Bondspresident bemoeit ziel met 'Twee van Brec la' Van Praag wiifïmmerrnan met NOS niet verder praten Menten wil advocaat niet huilt hij dode collega Krantenbezorger vangt kangeroe Stadion stort in: 5 doden WANDMEUBELS Kiwi tje groeit 'RAF-lid Rolf Heissler schoot douane dood' Uitwaaien in Zeeland j 5 1 1 I I VOETBALFLITSEN Jachtvlieger omgekomen 3SË5 'fut 11 Ver TOMATEN TE SNEL GEGROEID Politie VS voor rechter gesleept Wij een abonnee, u een unieke handdoek. 1 1 I I I m i I i HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 t:, Mogelijk bui Kap Hollands Spoor zakt in Botsing: echtpaar en dochter dood I M; Dinsdag 14 augustus 1979 34e jaargang no. 9853 HOOFDREDACTEUR herman wig bold Witte de Withstraat 2S, 3012 gbl Rotterdam. teL 010 - 14.74.00 Bpgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 - <ZkÊS (Van onze parlementsredactie) BONN/DEN HAAG Een verzoek van de Westduit- se president Karl Carstens om 'de twee van Breda' vrij te laten is slecht gevallen bij Nederlandse parlementa riërs. Niemand van de grote fracties in de Tweede Ka mer verwacht dat het verzoek iets zal uithalen. Carstens Genscher Van onze sportredactie AMSTERDAM Jaap van Praag zal vanavond niet verschijnen op de bijeenkomst in Zeist, waar de onder handelingsdelegatie van de KNVB met de NOS tot een akkoord hoopt te komen over de vergoeding voor het uitzenden van voetbalflitsen op radio en t.v. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank behandelt vrijdagmiddag het ver zoek van Pieter Menten om zijn nieuwe proces tilt j te stellen. ks«y Een timmerman die de instorting van het Horizonstadion in Rosemont heeft overleefd, knielt huilend neer bij een Collega die door de neerstortende bal ken is gedood. Wisselend bewolkt en moge lijk een bui. Minimumtempera turen omstreeks 14 graden. Mid- dagtemperaturen rond 21 gra den. Matige tot krachtige zuid westenwind. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. 1/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur ROSEMONT/LAGOS - Vijf personeelsleden van een bouwbedrijf zijn gis teren omgekomen en elf gewond toen in Rose mont, een voorstad van het Amerikaanse Chica go, het dak van het Hori zon-stadion instortte. Het ongeluk werd mogelijk veroorzaakt door een ver keersvliegtuig dat laag overvloog. (Van een onzer verslaggevers) DUSSELDORF/ MAASTRICHT - Het twee maanden geleden gearresteerde RAF-Ild Rolf Heissler is hoogst waarschijnlijk betrokken geweest bij de fatale schietpartij aan de Ne derlands-Duitse grens bij Kerkrade, in november vorig jaar. Zie verder pagina 5 Angstig om zich heen kijkend wacht deze kiwi op de dingen die komen gaan. Maar het Nieuwzee- landse dier hoeft niets te vrezen. Hij wordt slechts gewogen. Dat gebeurt in Blijdorp waar het diertje, samen met drie soortgenootjes, kort geleden is aangeko men. De diergaarde is de enige in Europa die kiwi's in bezit heeft. Met het regelmatig we gen wordt nagegaan of de kiwi's voldoende groeien. En dat gebeurt. De jongste van het kwartet, hier op de weegschaal, heeft al een gewicht van 876 gram. Stuur Het Vrije Volk naar: laam; Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:' 'kwartaal 'jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres:- - - - Postcode: Plaats: Kleur: o rood O brum o blauw O groen (s.v p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. K S1 Carstem wekt wrevel met vri De irritatie over de vraag van de Bondspresident aan minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken komt vooral voort uit het feit dat het Carstens is die het verzoek deed. De man is lid geweest van de NSDAP, voor en tijdens de Tweede \Vereld- ooriog. Ook het tijdstip van het verzoek, zo snel na de dood van Kotalla en zo snel na Carstens ambtsaanvaarding, heeft wre vel gewekt in de Tweede Ka mer. Het PvdA-Kamerlid drs. J. Voogd: "In '72 zijn duidelijke af spraken gemaakt. Elke regering De minister van buitenlandse zaken „in het voetbafkabinet van mr. Eric Vilé riep zondag avond in de Kuip nog uit dat hij door zaken verhinderd was om de bijeenkomst in Zeist bij te wonen, maar nu blijkt dat hij het niet eens is met de omme zwaai die de KNVB heeft ge maakt 4 Van Praag vindt het bedrag dat de KNVB nu aan de-NOS vraagt - vier miljoen voor drie jaar - veel te laag. Per club komt dat neer op een verhoging van 25.000 gulden naar 32.000 gulden. Van Praag neemt het collega Herman Choufoer kwalijk dat hij met Bob Spaak, chef van Studio Sport informele ge sprekken heeft gevoerd om tot een oplossing van de problemen 'te komen. Dit nieuwe proces zou op 25 september beginnen. De van oorlogsmisdaden beschuldigde Menten heeft dit verzoek per soonlijk bij de rechtbank inge diend, waarbij hij zich beroept op onder meer het rapport van de Haagse zenuwarts dr. M. Zeegen, die stelt dat Menten geestelijk en lichamelijk niet in staat is voor de rechtbank te verschijnen. Menten zal vrijdag waar schijnlijk toch vertegenwoor digd worden door de Rotter damse advocaat mr. E. W. J. H. de Liagre Bohi, die hem door de Rotterdamse rechtbank is toe gewezen. Menten heeft mr. Bohl laten weten geen prijs te stellen DEN HAAG - De 26-jarige luchtmachtpiloot R. J. K. Smit uit Uden is gisteren om het le ven gekomen toen zijn Starfigh- ter neerstortte bij het Westduit- se Kleef. De straaljager was na een navigatieoefening op de te rugweg naar zijn thuisbasis Volkel. De oorzaak van het neerstorten is nog met bekend. Hét slachtoffer laat zijn vrouw en twee kinderen achter. op zijn diensten, maar zolang de Blaricumse miljonair geen an dere advocaat aanwijst zal mr. Bohl hem blijven vertegen woordigen. Dit is gebruikelijk bij verdachten die in voorarrest zitten en als zodanig wordt ook het huisarrest van Pieter Men ten aangemerkt. W< ■tó* -Nïfï-Ïf ■W*#, jsL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het Piaswijckpark bezit een kangoeroe met een grote vrijheidsdrang. Het dier heeft voor de derde keer de kuierlatten genomen. Krantenbezorger Ri chard Mostert zag het dier gistermorgen vroeg. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie maar de ze reageerde wat ongelo vig. Pas na meerdere mel dingen zette de politie 's middags een zoekactie op touw. De kangoeroe liep toen al rond met een verdo vingsinjectie. Die had hij 's morgens gekregen van een oppasser van het park. Maar de verdoving was te licht. klassiek, modem en massief alken. Nergans zo'n keus. Fabriekt toonzalen Industriegebouw, Goudstelngel 66, R'dam. Tot. 010-12.64.61 isaui. op onder oei) 21.05 maan op onder 00.27 ISJO Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Waarschijnlijk wijs ge worden door de vorige ontsnappingen wist de kangoeroe zich de gehele dag verborgen te houden. Pas gisteravond laat dook het dier weer op bij een flat aan de Kemperweg. En opnieuw was het Ri chard Mostert die de kan goeroe zag. Hij wist het dier te vangen, waar schuwde de politie op nieuw en die laadde de wegloper in een surveil lancewagen. Voor beheerder L. W. Gensen van het Pias wijckpark is het een raadsel hoe de kangoeroe kon ontsnappen. „We hebben geen gat in de af rastering gevonden. Waarschijnljk is hij over het 1,80 meter hoge hek gesprongen." DEN HAAG De tomaten in de Nederlandse kassen zijn de afgelopen weken zo hard ge groeid, dat er geen afzet i3 voor de enorme overproduktie. Begin vorige week moest op de veilin gen ongeveer een derde van de aanvoer van tomaten worden doorgedraaid, omdat er geen ko pers meer voor waren. Inmiddels is het doordraaien al weer afgeiopen, omdat de grote aanvoer van tomaten voorbij is. Gisteren kwam geen enkel partij aangevoerde toma ten onder de minimumprijs van drie gulden per bakje van zes kilo. Het stadion, dat nog in aan bouw ligt, is gesitueerd op min der dan een kilometer van Chi cago's luchthaven O'Hare, die bekend staat als de drukste ter wereld. Opstijgende en landen de toestellen passeren de bouw plaats op een hoogte van onge veer 60 meter. Een overlevende heeft ver klaard dat het dak bij het over komen van het vliegtuig plotse ling heftig begon te trillen, maar overheidswoordvoevders zeiden dat het nog te vroeg is om de machine als veroorzaker van de ramp aan te wijzen. De burge meester van Rosemont heeft meegedeeld dat voordat de bouwplannen voor het stadion werden gemaakt de federale luchtvaartdienst is geraad pleegd. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos hebben gisteravond acht tien personen het leven verloren in de paniek die uitbrak toen na een wedstrijd in het nationale voetbalstadion als gevolg van een technisch mankement alle lichten werden gedoofd. DEN HAAG - De kap aan de voorzijde van het Haagse sta tion Hollands Spoor is vanoch tend ingezakt, nadat een vracht auto een gietijzeren pijler om ver had gereden. Persoonlijke ongelukken hebben zich met voorgedaan. De vrachtwagen is doorgereden na de aanrijding. Waarschijnlijk zal de hele kap ven. angen moeten worden. NUNSPEET - Bij een ver keersongeluk in de buurt van Nunspeet, waar de familie met vakantie was, zijn gisteravond het echtpaar Van Buren uit Goedereede. en hun 14-jange dochter om het leven gekomen. Een andere dochter van 12 werd ernstig gewond in het zieken huis opgenomen. Het gezin zat in een auto die volgens de politie geen voorrang gaf aan een vrachtwagen. heeft zich daar aan gehouden: Geen collectieve vrijlating. In dividuele vrijlating alleen op twee gronden: Bij zeer ernstige ziekte en na toetsing van de maatschappelijke aanvaard baarheid. Carstens verzoek is verdomd slecht, slordig en ontactisch. Hij is er snel bij en heeft zich blijk baar niet op de hoogte gesteld van de afspraken in ons land. Het zou juister zijn geweest als hi] dat wel had gedaan." Voogd is tevreden over Van der Klaauw, die Carstens heeft gewezen op de emoties die de zaak in Nederland steeds weer oproept Hij wil verder geen ac tie nemen, dat rakelt teveel leed op- Een kwade Joop Wolff (CPN): "Ik heb direct vragen opgesteld die vandaag nog worden door gespeeld. Heeft Van der Klaauw er begrip voor dat een dergelijk verzoek opwinding en weerzin wekt in brede lagen van de be volking? Is er vooroverleg over deze zaak geweest voor het officiële bezoek van Van der Klaauw? Heeft Van der Klaauw Carstens gewezen op de principiële af wijzing van de Tweede Kamer? Wolff over het feit dat Carstens het verzoek doet: "Ongelooflijk. Alhoewel, de man is nazi ge weest en pleit voor geestver wanten." De WD-er Bolkestein: "Cars tens had er beter aan gedaan het verzoek niet te doen. Ongebrui kelijk dat een president zo'n verzoek aan een minister doet. Normaal is: Van 'evenknie tot evenknie". Carstens eigen verle den is een complicerende factor. De zaak zelf is in de Kamer bo vendien geheel afgehandeld," aldus drs. F. Bolkestein. De CDA-er mr. G. S. L. Gual- thérie van Weezei: „Verbaasd dat de bondspresident zo'n ver zoek doet. Is er overleg geweest met de bondsregering? Ik kop pel het los van het oorlogsverle den van de president Ik vraag me af of het tactisch is er nu mee te komen. Na de dood van Kotalla en terwijl de zaak nog steeds gevoelig ligt bij ons. D'66-er L J. Brinkhorst: „Ik zal er met mijn fractie over pra ten. Los van Carstens verzoek moet vrijlating worden afgewo gen tegen het leed van de slacht offers, maar aan de andere kant heeft de straf als vergelding niet veel zin meer", aldus Bronk- horst, m een eerste reactie. Carstens deed zijn opzienba rende verzoek - de eerste keer dat de Bondspresident zelf zo'n verzoek heeft gedaan gister middag aan minister Van der Klaauw. Minister van Buiten landse Zaken Hans-Dietrich Genscher had een dergelijk ver zoek eerder op de dag gedaan. Bondspresident Karl Carstens liet in het gesprek met Van der Klaauw blijken niet op de hoog te te zijn van het bestaan in Ne derland van een speciale kliniek voor lijders aan kampsyndro men, de KZ-klmiek van prof. Bastiaanse in Oegstgeest. PHILADELPHIA - De Amerikaanse regering heeft een rechtszaak aan hangig gemaakt tegen de politietop van de stad Philadelphia - met inbe grip van de burgemeester. De beschuldiging luidt dat de politie van Phila delphia, in plaats van slechts dienaar der wet te zijn, zich schuldig maakt aan "systematische wreedheid". la een toelichting wordt de politie van Philadel phia beschuldigd van on wettige en ongrondwetti ge daden. Jaarlijks wor den tegenwoordig tegen dit korps 1100 klachten ingediend en het aantal burgers dat in Philadel phia door de politie wordt gedood is 75 per jaar. Samen met een nog niet-gei- dentificeerde vrouw loste hij destijds bij een paspoort-con trole schoten op drie Nederland se douaniers. Eén van hen werd onmiddellijk gedood, een twee de overleed twee weken later aan z'n verwondingen. De derde douanier raakte gewond. De Westduitse recherche in Karlsruhe is erg zeker van haar verdenking omdat de foto op Heissler's paspoort dat in Kerk rade werd gevonden én de foto's op de buitenlandse paspoorten die het RAF-lid bij z'n arresta tie in Frankfort bij zich droeg, één en dezelfde persoon laten zien. Ook de uitkomsten van an dere onderzoeken wijzen vol gens de Duitse recherche Rolf Heissler als dader aan. Tot voor kort dacht de Neder landse politie zeker te weten dat Adelheid Schulz de vrouwelijke medeplichtige bij de schietpartij was. Omdat zij de vriendin van Christian Kiar is. hield de poli tie in ons land hem voor de hoofddader van het drama aan de grens bij Kerkrade. In de Bondsrepubliek zegt men nu nog niet concreet te weten wie de vrouw in Kerkrade was. Volgens de Westduitse recher che is de Zwitserse pas van Heissler "door een fout van de Nederlandse politie" pas gerui me tijd later gevonden. De pas van het RAF-lid zat in het uni formjasje van de gewonde douanier en werd door diens fa milieleden gevonden toen ze het kledingstuk schoonmaakten. De douanier - zo bleek nader hand - had Heissler's valse pas nog net in zijn zak weten te stoppen, voordat hij bij de grens ineen zeeg. De Nederlandse po litie had volgens de Duitsers daarna verzuimd de kleding van alle drie douaniers te doorzoe ken. De pas kwam na weken te voorschijn toen het druipnatte uniform te drogen werd gehan gen. Laboratorium-onderzoek van het paspoort leverde daarna vrijwel niets meer op. 3,5 en 8-daagse hotelvakanties vanaf f 76,50 p p. Vraag de gratis brochure "Korte vakanties in Zeeland" Bel 01180 - 280 51. Prov. VW Zeeland. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat - -A wél is) uw naam i. 'A opgeven5 >,s Das geen punt Oh ja. de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend' 11 i -f

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1