geweest bij de ontvoering van multi miljonair Maup Caransa, oktober 1977. De Amster damse zakenman werd destijds vrijgelaten nadat zijn familie, buiten de politie om, tien miljoen gulden aan losgeld had betaald. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT/DEN HAAG - De vakbeweging gaat har de actie voeren als de kosten voor olie en energie uit dé prijscompensatie worden gehaald. ïn „De Vakbonds krant" kondigt FNV-voorzitter Wim Kok een herha ling aan van de actie van twee jaar geleden, toen de prijscompensatie ook in het geding was. Weglating van vergoeding voor de stijgende energieprijzen is voor de FNV onaanvaardbaar. O Zie verder pagina 9 Naam: Adres: Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Ml ■-/ r":fxZ U %■- )'- '*,1 a.-:','',-^ - *L" HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rnbriekadvertentles) teL 010 - 1L92.00 Dit dreigement heeft de Shell- topman dr. ir. N. van Lookeren Campagne gisteren uitgespro ken tégenover een groep leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland, die zich met het oog op de 'vergunningaanvrage van de maatschappijen in het Rijnmondgebiedoriënteerde. Het oorspronkelijke plan om tot. een volledige concentratie, van de LPG-aanvoer in de Rot terdamse haven te komen is van de baan. Gulf heeft wel enige belangstelling voor het Shell - BP-plan getoond, maar is afge haakt. Esso, Chevron en Oxlra- ne tonen geen interesse voor een gezamenlijke aanlandings plaats. Shell en BP hebben daarom besloten op fifty-fifty basis de mplannen uit te werken. Ze denken aan een "afsluitbaar dok", dat ingegraven wordt op het terrein van BP langs het Beerkanaal. Over de hiervoor ingediende aanvraag moeten Rotterdam, Rijnmond en Zuid- Holland voor het einde van dit jaar een beslissing nemen. s oor PvdA Mevrouw N. Smit-Kroes verkeerde verkiezin gen... WASHINGTON - De Ameri kaanse minister van Defensie Harold Brown heeft gisteren verklaard.dat de VS in het ge bied van de Perzische Golf en de Indische Oceaan "militair zou den kunnen ingrijpen als hun vitale belangen bedreigd zouden worden". Droog weer met af en toe zon. Minimumtemperaturen onge veer 12 graden. Maxima om streeks 20 graden. Matige zuid westen wind. 7 Juli zon <fp onder 0428 22.00 maan op onder 10.20 CKL37 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u beilen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en mei vrijdag. BRUSSEL De in Rot terdam geboren Tom Keu zenkamp, waarschijnlijk de laatste nog levende Europese vrijwilliger in de Boerenoorlog in Zuid- Afrika, heeft gisteren in het Belgische Ukkel zijn honderdste verjaardag ge- vierd. Hij vertrok in 1900 met zijn broer vanuit Ant werpen naar Zuid-Afrika om aan de zijde van de Boeren tegen de Engelsen te gaan vechten. Keuzenkamp heeft deel genomen aan een aantal belangrijke veldslagen. Hij vluchtte later voor de Engelseovermacht naar Mozambique. Hij werd op transport gezet naar Por tugal, vanwaar hij naar huis terugkeerde. Uitnodigingen van de Zuidafrikaanse regering om nog eens op bezoek te komen, heeft hij moeten afslaan omdat zijn ge zondheidstoestand l dat nooit heeft toegelaten. De autoriteiten hebben hem gisteren eèn verjaardags boodschap gestuurd. «i. DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid is bezig met een onderzoek naar de bij werking van het slaapmiddel Halcion, dat wordt gebruikt door zo'n 70.000 Nederlanders. De afgelopen maanden hebben veertien artsen bij het ministe rie geklaagd over de bijwerking van het middel. In het laatste nummer van het Nederlands tijdschrift voor Ge- neeskunde beschrijft de psy chiater C. van der Kroft hoe hij mensen te behandelen kreeg die van de huisarts het middel Hal cion voorgeschreven hadden ge kregen. Voordien waren ze nooit met de psychiater in aanraking geweest. Nadat de behandeling met het middel was stopgezet, verdwenen ook de klachten. De heer Van der Kroft kwalificeert Halcion als "een zeer giftig mid- Daarmee wordt een nieuw licht geworpen op de zogeheten „affaire Smit-Kroes". De VVD- staatssecretaris kreeg twee maanden geleden de hele CDA- top over zich heen, toen ze zei een stuk gezien te hebben, waarin CDA-pIannen werden ontvouwd om bij mislukte Europese verkiezingen bij de socialisten aan te kloppen. De CDA-ers ontkenden alles pertinent Mevrouw Smit-Kroes blijkt nu /ich vergist te hebben in de verkiezingen. Het CDA denkt aan Kamerverkiezingen. PvdA-leider Den Uyl is niet zo verbaasd over het CDA- standpunt De christen-demo craten hebben naar zijn mening kénnelijk behoefte om afstand te nemen van het regeringsbe leid en beseffen dat het kabinet niet is opgewassen tegen de moeilijkheden. Al te grote bete kenis kent hij overigens niet toe aan de CDA-discussie. Die wordt, meent hij, regelmatig in elke partij gevoerd. Ook WD-partijvoorzitter Korthals Altes vindt het interne CDA-stuk een klap in het ge zicht van de CD A-bewindslie den eri bekritiseert het feit dat de christen-democraten tijdens de rit toch een voorkeur laten blijken voor een andere rege ringspartner. Eén, en ander zal dé-verhoudingen niet ten goedé komen, meerit hij. Korthals Altes zegt ook nooit getwijfeld te hebben dat me vrouw Smit-Kroes echt een CDA-stuk onder ogen heeft ge had destijds. Zij kon haar woor den toen echter niet waarmaken en daarom heeft ze haar excuses aangeboden. De CDA-top zegt in het stuk nadrukkelijk dat „een wezenlij ke aanpak" van de hoofdproble men in de jaren tachtig „veel beter zal lukken met de socialis ten dan met de liberalen." Daar bij wordt echter geconstateerd dat met de' PvdA „zo moeilijk valt samen te werken." Vóór de verkiezingen zal het CDA geen voorkeur voor een andere partner uitspreken. Be keken moet nog worden hoe de partij dan toch wél tot de ge wenste coalitiepartner kan ko men. Hoewel het CDA voorlopig wil blijven doorgaan met de VVD, wordt in het stuk gezegd dat uit het kabinetsbeleid „een liberalistische geur opstijgt" Er moet een veel sterker CDA- stempel op het beleid worden gedrukt De CDA-bewindslie- den moeten een belangrijker rol krijgen. Het beleid is nu op diverse punten nog te veel in strijd met het CDA-program. Genoemd worden de werkloosheidsbe strijding, het N-wapen, de abor tus en het Urenco-beleid. Het CDA zou liever zien dat WD en PvdA goed zouden kun- nen samenwerken, zodat de drie partijen onderling uitwisselbaar zouden kunnen zijn. Grote te genstellingen ziet de CDA-top ook niet De Amsterdamse politie rea geerde-vanmorgen sceptisch op de Milanese vermoedens. Woordvoerder Hoomstra: "De namen zeggen ons niets. Milaan heeft trouwens nog geen contact met öns opgenomen. We zullen wel zien." Niettemin lijkt de Milanese politie op het goede spoor. Een jaar geleden immers hield de Amerikaanse EBI al de beruchte Zuidamerikaan se drugshande laar Luiz Alvarez aan. Die had toen net vooreen half miljoen aan Caransa-duizendjes op een Zwitserse bank gedeponeerd. Alvarez verklaarde ?dat geld te hebben ontvangen van een Chi leen, die hij in Italië had ont moet Dat moet volgens de Mila nese politie, José Perez zijn ge weest Perez en Ventura maakten volgens de Italianen deel uit van een internationale bende van ontvoerders, met Italië als basis, behalve een aantal ontvoerin gen In dat land zóu de bende ook de kidnapping van de Belgische miljonair Apers op zijn kerfstok hebben. De Milanese politie zoekt nog één bendelid, Alfredo Parettl uit Uruquay. Het spoor in de Caransa-zaak leidde al kort na de ontvoering naar Italië. Twee maanden na Caransa's vrijlating werden in Rome 300 Caransa-duizendjes omgewisseld. Nadien doken de biljetten overal ter wereld op, ook in Nederland. Het grootste deel van de tien miljoen gulden losgeld is echter nog altijd niet terecht Vermoed wordt dat de bende veel geld op Zwitserse banken heeft vastgezet De Poolse naam van paus Johannes Paulus II schalt de laatste tijd uiterst swingend uit de luidsprekers in Italiaanse discotheken en huiska mers. De "Wojtyla Disco Dance" is namelijk dè zo merhit in dit land. In twee weken tijd zijn er 30.000 exemplaren ver kocht Componist en zanger Freddie van Stegeren, een Nederlandse disc-jockey die in Milaan werkt geeft gewoon toe dat het een commerciële zaak is. Pro ducent Radius zegt echter gedreven te zijn door be wondering en noemt de disco-hit een hymne aan de nieuwe paus die uitno digt om "hem, de recht vaardige, te vieren". Kok: 'Actie bij verdere Het dreigement van Kok kwam gisteren, de dag dat de werkgevers de notitie 'Gezond concurreren' aan de minister raad stuurden. In die notitie pleiten-de werkgevers, om hun positie te versterken, voor hoger arbeidsproduktiviteit, loonmati ging en het niet doorberekenen van de duurdere olie en de ener gieprijzen in de prijscompensa tie. Volgens FNV-voorzitter Kok worden met dat laatste niet al leen me reen met lagere inko mens 'gevoelig* getroffen, het zet volgens hem ook de deur wijd open voor pogingen om an dere elementen n de prijscom pensatie nu ook maar op de hel ling te zetten. Wim Kok wijst er verder op dat er momenteel nog een volslagen gebrek aan inzicht is in de prijs- en distributiepoli- tiek van de grote olieconcerns, die volgens hem „alle ruimte hebben om naar willekeur de prijzen op te drijven." UTRECHT Prinses Christi na en Jorge Guillermo hebben een tweede zoon gekregen. De prinses heeft vanmorgen rond alf negen het leven geschonken aan haar kind. De bevalling vond plaats in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht Moeder en kind maken het goed. In juni 1977 werd Bernardo, het eerste kind van de prinses en haar man, geboren. Prinses Christina had in 1978 een mis kraam. Het nieuws van de bevalling werd vanmorgen in Edam uit ■hofkringen vernomen. De ko ningin had daar in verband met de bevalling verstek moeten la ten gaan bij het staatsbezoek van president Ahidjo van Ka meroen. Prinses Margriet nam haar taak over. MEMPHIS - Bij een brand in een chemische fabriek in de Amerikaanse stad Memphis is gisteren een giftige gaswolk ontsnapt Hoewel onmiddellijk daarna 2000 mensen die in de' buurt van het bedrijf wonen' werden geëvacueerd, moesten' toch ruim 150 personen zich in' ziekenhuizen onder doktersbe handeling stellen. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar..--— Voor nop..——"''- Stuur Het Vrije Volk naar: Postcode: Piaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: dé handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bnjir», blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm, En de kwaliteit die is uitstékend!/ Naam: Adres:1 Postcode:Plaats: Kleur:Oroodobruinobiauwogroen ia (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). V. 3 Stuurt u de bon, volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, H3000 VB Rotterdam. t*.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1