E. Mhoodie in Zmd-Franlaijk gearresteerd letrapte die! geef! politie 't nakijken Fascisten lopen Vierdaagse Na vier jaar weer bij zus ï'-l Groep 9misse m mm Rechter houdt mist-zitting9 Linden wijken voor renners Zoutzmir-auto rijdt met lek WIJ een abonnee, 4, ii een unieke handdoek. ma I I I I Man die Vorster Het vallen Doodstraf Engeland afgewezen Nasleep kettingbotsing HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 'Euroschepen' bootmensen Niets bekend van kaping Aanhoudend koel mÊm s> Vrijdag 20 juU 1979 34e jaargang no. 9831 ,^- Eséhel Rhoodie nachtclubs NICE Eschel Rhoodie, de voormalige secretaris generaal van het Zuid- afrikaanse ministerie van Voorlichting die een sleu telrol speelde bij het in de openbaarheid brengen van het Muldergate- schandaal, is gisteren in de Zuidfranse badplaats Juan les Pins gearres teerd. 'ft'']'//' Dikke tranen van vreugde huilden de Vietnamese zusjes Thi op de luchthaven van Los Angeles na een weerzien van vier jaren. Thi Tuyet Hong (links) hoorde bij de lichting die al in 1975 het land verliet, kort na de Amerikaanse terugtrekking. Haar jongere zusje Ngoc Hue arriveerde pas deze week. Als één van de 14.000 vluchtelingen die de VS per maand toe laat. (Yan een onzer verslaggevers) DORDRECHT Vijfentwintig automobilisten die betrokken waren bij de enorme kettingbotsing in dich te mist op 15 mei op de Haringvlietbrug, moeten tij dens een speciale rechtzitting wegens te dicht op el kaar rijden terecht staan. Bij de kettingbotsing die ,drie mensenlevens eiste en waarbij 26 zwaargewonden vielen klapten 65 personenauto's en 15 vrachtwagen combinaties op elkaar. Schrik en pijn staan op het gezichtje van Miss Scotland Lorraine David son als zij haar hand uit strekt om hulp. Ze kwam er met wat schrammetjes vanaf. Onder haar liggen miss Turkije en miss Mal ta, die met fikse kneuzin gen en ontvellingen naar het ziekenhuis van Perth moesten. In totaal achttien schoon- heden vielen drie meter naar beneden toen het to neel in de Grote Zaal van het Congresgebouw in Perth in elkaar zakte. Dat gebeurde vannacht toen honderden zich verdron gen om de nieuwe Miss Universe te kronen. Die eer viel de 18-jarige Vene- zuelaanse Maritza Sayale- ro te beurt. Zij bleef onge deerd. n. «BONNEE-SERVICE voor direkle bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur - 5* 4 Soort abonnement: o kwartaal o jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u dte mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder ""'''e^aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, V WW' HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 W 'iïl v> 'v Italiaanse tankstations staan (Van onze verslaggevers) MILAAN/DEN HAAG - Va kantiegangers, die met de auto naar Italië gaan, lopen dit weekeinde grote kans door brandstofgebrek te stranden. Vanmorgen was er langs de hele Autostrade del Sole, van Milaan naar Rome, al geen druppel die selolie meer te krijgen. Ten zui den van Rome, en vooral in Ca- labrië, is gebrek aan b.enzine. De ANWB is vanmorgen door de Italiaanse zusterorganisatie gewaarschuwd voor de ellende die de toeristen ginds wacht. Radio, televisie en kranten in Italië roepen de automobilisten op vooral de snelwegen te mij den. De kranten staan vol ver halen over de duizenden, die vo rig weekeinde al strandden. Vaak midden op de snelweg, zonder eten of drinken; veel wegrestaurants waren al gauw „leeg". Bij het Italiaanse Verkeersbu reau in Amsterdam zegt men er „geen flauw idee" van te hebben waarom de situatie opeens zo slecht is. „Overal staan lange rijen bij de pompen. De brand stof is gewoon óp", aldus een woordvoerder. Hoe lang dat gaat duren? „Geen flauw idee". In Italië vinden velen de plot seling schaarste ook maar merkwaardig. De president van de Italiaanse aulomobielclub ACI heeft de oliemaatschap pijen fel van speculatie beschul digd. De maatschappijen vinden dat de benzine minstens ƒ1,75 per liter moet gaan kosten (nu 1,25), maar stuiten op verzet van de vakbonden. Hoe dan ook: dit weekeinde, en vooral volgende week als de Italiaanse industrie-arbeiders op vakantie gaan, worden enor me problemen verwacht. Vijf miljoen auto's zullen dan de weg op gaan, in één grote file van Milaan naar het zuiden. De problemen met de benzine en de dieselolie worden nog ver groot door een staking in de pe trochemische industrie, en door een staking van tankwagen chauffeurs. Bij de Nederlandse ambassa de in Rome hadden zich van morgen nog met veel toeristen gemeld, die door de brandstof problemen in moeilijkheden waren gekomen, maar dat wordt nog wel verwacht De ANWB raadt mensen die naar Italië willen gaan om, als het even kan, niet in de weekeinden te rijden en de snelwegen te mijden. De busreizen van Nederland naar Italië gaan voorlopig ge woon door. „Er moet wel wat vaker gestopt worden om die selolie te tanken, want een volle tank inééns is er niet meer bij, maar de chauffeurs hebben wel adresjes waar ze tóch terecht kunnen", aldus de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisorganisaties. ROTTERDAM - Twee agentes en een agent van het Rotterdamse politie korps waren gistermid dag niet opgewassen te gen een onbekende man die hen met een schroe vendraaier bedreigde. Lijdelijk moesten de poli tiemensen toezien hoe de man ontsnapte en er in een gestolen auto vandoor ging, met ƒ400 die hij uit de kleding van de politie vrouwen had gestolen. Terwijl politiemensen gistermiddag op een ter rein aan het Lange Pad in het Kralingsebos aan het sporten waren, sloop de onbekende man de kleed kamer van enkele agentes binnen en scharrelde rond in hun persoonlijke bezittingen. Zodra hij iemand hoorde aankomen verborg hij zich in het toilet. Twee agentes ontdek ten bij terugkomst in de kleedkamer direct dat er een dief aan het werk was geweest. De man werd even daarna gevonden. Hij haalde een schroeve- draaier te voorschijn en bedreigde de agentes daarmee. Een agent die zijn vrouwelijke collega's te hulp schoot kon even eens niets tegen de man uitrichten. Eerst gisteravond laat slaagde de politie er in de .vermoedelijke verdachte, de 20-jarige M.H., aan te '■houden. De Zuidafrikaanse autoritei ten hebben een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd op Rhoodies naam,' maar het staat nog niet vast of hij zal worden uitgeleverd, In dit soort gevallen beslist het ministerie van Buitenlandse Zaken nadat Ljt een rechtbank advies heeft uit- 1 i gebracht. De Zuidafrikaanse regering beschuldigt Rhoodie ervan dat hij voor miljoenen dollars aan overheidsgeld heeft verduisterd. Rechter Rudolf Erasmus, voor zitter van de speciale 'Mulder- gate-commissie' heeft het be richt van de arrestatie vanmor gen "zeer goed nieuws" ge noemd. Het Zuidafrikaanse mi nisterie van justitie "zal alles doen om Rhoodie uitgeleverd te krijgen". De Zuidafrikaan Rhoodie had het overigens allerminst geheim gehouden dat hij in Juan les Pins woonde, aldus mensen uit de buurt. Hij bezocht regelmatig driesterren-restaurants en nachtclubs en liet zich vaak op de tennisbanen zien. "Rhoodie deed helemaal niks waaruit kon blijken dat hij door de justitie werd gezocht," aldus de buren. Rhoodie werd gearresteerd toen hij net de villa verliet waar hij met vrouw en twee kinderen woonde. Hij is overgebracht naar een gevangenis in Grasse. Het uitleveringsverzoek zal ver moedelijk over tien dagen in be handeling worden genomen door een rechtbank te Aix-en- Provence. NIJMEGEN - Op de laatste dag van de Nijmeegse Vierdaag se is grote beroering ontstaan rond een groep Italiaanse fas cisten. De twaalf Italiaanse deelnemers die lid zijn van de extreem-rechtse organisatie "Paracadutsti Roma",zijn ervan beschuldigd de fascistengroet te hebben gebracht. Volgens in Nijmegen wonende Italianen zingt de militairistisch uitgedoste groep onderweg fas cistische marsliederen. Het bestuur van de Vierdaag- se-ieiding beslist vandaag of de groep zal worden berispt Het reglement van de wandelmara thon verbiedt uitingen van poli tieke gezindheid door de deelne mers. De Italianen kunnen van toekomstige deelname worden uitgesloten, als ze zich niet wil len onthouden van fascistische uitingen. "Paracadutistl Roma" is de laatste jaren beschuldigd van verscheidene moorden op linkse jongeren. LONDEN - Het Britse Lager huis heeft gisteren een voorstel tot herinvoering van de dood straf verworpen. Na een emotio neel debat van zes uur werd de motie (waarin een Conservatief Lagerhuislid ervoor pleitte rechtbanken weer de mogelijk heid te geven moordenaars ter dood te veroordelen) verworpen met 362 tegen 243 stemmen, een onverwacht grote meerderheid. De parlementaire discussie over het opnieuw invoeren van de doodstraf betekende de inlos sing van een van de verkie zingsbeloften van premier Thatcher, die zelf heeft ver klaard tot het kamp van de voorstanders te behoren. De doodstraf is in Engeland in 1965 afgeschaft, maar kan in theorie voor een aantal misdrij ven nog steeds worden opge legd: landverraad, zeeroverij met geweldpleging, en brand stichting op rijksscheepswer- i'S's V V5 fa c Vannacht veel bewolking en mogelijk regen. Morgen overdag nu en dan zon. Minimumtempe raturen 12 graden, middagtem- peraturen 17 graden. Matige, af en toe krachtige wind, draaiend Van zuid-west naar noord-west 51 juli **3 V zon op onder 06.45 2147 maan t op onder 03.41 19.34 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag De speciale rechtzitting vindt op vrijdag zeven september plaats in het kantongerecht van Oud Beijerland. De automobi listen worden gedaagd door de Dordtse officier van Justitie mevrouw A. P. M. van de Stelt- de Groot, die vanmorgen aan kondigde tegen de 25 automobi listen dezelfde straf te zullen eisen. De officier kan maximaal driehonderd gulden boete of twee maanden hechtenis eisen. Drie automobilisten tegen wie proces-verbaal is opgemaakt moeten in Breda voor de kan tonrechter verschijnen, omdat ze zich op het moment van de kettingbotsing op het grondge bied van Breda bevonden. Voor de speciale rechtzitting in Oud Beijerland zijn tevens twaalf jongeren gedaagd, die de laatste weken de bussen van de streekvervoer maatschappij Westnederland op stelten zetten. In de bussen vielen ze onder meer chauffeurs en passagiers lastig en overtraden ze het rook verbod. De baldadigheden leidden er toe dat de bussen extra begelei ding van de politie kregen. Te gen de jongeren kan maximaal duizend gulden boete of twee maanden hechtenis worden ge- eist STRAATSBURG/GENÈVE - De Europese Commissie moet transportschepen uitrusten om de honderdduizenden Zuidoost- aziatische bootvluchtelingen op te pikken. Eén van deze schepen zal onder de vlag van de EG zelf moeten varen. Verder zullen in de negen lidstaten doorgangs kampen moeten worden Inge richt, waarin de vluchtelingen zo snel mogelijk kunnen worden ondergebracht in aantallen die zich verhouden tot de bevolking van deze lidstaten. Dat staat in een resolutie die het Europarle ment in Straatsburg gisteren kort voor middernacht heeft aangenomen. BERG EN TERBLIJT Zeven fraaie lindebo men die langs de provin ciale weg in het gehucht Vilt bij het Limburgse Berg en Terblijt staan, worden ten behoeve van het wereldkampioen schap wielrennen gekapt. De bomen verdwijnen omdat de Wielrenunie heeft bepaald, dat de fi nish op de plaats van de linden moet komen. Het wereldkampioen schap wielrennen wordt op 25 en 26 augustus in Valkenburg en omgeving gehouden. Burgemeester en wethouders van Berg en Terblijt hebben op verzoek van Provinciale Waterstaat een kapver- gunning gegeven. De lin den kunnen in dit jaarge tijde niet worden ver plant Op de plaats van de bomen komt een tribune te staan. Volgens B. en W. van Berg en Terblijt was kap pen van de tientallen ja ren oude linden "de enige oplossing". Wel heeft men bepaald dat na het we reldkampioenschap zeven nieuwe linden op dezelfde plaats moeten worden te ruggezet De nieuwe bo men zijn al gereserveerd bij de Nationale Bomen- bank. Eén van de instanties die uitdrukkelijk om het kappen van de linden heeft gevraagd is de NOS. Door het verdwijnen van de bomen kunnen televi siemakers beter uit de voeten. Zowel de PSP-afdeling Mergelland als de Milieu federatie Limburg heb ben tegen het opruimen, van de bomen geprotes teerd. 'V, r/»'* yk-' 'v (Van een onzer verslaggevers) OIRSCHOT - Rond 500 li ter zoutzuur is gisteren op een parkeerplaats langs de rijksweg bij Oirschot uit een Westduitse tankauto ge stroomd. De brandweer en het korps gevaarlijke stof fen hebben het grootste deel van het bijtende zuur in plastic zeilen opgevangen en geneutraliseerd met soda. De 18.000 liter zoutzuur is na enkele uren overgepompt in een andere tankauto. Een automobi list die achter de uit Leverkusen afkomstige tankauto reed, had het lek opgemerkt en de chauf feur gewaarschuwd. Bij het eerste onderzoek van de wagen bleek, dat de binnen- tank was gescheurd. Het zout zuur dat daar uit lekte, had de buitentank aangevreten. Door het gat stroomde per minuut rond vier liter vloeistof. Omdat de wind van de rijksweg af stond, was het niet nodig het autoverkeer om te leiden. ROTTERDAM - Noch bij de rederijen van olietankers noch bij het ministerie van Buiten landse Zaken In Den Haag is iets bekend van een officiële Ameri kaanse waarschuwing, dat maandag in jde Perzische Golf geprobeerd zal worden een olie tanker te kapen. Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken zou zo'n waar schuwing hebben gegeven na informatie van de inlichtingen diensten. Normaal gesproken wordt dergelijke Informatie via een overkoepelende organisatie in Londen aan de reders doorgege ven. Ook daar was vanochtend echter nog niets bekend. De waarschuwing wordt In verband gebracht met het drei gement van de Saoedie-Arabi sche olieminister Sjeik Yamani, dat Palestijnen weieens één of twee olietankers tot zinken zou den kunnen brengen om de we reld te dwingen iets te doen aan hun lot. Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. naar. aam: Adres Postcode: Plaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vóst wel iemand. Misschien bent u zeif nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? j§,DT<*«» Da's geen jxmt Oh ja: de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékendt f -

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1