llafclier door dé knkèiï m toesak^ Zoon sla at moed 3r dood na kritiek fStroom doodt yuan op trein SLAAPKAMERS L 'John Wayne zoog radioactief zand' Kerncentrale Deel lekt 'DAT MAG NIET, ZUIDEMA' Utoijgfeeiweek de kans ©in te scoren. Barnard maakt dodenlijst AJAX TREKT GEDING IN J Stuntwerk fataal r 'éw lig LESMIIVG13TS PER 1SS5/1S34 Enkele buien HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 n Maandag 6 augustus 1979 34e jaargang no. 9846 DORDRECHT - De 30-jarige P. H. R. uit Dor drecht wordt ervan ver dacht zijn 71-jarige moe der F. Visschers te hebben doodgeslagen." R. werd za terdag aangehouden - in een hotel in het Brabant se Hoogerheide. Hij heeft bekend. (Van onze correspondent) LONDEN/LOESAKA Als het aan de Gemenebest conferentie in Loesaka ligt, wordt er een nieuwe grondwet voor Zimbabwe-Rhodesie opgesteld en zul len er opnieuw verkiezingen in dat land worden ge houden, waaraan dan ook het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe moet deelnemen. Huur opgezegd (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Op het dak van de laatste trein van Holten naar Deventer heeft zich zaterdagavond een drama afgespeeld dat het leven kostte aan een 21-jari- ge man. Tijdens het weekeinde hadden de staatshoofden en re geringsleiders op de Gemenebest-conferentie „vrijaf". Premier Thatcher van Groot-Brittannië maakte daar gebruik van om een anglicaanse kerkdienst bij te wo nen. STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte inschrijving volgens het tendersysteem op 7 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.t/mvr.van 16,30-19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur LISSABON Een gekaapte DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia bevind zich sinds van morgen nog steeds op de luchthaven van Lissabon Frankrijk heeft afwijzend gereageerd op de eisen van de drie kapers, deserteurs uit het Franse vreemdelin genlegioen, die dit land om politiek asiel hadden ge vraagd. Adres: -kir HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvcrtenties) tel. 010 -11.92.00 i 1- y v. Engeland haalt zaak Rhodesië uit slop tSaaiCki (Van een onzer verslaggevers) Moeder en zoor zouden don derdag ruzie hebben gekregen onidat R. te lang in zijn bed bleef liggen. Na eenwoorden wisseling zou hij mevrouw Vis- sobers, die weduwe is, met een s&mjr voorwërp""opn*het" hoofd hebben geslagen. De vrouw '•- moet kort daarna zijn overle efden. IN HOTEL R. vluchtte in zijn auto naar Hoogerheide, waar hij een ka mer in een hotel nam. De hotel eigenaar waarschuwde zaterdag de politie, omdat hij het gedrag van R. „vreemd" vond. Zijn gast was steeds op zijn kamer geble ven en had geen maaltijden ge nuttigd.. 1 De politie was al op zoek ge- gaan naar R„ omdat deze spoor loos was. Een buurvrouw had vrijdagmorgen alarm geslagen, toen zij mevrouw Visschers - tegen een afspraak in - die morgen miste. De buurvrouw waarschuwde de schoondochter van de weduwe, die de politie inschakelde toen de deur van de woning gesloten bleef. MET LADDER De Dordtse politie klom via een ladder het huis binnen en vond het lichaam van de wedu we onder een deken bij de deur van de huiskamer. De sectie van dr. Zelden rust wees uit, dat me vrouw Visschers verscheidene breuken en bloeduitstortingen had. De politie ging R. verdenken, nadat was gebleken dat hij ai enige tijd bij zijn moeder in woonde. Een buurvrouw ver klaarde dat zij donderdagmid- dag „gestommel" had gehoord. Toen ook de auto van R. werd vermist begon de politie een speurtocht naar de zoon van mevrouw Visschers. Dit verrassende compromis werd gisteren in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, bereikt. Vooral de Britse premier me vrouw Thatcher heeft daarvoor veei water in de wijn moeten doen. Op korte termijn zal er in Londen een conferentie worden gehouden over de kwestie-Rho- desie. Daaraan zullen alle be trokken partijen moeten deelne men. Dat zijn behalve Engeland, dat nog steeds staatsrechtelijk verantwoordelijk is voor het of ficieel onafhankelijk maken van de rebellerende ex-kolonie Rhodesié, de zwart-blanke Rho- desische regering van bisschop Moezorewa en de leiders van het oorlogvoerende Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Op de Londense conferentie zal gewerkt moeten worden aan een nieuwe grondwet, die een "einde zal maken aan de grote economische en militaire macht die de blanken in Rhodesië, on der leiding van Ian Smith, nog steeds hebben. Na het tot stand komen van een nieuwe grondwet moeten in Zimbabwe-Rhodesie nieuwe verkiezingen worden gehouden onder toezicht van Groot-Brit- tannié. Er heerste gisteravond in Loe saka een jubelstemming. Het compromis van Loesaka is ove rigens geen overwinning van mevrouw Thatcher, die eigen lijk liever de regering van bis schop Moezorewa had willen er kennen en de sancties tegen Rhodesie zo gauw mogelijk had willen opheffen. Het compromis van Loesaka is weinig meer dan het oude plan van de vorige Britse minister van Buitenlandse Zaken dr. Da vid Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andy Young. Dat plan stuitte indertijd op heftig verzet bij de Conservatieven van me vrouw Thatcher, die ook nu gro te moeite hebben met het com promis van Loesaka. Mogelijk belangrijkste punt in het compromis van Loesaka is het feit dat Zambia en Mo zambique die geen deel uit maken van het Gemenebest onder voorbehoud de huur heb ben opgezegd aan Nkomo en Moegabe, die hun bases hebben in deze landen. De berichten uit Zimbabwe- Rhodesie zelf zijn nog verward. Bisschop Moezorewa heeft de nieuwe plannen niet afgewezen, al heeft hij wel gezegd „verrast" te zijn. Voor Ian Smith en de rij- nert-is het compromis-van Loê-to saka een klap in het gezicht. Nederl anders razendsnel over 't Kan e ial p*/. Irene van der Laan slaat snel een deken om na haar succesvolle oversteek. Ton Brouwer: si."lste keer tot nu toe. FOLKESTONE In de Kanaal-anna- len zijn zaterdag de namen bijgeschreven van twee Nederlanders: Irene van der Laan en Ton Brouwer, beiden 18 jaar. Zij leverden, in het drukbevalen en bevuilde zeetje tussen Engeland en Frankrijk zwemmend, indrukwekkende prestaties. Afzonderlijk gestart in Dover finishten zij zaterdag op Cape Griz Nez in exact dezelfde tijd: acht uur en 44 minuten. In de ruim honderdjarige geschiedenis en ruim tweeduizend overs teek-pogingen was slechts één persoon snelier: de Ame rikaanse Penny Lee Dean, die vorig jaar zeven uur en 49 minuten nodig had. Ton Brouwer mag zich wêi officieus wereld recordhouder noemen bij de heren. Het was het weekeind van de records Kevin Anderson (12): allerjongste. bij het Kanaaizwemmen. Onder gunstige omstandigheden verdrongen zich zater dag veertien persouen op het strand bij Dover voor de ove steek en gisteren nog eens drie. Nog noo*' was het zo druk. Een record ook getekende de aankomst van de 12 jarige Zuidafrikaan Kevin An derson, de jongste Kanaalbedwinger uit de geschiedenis. Hij deed over de ruim 35 km twaalf uur 25 minuten. De Canadese Cynthia Nicholas zwom heen en weer over Het Kanaal in negentien uur 12 mi nuten, waarmee ze haar eigen record met 43 minuten verbeterde. Tenminste vijf zwemmers moesten hun poging staken. Voor een uitgebreide reportage over de Kanaalbedwingers zie pagina 18. KAAPSTAD - Dr. Christian Barnard, de pionier van de hart transplantaties heeft een lijst samengesteld van „vijanden van Zuid-Afrika" die volgens hem uit de weg moeten worden geruimd. De lijst met de naam „Oog om oog" heeft hij aan een hoge Zuidafrikaanse functiona ris doen tokomen. Barnard wilde niet zeggen hoeveel namen de lijst bevat, noch wie erop staan. Hij wilde slechts kwijt dat je „een vijand mag elimineren als deze op on eerlijke manier probeert jou uit de weg te ruimen". wendmeubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus. FabriekstoonzBten Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Vannacht opklaringen, mor gen overdag veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemperaturen rond 13 graden, middagtemperaturen circa 19 graden aan zee, tot 24 graden in Zuid-Limburg. Mati ge zuidenwind. zon op onder 0fiOft 9121 maan op onder 20.46 05.12 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakaniieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag LONDEN De onlangs overleden filmacteur John Wayne en enkele andere filmmensen uit Hollywood zouden wfl eens overleden kunnen zijn aan de radio-ac tieve streling waaraan ze blootgesteld zijn geweest door het langdurig filmen in de woestijn van Nevada. In deze woestijn, dichtbij de plek waar later vele filmop namen zijn gemaakt, werd in 1953 een bovengrondse atoonbomproef gehouden. Deze theoroe wordt geop perd door het BRItse popu laire dagblad The Sun. John IVayne en andere filmmensen hebben volgens The Sun radio-actief zand ingeademd tijdens het filmen van "The conquerors" (De veroveraars). Deskundigen hebben indertijd vastgesteld dat door verandering van de windrichting radioactieve wolken ook de aangrenzende staat Utah waren ingewaaid. Een jaar jaar later werd hier de film over Dzjengis Khan opgenomen. "The conquerors" kwam in 1956 in de roulatie. Van de medespelers zijn behalve John Wayne ook Susan Hay- ward, Agnes Moorhead en Pedro Armendariz aan kan ker overleden, evenals regis seur Dick Powell, artistiek directeur Caroll Ciark, pro- dukticleider Harold Lewis en make-up-man Webb Overlander. Het aantal sterfgevallen aan kanker was, aldus de Londense krant, nog veel groter onder de medewer kers aan de film. Ook leden van een Indianenstam die als extra's optraden, zouden aan deze ziekte zijn bezweken. Dr. Joseph Lyon, een spe cialist uit Utah, heeft vastge steld dat kinderen die in het betrokken gebied zijn opge groeid, twee en een half maai zoveel kans op leukemie hadden dan anderen. Bij het binnenrijden van het station ontdekte men dat zijn lichaam op het voorste deel van het treinstel lag. De politie vermoedt dat de jon gen, die brandend het sta tion binnenreed, tegen de voorste spanningsleider is geschoven op het moment dat de trein ging remmen. Zijn vrienden hadden tij dens de rit aangenomen dat hij uit de trein was gespron gen. De meerijdende spoor wegpolitie had daarom de treinen uit de tegenoverge stelde richting en de politie gewaarschuwd. Aangeno men wordt dat balorigheid de enige reden tot het „stuntwerk" was. ANTWERPEN - De kerncen trale in de Belgische plaats Doel bij Antwerpen is gisteravond stilgelegd na een technisch mankement in het koelsysteem. Door een breuk in de pijpleiding van het koelwater is de machi nekamer onder water komen te staan. De centrale bestaat uit twee reactors die in ongeveer vijf procent van de Belgische elec- tricïteit voorzien. Het herstel zal enkele dagen duren. Volgens woordvoerders van de centraïe bestaat er geen kans op ontsnapping van radio-actie- ve straling. Precies vier dagen heeft luchthaven- meester Zuidema van Zestienhoven dit waarschuwingsbord op zijn vliegveld ge had. Vanochtend kreeg hij een tele foontje van de Rijksluchtvaart dienst dat dit obsta kel daar met mag staan. Bet zoveelste incident in de voort durende stnjd tussen uuijÉnmu de gemeente Rotter dam en het Rijk over de toekomst van Zes tienhoven. Luchthavenmees- ter Zuidema: „Wet telijk mag de gras- baan op Zestienho ven nog steeds wor den gebruik, maar wij proberen dat zo veel mogelijk te voorkomen. De vlie groute vanaf de grasmat geeft veel meer lawaai in de woonwijken dan wanneer de beton- baan wordt gebruikt Vandaar dat ik met dit bord de pilo ten nog eens wilde wijzen op de beton- baan. Maar dat gaat de Rijksluchtvaart dienst kennelijk te ver. Bet bord moet weg, hoewel het op die plaats absoluut geen gevaar kan." Gekaapte 00-9 blips ia Lissabon slaan K-- H.PsinCt.-» w Het toestel werd gisteren overmeesterd op de luchthaven van Puerto Rosario op de Cana- rische eilanden, even nadat het geland was vanuit Las Palmas. De drie kapers hadden zich op de luchthaven meester gemaakt van een jeep en wapens van een militaire patrouille. Eenmaal aan boord dwongen rij de be manning koers te zetten naar een Afrikaans land. Nadat het toestel echter ner gens toestemming kreeg om te landen zette het koers naar Lis sabon. Daar werd vanmorgen druk onderhandeld over de vrij lating van de 18 passagiers en twee schoonmaaksters die in Puerto Rosario toevallig aan boord waren en gedwongen wa ren mee te vliegen. ASSEN - Ajax heeft het kort geding tegen mr. J. W. Masman, voorzitter van de Stichting Ar beidszaken Betaald Voetbal, in getrokken. In ruil daarvoor heeft de heer Masman gezegd dat Ajax ten aanzien van de Haagse doelman Galjé te goeder trouw heeft gehandeld, maar wel in strijd met de regiementen van de KNVB. Volgende week gaat de voetbal kompetitie weer van start Hóógste tijd dus voor een abonnement op Het Vrije Volk. Want er is bijna geen wed-friid of u leest erover in Het Vrije Volk. Boven dien kunt u nu profiteren van een fantèstiscne aanbieding, die één week geldig is. En langer niet Want u ontvangt Het Vnje Volk niet alleen de eerste twee weken gratis thuis, ook de dikke Voetbalkrant "79 ploft volgende week gratis op uw deurmat Natuurlijk ontvangt u elke maandag de doeltref fende Sportbijlage, terwijl Het Vnje Volk de rest van de week aan het sport gebeuren ruime aandacht schenkt Vul de onderstaande bon in, knip'm uit en stuur 'm zo snel mogelijk op! Maak mij maar hFfllCVUlI Okwartaaiabonnee Ojaarabonnee ff Ik ontvang dan Het Vrije Volk eerst twee weken gratis, inclusief de Voetbalkrant 1979. Ik wacht met betalen totdat ik uw acceptgirokaart heb ontvangen. Naam: f» Postcode:Plaats:. Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. vu ww»n. .mMVteitjUSggSfe

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1