Gat tussen NOS en KNVB nog VA ton em .•V V;m ruim hónderd jachten nog niets vernomen Couveuse-baby's slecht verpleegd Week-end in Zeeland ACHT PAARDEN VAN REDDERS VERDRONKEN Kaaiman is geen huisdier SLAAPBANKEN m J Wij een abonnee, u een unieke handdoek. i i 1 I I I I i i 1 12flesjes:30cl. afhaalprijs NU Haars tegen veelwijverij r\\ .winkelcentrum Hi t U ctM' HET VRIJE VOLK BEL 010-14,74.00 "Ir Geslagen marinier krijgt miljoenen Buitjes f* .K*,: Woensdag 15 augustus 1979 34e jaargang no. 9854 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Van een onzer verslaggevers ZEIST - Het heeft er alle schijn van dat de KNVB en de NOS morgenavond een akkoord zullen bereiken over het uitzenden van voetbalflitsen op radio en t.v. De onderhandelingsdelegaties van de twee partijen bereikten gisteravond in Zeist weliswaar nog geen overeenstemming over een nieuw driejarig contract, maar het. gat; tussen vraag en aanbod bedraagt niet meer dan anderhalve ton. Q Zie verder pagina 5 (Van onze verslaggevers) PLYMOUTH Een gierende storm, windkracht tien tot elf, die opkwam met de snelheid van een tropenregen, heeft gisteren de be roemde Fastnet-zeilrace tussen Zuid-Engeland en Ierland in een drama doen ontaarden. Op zijn minst zeventien deelnemers aan de race kwamen in de huizenhoge golven om. Zeker negentien van de 358 jachten die aan de race deelnamen zonken; van meer dan honderd jachten was vanmor gen nog niets vernomen. Meer dan 150 mensen werden uit de kolkende zee gered; honderd gingen er meteen het ziekenhuis in. O Zie verder pagina 9 Dramatisch beeld van een door razende stormen ge teisterde zeil race: een ma rineman hangt aan een kabel uit een helikopter boven een (links) in zee drijvend be manningslid van het jacht Ariadne. Alle pogingen om deze zeiler te redden faal den. Drie be manningsle den van de Ariadne; die met gebroken mast rond dreef, werden gered, twee zijn omgeko men. AIR. SHOWROOMS IVIarconiplein Lombardijen Als abonnee op Het Vrije Volk ontvangt U vandaag onze dikke Voetbalkrant gratis thuis. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00-16.00 uur Ook deze paarden, hier in actie tijdens een reddings- oefening, kwamen gisteren om in de golven. Sb slaapbanksteilen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R 'dam, tel. 010-13.80.18 H Adres: Postcode: - Plaats: Kleur: O rood o bruine blauw o groen 19 (S.V.J3. de gewenste kleur aankruisen) H Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder B postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, §f 3000 VB Rotterdam. Witte de Witbstraat 25,3012 BL Rotterdam, teL 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 t I f .Nadat de Raad van Beheer van de NOS gistermorgen had besloten de KNVB voor de ko mende drie jaar 314 miljoen gul- a' I Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Mevrouw Haars, staatssecretaris voor Justitie, voelt niets voor het toe- ~staah van veelwijverij. De D'66-kamerleden mevrouw Bi- schoff en mevrouw Wessel had den dat voorgesteld voor die buitenlandse mannen m Neder land, bij wie het in hun geboor teland aan mannen ook is toege staan om meer vrouwen tegelijk .te.hebben. De D'66-kamerieden wezen op een kort geleden m Engeland ingevoerde regeling hiervoor. Rotterdam l aat de paraplu maar thuis! l ekker winkelen in een over dekt winkelcentrum. Ja, gezellig. Dat doen we! Voor uw gemak, 130 winkels onder één dak. Perioden met zon en een enkele bui. Minimumtemperaturen rond 12 graden, maximumtem peraturen rond 20 graden. Mati ge af en toe vrij krachtige zuid westenwind. 16 ang. zon op onder 0124 21.03 maan op onder 01.02 1133 den te bieden voor het uitzenden van tv-reportages en radiover- slagen in Langs de Lijn, deed de onderhandelingsdelegatie er gisteravond nog een ton boven op. De KNVB het op zijn beurt de vraagprijs zakken van vier miljoen gulden tot 3,75 miljoen gulden. Na vier uur onderhandelen en vier schorsingen toonde de KNVB ;zich bereid om'met het bod van 3,6 miljoen gulden ak koord,te gaan. mits dat bedrag meteen uitgekeerd zou worden, zodat de KNVB daarvan de ren te zou kunnen ópstrijken, maar dat voorstel werd door de NOS afgewezen. De onderhandelingen werden daarna afgebroken, omdat de KNVB eerst overleg wilde ple gen met de achterban. Dat over leg za! waarschijnlijk morgen middag plaatsvinden kort voor het nieuwe gesprek met de NOS. Het is niet waarschijnlijk dat het sectiebestuur net ais vorige week aile clubs zal oproepen. Waarschijnlijk zullen alleen de bestuurders van de FBO, WCS en WON en de financiële com missie van de KNVB voor het overleg worden uitgenodigd. De belangenorganisaties zul len zich niet alleen over het fi nanciële aspect van de zaak moeten uitspreken, maar ook over het principiële punt van de vrije nieuwsgaring. De KNVB wil in het contract met de NOS de voorwaarde opnemen, dat er een juridische procedure wordt gestart, waarin moet worden uitgemaakt of het uitzenden van voetbalflitsen op radio en t.v. wel of met onder de vrije nieuwsgaring valt. De NOS heeft die voorwaarde van de KNVB gisteravond van de hand gewezen. De KNVB ontving in het laat ste contractjaar, dat gisteravond om twaalf uur afliep, 941.000 gulden van de NOS. *1 I Zeilrace wor d it groot drama: all i 7 dioden De storm met windsnelheden tot 110 kilometer per uur alm- leen vissers schijnen dat te heb ben zien aankomen - brak mas ten als luciferhoutjes, vernielde de roeren van de jachten, scheurde de zeilen aan repen. Tot diep in de nacht, en zelfs vanmorgen nog, werden aan één stuk door noodseinen ontvan gen. Met helikopters, vliegtuigen, oorlogsschepen en marinedui kers werd getracht te redden wat er te redden was. Het Ne derlandse smaldeel "Overijs sel", dat de race begeleidde, had vanmorgen al drie doden en vijftien gewonden opgenomen. Eén van de eersten, die nood seinen uitzond was de Britse oudpremier Heath. Zijn jacht "Morning Cloud" dreigde bij Falmouth op de klippen te lo pen, nadat de ziedende golven het roer hadden weggevaagd. Heath had geluk: zijn jacht bieef behouden. Van de meeste Nederlandse schepen, (21) die aan de race deelnamen, was vanmorgen bericht ontvangen. Er zouden geen Nederlandse do den zijn. De "Royal Racing Club", die de race. de laatète voor de Ad mirals Cup organiseerde, vrees de vanmorgen het ergste voor de kleinere jachten, die geen radio aan boord hebben. Naar al die scheepjes wordt nog gezocht De "Schuttevaer" van de Rotter dammer J. van Dam, deelnemer voor de Admiral's Cup, heeft het noodweer kunnen trotseren. Ook de "Daggar", het jacht van de Rotterdammer Dolk, meldde vanmorgen "alles o.k.". De Fastnet-race - van Lands End naar een rots bij Ierland en terug was gistermorgen be gonnen. En juist toen de armada van jachten en jachtjes Ierland naderde, stak de storm op. Juist op dat punt van de race, bjj de "Fastnetrock" moest een van de woeligste delen van de Golfstroom worden doorkruist Opeens werd de zee geelgroen, knapten de masten en torenden de golven over de jachten heen. Onder de bemanning van de Britse jachten Trophy, Grimal kin, Flashlight, Gunshnger, Fiestina Tertia, en het Ameri kaanse jacht Ariadne vielen tien doden. De informatie over het lot van de Nederlandse deelnemers aan de rampzalige zeilrace werd ge coördineerd door het ministerie van Defensie. De hele nacht bleef de marine-voorlichting bereikbaar voor ongeruste fa milieleden. Ook vandaag kon den zij de marine blijven bellen: tel. 070 - 722722. Murcomplein, lel. 76.71.00 Ridderlierkslrsal 68-74 Pa,co,"eg> lel. 19.36.00 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM - Omdat er te weinig intensive care couveuses zij'n in Rotterdam worden veel ernstig zieke baby's onder tech nisch en wetenschappelijk on aanvaardbare omstandigheden verpleegd. Voor zo'n honderd pasgeborenen per jaar is er zelfs geen plaats in de Rotterdamse ziekenhuizen. Zij worden naar Utrecht, Leiden en Amsterdam gebracht. Dit schrijft de directie van het Zuiderziekenhuis aan wethouder Schmitz van volks gezondheid. Het Sophia Kinderziekenhuis kan met zijn vier intensive care couveuses het aanbod niet aan. Ook de te verwachten uitbrei ding met twee couveuses zal met veel oplossen. Daarom wil het Zuiderziekenhuis zijn kinderaf deling uitbreiden. Het Zuiderziekenhuis heeft zes medium care couveuses. Omdat intensive care couveuses zo schaars zijn, worden daar ook uiterst zieke baby's verpleegd. De kinderartsen van het So phia Kinderziekenhuis en de di recteur van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst vinden het Zuider ziekenhuis het meest geschikt voor een tweede opvang van ernstig zieke pasgeborenen in de regio Rotterdam Het Zuiderzie kenhuis heeft lange tijd de eni gekinderafdeling in Rotterdam- Zuid gehad. Bent U géén abonnee, dan kunt U vanaf morgen de Voet balkrant gratis verkrijgen bij aankoop van Het Vrije Volk. Het Vrije Volk, verknjgbaar bij méér dan duizend ver kooppunten. Bungalow of appartement voor week-end of midweek vanaf f 90,- Vraag de gratis brochure "Korte vakanties in Zeeland". Bel 01180 - 280 51, Prov. VW Zeeland. Voor informatie over adreswij zigmg. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag AMELAND Alle acht trek paarden van de Amelandse red dingboot zijn gisteren verdron ken, toen het tien ton zware on derstel van de boot in een gat zakte en de dieren meetrok. De reddingboot, de „Mr. Adriaan de Bruine", werd op het strand te water gelaten on een in nood verkerend jachtje te gaan hel pen. Terwijl ruim 1500 mensen toe keken verdwenen de paarden en het onderstel van de boot in de door een harde storm opge zweepte branding. Zij kwamen niet meer boven. De verslagen heid op het eiland is groot. De Holiumse reddingboot met paardentractie is uniek in Euro pa. Ameland heeft nog maar twee paarden over die zijn ge traind in het trekken van de reddingboot Deze heeft nu in de haven van Nes een ligplaats ge kozen. j. DETROIT - Een jury in de Amerikaanse stad Detroit heeft een schade vergoeding van 10.4 mil joen dollar (bijna 21 mil joen gulden) toegekend aan een voormalige mari nier, die door de politie van Detroit zodanig is mishandeld dat hij blij vend is verlamd aan ar men en benen. De marinier, Louis Jen nings uit Chicago, werd in 1973, toen hij met verlof was, opgepakt na een melding dat hij zich „vreemd" gedroeg. Vol gens zijn advocaat zou de politie hem daarbij met een stomp voorwerp heb ben geslagen op zijn rug en in zijn nek en zou Jen nings twee uur later be wusteloos zijn- opgeno men in een ziekenhuis. Hij wist daaruit te ont snappen en bij een twee de arrestatie zou hij op nieuw zijn mishandeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot de con clusie te komen dat Jen nings recht heeft op een schadevergoeding van acht miljoen dollar en een lijfrente van 2,4 miljoen dollar. De Detroitse auto riteiten verklaarden ech ter in beroep te zullen gaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De politie van Bre da heeft bij een 23-jarige inwo ner van deze stad een kaaiman tn beslag genomen. De man, die het beest als huisdier hield, had ook zes schildpadden van een verboden uitheemse soort in zijn wonmg. Die werden even eens meegenomen. De dieren zijn ondergebracht in een die rentuin. De politie kon optreden op grond van de begin 1976 van kracht geworden wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten, waarbij het verboden is bepaalde uit heemse dieren in huis te hebben. Op overtreding staat een maxi mumstraf van drie maanden hechtenis of 10.000 boete. Die rentuinen en handelaren kun nen ui beperkte mate ontheffing knjgen. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven^ Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bru'n. blauw of groea Het formaat is SObij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: faam; Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:' 'kwartaal 'jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: 3000 VR Pnllor/lam m

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1