Iwerm bijen eggelokt 16 liter rier restolen Tassendieven slaan toe Ontmoetings- avonden in de 4 Molens I schiedam MAANDAG 30 JULI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 -m wm::m 'WkW wtéi SCHIEDAM - Pi po de Clown is nog steeds bij kinde ren geweldig populair. Dat bleek overtuigend eens te meer toen hij tezamen met Hans Borghardt en Les Diaboliques met een daverend slotfeest op het terrein van Excelsior '20 een punt zette achter Jeugdland 1979. Weliswaar was Pipo alleen gekomen, maar de kinde ren er zaten er circa 400 op de tribune - moesten al lemaal de groeten hebben van Mammeioe, Petra, de Dikkedeur en Klukkluk. *y> „Pipo" dreinde het op de tribune. zfmtü Pipo de Clown blijkt nog geweldig populair. „Sapperdeflap", was het eerste dat hij zei. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon {010) 265205 266646 Een werk van Cobra-schil der Comeille. Dansen op de laatste vrijdag van de maand. (Van onze medewerkster) SCHIEDAM - Degene die denkt dat er in de zomer maanden in Schiedam niet veel te beleven valt is nog nooit op de laatste vrijdag van de maand in het Dien stencentrum de 4 Molens geweest. Op die dag worden door de Stichting Open Huis ontmoetingsavonden ge regeld. En druk is het er zeker. SCHIEDAM - De Internationale Uitwisseling van Ie Schiedamse Gemeenschap is vandaag haar tweede (/eek ingegaan. De Italianen uit partnerstad Udine lebben vandaag op de fiets Midden-Delfland verkend [n ze nemen nog een kijkje bij het Rotterdams haven bedrijf, maken een rondvaart door de havens, discussi- fren over Europese eenwording en bezoeken Delft en cheveningen. Vrijdag vertrekken ze tezamen met mn Schiedamse gastheren en -dames om hen in de jeuken van Italië een kijkje te laten nemen. Gemengde teams FM Vrijdag was voor de Italianen een sportieve dag. Bestuursleden Vrij Entree "4% l*3 *4 ipo de Clown besluit feest eugdland '7 9 'y(/v rtattowu ■^M- - - '*%k ^m&&uers* '■m v I SCHIEDAM - Twee zwermen ijen, die de bewoners tot last iren, zijn in het weekeinde ar een ander onderkomen lerhuisd. Door de koningin te lakken lokte imker Steenboven Krijdag *s nachts een zwerm van Ie Lindeijerstraat naar een |orf. Hetzelfde deed hij op ver- Bek van de politie nog eens op aterdagmtddag in de Klaas- u bestraat. „Sapperdeflap", was het eer ste wat Pipo voor de microfoon zei. Die uitdrukking is zo'n beet je zijn „herkenningstune" ge worden en het was maar goed ook, dat Pipo al snel na de aan vang van de voorstelling het to neel opstapte. Tenslotte waren de kinderen voor hem gekomen, zonder daarbij afbreuk te doen aan de kwaliteiten van de ande re artiesten. Entertainer Hans Borghardt warmde de tribune op met een muzikale reis. „Het wordt een groot feest want wie komt er vanmiddag?", vroeg hij de kin deren. „Pipo", dreunde het op de tribune. Via bekende liedjes als Twee emmertjes water halen,' Cahmero. Flipper, Mijn tante heeft een olifant. Bloemkolen leidde hij de kinderen naar hét lied dat Pipo uit zijn (kleed)tent moest lokken: Pipo de clown en Mammeioe. Het publiek (en de Jeugdlandvrijwilligers) zong uit volle borst mee, klapte mee, haakte in en keek onderwijl reikhalzend naar de zijkant van de tribune om te zien of Pipo nog niet arriveerde. Toen de beroemde clown in september verschijnt hij weer op de televisie met nieuwe avonturen - eindelijk arriveer de, kon er niets meer mis gaan. Pipo had het publiek in zijn zak.' Wanneer het stil moest zijn, was het stil. Wanneer het herrie moest maken, maakte het her rie. Wanneer het moest lachen, lachte het Pipo maakte grappen, goo chelde samen met een slim jon getje uit het publiek en hij deed de was. Hij draaide beslist niet een tevoren ingestudeerd ver haaltje af, maar wist zo nu en dan heel adrem te reageren op opmerkingen van kinderen. Zijn show werd afgewisseld door een optreden van het Schiedamse duo Les Diaboliques, duivels kunstenaars met de diabolo en muzikaal ondersteund door de eerder genoemde Borghardt Jeugdland 1979 had zich geen beter einde kunnen wensen. Cobra-kunst m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum toont op het ogenblik wer ken uit eigen collectie met onder andere scheppingen van schilders van de Cobra-groep. De eigen collectie is door de museum-notitie van Hans Bakker en Hans Konings berucht geworden. Zij stelden maanden geleden onder andere voor om die kunstschatten te verko pen, wat een storm van kritiek op deed laaien. [SCHIEDAM - Vijf pakken ït vierentwintig blikjes bier Jjn in de nacht van vrijdag op aterdag gestolen uit de bar van ad Groenoord. De inbrekers Iwamen binnen via een venster, aarvan ze eerst de ruit ver- lield hadden. -i Tot de Cobra-groep behoort Karei Appel, waarvan zevenen dertig werken in het bezit zijn van het Stedelijk. De naam Cobra is afgeleid van de beginletters van drie Europese hoofdsteden: Copen hagen, Brussel en Amsterdam, de woonplaatsen van drie kuns tenaars van de Cobra-groep. De groep ontstond in 1948 in Parijs na een conferentie van zoge naamde revolutionaire surrea listen. Appel, de Belg Comeille, Constant Nieuwenhuys, de Deen Asger Jom en de Belgische schrijvers Dotremont en Oiret vonden dat de conferentie ver zandde in theoretisch gebazel er richtten hun eigen groep op. La ter sloten andere kunstenaars zich bij de groep aan. De kunstenaars zochten naar nieuwe middelen om hun ideeën te uiten. Door „geklets, geklie- der en gekladder", zoals sommi gen het noemden, trachtten zij met felle kleuren hun gevoelens weer te geven. Het symbool van de groep, de slang, gaf het ag- gressieve karakter aan. Van schoonheid hielden de schilders niet, het ging om open heid. Daarom trokken kinderte keningen hen wel aan. „Kinde- SCHIEDAM - Tassendieven zijn in het afgelopen weekeinde bij zonder actief geweest. De tas van mevrouw A. L. W. B. werd vrij dagmiddag ontdaan van een portemonnee met een inhoud van 75 gulden. De vrouw was boodschappen aan het doen in het Hof van Spal and. Tijdens de rit in tramlijn 1 Is de portemonnee gestolen van me vrouw M.V. uit Den Bosch. In de beurs zaten 50 gulden en een be- taalpas. Van de vrouw J. van K. uit Vlaardïngen is de handtas gestolen. Zij had deze eventjes te een portiek gezet aan de Broers vest. In de tas zaten onder andere wat papteren, sleutels en enkele pasjes. Er zat geen geld in. In Huize Frankeland Is de tas van de 21-jarige leerling-bejaar denverzorgster L.M.S. uit Rotterdam gestolen. In de tas zaten 69 gul dens en enkele eurocheques met pas. ren zijn nog niet besmet met normen voor schoonheid, die door de maatschappij zijn opge legd. Zij durven nog spontaan te tekenen", zo redeneerden ze. Ze schilderden dan ook mannetjes met grote hoofden en houtige armen en benen en primitief weergegeven huizen, dieren en bomen. Dat alles met felle kleu ren en klodders verf. De groep gaf het tijdschrift Cobra uit, geschreven door le den van de groep. De inhoud be st nd uit manifesten, gedichten en reproducties van kunstwer ken. Brussel werd daarna het brandpunt van de Cobra-activi teiten. In 1949 werd „les ateliers du Marais" geopend, een huis dat de Belgische schilder Ale- chinsky met vrienden had ge huurd. Buitenlandse Cobra-le den konden daar ongestoord wonen en werken. De eerste tentoonstelling vond plaats in november 1949 in Am sterdam. Op de voorkant van de catalogus stond een fotomontage van een agressief uitstekende tong. Deze mocht van de wet houder van kunstzaken, de heer de Roos, niet worden verspreid. Op de tentoonstelling kon men behalve schilderijen ook objecten en dichtbundels zien. Deze lagen in een kooi en op de achterwand van de kooi hingen verfrommelde bundels van tra ditionele dichters. Een voor drachtsavond van experimente le poëzie ontaardde in een vechtpartij. Krantekoppen schreven: „Waanzin tot Kunst verheven!" Na 1951 verwaterde de Cobra groep. De kunstenaars gingen ieder hun éigen weg en veel Ne derlandse leden trokken naar Parijs om daar de Cobra-kunst verder tq ontwikkelen. Afgelopen vrijdagavond dansten ruim honderd Schie dammers, Rotterdammers en Vlaardingers zich moe in de stemmig verlichte grote ruimte van ht Dienstencentrum, waar anders op een heel wat onspan- nener manier een keutje gelegd wordt Enthousiaste organisator en inspirerende man binnen de Stichting Open Huis Jo Ilmer vertelt: „Toen we zeven jaar ge leden voor het eerst de Kerst- Inn organiseerden, kwamen we er al gauw achter dat zoiets 'V. VJ *«S» ff jK ■yw^f.'ff- temationa e -■ twisseling gaat eede week in I Vorige week hebben de Italia- anders - in de Kalverstraat Jen Amsterdam bezocht Ze Drachten een bezoek aan het Frankhuis, waar een ten- telling over neo-nazisme is hgericht Verder maakten ze at rondvaart door de grachten i winkelden - hoe kan het ook Vrijdag was een vrij ver moeiende dag. Begonnen werd met twee uurtjes sporten in de Sporthal Daar werd ondermeer basketbal gespeeld, een sport waarin twee Italianen uit de groep erg goed zijn: een van hen is professional en de andere gaat het team van de Universiteit van Padua versterken. Verder kon er gevolleybald worden en getennist Na de lunch vertrok de groep naar de Korenbeurs waar pupil len van tafeltennisvereniging De Korenbeurs aangetreden stonden om in het strijdperk te treden. Om een massale (ten- nis)slachting te voorkomen, werden gemengde teams sa mengesteld. De dag werd met een gezellig avondje in sociëteit "Q.T." besloten. Het weekend waren de Italiaanse gasten vrij. meer moest gebeuren. Vijf jaar geleden begonnen we dus met de ontmoetingsavonden. Er kan gedanst worden, we draaien zelf platen en er wordt bingo ge speeld, we delen voor de .win naars mooie prijzen uit Er wordt zelfs gevraagd of we niet wat vaker avonden kunnen or ganiseren. Want het is gewoon gezellig, je ontmoet er nog eens iemand. Maar dat is jammer ge noeg geen haalbare kaart voor het bestuur, het zijn allemaal vrijwilligers en zoveel tijd heb ben we gewoon niet" De nieuwe voorzitter Jannie Korevaar reageert: „het bestuur is razend enthousiast We kun nen er nog wel iemand bijge- b rui ken met veel vrije tiid, want als straks de Kerst-Inn weer ge regeld moet worden hebben we handen tekort" In de zomermaanden worden alle avonden blijkbaar druk be- zocht de voorzitter heeft een andere mening: „Het is voor ons gevoel stil. 's Winters komen er op zo'n avond wel 200 of 300 mensen. Van alle leeftijden. Al leen hebben we zo nu en dan de indruk dat de bezoekers vooral uit de binnenstad, Vlaardïngen en Rotterdam komen. We willen echter vooral alle Schiedam mers, ook die achter de spoorlijn bereiken, want iedereen is wel kom." Terwijl de aanwezigen dansen op muziek van Imca Marina en andere vrolijke deunen, ver klapt Jannie Korevaar alvast het winterprogramma van de Stichting: „Vanaf 2 oktober be ginnen we weer met de midda gen Vrij Entree. Iedereen is dan welkom in de 4 Molens en altijd is er wel iets te beleven: een ruilbeurs, een expositie of een bandje. De laatste vrijdagavond in oktober vanaf 8 uur groot feest met de Jorico's, In novem ber dansen we op „eigen mu ziek," Dan draaien we platen en in december hebben we natuur lijk de Kerst-Inn. Maar daar vertellen we mettertijd meer over. ■*h ■«-iie J-ii ■»vi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2