Politie-actie Chemfe-stakmg: snel gewonnen Wittecgrwtineikenen klassieke eer wei kwil iger Lii raar act aai I Drank geweerd uit rouwkamer 25 'Te veel Russen op Cuba' Oranje met VanHanegem tegen de Belgen? r% 'Bijbel rukt op in Rusland' CD 00 co O O Rhodesië vecht in Mozambique SLANGE- EIEREN MEE NAAR HUIS Hoi lloir Wij een abonnee, u een unieke handdoek. CLAREYN11, BACARDI, BLACK WHITER MENKES flfS HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 vanURK ROTTERDAM JONGE """««en Koeler Donderdag 6 september 1979 34e jaargang no. 9873 hoofdredacteur herman wigbqld We hebben het met eigen ogen gezien: De ontruiming van het Smit-hoofdkantoor door de Rotterdamse politie is vlekkeloos verlopen. Een doodgemoedereerde commissa ris Blaauw en; beheerste politiemannen deden hun werk zoals dat hoort. Niets op aan te merken. Heeft het hoofd van de politie, burgemeester André van der Louw, net zo onberispelijk gehandeld? Hij beloofde de Smit- en de havenstakers een terughoudend politieoptre den, maar ging akkoord met de ontruiming van het ge bouw van Smit-lntemationaie. Terecht constateert de burgemeester dat de bezetting van het directiekantoor geen zaak meer is van openbare orde daarvoor is de burgemeester verantwoordelijk maar een gevai van lokaalvredebreuk. Dat is een zaak voor de onafhankelijke justitie. Desalniettemin hebben de burgemeester en de politie de directie van Smit-internationale er op gewezen dat het inschakelen van de politie niet altijd wijs is en de zaak kan doen escaleren. Toen de directie van Smit desondanks op zijn ponteneur bleef staan had de burgemeester geen mogelijkheden over om escalatie te voorkomen. Net ais bij de korte gedin gen tegen de stakers geldt ook nu: Formeel recht is niet al tijd maatschappelijk gelijk. De directie van Smit, die dat niet weten wil, verhardt daarmee het conflict nodeloos. Politie-optreden in sociale conflicten van deze aard en omvang is altijd ongewenst. Het lost de conflicten nooit op. Bovendien is het onrechtvaardig tegenover het politie korps om het, tegen de maatschappelijke realiteit in, voor dit soort zaken in te schakelen. (Van onze sociaal-economische redactie) ROZENBURG Slechts vijf uur staking was van nacht genoeg om de directie van het chemische bedrijf Cyanamid op de knieën te dwingen. Onder invloed van de havenstaking is de spanning onder de werknemers van de petrochemische industrie in Europoort snel opgelopen. De staking bij Cyanamid had onmiddellijk een solidariteitsstaking van een uur lang bij het buurbedrijf Tiofine tot gevolg. De armen boven het hoofd, alsof ze met vuur wapens bedreigd worden, liepen de bezetters het ge bouw uit. v - Dc bezetters van het Smit-gebouw wor den tri/de politiebus geladen. Juichend zwaaien ze naar;col lega's' die in een an dere bus worden af gevoerd haar het Haagseveer.Ze zin gen: 'Geef ons, die (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een explosie in het schakelhuis van de elektriciteitscentrale aan de Calileistraat heeft gis teren vrijwel de gehele Rechter Maasoever en grote delen van Vlaardingen en Schiedam lam gelegd. Twee minuten na vieren viel de stroom uit, pas om 10 minu ten voor half acht was de grootste storing, die het GEB ooit heeft meegemaakt, weer voorbij. RUM FUS| SCHOTSE WHISKY jflCT7n IEKKER AIS BAllETS) [DUTCH CREAM COCKTAIL FLES&Ö& CRÈME DE CACAO 9 Zie verder pagina 3 ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.l/mvr.van 16.30- 19.00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur AMERIKAANS ORGEL ROTTERDAM - Acht groepen van de Mobiele Eenheid van de. Rotterdamse poli tie hebben vannorgen om half zes een eind gemaakt aan de be zetting van het hoofdkantoor van Smit Internationale aap-' de Houtlaan. Daarmee mengde de "politie zich voor het eerst in de arbeids conflicten in de ha ven. De 68 stakende sleepbootwerkne mers werden zonder incidenten uit het ge bouw gehaald. Burgemeester Van der Louw, verantwoordelijk voor het ingrijpen door de politie, verklaarde van morgen dat er geen spra ke is van een koerswijzi ging. "Het terughoudende politiebeleid zo lang het de openbare orde betreft, blijft gehandhaafd." Maar volgens de burge meester had de Smit-di rectie alle recht om ont ruiming te verzoeken, te meer omdat de stakers een hoofdkantoor hadden bezet, en geen eigen werkruimte. Zie verder pag. 3 en 23 Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter. Leuvehaven, nabij museumschip "Buffel", 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 11.00 tot 19.00 uur. - fotssS' H t Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Bij Cyanamid was de eis dat de directie meteen de al lang slepende cao-onderhandelingen BAD HOMBURG - De Russi sche jeugd heeft de baien van het atheisme. Ze zoekt een hou vast in de bijbei. Dat zei de ge- neraai-secretaris van de niet ge registreerde baptisten in de Sowjet-Unie, Georgi Vins, op een persconferentie in Bad Homburg. Volgens Georgi Vins hebben de gevangenisstraffen en de verbanningen naar strafkam pen de jonge mensen in Rusland alleen maar in hun geloof be vestigd. zou beginnen. Door afwezigheid van de directie kon dat niet, maar wel staat de datum van 17 september nu vast. Op die dag willen de Cyanamid-werkne- mers iets tastbaars gedaan krij gen, anders volgen verdere sta kingen. Ze dwongen van de directie wel onmiddellijke maatregelen af in de fabriek tegen de grote stofoverlast. Het ziek worden van een van de arbeiders door die stofoverlast was de directe aanleiding tot de staking van afgelopen nacht Bij Cyanamid is, net als in de hele petrochemie, het invoeren van de vijfploegendienst de voornaamste eis. Daarnaast moeten er betere en veiliger werkomstandigheden komen. Looneisen zijn niet gesteld, maar de Industriebond zal zeker geld gaan eisen, als de werkge vers de vijfploegendienst blij ven afwijzen. tWCti Jonker Franss!raat 91 -93 IllvUWCIvll|flo''erdam - Tel. 010-123462/143786 r Politie zet stakers uit kantoor Smit Chaos na JOHANNESBURG - In&VIo- zambique woedt ai enkele dagen een strijd tussen troepen van Zimbabwe-Rhodesie en eenhe den van het Mozambiquaanse leger, geholpen door guerrilla strijders van het Patriottisch Front De inval in Mozambique van de troepen van Zimbabwe-Rho desie is bevestigd door woord voerders van de veiligheidstroe pen in dat land. (Van een onzer verslaggevers) TIEL In Gelderland is een merkwaarig conflict tussen begrafenisonderne mers en horeca in het voordeel van de horeca ge ëindigd: de begrafenison dernemers mogen geen sterke drank meer schen ken in de aula's van rouw kamers. De inspecteur voor de drankwet had bij de Ge- schillenkamer van Gedu- puteerde Staten van Gel derland bezwaar gemaakt tegen het feit dat de ge meente Tiel een C-ver gunning had gegeven aan de twee plaatselijke be grafenisondernemers. De gemeente kwam met het verlenen van deze ver gunning tegemoet aan de wens van de ondernemers om de nabestaanden na een uitvaart de gelegen heid te geven ook iets an ders dan koffie te nutti gen. Bovendien moest er ook een drankje voor maagpatienten en kinde ren zijn. De gemeente Tiel meen de dat dat mogelijk moest zijn omdat een begrafe nisondernemer weliswaar een bedrijf is, maar van het drank schenken op zich geen bedrijf maakt. De inspecteur voor de drankwet bestreed dat en de Geschillenkamer van GS volgde hem daarin: er had geen C-vergunning verleend mogen worden. Omdat de gemeente Tiel niet in beroep gaat tegen de beslissing, kan deze ge volgen hebben voor alle rauwcentra in heel Neder land. l dtvalleti stroom ROTTERDAM: Centrum, Hoogstraat 151 ROTTERDAM Centrum, Hoogstraat 151 Admiraal de Ruyterweg 14 (zijweg Jonker Fransstraatl ie Middeiiandsiraat 4 (Westkruiskade bouievardT De Slmge 157 Boergoensestraai 140" Beyeriandselaan 104. Krabbendtiksestraal 31 Dordtsestraatweg 741 Putsetocht 191 Soinozaweg 197. Hordiikerveid Emehssed.]k24> 249 Millegenbem Bergse Dorpsstraat 45b Sch lebroek Peppelweo 138 Spang an Da Costastraal 23 Alex ander polder Jacob van Campenpletn 118 Sam Esmeijerpiem 31 Overachie, Hoornweg 27 Vlaardingen: Nieuw- landstraat 4 (circa 100 m van V&D) Van Baeriestraal 101 t/o Albert Heijn (volop parkeerrmmte) Maassluis Mesdaglsan 23. Spfjkenfss*: Woordeinde 20-Vhnderveen449 Dordrecht StatencdewZI 23.hoek Nieuwifraat (volop parkeerruimte Zwijnd recht. Burg de Brui nel sen 73, t/o Raadhuis (votop parkeerruimte) Capelle a/d Usset SkMpiem I? AlWaaserdam Makadocemer 14 Ridderkerk Frans Halsetraal 25-27 (aan parkeerplaats winkelcentrum RidderhoO- Der» Haag Kaapse D'ein 79 Melis Stok Ha an 113 Scheveningen. Keizerstraat 295 Amsterdam: Haarlemmerstraat 25- Delft winkelcentrum "In de Veste Moslaan 41 OP KOOPAVOND GEOPEND NU OOK. MAASSLUIS WESTEINDE 12, WINKELCENTRUM STEENDtJKPOLDER De enorme verkeerschaos, die direct na het uitvallen van de stroom was ontstaan duurde toen nog voort. Maar in de woonhuizen haalden de mensen opgelucht adem omdat ijskast en diepvriezer weer aansloegen en ophielden met lekken. Tijdens het spitsuur was de chaos compleet Trams bleven staan, verkeerslichten werkten niet en in de metrostations in noordelijk Rotterdam brandden alleen een paar lampjes van de noodverlichting. De metro die vanuit zuid met stroom wordt gevoed reed stap voets omdat de signalering niet werkte en de bestuurder slechts een tiental meters voor zich uit kon kijken. Op de tramroutes werden, en kele minuten nadat de storing bekend was, bussen ingezet. Al le reserve-chauffeurs die in de remises aanwezig waren reden de tramroutes af om maar zo veel mogelijk mensen te ver- ovoeren. Met name op het Sta tionsplein zag het zwart van de wachtende reizigers. Taxi's wa ren vrijwel niet te krijgen, velen probeerden liftend naar huis te komen. De oorzaak van de storing is nog niet bekend. In het 25.000 volt schakelhuïs bij de centrale aan de Galileistraat waar de stroom wordt verdeeld explo deerde een schakelaar door kortsluiting. Normaal gespro ken had deze schakelaar gewoon uit moeten gaan, waardoor slechts een heel klein deel van de stad zonder stroom zou ko men te zitten. Nu werd ook de centrale aan de Schiehaven getroffen omdat die plotseling de stroomvoorzie ning van de Galileistraat moest overnemen. Daarop was de cen trale niet berekend en die delen van Rotterdam die nog stroom hadden, kwamen toen ook zon der te zitten. De vonkenregen en het begin van brand die bij de explosie ontstonden, waren vrij snel on der controle. Vervolgens begon men met het afkoppelen van de kapotte schakelaar waarna de andere schakelaars één voor één weer werden aangezet ROTTERDAM - Gisteren toen de stroom uitviel, hebben de dierenverzorgers van Blij- dorp de eieren van slangen en vogels uit de broedmachines ge haald en mee naar huis geno men om ze daar op op tempera tuur te houden. Ook de vaak kostbare vissen in de tientallen aquaria liepen gevaar. Gelukkig had men de beschikking over een compres sor die wegens bouwwerkzaam heden op het terrein was opge steld. Snel werden slangen naar de vaak gigantische "bakken" geleid. Zo kregen de vissen toch nog hun zuurstof. - Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden, minimum temperaturen circa 13 graden. Matige naar zuidwest draaiende wind. 7 sept. zon op onder 07 00 20.15 maan op onder 20.56 0805 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag PKJJSCADcAU 1979 2*3/ octaaf.roterendeiuidsprekef SINDS 1898 WESTERSING 4» ROTTERDAM TEL. (010) 3b 3 00 Dagelijks geopend van 9 tot 17 30 uur Donderdag koopavond van J9-21 uur SOUNA EMINENT C0SM0V0* L0W8EY WURUtttfl WASHINGTON - Het ak koord tussen de VS en de Sow jet-Unie over de beperking van strategische kernwapens, Salt- II, staat sinds gisteren op de tocht De Amerikaanse Senaat dreigt de bekrachtiging van het Salt-II-akkoord uit te stellen als Rusland zijn troepen niet uit Cuba terugtrekt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat VS-verken- ningsvliegtuigen sinds twee maanden alweer vluchten bo ven Cuba hebben uitgevoerd. Volgens de fotografische gege vens van deze vluchten heeft Rusland een gevechtsbrigade op Cuba gestationeerd van 3000 man. Minister Vance van Buiten landse Zaken zei dat de aard van deze brigade hem zorgen baart. De voorzitter van de se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen, Frank Church, heeft gisteren gezegd bekrachtiging van Salt-II te weigeren. Minister Vance heeft de Rus sische ambassadeur Anatoly Dobrynin dringend verzocht van vakantie terug te keren om de kwestie te bespreken. Na de ontruiming van het ge bouw, die na vier uur overleg rustig verliep, werd tegen de 68 bezetters proces-verbaal we gens lokaalvredebreuk opge maakt De uittocht van de bezet ters die 11 uur in het gebouw hadden gezeten, werd begeleid door oorverdovend geloei van de hoorns op de sleepboten die ia- gen afgemeerd aan de Wilhel- minakade, tot ergernis van veel Rotterdammers die vanmorgen vroeger dan anders werden ge wekt De staking van de havenwer kers ging vanmorgen onvermin derd door. Wel lijkt hier en daar het aantal werkwilligen te groeien. Om te voorkomen dat de staking verloopt, zou het ac tiecomité vandaag een tocht langs de bedrijven organiseren. "We kunnen niet meer accep teren dat niet de hele haven plat ligt," aldus woordvoerder Jim Stavinga vanmorgen op het Afrikaanderpiein. "Voorkomen moet worden dat bij bedrijven nog lading via de achterdeuren stilletjes verdwijnt." Bij containerrêus ECT hebben de werknemers vannacht intus sen ook het werk neergelegd. Hun gaat het niet om de 30 gul den schoon, de eis van de overi ge havenwerkers, maar meer om de invoering van een vijf ploegendienst. Bij een klein aantal bedrijven (Unitcenter, Multistores) is men intussen wel weer aan het werk gegaan. Ook de Amsterdamse haven ligt vandaag grotendeels stil. Vanmiddag beraadt de fede- ratieraad van de Vervoersbon- den FNV zich over de situatie. De bonden zeggen de indruk te hebben dat veel havenarbeiders na het akkpord tussen bonden en werkgevers wel aan het werk zouden willen. M (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De. KNVB speelt met de ge-' dachte om Willem van Hanegem op te stellen in het Nederlands elftal, dat op woensdag 26 septem ber in het Feycnoord Sta dion een vriendschappe lijke interland tegen Bel gië speelt. Het bestuur van de sectie betaald voetbal heeft de suggestie gisteravond in Reykjavik, waar Oranje met 0-4 van IJsland won, in overwe ging gegeven aan bonds-- coach Zwartkruis. De kans is bovendien groot, dat Van Hanegem zaterdagavond is te be wonderen in het competi tieduel Sparte-FC- Utrecht. Van Hanegem voerde vandaag afron dende besprekingen met de Utrechtse eredivisie club, met welke hij giste ren in principe al rond was gekomen. Van Hane- gem (35) moet zich op 1 april 1980 weer melden bij zijn Amerikaanse werk-, gever, Chicago Sting. Sali. Oam 5a. ScïiedinfcTel. 010.267126" Geopeni) v. 10-18 u. Bond. koopalind. i teg.'vereist. RsTittnTwTj.iivjtsMti'n tvjvcte sl.ilions Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar, Voor nog S> Tenminste, als u ons'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon -uemand anders (die dat v wel is) uw naam ojageven? bestellen in de kleu- ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement: kwartaal gaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: - Adres: Postcode: Plaats: Kleur: rood bruin blauw groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder f| postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. *a 3000 VB Rotterdam. p

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1