Cor Brom bijt van zich af Elegante mode mag in China jEEN plaats? DAT ZIT NOG!' Nederlandse VN- man afgeluisterd 'Saoedi-Arabië bewapent zich' WANDMEUBELS ROTTE RÜAM= I 1 i i I I J Toch zaak tegen Confeid Wij een abonnee, u een unieke handdoek. H M üp Ir* Sm ÉÈlil Nazo merweer HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Vo°'no|>' Dinsdag 4 september 1979 34e jaargang no. 9871 (Van onze sociaal- economische redactie ROTTERDAM - De Rotterdamse havensta king wordt steeds grim miger nu vanmiddag om 5 uur het ultimatum af loopt van de vervoersbon- den aan de werkgevers. Terwijl het overleg over de haven-c.a.o. tussen vakbonden en werkge vers uiterst moeizaam verloopt, zijn de stakende havenarbeiders vanmor gen met een nieuwe eis gekomen: ze willen een uitkering van 500 gulden ineens als voorschot op de uiteindelijke resultaten. Zie verder pagina 3. «sifïË sV-\ - - - - K \v< ?%i§. De kop van de stoet van drieduizend stakers komt bij het Droogleever Fortuynplein uit de Maastunnel. (Foto: HW - Niels van der Hoeven.) ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 tur zalerdag van 9.00 - 16.00 uur Q (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Twee echtparen zijn gisteren door verdrinking om het leven gekomen nadat hun plezier jacht in het Noordzeekanaal was overvaren door een binnenvat'Ktanker. De lichamen van de twee vrouwen zijn geborgen. Naar de mannen werd vanmorgen nog gedregd. GENÈVE - Het hoofd van de afdeling mensenrech ten van de Verenigde Naties, de Nederlander Theodoor van Boven, heeft gisteren bevestigd at zijn tekfoon door een hoge VN-functionaris is afgeluisterd. Van Boven zei er echter bij dat er geen aanwijzingen zijn dat de betrokkene voor de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA werkt. Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter. Leuvehaven, nabij museumschip "Buffet". 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 1100 tot 19 00 uur. 9 p F HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Mr. Geertsema drinkt water kem centrale Van een onzer verslaggevers ARNHEM - „Nee, ik heb be paald geen moment geaarzeld, toen ik gisteren dat bekertje „koelwater" van de kerncentra le Dodewaard leegdronk. Ik ken de centrale goed genoeg om te weten dat niemand in een deel ervan kan doordringen waar ra dio-actief besmet water mee te nemen is." Aldus vanmorgen, mr. Geert- .sema, commissaris van de Ko ningin in Gelderland, die gister avond aan het eind van een' voorlichtingsbijeenkomst over kenrenergie een door een actie groep aangeboden bekertje „koelwater van de kerncentrale Dodewaard" m één teug leeg dronk. „Ook buiten de centrale," zo vervolgde mr. Geertsema van morgen, „is geen besmet water -aanwezig. Als ik daar niet van >S overtuigd....zou zijn, zou ik „als president-commissaris van de ^centrale niet rustig kunnen sla pen. Gisteren was ik niet huive rig en ook vandaag heb ik geen twijfels." De voorlichtingsavond, die in formatie moest geven over de ramp in de Amerikaanse cen trale in Harrisburg en over de ongevalskansen in Dodewaard, werd ingeleid door twee amb tenaren van het ministerie van Volksgezondheid. Minister Gin- Mr. Geertsema dronk "zonder huivering" een bekertje "koel watervan Dodewaard" leeg. jaar had als*' uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat er geen vragen zouden worden gesteld die, zouden.,.vooruitlopen op de „brede maatschappelijke dis cussie over kernenergie." De actiegroep „Stop Dode waard" bood een petitie aan waarin wordt aangedrongen op de sluiting van de centrale. In de petitie staat verder dat de om wonenden van de kerncentrale geen enkele schuilgelegenheid hebben in geval van een ramp. Bovendien is geen der omwo nenden bekend met het ram penplan, aldus de actiegroep. Van onze sportredactie ROTTERDAM - Ajax- -trainer Cor Brom over weegt een kort geding •aan te spannen tegen Het Parool. In de Amsterdam se krant werd gister avond gepubliceerd, dat Brom in de oefencampag ne vóór het nieuwe sei zoen bij amateurclubs in het noorden speciale pre mies zou hebben bedon gen tot eigen gerief. Er werd gesproken van een rijpaard en een half, geslacht varken. Ook zou Brom wat ach teloos zijn omgesprongen met een extraatje van 5000 gulden, bedoeld voor de spelers - geld dat overigens wel is verdeeld. Brom: „De hetze is weer be gonnen. Een paar wat minder- klinkende uitslagen, een compe titieloos weekeind, en men gaat weer op zoek naar maniertjes om mij weg te werken. Ik vind dat soort publikaties laster, en als ze niet willen rectificeren, daag ik ze voor het gerecht" Ajax-doelman Piet Schrijvers heeft zich afgelopen zaterdag in een radio-interview opnieuw in negatieve bewoordingen uitge laten over de capaciteiten van zijn trainer. Hij wil het liefst zo snel mogelijk van Brom af. Er circuleren inmiddels ook weer geruchten, dat Brom op korte termijn zijn ontslag krijgt aan gezegd. Oud-Ajax-trainer Ivic zou klaar staan om hem te ver vangen. Brom heeft overigens nog een contract tot eind vol gend seizoen bij Ajax. Om die aanvullende eis kracht bij te zetten en de druk op de onderhandelaars te vergroten, togen vanmorgen 3000 havenar beiders te voet via de Maastun nel naar de kantoren van de werkgeversorganisatie SVZ aan de Pieter de Hooghweg en de Vervoersbonden FNV aan de Westzeedijk. „Dertig gulden schoon bij het kale loon", schal de er door de tunnel. Het ver keer rond de Maastunnel werd een tijd lamgelegd. Actie-woord voerder Flip Schults deed vanmorgen op de dagelijkse bijeenkomst op het Afnkaanderplein een felle aan val op de vakbondsbestuurders, die vanmiddag aan hun laatste onderhandelingsronde met de werkgevers begonnen. Volgens Schults spannen werkgevers en bonden samen in „een uitput tingsslag om het moreel van de stakers te breken." Over het resultaat van de op een geheime plaats gevoerde on derhandelingen zijn de ver voersbonden nog steeds erg pes simistisch. Werkgeversvoorzit ter L. J. Pieters van de SVZ is iets optimistischer: „Iedereen -heeft-er belang bij dat_we,'.tot een oplossing komen." Het Gezamenlijk Actiecomité heeft uitgerekend dat op basis van de belangrijkste eis, ƒ30 schoon per week, de havenar beiders ruim 900 gulden achter stallig loon moeten krijgen. Vol gens de Vervoersbonden zijn echter de eisen van de bond, die veel minder ver gaan, met eens acceptabel voor de werkgevers. Stakingswoordvoerder Schults, die zich vanmorgen even ontpopte als moppentapper („Weet je wat het toppunt van geduld is? Wachten op een ha- ven-c.ao.") waarschuwde voor schijnakkoorden. De stakers be schouwen vandaag als de beslis sende dag in de uitputtingsslag. Ook de staking van de haven slepers duurt voort. De bonden blijven zich onthouden van steun: zij houden vast aan de af gesloten c.a.o. Het actiecomité van de slepers zei vanmorgen te wachten op de activiteiten van een - nog onbekende - bemid delaar in het conflict tussen de werknemers en directie van Smit Internationale, v. iN *$4$ PEKING - De Chinese vrouwen van morgen zul len er „mooi en elegant uitzien, want de Chinese televisie heeft een vurig pleidooi gehouden voor „socialistische schoon hcid 11 V V JKvStav iP'-VSj xS-S V V" In de tv-uitzending „het haken naar schoon heid" kregen de Chinese kijkers een indrukwek kende modcschow voor geschoteld tegen de ach tergrond van fraaie wo- ningintericurs in Sjang hai, de stad die op mode gebied in China voorop loopt, In het tv-programma kreeg „de bende van vier" ervan langs omdat deze groep de mode had afge wezen als een uiting van burgerlijkheid. I In de tv-uitzending werd de Chinese man niet overgeslagen. Twee mo dellen toonden in een park verschillende kos tuums en sportcombina- ties die nogal opvallend afwijken van het door snee pak dat de Chinese arbeiders dragen. Ook het kind werd niet vergeten. Meisjes van viert tot tien jaar pronk ten parmantig voor de tv- camcra's in jurkjes en pakjes van kleurige stof jes. Oude kleren mogen echter niet weggegooid worden, aldus de tv-com- mentator. Men toonde hoe de hulsvrouw met wat handig uithalen en knip pen van iets ouds weer iets modieus en elegants kan maken. Cor Brom: Wot nou, rijpaard en half tXLrken?" GENÉVE Na een juridische strijd van zes jaar komt er als nog een rechtszaak tegen de Amerikaanse financier Bernard Cornfeld wegens oplichting van aandeelhouders en kleine spaarders. Cornfeld was betrokken in het roemruchte IOS-schandaal. broog weer met zonnige perio den. Minimumtemperaturen 10 graden, mistbanken. Middag- jj-mpet aturen 21 graden. Zwak ke tot matige naar zuid tot zuid- West draaiende wind. LONDEN Door par does vdór de locomotief op de rails plaats te ne men heeft een zakenman gisteren een trein van Penzance naar Londen twintig minuten opge houden. De Brit. die op weg was naar zijn kantoor in de hoofdstad. installeerde zich met paraplu, bol hoed, diplomatenkoffer en al op de spoorbaan om dat hij geen enkele vrije stoel had aangetroffen in de eerste-klascoupé, „Dan ga ik wel buiten zitten", beet hij de conducteur toe. „Als ik niet mee kan, kan er niemand mee." Pogingen de man ertoe' over te halen dan voor één keertje maar tweede klas te reizen hadden aanvankelijk geen resul taat. Pas nadat personeel van British Rail (de „En gelse NS") uitvoerig op hem ingepraat had, klau terde hij weer het perron op. Ssept zon op ontlcr QG57 2020 maan op onder 1953 05 19 Voor mlormatie over adreswij ziging betaling vakantieadres kunt u bellen van 8 00 lol 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag asem; overvaart jacht vier doden Het gehavende jacht Corbulo aan de wal bij de rijkspolitie te water, nadat deze het geborgen had De twee vrouwen aan boord werden dood aangetroffen in de kajuit. De tuiee mannen zijn sinds de aanva ring vermist. De precieze toedracht van het ongeluk wordt nog onderzocht, maar volgens de Amsterdamse rijkspolitie te water is er voor alsnog geen sprake van een fout van de schipper van de tanker of het jacht Het afluistergeval kwam in de publiciteit door een voorpagina- verhaal in het Londense dag blad The Guardian. Volgens het blad zijn verscheidene VN- functionarissen ervan overtuigd dat de man voor de CIA werkte gezien de uiterst verfijnde ap paratuur die hij gebruikte voor zijn afluisterpraktijken. Van Boven weigerde de naam van de functionaris in kwestie te onthullen, maar diverse zegs lieden binnen de VN-orgamsa- tie in Gcnève zeggen dat het Pierre Sanon uit Opper Volta is. WASHINGTON - Saoedi- Arabie heeft dit jaar al meer wapens en diensten van de Ver enigde Staten gekocht dan alle andere landen tesamen. Dat heeft het Amerikaanse congres lid Les Aspin gisteren ver klaard. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Febriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Het plezierjacht „De Corbulo" was op weg van Zaandam naar het IJ toen het ter hoogte van de Cocntunnel in de flank werd ge ramd door de tanker „De Kei zerstad" van de oliemaatschap pij Fina, die vanuit de Petro leumhaven het kanaal kwam opvaren. Volgens de Rijkspolitie te wa ter in Amsterdam zat het jacht in de „dode hoek" van de tanker, zodat de kapitein van „De Kei zerstad" het niet bijtijds heeft opgemerkt. „De tanker heeft het jacht na de aanvaring onder water geduwd. Het jacht is daarna zo snel gekanteld en ge zonken dat alleen een van de mannen van boord kon sprin gen," aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. De slachtoffers zijn de ge broeders Hutten uit Voorburg en uit Cahfornie en hun vrou wen. Zij maakten een vakantie- tocht over de Nederlandse wate ren. Nadat het gezonken jacht was geborgen werden de twee vrou wen dood in de kajuit aange troffen. De schipper van de bm- nenvaarttanker heeft éen van de mannen na de aanvaring nog zien rondzwemmen. Toen er hulp arriveerde was het echter al te iaat. G3 Imiii fuut*HU'tMijDfiiii t»j vnV'f.ihons Heroïne-razzia In Amsterdam hebben 80 re chercheurs en agenten vanoch tend van zeven tot elf uur een razzia gehouden in 59 woningen van subdealers in drugs, die op ereerden in de 'caféachtige ruimten' die van gemeentewege toegewezen zijn aan de Suri naamse verslaafden van de hoofdstad. Aangehouden werden 23 per sonen: zeventien wegens heling en handel in drugs, vier wegens wapenbezit en twee wegens an dere strafbare feiten. In beslag genomen werden: een machine pistool, enkele kilo's hasjiesj en enkele tientallen grammen he roïne. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulie en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de i 00 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Tenminste, ais u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent li zelf nog geen abonnee. Luai u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven0 Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode: Plaats- Soort abonnement: kwartaal jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres- Postcode: Plaats: Kleur: rood bruin blauw groen (s.v p de gewenste kleur aankruisen) H Stuurt u de bon volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. t/v U SS «V

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1