Bloedhond weg WANDMEUBELS Spanje looft beloning uit Mek om NOS is te laag ^Misdadig tempo' snel bestraft I 'iafüild valt op Zoon scliiet Ernstig gewond na aanranding 'LPG over aparte route' Wij een abonnee, u een unieke handdoek. m 1 I 1 i i i i Hond honds behandeld ffót 11 Vor Gejaagde koe wordt jager HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 i Af eh toe zon Dinsdag 17 juli 1979 34e jaargang no. 9828 HOOFDREDACTEUR herman wig bold Witte de Withstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 «aai Nicaragua. Een staatje in Midden-Amerika. Arm. Klein. Onbekend. En ver van ons bed. Maar vandaag maakt Nicaragua historie. De bloedhond Somoza is afgetreden en het Sandinistische Bevrijdings front staat op het punt de overwinning te behalen. Voor heel Zuid-Amerika is dit een grote dag. Ai jaren ko men er uit dit continent alleen maar sombere berichten. Overal trapten de militairen en de bezittende klassen, de opkomende vlam van de vrijheid uit. Verzet teek hopeloos. „Nu, voor het eerst sinds tien jaar, slaagt een volk er in het juk van de onderdrukking van zich af te werpen. Nicaragua-zal de uitgebuitenen in Zuid-Amerika nieuwe hoop geven. De strijd daar zal hen in de overtuiging ster- kén dat de vrijheid alleen met de wapens in de hand kan worden bevochten. Zoals ze uit Chili al de les hadden kun nen leren dat de vrijheid alleen kan worden behouden döorde bestaande machtsstructuren te vernietigen. Daar om is het vandaag ook een zwarte dag voor de Pinochets en de Videla's die niets meer vrezen dan hun eigen volk. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA - De president van Nicaragua, Anastasio Somoza, is vanmorgen afgetreden. Hij deed dit officieel door zijn ontslag aan te bieden aan het Nicaraguaanse congres. In de regerïngsbunker bij het presidentiële paleis hebben leden van het congres inmiddels de huidige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Francis co Urcuyo, tot Somoza's opvolger gekozen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Zige unerkoning Koko Petaio heeft vanmorgen met ze ven families de Rotter damse Bierstraat geblok keerd. Hun auto's met ca ravans stonden voor het kantoor van de assura deuren Tollenaar We gener. Een conflict tussen Petaio en het bedrijf over een schadegeval was de reden. Koko Petaio na zijn telefoongesprek met Tollenaar Wegener tegen de pers: "Lie ver geen rechtszaak, dat duurt te lang." (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENBERG - "Ineens kwam het plafond met luid gekraak aan één kant langs de muur naar bene den. Gelukkig hadden de 35 mensen in de koffieshop nog net de tijd om onderuit hun stoelen te zakken voordat het hele latwerk neerplofte. "Voorzitter Uit- denboogaard van de stichting museumpark "Gouden Handen" in 's-Heerenberg slaakt een zucht van ver lichting dat er maar twee mensen bij het ongeluk, gis termiddag licht gewond raakten. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ina.t/ravr.van 16.30-19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur HH BBS BBS BB38 §ugj gm SSH 8MB BIB klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesinget 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Somoza tr eedt af en ontvluctititï lica.aguia De 53-jarige dictator, wiens familie 42 jaar lang het land heeft geregeerd met harde hand en een steeds meer in het oog lo pende corruptie, zal Nicaragua per vliegtuig verlaten. Waar schijnlijk vestigt hij zich in de luxe badplaats Miami in de Amerikaanse staat Florida. Gisteren heeft Somoza nog overleg gepleegd met het slin kende officierskorps van zijn Nationale Garde, die een bloedi ge strijd van 7 weken heeft gele verd met de sandinistische op standelingen. Zondag had So moza al zijn officieren met meer dan 30 dienstjaren ontslagen, klaarblijkelijk om hen gelegen heid te geven als burger tijdig het land te verlaten. Vooral tijdens de laatste week van Somoza's regime is er inten- Rechts: Deze foto is genomen in het door de sandinisten be zette Massaya, in de buurt van de hoofdstad Managua. Guer rillastrijders controleren of zich in het karretje met eieren geen wapens bevinden. Boven: Gisteren pleegde ex-president Somc/Za (midden) voor de ingang van zijn bunker nog overleg met zijn militaire en burgeradviseurs. blokkeert Bierstraat Koko Petaio vindt de ruim vijf "ton .die Tollenaar en Wege ner zouden hebben uitgekeerd na een ongeval in de buurt van Amsterdam, waardoor deftig gezinnen gedupeerd zijn, onvol doende. De zigeunerkonmg zegt dat het bedrijf hem een stuk heeft laten tekenen waarin hij van de rest van de ingediende schade, 1.241.000, afziet „Ze hebben me een loer gedraaid, want ik kan Nederlands niet- sehrijven of lezen." Toen de families vanmorgen om half elf de Bierstraat verlie ten, waar ze sinds vannacht één uur hadden gebivakkeerd, wa ren er volgens Petaio afsprake gemaakt met het verzekerings bedrijf. „Onze advocaat en de advocaat van Tollenaar gaan nu praten", deelde hij na een tele foongesprek in het kantoor van een bedrijf aan de overkant mee. sief onderhandeld over de voor waarden van diens verdwijning. De sandinisten wilden een totale overgave, maar vooral de Ver enigde Staten - bevreesd voor een situatie a la Cuba na de overwinning van Fidel Castro eisten waarborgen voor een be heerste overgang naar een meer stabiele situatie in het Nicara gua van na de burgeroorlog. Wat nog geregeld moet wor den, is het tijdstip waarop de door de sandinisten gevormde junta en het nieuwe kabinet de- macht zullen overnemen. De laatste dagen was het in de hoofdstad Managua al rustig. Wel werd er nog hevig gevoch ten in andere steden. Bij de ge vechten van de laatste weken zijn volgens het Rode Kruis minstens 20.000 mensen omgeko men. Onder hen bevinden zich veel burgers. Ook de voedselsi tuatie is precair. Er heerst een groot gebrek aan water en me dicamenten. Somoza laat een geruïneerd land achter, waarvan de bevol king is verenigd in zijn haat te gen het "somozisme", maar dat verder verdeeld is tussen refor misten, liberalen, conservatie ven en revolutionairen. De laat- sten maken waarschijnlijk het grootste deel uit van de Sandi nistische Beweging. - GRONINGEN - Wegens die renmishandeling heeft de Gro- ningse politie gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een 36-jarige Groninger. De man had zijn hond meer dan tien uur in een afgesloten auto laten zit- iten. De,wagen stond geparkeerd ^ln de Groninger binnenstad. - Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Minimumtemperaturen '-circa 14 graden. Middagtempe- raturen van 18 graden op de Wadden tot 22 graden in het ^.binnenland. Matige westen- wind. 18 Juli ion op onder 06.41 21.51 maan op onder oi-52 ipa MADRID - Spanje heeft een vette beloning in het vooruitzicht ge steld. Er liggen in totaal zo'n 300.000 gulden te wachten voor tips die lei den tot de aanhouding van elf stadsguerrilieros. Nog nooit had de Spaanse overheid een beloning in het vooruitzicht gesteld bij de opsporing van on verschillig wat voor type overtreder. Het ministerie noemt de zes mannen en vijf vrou wen om wie het gaat "de leiding van de Grapo". Dat is een ongrijpbare extremistische organisa tie, die de verantwoorde lijkheid heeft opgeëist voor 19 van de 83 politieke moorden die dit jaar in Spanje hebben plaatsge had. LEIDEN - Een 16-jarige Leidse scholier is gisteren het slachtoffer geworden van zijn eigen "grap". De jongen was op zijn bromfiets een weiland inge reden waar hij "voor de lol" een jacht begon op de daar grazende koeien. De dieren gingen uit angst voor de knetterende bromfiets op de loop, maar het spelletje- nam een keer toen één van de koeien achter de scholier aan begon te rennen. De jongen raakte daardoor zo in paniek dat hij met zijn brom fiets slipte en ten val kwam. Met een gebroken knie wist hij zich nog net voor de aanstormende koe in veiligheid te brengen. DEN HAAG - Minister Gardenters van CRM kan niet garanderen dat TV- pragramma's met meer worden verstoord door buitenstaanders. "Het hek rond het NOS-complex in Hilversum is niet hoog ge noeg en onder het publiek dat bij sommige uitzen dingen in de zaal zit kun nen zich ook kwaadwilli gen bevinden," zo luidt het antwoord van de mi nister op vragen uit de Tweede Kamer. De NOS heef t samen met de politie van Hilversum een nieuw hek ontworpen. Het plan wordt nu bespro ken met de gemeente. Mevrouw Gardeniers reageerde op schriftelijke vragen van het CDA-Ka- merlid Van der Sanden, over de verstoring van de Euroquizop 6 juni. Toen protesteerde tijdens de TV-opnamen een aantal mensen tegen de Europese verkiezingen. De demons tranten werden door de bewakingsdienst de zaal uitgewerkt Volgens de minister be schikten deze actievoer ders over toegangskaarten die tn krante-advertenties waren aangeboden. EINDHOVEN - „Uw snelheid was meer dan misdadig. Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt." Aldus vanmorgen kantonrech ter J. Nieskens in Eindhoven, die de Westduitser Richard T. wegens een grove snelheids overtreding dit weekeinde op de rijksweg bij Oirschot veroor deelde tot een boete van 850 gul den en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Richard T. had zondag 170 km per uur gereden op een wegver smalling. waar 70 km. maxi mumsnelheid was. De rijkspoli tie vond die overtreding zo ern stig, dat de direct de auto van de Duitser m beslag nam. Richard T. was in mei al door- de kantonrechter in Maastricht veroordeeld wegens te hard rij den. vader neer cafebezoekers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - "Ik heb mijn vader doodgeschoten." Met die dramatische mededeling meldde de 23-jange straatmaker M. W. R. zich vannacht op het politie bureau aan de Jan Hendrik straat in de Haagse binnensatd. Pohtie-agenten die zich in al lerijl naar de woning van de va der in de Schilderswijk bega ven, vonden de man liggend op de vioer, met een kogel in het hoofd. Hij leefde nog en heeft vanochtend in een ziekenhuis een spoed -operatie ondergaan. Hij verkeert nog in levensge vaar. Volgens de politie is nog niet duidelijk wat zich voor de schietpartij heeft afgespeeld in de woning. De dader die niet meer thuis woonde, is zo over stuur dat hij nog niet gehoord kan worden. Het wapen, een .22-vuurbuks, is terecht De technische recherche en de arbeidsinspectie stellen een on derzoek in naar de oorzaak van de instorting van het verlaagde plafond in het museumcafé, "Het moet een fout van de aan nemer zijn geweest die in 197'* het latwerk met kettingen aan het oorspronkelijke plafond heeft bevestigd," aldus de heer Uitdenboogaard. "Gelukkig kwam het grootste deel van het plafond neer op de afscheidingen tussen de zitjes in de koffieshop. Bij één vrouw moest een kleine hoofdwond worden gehecht en een andere bezoeker liep schouderletsel op. Onze eigen EHBO was snel ter plaatse en de 35 café-klanten waren weer snel op hun gemak gesteld. Onze 1500 andere mu seumbezoekers hebben eigenlijk r'ets -an de instoring gemerkt" t e koffie-shop van "Gouden Handen", een ambachtelijk mu seum annex recreatiepark, is gevestigd in een voor malige ka pel in 'sHeerenberg. "Onze stichting heeft de ruim te verpacht aan een horecabe drijf en dat is verantwoordelijk voor de schade. De ravage leek eerst wel groot, maar het ver splinterde houtwerk kan in een dag worden opgeru.md. Daarna gaat het café vermoedelijk ge woon weer open," aldus de heer Uitdenboogaard. Voor .informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 lot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. (Van een onzer verslaggevers) CAVAILLON - De 27-jarige Vlaardingse MB. is gistermid dag in het zuiden van Frankrijk met messteken ernstig gewond en in een ziekenhuis opgeno men, nadat een man haar had geprobeerd te verkrachten. Ze verkeert niet in levensgevaar. In Vaucluse had zij staan lif ten, Een automobilist nam haar mee maar al snel stopte hij aan de kant van een kanaal en viel haar lastig. Toen zij zich verzet te pakte de man een mes en bracht haar enkele steekwonden toe. De Vlaardingse wist ondanks haar verwondingen te vluchten maar werd door de man inge haald. Hij gooide haar daarop in het kanaal en reed weg Het slachtoffer slaagde erin tegen de zeer steile oeverwand op te klimmen waarna een an dere automobilist haar naar het ziekenhuis in Vacaillon bracht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - "Staatsse cretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet vervoerders van LPG dwingen om gebruik te maken van de routes voor ge vaarlijke stoffen. Het is voor de staatssecretaris een koud kunst je om butaan en propaan (twee soorten LPG) via een ministeri ele beschikking in te delen bij de gevaarlijke stoffen." Dat is de kern van een brief van Rotterdam, Rijnmond en de provincie Zuid-Holland aan me vrouw Smit-Kroes. De drie zeg gen dat LPG-tankwagens nu vaak zonder noodzaak door dichtbevolkte woonwijken rij den. De gemeentebesturen kun nen daar weinig tegen doen, zo lang de tankwagens niet gebon den zijn aan de oranje routes voor gevaarlijke ladingen. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar^ Voor nog.. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wél is) uw naam opgeven? Da s geen punt Ohja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat ts 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! i Stuur Het Vrije Volk naar Naam: Adres:- Postcode:Plaats: Soort abonnement:«kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. Kleur: o rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder B postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, B 3000VB Rotterdam. B 3 1*

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1