Van der Giessen neemt personeel Vuyk-werf over Bloemen voor kosmonauten Khomeiny mobiliseert 'Vader en moeder, betalen a.u.b/ "Scientology maakte een robot van mij "i Nederlands bataljon in Libanon bestookt SLAAPKAMERS 1 I B Marianne pakt dames- tennis- titel Ex-tiran vast MAN STEEKT ZICHZELF IN BRAND Wij een abonnee, u een unieke handdoek. 1 1 I 1 B vmm&m sfètüife Vier miljoen schadevergoeding HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Jongen steelt 250 auto's 'Liever niet Vanessa9 I 1 e 1 Sluiting zonder ontslagen Regen IRAK STEMT «bas?1**: 8 as I i i Maandag 20 augustus 1979 34e jaargang no. 9858 Ir iSflöS IflSÖl (Van onze sociaal- economische redactie) CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Het scheeps- bouwconcern Van der Giessen-De Noord wil vrijwel alle driehonderd werknemers van de met sluiting bedreigde scheepswerf A. Vuyk en Zn. te Capelle a/d IJssel overnemen. Ook de tach tig Joegoslavische vaklie den, die Vuyk ingehuurd had, kunnen over. Dat is vanmorgen de ondernemingsraden van beide bedrijven meege- deeld. Voor het personeel van Vuyk, dat vanmiddag is ingelicht, kwam het aanbod als een volslagen verrassing. Geen ontslagen Tndirecten' 0 Zie verder pagina 3. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de tweede maal in korte tijd is een gewapende overval gepleegd op een apotheek, waarbij de dienstdoende apothekersassistente werd gedwongen de met amfetamine, cocaine en andere opiaten gevulde gifkast leeg te halen. De tweede over val vond gistermorgen in alle vroegte plaats in apo theek Exler aan de Bergse Dorpsstraat in Hillegers- berg. De Algemene Apothe kers Assistentenbond (AAAB) die we met de overvallen confronteer den zegt, dat de in de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie verenigde apothekers weinig oog hebben voor de veiligheid van apothe kersassistenten die avond-, nacht- en week enddiensten moeten ver richten. Nadat om half vijf gister morgen bij apotheek Exler was aangebeld en de 32-ja- rige assistente die dienst had open deed, stond er een man met een pistool voor haar. Hij dwong haar naar binnen te gaan en de gifkast te openen. De apothekersassistente gaf de man enkele potjes met opiaten, maar omdat hij dit niet genoeg vond sloot hij haar op in de keuken van de apotheek. De overvaller haalde vervolgens de gifkast geheel leeg en ging er van door. 0 Zie verder pag. 5 - v\. Gezeten in comfortabele ba.dgast-a.chti- ge zetels wor den de Russi sche kosmo nauten Valery Ryumin (links) en Wla- dimir Lyachow geëerd met een eerste beschei den aardse bloemenhulde. Ryumin en v Lyachow - maakten dit weekeinde een geslaagde lan ding na een verblijf van niet minder dan 175 dagen in de ruimte, een absoluut rekord. Zie verder pa gina 7 TEHERAN - Ayatollah Khomeiny, de geestelijk leider van Iran, heeft dit weekeinde de grens met Irak gesloten en een alge hele mobilisatie afgekon digd om de rebellie in Koerdistan te bedwingen. Alle verloven zijn inge trokken. Niet alleen sol daten van het leger zijn opgeroepen, maar ook alle leden van de volksmilities' en politie-eenheden. Kho meiny heeft zichzelf za terdag benoemd tot op perbevelhebber van het leger. 0 Zie verder pagina 7 Nog meer PORTLAND - De fa natieke godsdienstige sec- te Scientology Church moet ruim vier miljoen gulden schadevergoe- dinng betalen aan een ex- lid van deze secte. De schadevergoeding moet worden opgebracht door de secte zelf en door één van de leiders. Een rechtbank in Portland in de Amerikaanse staat Oregon wees de vier mil joen toe aan de 22-jarige Julie Titchboume na een proces van een maand. Hersenspoeling HARIS Het Nederlandse bataljon van de VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon is dit weekeinde op ver schillende plaatsen door de rechtse Christelijke militie onder vuur genomen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur ■V7B >1 5 J* "i HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BO LD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Al een paarmaal eerder stond de werf op het punt gesloten te worden. De reparatieafdeling is al overgeheveld naar de werf De Waalhaven in Rotterdam. De nieuwbouwafdeling, die over bleef, draaide niet zo best bij ge brek aan voldoende en rendabel werk. Gevreesd werd dat aan sluiting van de werf op den duur niet was te ontkomen. Iedere werknemer van Vuyk, die op het aanbod van Van der Giessen-De Noord (GN) ingaat, krijgt van Vuyk een „afscheids premie" van ƒ2.000 netto, die wordt betaald in twee termij nen: 1.000 bij het ondertekenen van de arbeidsovereenkomst met GN en ƒ1.000 zodra men naar de werven van GN (Krim pen aan den IJssel of Alblasser- dam) overgaat GN zal het Vuyk-personeel als groep overnemen, dus ook de langdurig zieken en mensen die op de nominatie voor de WAO staan. Voor de 200 produktie- werknemers en tachtig vaklie den van het Joegoslavische uit zendbureau Joegomontaza heeft GN in ieder geval plaats in Krimpen aan den IJssel. Voor de helft van de ongeveer honderd „indirecten" heeft GN ook plaatsen vrij in Krimpen aan den IJssel. Na aftrek van potentiele WAO'ers en ver vroegde uittreders blijft er een wat moeilijk plaatsbare groep van 35 werknemers over. GN verwacht echter ook die aan een baan binnen het concern te hel pen. Hetzij in Krimpen aan den IJssel, hetzij in Alblasserdam. Een enkeling zou uiteindelijk misschien moeten afvloeien. totftErdaaifligé snpotheek overval llen Uit een eind vorig jaar door de AAAB gehouden enquête blijkt dat 55 procent van de apothe kersassistenten niet prettig werkt tijdens nacht- en week enddiensten. De oorzaak daar-, van is de slechte beveiliging in' apotheken. Riet Uiieman, plaatsvervangend algemeen se cretaris van de bij de FNV aan gesloten bond zegt hierover: „Tijdens onderhandelingen stel len we voortdurend als eis dat apotheken minimaal beveiligd moeten zijn door middel van een sluis of met behulp van een electronische beveiliging. De apothekers zelf hebben daar echter weinig oog voor. "X, De tnomf van de jeugd. Op de Scheve- ningse Mets-banen pakte de Rotterdamse Marianne van der Torre gisteren „op conditieen taklxek"de Nederlandse dames- tennistitel tegen Ma rijke Schaar. De blij lachende Rotterdamse haar ouders beheren een kantine op het tennispark Overschie vond het „best leuk" om kampioene van Nederland te zijn, maar voegde er nuch ter aan toe dat het in ternationaal gezien toch maar weinig voorstelt" Zie pegina 20 MADRID - De autoriteiten van Equatoriaal-Guinee zijn er dit weekeinde eindelijk in ge slaagd ex-dictator Francesco Macias Nguema te arresteren. Macias Nguema, die twee we ken geleden bij een militaire coup werd afgezet, werd bij het dorp Mengomo herkend door een vrouw, die de autoriteiten waarschuwde. Hij was ongewa pend en bood geen verzet bij zijn arrestatie. Eerst opklaringen, morgen overdag van het westen uit toe nemende bewolking, gevolgd door regen. Minimumtemperaturen onge veer 13 graden, middagtempera- turen omstreeks 20 graden. 21 «u*. op onder 0U2 20S3 maan op onder dtiï mis De Koerdische opstand is in tussen uitgebreid en overgesla gen naar de stad Sanandaj, de hoofdstad van Iraans Koerdis tan, waar Koerdische nationa listen een belegering begonnen zijn van het plaatselijke leger- gamizoen. Voor de grote massa van leden van de Islamistische Revolutionaire Garde gold dit weekeinde het parool "Op naar Sanandaj". De straten van Te heran waren gevuld met mili tie-leden die, zwaaiend met automatische geweren, onver schillig welke automobilist aan hielden en dwongen hen naar Koerdistan te rijden. De opleving van de Koerdi sche opstand kwam nadat 1 het leger eerder ten koste van naar schatting 400 mensenlevens een rebellie in de stad Paveh had gebroken en tot een bloedige vervolging van de opstandelin gen was overgegaan. Op bevel van Khomeiny persoonlijk ach tervolgde het leger de vluchten de Koerden tot in de bergen rond Paveh. Gisteren stelde een vuurpelo ton in de stad Kermansjah bo vendien 11 gevangen genomen Koerdische guerrilla's terecht, nadat zij door een speciale rechtbank schuldig waren be vonden aan het "voeren van een oorlog tegen God en de Islamiti sche Republiek". Khomeiny verbood vervol gens de Koerdische Democrati sche Partij en verklaarde dat haar leider, Abdor Rahman Quassamlou, vervallen is van zijn zetel in de oniangs gekozen 73 leden tellende Constitutionele Vergadering, die gisteren is be gonnen de "islamitische grond wet" te bestuderen. DETROIT - De 25-jari ge Amerikaanse Karen Multach heeft haar ouders aangesproken voor een schadevergoeding van on geveer 66 miljoen guiden. Karen vindt dat haar ouders haar ten onrechte hadden laten opsluiten in een tehuis voor geestelijk gehandicapten. De ouders wilden later niets meer van Karen weten, omdat zij met een rugafwijking was geboren. Volgens Karen Mul tach uit New Haven in de staat Michigan kwam men er in het tehuis pas na zeven jaar achter dat zij niet achterlijk was. Daarop was zij in eei>, pleeggezin opgenomen. Ver volgens had zij met succes middelbaar onderwijs ge-, volgd. Toen Karen 17 was, had zij tenslotte haar ouders kunnen bewegen om haar op te zoe ken. Bij die gelegenheid kreeg zij te horen dat haar vader en moeder tegen familie, vrien den en kennissen hadden ge zegd dat hun dochter was overleden. Ook hadden haar ouders toen gezegd dat zij hen voortaan met rust moest la ten. De inmiddels getrouwde en gescheiden Karen, die een vierjarige zoon heeft, heeft behalve haar ouders de vol gende instanties en personen aangeklaagd: de leiding van het tehuis waar zij ged" on- gen zeven jaar heeft doorge bracht, de dokter die destijds haar moeder hielp bij de be valling, het ziekenhuis waar- j dat gebeurde en de staat Illi nois. GRONINGEN - Een inwoner van Groningen heeft zich dit weekeinde met benzine overgo ten en zichzelf in brand gesto ken. De man, de 31-jarige raakte zeer ernstig ge wond en verkeert in levensge vaar, H., die de afgelopen jaren re gelmatig onder psychiatrische behandeling heeft gestaan, gooi de voor zijn woning benzine over zich heen en hield er een lucifer bij. Hij rende daarna brandend zijn huis in waar hij een poging deed ook zijn echtge note in brand te steken. De advokaat van Julie Titch boume had aangevoerd dat zij als lid van de Scientology Church gedwongen was door een ongekende hel te gaan. waardoor zij grote geestelijke schade had opgelopen. Julie Titchboume beschuldig de de secte van onwettige han delspraktijken, fraude en hoogst laakbaar gedrag. Tijdens het proces vertelden getuigen dat de Scientology Church zijn aan hangers dwong om hersenspoe lingen te ondergaan Wie de sec te wilde verlaten, kon dat ten slotte doen na een nieuwe her senspoeling van zogenaamde "de-programmeurs". Volgens Julie Titchboume had de secte van haar een robot gemaakt, en leefde zij momen teel m de voortdurende angst dat de Scientology zich op haar zou wreken. De schadevergoe ding die zij vroeg bedroeg ruim 5 miljoen gulden. De secte heeft aangekondigd in hoger beroep te gaan. De Scientology Church vocht de eis aan op grond van de vrijheid van godsdienst De zaak-Julie Titchboume is niet de eerste maal waarbij de praktijken van de Scientology in opspraak kwamen Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en me! vrijdag AHOY - ROTTERDAM 24 AUG. t/m 2SEPT Dp 12 000m2 expositie en ver koop ven boeken, pleten, hUi, voeding, cosmetic*, toto, film Interieur, reizen sport, mode pop. jezz. disco, kunst, film, exposities, klassiek, cabaret, theater, circus, revue openingstijden 10 00 ld JQuut rondag 100CM8 OOuuf KASSEL De politie van de Westduitse stad Kassei heeft een 14-jarige jongen aangehou den die in vijf maanden tijd ten minste 250 auto's zou hebben ge stolen en 33 inbraken zou heb ben gepleegd. „Al deze gevallen hebben we kunnen bewijzen en de lijst zal mogelijk nog langer worden," aldus een woordvoer der van de politie. Nadat de rechtse militie zater dag het Nederlandse hoofd kwartier in Haris met zware ar tillerie had bestookt en andere militie-eenheden op Nederland se stellingen elders schoten, ver hinderden Nederlandse militai- r-gisteren een infiltratiepo ging bij Taire in de centrale sec tor van Zuid-Libanon. Bij alie vuurcontacten met de militie-eenheden van de rechtse majoor Haddad zijn geen slacht offers gemeld. Noorse militairen van de VN- vredesmacht hebben gisteren negen Palestijnse guerrillastrij ders gevangen genomen toen een grote groep gewapende Pa- lesüjnen naar het zuiden wilde trekken. De gearresteerde guer- rillastriiders zullen worden overgedragen aan het VN- hoofdkwartier in Tyrus. De PLO deelde dit weekeinde mee dat vier guerrillastrijders zaterdag een aanval deden op de kust van Noord-lsrael. Volgens een Israëlisch communiqué werden drie Palestijnen gevan gen genomen en is de vierde man waarschijnlijk verdronken nadat hij bij het vuurgevecht met de Israëlische leger gewond 'raakte. BAGDAD - De regering van Irak heeft gisteren bekendge maakt dat er straks algemene verkiezingen komen, de eerste sinds de revolutie van 1958. Voorts worden er honderden politieke gevangenen vrijgela ten. wandmeubalen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus.Fabrlekeioonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 68, R'dün. TeL 010-t2.64.61. NEW YORK Mevrouw Fa- nia Fenelon, een overlevende van Auschwitz kan er niet mee akkoord gaan dat de actrice Vanessa Redgrave haar zal uit beelden m een film over het kampleven. "Vanessa Redgrave is te pro- Palestijns," aldus mevrouw Fe nelon. Zelfs als ze begrip heeft voor het lot van de zes miljoen vermoorde joden kan zo Iemand, mij met uitbeelden." Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk 'n Mooie lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de I00 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. c" Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen tn de kleu ren rood. bruin, blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 era En de kwaliteit die is uitstékend! mm Stuur Het Vnje Volk naar: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:kwartaal jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen Sf (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder 1 Lpostzegel aan: Het Vnje Vc Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Postcode, Plaats: V

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1