In toekomst saldi-reserve aanspreken Graffity JEUGDLAND 1979: Dieselolie op wegdek P Kleuter neemt slok benzine Bromfietsdieven gepakt l schrèdam WETHOUDER SCHEERES: Eén dode in verkeer Dronken man pleegt vernielingen r K Ir Ooivaarsbrug afgesloten DINSDAG 10 JULI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM De Bewonersvereniging Schiedam- zuid (BVSZ) heeft gelijk gekregen met haar handteke ningenactie tegen de gemeentelijke tariefsverhogin gen. Dat concludeert het bestuur van de vereniging in het juni-nummer van haar blad naar aanleiding van een uitspraak van wethouder Scheeres (financiën). Die zei tijdens een gemeenteraadsvergadering dat er van de financiële reserves van de gemeente best wat af kan. Uit onze krant van 22 mei A-, «SSS* smmmrn Van een medewerkster SCHIEDAM "Alle Schiedamse Jeugdlandertjes zijn apekoppen." Dat zei de grote tovenaar van het küidertoneelstuk De Verdwenen Smurfenlach op het Stadserf tegen de in de zon gezeten Jeugdlandertjes. Enkelen namen het niet en wilden het podium op om de tovenaar een lesje te Ieren. Toch werd de vriend schap gesloten en zo eindigde de eerste dag van Jeugd land plezierig. Geflankeerd door de Spalandruiters hijst wethouder Scheeres de jeugdlandvlag Poffertjes oppeuzelen blijft in trek als je trek hebt - mi De nieuwerage Hoelahoep is ook vertegenwoordigd op Jeugdland Fijn spelen met klei Ondanks de regen spelen de Jeugdlandmedewerkers kringspelletjes met de kleintjes fk 1-1 'B flSE heeft geüjk gekregen' Het BVSZ-bestuur meent dat de wethouder hem gelijk heeft gegeven door te erkennen dat het reservepotje groeit. "Dit ter- wijt de inkomsten van de ge meenten dalen, doordat er van- oft Den Ilaag vanwege Bestek "81 minder geld komt", aldus het bestuur. De bewonersvereniging heelt onder de inwoners van Schie- dam-zuid een huis-aan-huis- handtekeningenactie gehouden toen bekend werd dat de ge meentelijke tarieven en de on- roerend-goedbelasting met een hoger percentage zouden stijgen dan het inflatiepercentage. Vol gens de vereniging waren die extra verhogingen niet nodig, omdat de reserves van de ge meente (begin 1978 bijna 11 mil joen) best konden worden aan gesproken. De bewonersvereniging haal de 2275 handtekeningen op en overhandigde die begin mei aan het college van burgemeester en wethouders. Inmiddels was de gemeenteraad al akkoord ge gaan met de verhogingen. Enke le maanden later kwam de ge meenteraad op die zaak terug naar aanleiding van een brief van de BVSZ. De opmerkingen die PvdA-fractieJeider Nikoiaj Dielemans toen maakte, zijn de bewonersvereniging zo blijkt uit het verenigingsblad - in het verkeerde keelgat geschoten. Dielemans zei toen, dat het gemakkelijk was om mensen een protest te laten onderteke nen. Hij betoogde dat de PvdA liever haar verkiezingspro gramma uitvoert dan op allerlei uitgaven voor gewone mensen te beknibbelen. Het aantal wen sen is onbeperkt en er moeten keuzen gemaakt worden, zei Dielemans toen. Het BVSZ-bestuur schrijft dat Dielemans dingen heeft ge zegd, die kant noch wal raken. •Hij zegt dat het aantal nog te vervullen wensen onbeperkt is. Maar hoe kan de gemeente dan geld overhouden? Verderop merkt hij op, dat de tarieven kostendekkend moeten zijn. Dat zal weL. Maar waarom moet Schiedam dan meebetalen aan de 60 miljoen winst van het energiebedrijf in Rotterdam, waarvan Schiedam haar stroom betrekt? Kom meneer Diele mans, sta ons geen sprookjes te vertellen", aldus het bestuur. „Uw pissige opmerking dat het gemakkelijk is om mensen een protest te laten onderteke nen tegen tariefsverhogingen, valt ook af te keuren. U had blij moeten zijn, dat mensen in Zuid voor hun rechten durven opko men. En dat was geen lolletje. .Wekenlang Hepen onze actieve leden door de ijzige avonden in januari en februari dit jaar. om huis aan huis aan te bellen voor een handtekening. Dat heeft de BVSZ dan ook geen windeieren gelegd; ruim 600 nieuwe leden konden wij inschrijven." Het bestuur besluit haar reac tie in het verenigingsblad aldus: „Maakt u eind dit jaar uw borst maar nat Ais de BVSZ gelijk heeft, dan wil ze ook gelijk krij gen." SCHIEDAM - Het spaarpotje van de gemeente (de zogenaam de saldi-reserve) zal in de toe komst worden aangesproken. Volgens wethouder Scheeres (fi nanciën) kan er gezien de huidi ge stand van zaken best wat van af. Dat zei de wethouder gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering naar aanlei ding van opmerkingen van CI'N-raadslid Ecf Collé. Volgens Srheeres is het niet de bedoeling om van de saldt- nverve (begin 1978 bijna 11 mil- jcn-nt een soort spaarpotje te maken. „De saldi-reserve is de afgelopen jaren wel wat geste gen". aldus de wethouder. „Zij vormt wel een zekere buffer, maar we zullen haar zeker niet ongemoeid laten. Bij de huidige gisteravond af of drie tariefs verhogingen allemaal wei nood zakelijk warm geweest PvdA- frartievoomtter Dielemans zei over de actie, van de bewoners- vereniging: "Het is gemakkelijk om mensen een protest te laten ondertekenen tegen tariefsver hogingen." Hij wees er in zijn betoog op. dat de PvdA ervoor kiest het verkiezingsprogramma zo goed mogelijk uit te voeren. Het aantal wensen is onbeperkt en er moeten keuzen gemaakt worden, aldus Dielemans. Ver der wees hij erop. dat er bij het vaststellen van de tarieven naar gestreefd wordt ze kostendek kend te maken. Wordt dat niet gedaan, dan moeten eventuele tekorten uit de algemene mid delen worden bekostigd en dat *Nv\>SS$.. De komende weken zult u op onze pa gina evenals vorig jaar de fotoserie „Graffity" aantreffen. Graffity bete kent zoiets als muurschrift en omvat al les - tekeningen, teksten, cartoons enz. - tref op muren geschreven en getekend is. Md onze fotografen Arie Wapenaar en Hans Pattist hebben we Schiedam af gestroopt op zoek naar nieuwe, interes sante en artistieke graffity. We beginnen vandaag met een op schrift dat gekalkt is op een muur van de Lindenhof. Het is niet door onze fo tograaf aangebracht SCHIEDAM - In de maand juni heb ben zich in Schiedam 165 verkeersongeval len voorgedaan waarbij één dode te betreuren viel en waarbij twee mensen zwaar gewond raak ten. Zestien mensen liepen lichte verwon dingen op. Vorig jaar juni bedroeg het aan tal verkeersongeval len in Schiedam 147, waardoor drie zwaargewonden en 8 lichtgewonden naar het ziekenhuis wer den vervoerd. Eén aanrijding vond plaats op een beveiligde voetgan gersoversteekplaats. Een voetganger raak te daarbij licht ge wond. De belangrijkste oorzaken van de on gevallen waren het met verlenen van voorrang, te dicht op elkaar njden en on voorzichtig achteruit rijden. vt\ Na regen komt zonneschijn Morgens om elf uur had lo co-burgemeester Relnier Schee res een klein groepje kinderen veel plezier gewenst en alvast alle vrijwilligers bedankt, die de eerstvolgende drie weken het traditionele Jeugdland tot een succes moeten gaan maken. Het regende en 1 zag er niet best nil, vooral de kinderen van de Spa- landruiters, die gezeten In bun karren uit Kethel gekomen wa ren om de start van Jeugdland luister bij te zetten, waren door nat. De tientallen kinderen die toch gekomen waren vermaak ten zich echter best De creatie ve hoek werd druk bezocht Er werd geplakt, geboetseerd en met kurken geknutseld. Hon derden poffertjes werden ge bakken, verkocht en opgegeten. Een reuzensjoelbak stond mid den op het plein naast afdeling Burgerzaken én feet Proveniers huis en tientallen hoela-hoepen, diabolo's en stelten werden ge bruikt door de kinderen. Sneltekenaar Hardi tekende razendsnel de om zijn hokje verzamelde kinderen en vol wassenen op zijn eigen humo ristische manier. Loco-burge meester Relnier Scheeres ver eeuwigde hij in de armen van zijn driejarig dochtertje. Onder tussen speelden drie straatmu zikanten van de Ramshackle Stringband volksmuziek, terwijl om twaalf uur precies de zon doorbrak. Na de middagpauze traden vier artiesten van theaterbu reau Martin Rijken uit Rotter dam op met hun SmurfentoneeL Om te zien of de Schiedammer- tjes helemaal stil konden zijn om de kleine Smurfjes, met hun kleine mondjes, te kunnen ver staan moesten ze muisstil zijn. Dat lukte wonderwel: muisstil zaten de ongeveer honderd Jeugdlandertjes, terwijl het ge luld van het langs denderende verkeer des te duidelijker werd. Organisatoren Riet Immerzeel en Joop van Broekhoven vonden de eerste Jeugdlanddag een suc ces, Joop van Broekhoven: "Ik was zelfs blij dat het vanmorgen regende, want toen kon ik met- een zien wat ik aan de ploeg me dewerkers heb. Nou, dat zat goed. Hard gewerkt hebben ze allemaal. Die ploeg, alleen hele jonge mensen, daar gaan we een fijne drie weken mee tegemoet. Vooral met het luchtmatras dat moest worden opgeblazen ston den we te twijfelen, wel doen of niet Maar de hele ploeg besliste om het wel te doen en dat was maar goed ook want het was een groot succes." Een klein enthousiast meiske viel van bet rubbermatras en vCv-C-Cy-, bezeerde haar eukeL Aan bet eind van de dag liep ze meer parmantig dan zielig met een groot verband om de voet rond. SCHIEDAM - Zeshonderd li ter dieselolie kwam zondagmor gen vroeg terecht op het wegdek van rijksweg 20 ter hoogte van 4e afslag Schiedam-Centrum. De olie was afkomstig van de door de 26-jarige uit Maassluis afkomstige RJEL bestuurde vrachtwagen. De chauffeur had lang achter het stuur gezeten en was bij de afslag Crooswijk te gen enkele wegbebakenings- paaltjes gereden. Kennelijk was daardoor de brandstofleiding gebroken. Bij de afslag Schie dam strandde de wagen en de dieselolie liep over het wegdek. De brandweer heeft de weg schoongespoten. De politie heeft de diagramschijf uit de tacho graaf van de vrachtwagen mee genomen om te kijken hoe iang de man achter het stuur heeft gezeten. Een takelbedrijf zette de wagen aan de kant op de 's-Gravelandseweg. -l IsCHlEDAM - In verband met schilderswerkzaamheden is de 4 OöievaarsUrug over de Schie bij de Ooievaarasteeg-Vljgensteeg vannacht van 24 tot 6 uur afge- rieten voor alk» verkeer inclu- ritffyoetgangen. - >VV;. SCHIEDAM 1 Voor vernie lingen aan de Schiedamseweg zorgde zondagnacht de 21-jarige F. H. uit Schiedam. Door ge bruik van sterke drank werd hij dermate aggressief, dat hij een damesfiets verleide en een auto beschadigde. Ook ramde hij twee deuren van aanliggende woningen en molde de antenne en buitenspiegel van een tweede auto. Van een derde personen wagen deukte bij de motorkap en het kofferdeksel in. Omwonenden waarschuwden de politie, die de man op heter daad betrapte. Maar de man gaf zich niet zonder meer over, inte gendeel. Met een hondeketting sloeg hij agent S. in het gezicht Uiteindelijk kon hij worden overmeesterd en werd ter ont nuchtering naar het bureau ge bracht. Eenmaal wakker gewor den zei hij nergens van te we ten. De agent is aan zijn verwo-. ningen in het ziekenhuis behan deld. Vier aan de Rotterdamsedijk geparkeerde auto's zijn afgelo pen zondagnacht eveneens slachtoffer geworden van ver nielingen. De auto van de 29-ja rige A. J. werd bekrast meteen scherp voorwerp, wat een scha de opleverde van 1000 gulden. De wagen van zijn gast, de 44-jarige A. H. uit Spijkenisse, onderging hetzelfde lot, maar tevens werden de motorkap en het kofferdeksel ingedeukt De schade aan zijn auto bedraagt minstens 3000 «r'lden. SCHIEDAM - De 7-jarige Roelof W. uit Schiedam heeft afgelopen zondagmiddag een slok genomen uit een fles benzi ne. In zorgwekkende toestand is hij opgenomen op de intensive- care afdeling van bet Noletzk- kenhuls. Roeiof was met eet v.iendje aan het spelen op een terrein aan de Stadhouderslaan in Schiedam toen zij een fles von den. Beiden dachten dat het een frisdrank was en Roelof dronk. Thuisgekomen voelde hij zich niet lekker. Samen met zijn vriendje spoorden zijn ouders de fles op en pas toen bleek, dat het om benzine ging In allerijl werd hij daarop in het zieken huis opgenomen. De 48-jarige R. Doof uit Krim pen aan de IJssel viel afgelopen zaterdagmiddag twee meter naar beneden in een kelder ruimte in Het Nieuwe Werck aan de Westvest Met zijn han den vol duwde hij achteruitlo pend de deur open en zag daar door niet dat het luik van het mangat verdwenen was. Dat, was door onbekenden in de kel der gegooid. De heer Doof werd met letsel aan bovenbeen en on derarm in het ziekenhuis be handeld en kon later naar huis terugkeren. SCHIEDAM Een viertal Jongens uit Rotterdam zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Schiedamse politie aan gehouden toen zij op dievenpad waren. Zij maakten er een ge woonte van om bromfietsen te stelen en weg te rijden met mee genomen helmen. De sloten knipten zij door met een beton- scbaw. De 13-jarige J. P„ de 15-jarige F. V„ de 17-jarige R. D. en de 17-jarige F. L zijn over handigd aan de Rotterdamse politie In verband met talloze diefstallen. Uit een vrachtauto, geparkeerd op «je Peter van Anrooylaan, Is een rol tapijt en een klok gesto len. De spullen waren eigendom van een expediteur uit Rhoon. De blauw-groene auto van de 25-jarige G.A.T.M. is afgelopen vrijdag gestolen. De wagen stond geparkeerd op de Grof- baan. Het kentekennummer is 53-31-NN. Een rode Lada, kentekennum mer 71-GK-21 van de 19-jarige monteur M.A.B. ter waarde van 3000 gulden is eveneens gestolen. De wagen stond op de Buys Bai- lotsingei. Een zwart lederen koffer met gereedschap is gestoten uit de kelderbox van de woning van de 19-jarige R.C. van de M. uit Schiedam. De deur werd met een valse sleutel geopend. Een doos saté en een doos met frikadellen vormden de buit van de inbrekers in de kantine van de sportvereniging UVG i® sportpark Harga. Aan de zijKanj van het gebouw werd een rus vernield. Uit de woning van de 34-jan- ge J.K. aan de WestfrankelaM* sestraat is een bedrag van «Jj gulden gestolen. Er werd niet» vernield. CR, (17) heeft aangifte geda» van de diefstal van zijn porte monnee met 50 gulden. De por* temonnee werd gerold toen lui donderdag aan het soodschap* pen doen was bij Bas van oer Heiden aan het Broersveld. De houten schuifladder van van de V. (42) is gisteren gesto len. De ladder stond tegen een huis aan de Singel. 4

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2