Tk kén de mannen' OPEN IMG" ZOU IEDER JAARMOETEN I nutug BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE YOLK SCHIEDAM EXTRA m Éifellllife «swï Wm I M£Hi 1 i Lachen Joegoslavië Dames Blij Notenschrift Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - „Let even op mannen. Die T wil ik ho ren. Een duidelijke T en bij de tenoren zuiver de O uit spreken. Probeer het eens. Prima, houden zo. En nu nog eens allemaal, maar dan vanaf het begin. Ga alle maal maar even staan. Ik geef er drie vooraf. Een, 'twee, drie." ISHÉ samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis, ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres. Postcode Woonplaats v^-v-r s?* j»* Orpheut krijgt jonger gezicht En dan barst het mannenkoor Orpheus los. Dat gaat zo iedere dinsdagavond als in Arcade aan de Lange Haven het oudste mannenkoor van Schiedam re peteert. Sinds kort onder leiding van een nieuwe dirigent. Het .is de 23-jarige Richard Ram, af komstig uit Schevenmgen. Bij de repetities dansen zijn blonde haren over zijn hoofd.- Hij tikt af, laat opnieuw begin nen, tikt weer af en dan, na ein deloos herhalen van bepaalde delen uit een nieuw werk, pro beert het koor of het al zo ver is dat het hele stuk ineens gezon-_ gen kan worden. Richard Ham is maar voor een deel tevreden. Hij richt zich tot de bassen met de mededeling dat zij weliswaar twee maten rust hebben, maar dat twee ma ten maar net voldoende is om adem te kunnen halen. En zeker •niet voldoende om rustig onder uit te gaan zitten. Er wordt gela chen. Dat is op z'n tijd nodig, maar zodra heft Richard Ram -; ^de armen-om,attentie te;vragen,*, of het wordt muisstil. Richard Ram sinds februari bij Orpheus als opvolger van Chris Verhoog die 13 jaar bij het Schiedamse koor „op de bok" stond, zegt het uitstekend naar zijn zin te hebben. Na zij oplei ding heeft hij verschillende ko ren onder zijn hoede gehad. Hij speelt orgel en piano en maakt daar bij de repetities veelvuldig gebruik van. voor onze discipline." Later, als de repetitie een aan vang gaat nemen en de koorle den nog achter een kop koffie zitten, is drie keer in de handen klappen van Richard Ram vol doende om ze op hun stoelen te krijgen. Maar niet nadat ieder een zich eerst van muziek heeft voorzien. Orpheus is bezig zich voor te bereiden op het 115-jarig bestaan in 1981. Dat lijkt nog een heel eind weg, maar wil je als zangvereni ging met een beétje goed reper toire voor de dag komen, dan gaat daar een zeer lange tijd aan voorbereidingen aan vooraf.- Van dat jubileum (Piet Smit zegt dat het natuurlijk geen echt jubileum is) zullen de Schie dammers niet veel merken. Piet Smit: „Kijk, - zo'n hon derdjarig bestaan, daar kun je natuurlijk niet ondeiuit. Maar 115 is niet officieel een jubileum dus gaan wij dat met het koor en de dames vieren met een con cert in Joegoslavië. In Maribor zijniwij dan te gast en geven*, daar een paar concerten. Tevens wordt het natuurlijk een uit stapje." Piet Smit, voorzitter van Or pheus zegt: „Wij zijn bijzonder blij met Richard Ram en ik ge loof hij met ons. Nieuwe diri genten komen met nieuwe idee- en. Neem nou het inzingen. Zo als Richard dat doet, is helemaal nieuw voor ons. Wij deden dat voor een kerk in Duitsland. Had je die Duitsers naar ons moeten zien kijker." Meeluisterende Richard Ram lacht maar eens en vult aan: „De discipline bij Orpheus is groot. Daar moesten ze zelfs een com pliment voor krijgen van de Duitsers." Piet Smit: „Hoor je, een compliment van een Duitser Natuurlijk gaan de dames mee. Richard Ram: „Ik heb ge merkt dat de vrouwen van de koorleden bijzonder meeleven met de hobby van hun mannen. Die trip naar Duitsland waren de vrouwen er ook bij en toen heeft mijn verloofde in de bus met de dames een lied ingestu deerd en datzelfde lied heb ik de mannen bijgebracht. Had je de verbazing moeten zien toen mannen en vrouwen het begon nen te zingen." De vraag dringt zich op of het geen grote overgang is geweest voor Orpheus om, na jaren een vaste dirigent te hebben gehad in Chris Verhoog, nu opeens een jonge vent voor zich te krijgen. Piet Smit, kort maar krachtig: „Geen moment." Richard Ram lachend: „Ik heb het koor moe ten leren kennen en zij mij. Wel, ze kennen mij nu van haver tot gort en ik ken de mannen." Orpheus telt 59 leden en kan Richard Ram: Het koor kent mij nu wel". best nog een paar zangers ge bruiken. „Maar er leeft nog al tijd dat grote misverstand dat je noten moet kunnen lezen om bij ons te mogen zingen. Niets van waar," zegt Piet Smit. „Iedereen weet dat, wanneer de noten om hoog lopen je omhoog moet gaan zingen en omlaag is het net an dersom. Wij studeren met el kaar een werk in en dat gaat vanzelf, ook zonder dat je een noot kan lezen." Richard Ram: „Natuurlijk is het meegenomen als leden van een koor notenschrift kennen. Er zij'n koren in Nederland daar kun je geen lid van worden als je/geen noten kan lezen. Voor een dirigent is het makkelijk als alle koorleden noten kunnen le zen, De stukken zitten er dan sneller in, maar het hoeft niet. Persé niet." Dus, waarom dinsdags niet eens langsgelopen bij Orpheus. Staat niet in het jubileumblad ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan: „Zingen maakt vrij. Zingen maakt blij." Er staat overigens nog een spreuk in het blad en wel deze. Ieder koor heeft het gezicht van zijn dirigent, voor zover deze er een heeft. Kijkend naar Richard Ram kun je zeggen: dan heeft het bij na 115-jarige Orpheus een jeug dig gezicht Steeds weer opnieuw proberen. Net zo lang tot dat het stuk er in sit. Foto onder: Sectie voor sectie neemt het nieuwe werk door. té ■•«VvW S SCHIEDAM - Volgende week zaterdag is het weer zo ver. Dan heeft de Schiedamse brandweer weer haar open dag. Een goede gelegenheid voor commandant Arie Metaal het publiek kennis te laten maken met de nieuwe aanwinst van de brandweer, na melijk epn autospuit met een vermogen zoals in Schiedam nog niet eerder aanwezig was. De autospuit is in staat om vier ton water per minuut te le veren, heeft twee kilometer slangen aan boord en is verder voorzien van enkele moderne snufjes waaronder twee zelf werkende straalkoppen. De wa gen kost 180.000 gulden, maar voor die prijs staat er dan ook wat. Arie Metaal: "Om de kosten te sparen hebben wij in eigen werkplaats nog het nodige zelf gedaan. Het voordeel is dat onze mensen dan weten waér het zit en hóe net zit. Dat is een groot voordeel. Als het publiek vol gende week zaterdag komt kij ken, kunnen ze meteen zien wat het resultaat is geworden." Maar het gaat die zaterdag niet alleen om de nieuwe auto spuit Er is meer. Belangstellen den kunnen zich weer op de hoogte stellen van de brandpre ventie, omdat ieder brandweer korps er nog steeds terecht van uit gaat dan voorkomen beter is dan blussen. De vraag dring zich op of zo'n open dag ieder jaar wel moet Arie Metaal: "Het moet niet, maar is wel nuttig. Ieder jaar is Foto tinkBrandweercommandant Arie Metaal link): „Er is steeds weer wat nieuws. Foto rechts: De nieuwe autospuit heeft een enorme capaciteit. er weer iets anders. Vooral op preventief gebied. Nieuw bij ons dit keer is de Quick Service. Mensen van ons zullen dan vra gen beantwoorden met betrek king tot brandpreventieve za ken in en om de woning. Die be hoefte aan voorlichting bestaat, vandaar dat wij daar volgende week zaterdag inlichtingen over zullen geven." De open dag, die om tien uur begint met het overdragen van de nieuwe autospuit aan de commandant, duurt tot vier uur en kent een ochtend- en mid dagprogramma dat zich voor een groot deel zal afspelen op het kazerneterrein. Beroeps en vrijwilligers beginnen met een demonstratie persluchtdemon stratie. Het publiek kan dan precies volgen hoe dat in zijn werk gaat. Natuurlijk ontbreekt ook de voorlichtingsfilm niet, evenmin als de demonstratie duiken. Hoe een brand geblust wordt zal ook niet op het programma ontbre ken. Kortom: beroeps en vrij willigers zullen laten zien tot wat ze in staat zijn. Arie Metaal: "Natuurlijk is er ook weer de stand waar men in lichtingen kan krijgen over vrijwillig dienstnemen bij de brandweer. Want we zijn nog steeds niet helemaal op sterkte. Onze ervaring is, dat na iedere open dag, informatie daarover groot is." Al showt de brandweer zater dag het modernste materiaal, op het kazemeterrein is ook een tentoonstelling van antieke brandweerwagens te zien. A. van Leeuwen: "We hebben wat kunnen lenen uit het brand weermuseum in Hellevoetsluis, Daar zijn verdraaid aardige dingen bij en een vergelijking met hoe het nu is en hoe het vroeger was is duidelijk te zien." Al zal een groot deel van de demonstraties zich afspelen op het kazerneterrein, een demon stratie met de nieuwe autospuit zal worden gehouden op het Doeleplein. Van Leeuwen: "Er is daar voldoende water bij de hand en we hebben dan wat ruimte om er mee te kunnen spuiten." Het programma, dat in de morgenuren wordt gegeven, zal in de middag worden herhaald. Vorig jaar was de publieke be langstelling bijzonder groot en ook deze keer hoopt de brand weer op de nodige bekijks. Als ze echt in actie zijn, die brand weermannen, hebben zo geen gebrek aan kijkers, dus waarom nu ook niet Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3