ar Schiedammers winkelen graag op 't liesveld k 1 1 I Schiedam MAAT VOL VOOR PPSC, SFC, MARTINiT EN EXCELSIOR MAANDAG 20 A UG USTUS1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Met gerechtvaardigde trots stapte Martin Brouwer, voorzitter van de Schiedamse Volks- tuindersvereniging Thurlede, door het verenigingsge bouw, De jaarlijkse expositie van wat volkstuinders met bloemen, planten en groenten kunnen doen was zojuist door de secretaris van het algemeen verbond van volkstuinders in Nederland, de heer G. van de Pouw Kraan, geopend. Regen Wachtlijst Voorzitter Brouwer, van de Pouw Kraan en Arie Ver- linde spraken enkele woorden bij de opening van de expositie. De volkstuinders laten zien tot wat ze in staat zijn. rs v Maar liefst 42 procent van de ondervraagde Schiedammers winkelt het liefst in de Vlaardingse bii.nenstad: op het Liesveld. Acht minuten later dan gepland stapte he t gezél schap van 12 Schiedamse jongeren terug van veertien dagen Udine - op het station-Schiedam uit de trein. Vermoeid, dat wel, maar boordevol indrukken over de internationale uitwisseling. In het Italiaanse Udina waren ook jongerengroepen uit Esslingen, Vienna en Neath aanwezig. Dick van der Lugt, van de afdelingen Internationale Uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap: Het was een bijzonder geslaagde trip. Zo'n uitwisseling daar kan geen reisbureau tegenop. Het is dan ook. vreemd dat er vanuit de SG kritiek is op uitwisselingen zoals deze. Er zijn geluiden uit die Kring om er mee te stoppen. Wat op de jongeren een bijzondere indruk heeft ge maakt, is een bezoek aan het rampgebied, waar enkele jaren terug een aardbeving is geweest. „De mensen leven er nog in noodwoningen. Er is nog bijna niets vernieuwd. Ja, wel de kapitale huizen, die zijn weer in hun oude staat Dat heeft op ons een grote indruk gemaakt t Niet alleen bloemen en planten, maar ook groenten waren er te zien op de expositie. Kees Zuidema: „De maat is vol ïss^ï^r.? Moe, maar voldaan terug uit Udine. Ne na. lar I bei dei ten Op Thurlede groeit alles Sla, kroten en andijvie Voor de opening op zich be stond zaterdagmorgen al grote belangstelling. De heer Van de Pouw Kraan releveerde dat vroeger het houden van een volkstuin soms bittere noodzaak was. „Nu is het gelukkig een fij ne bekeding van de vnje tijd", rei hij. Arie Verhnde, die zitting heeft in de adviescommissie volkstuinen, stond stil bij de lange wachtlijst die er nog steeds is. „Gelukkig zitten er verbeteringen in de pen. Bij de prioriteiten die er in Schiedam zijn, is ook rekening geho iden met de volkstuinen", aldus Ver linde. Later verklaarde hij in welke richting men in Schiedam zoekt om aan de vraag van volkstui nen te kunnen voldoen. „Probe ren de uitlopers van het groen daarvoor te gebruiken. Er staan plannen op papier en daar zal wel snel iets meer van bekend gaan worden", zei Vertinde. lijks maar vijf tuinen vrij ko men. Daar werk je die wacht lijst niet mee weg". Maar zijn sombere gedachten werden snel naar de achter grond geschoven toen hij de complimenten moest incasseren over de expositie. Via diverse onderdelen lieten de volkstuin- ders van Thurlede zien wat je met bloemen, planten en groen ten kan doen. Vooral de jeugd heeft zich op de expositie goed geweerd. In de jeugdhoek waren geweldige werkstukken gemaakt waaraan zeer veel aandacht was besteed. „De leeftijden van de jongens en meisjes die stukken hebben in gezonden vaneerden van 3H tot 15 jaar. Het is een lust voor het oog", aldus Martin Brouwer. Sinds 1971 bestaat er bij Thur lede een wachtlijst van 300 per sonen. „En dan te weten", zegt Martin Brouwer, „dat er jaar- Toch heeft het er nogom ge spannen of de expositie wel die kwaliteit zou halen van voor gaande jaren. Brouwer: „Het weer is slecht geweest Kijk maar naar de tentoongestelde vruchten. Die zijn eigenlijk nog niet geschikt Maar wij waarde ren de goede wil van de inzen ders. Vandaar dat wij niet moei lijk doen. Ook met de snijbioe- men is het even afwachten ge- jury bestaande uit leden van de werden de bezoekers betrokken niet hebben kunnen doen. Wij weest Maar je zie» wat er toch Haagse volkstuinders. Verder bij de expositie. hebben geen burgemeester, nog van terecht is gekomen". werden de bezoekers in de gele- Het is traditie dat de expositie Daarom hebben wij een beroep genheid gesteld om zelf een keu- van Thurlede ieder jaar wordt gedaan op de wethouders, maar De keuring van het tentoon- ring te doen. Via een lijst waar- geopend door de burgemeester, «lie waren allemaal verhinderd", gestelde werd verricht door een op de puntenwaardering stond, „Jammer dat we dat dit jaar zegt Martin Brouwer. ■V j Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM A'LAARD IN GEN - Vele Schiedammers zijn onte vreden over de sfeer en voorzieningen in de binnenstad. Men mist warenhuizen, terrassen, muziek, een goede bioscoop en parkeergele genheid. Jongeren terug uit Udine Clubs houden protestmars Dit blijkt uit een enquête die bi mei van dit jaar door de Werkgroep Schiedam van de Consumentenbond werd gehou den. Dm» werkgroep, die al acht jaar bestaat, is betrokken ge weest bij de oprichting van de Stichting Binnenstad en is nog steeds aktief m deze stichting. Naar aanleiding van de dis cussie over «Ie uitvoering van bet Bestemmingsplan Binnen stad heeft de werkgroep van de Consumentenbond op de wel- zijnsmarkt een bliksemenquête gehouden. Honderddertig be zoekers van deze markt werd een oordeel gevraagd over de Schiedamse binnenstad. De resultaten zijn frappant Op de vraag „Waar winkelt U het liefst?" werd slechts veertig maal «te binnenstad van Schie dam genoemd. De meeste onder-, vraagden gaven de voorkeur aan het Liesveld in VTaardingen en bet centrum van Rotterdam. Sommigen winkelden zelfs het liefst in Delft, Den Haag en Dor drecht Hieruit concludeert de werk groep dat de Schiedamse bin nenstad te maken heeft met gro te concurrentie van «te winkel centra in Rotterdam-Centrum cn Ylaardincen, Volgen» de le ien van ötr werk groep z* i er een betere branche-verdeling van winkels met een groot asaortl- w>nt moeten komen, wil de Sdüedamse binnenstad een winkelcentrum van niveau wor den. Er is volgens ben ook een nieuw onderzoek nodig naar de wensen van «te Schiedammers ten aanzie» van de branche- verdeling in de binnensta«l wei er een aantal zaken ontbreken in het Schiedamse centrum, toonden de meeste on dervraagden zich over de bin nenstad m het algemeen rede lijk tevreden. Negenentwintig procent vond het slecht» tweeen vijftig procent redelijk en ze ventien procent goed. Vooral niet-Sc hi edammers lieten hun oordeel vaak naar goed door slaan. Het feit dat de Hoogstraat auto-vrij is. speelde bij een aan tal mensen een rol. Behalve naar hun waardering voor de binnenstad werd de geenquéteerden ook gevraagd naar hun herkomst het aantal keren dat men de binnenstad bezoekt, het doel en het ver voermiddel. Uit de antwoorden op deze vragen blijkt dat ongeveer vijf entachtig procent het centrum regelmatig bezoekt, minstens één maal per week. Ruim de helft van dit percentage is zelfs drie maal in de week in het cen trum te vinden. Vooral de bewoners van het centrum en r.tet-Schiedammers gaan voor hun plezier in het centrum op stap. De meesten gaan iopend, zo'n vierenveertig procent Na de benenwager. is «te auto het meest favoriete ver voermiddel (30%) en «Ie fiets/ bromfiets/motorfiets (18%). Het openbaar vervoer wordt het minst gebruikt Slechts zes pro eent gaat daarmee naar de Schteda mse binnenstad De reden van een bezoek aan het centrum was voor het me rendeel van de ondervraagden het doen van gerichte inkopen. Dertig procent beschouwde het ais recreatie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het zit de op Thurlede spelende voetbalver enigingen zo hoog dat ze al meer dan acht jaar op een trainbigs- gelegenhetd moeten wachten, dat ze als eerste culbs In Neder land uit protest de straat op gaas. Zaterdag 25 augustus walks senioren» junioren, papillen en ouders van de jeugd ran PPSC, Excelsiort2ft, Martintt en SFC een protestmars houden naar het stadskantoor om daar aan wethouder Herman Posthoorn een petitie aan te Meden. Kees Zuidema van SFC is door de verenigingen tot pro- testlelder benoemd en afgelopen vrijdag hebben afgevaardigden van de vier clubs in een verga dering bepaald hoe het protest zich zal ontwikkelen. Zuidema: „Wij wachten nu al acht jaar op een goede trainingsgelegenheid. Verder dan beloven Is de ge meente nog niet gegaan. De clubs op Thurlede zitten al jaren In het verdomhoekje. Het is de eerste keer dat •sportvereniging op deze wijze onder de aandacht van publiek en college willen brengen dat xe nu wel eens daden willen zien. Zelf hebben de clubs al verschil lende suggesties gedaan waar eventueel een trainingsveld ge maakt kan worden. Zuidema: „Wij zijn nn aange wezen op de grasvelden van het Beatrixpark. Dat b ook niet al les want die zijn daar niet voor gemaakt. Maar daar komt bij ÜSL wan&SSr wij iiéf iaih trainen, er zeer vroeg bij moeten zijn want er komts in het park ook dubs uit Vtaardlngen en Maassluis trainen. De situatie is nu zo onhoudbaar geworden, «lat wij de straat op gaan." De demonstratie vertrekt om tien uur vanuit het Beatrixpark naar het Stadskantoor. De orga nisatoren vragen aan ledereen die deze protestactie kracht bij wil zetten, mee te lopen. r Di Ut W! Bi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2