Turkse wijsjes Vrouwencafé Vrommes weer op en Linkse Eindindruk Memorandum orm Eenzame reus Vlaardingen groeit gestadig Kunstarm met horloges verdwenen SCHAAK CURSUS JEUGD LOOFT GOED Voedingskundige: Voeding absoluut ontoereikend Schiedam Met hoofdwond in ziekenhuis DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Het Noletziekenhuis heeft het afgelopen jaar 5.748 patiënten opgeno men. Van een onzer verrlaggeefsters SCHIEDAM Volgens de directie en het bestuur ran het Noletziekenhuis moeten er oplossingen ge tocht worden om een goede zorg voor de patiënt te vaarborgen. Zij vrezen dat het aantal personeelsleden verminderd moet worden waardoor de kwaliteit van verpleging en verzorging terug zal lopen. Het jaarver- iag van 1978 toont namelijk een verbazingwekkend ueile daling van de gemiddelde verpleegduur. „Als het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven het verouderde iormeringssysteem toepast, dan zullen onze verpleeg kundige en civiele diensten moeten inkrimpen. Maar lit is helemaal, in strijd met de toenemende hoeveel- leid werk die veroorzaakt wordt doordat meer patiën- en gemiddeld korter in het ziekenhuis verblijven. De- e problemen worden zelfs groter omdat de vraag naar lekenhuisdiensten nog steeds stijgt." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Tijdens de op woensdag 19 september te houden Schoolraadvergadering zal een memoran dum over Schoolbuitenhuis aan de orde komen. Waar stoat deze woud reus? En wat voor soort boom is het? Bijdragen van: Bas van Bochove en Trudie van Kerkhoven Aad van der Hoeven geeft zaterdag een concert in het Stedelijk. Van onze sportredactie SCHIEDAM - Op de schaakcursus van.de schaak vereniging Schiedam heeft'de jeugd zich op de eerste avond bijzondér goed in de strijd ge worpen. Jammer was het dat: de opkomst bij de senioren' bedroevend was. Daarom start de cursus opnieuw en wel op maandag 17 september. De cursus wordt gehouden in het clubge bouw op de werf AVilton-Fijenoórd, ingang Ru- benslaani De cursus is geheel gratis. - Acht avonden lang, steeds op maandag worden de deel nemers in groepjes ingedeeld; rikmeteeninstrueleur.-Eerst wordt een uur les gegeven van zeven tot acht,,waarna om acht uur de opgedane kennis in de praktijk kan worden ger bracht.V De jeugd is onder leiding van de,heer Piek' al druk be-, u'g. maar ook hier. kunnen nog nieuwe cursisten-;- geplaatst worden.-. slechtere Het Schiedamse Stads- "Hf kantoor, een veertien verdiepingen tellende pilaar in het centrum van de stad, heeft geen naam. Toen er sprake van was dat Wallage de nieuwe burgemeester zou wor den, werd snel een nieuwe naam gevonden: Het Walhal- lage. Maar Wallage komt niet De nieuwe burgemeester heet Te Loo, maar ook nu hadden vindingrijke ambtenaren snel hun antwoord klaar. Het Stadskantoor heet nu 't Looge- ment. In 1977 was de gemiddelde op dat het ziekenhuis als geheel- erpleegduur in het Noletzie- uitstekend functioneert. Het enhuis 16,0 dagen terwijl het in aantal operaties nam met 20 978 nog maar. 14,8 dagen was. toe en het aantal bevallingen teze teruggang zorgde voor een steeg met 15 Bovendien is er ïkort aan ontvangsten van on- veel werk verzet bij de opbouw eveer 750.000 gulden. van de nieuwe specialismen in Hoewel men enigszins be- het ziekenhuis, cardiologie, orgd de toekomst tegemoet ziet, longziekten en psychiatrie, terkt de directie en het bestuur De afdeling Cardiologie is be gonnen met het uitproberen van beaamd door de afdeling Maat- een nieuwe methode. Bij een schappelijk werk. Ook zij con- aantal hartpatiënten werd een stateert dat bij een aantal pati= pacemaker met pacing via het enten het ontslag uitgesteld rechter atrium ingebracht Het moest worden omdat er geen op- resultaat hiervan was zeer be- vang voor de mensen was. Oor- vredigend. Het aantal longfunc- zaak hiervan is de bezuiniging tieproeven zijn ook aanzienlijk van de overheid die vooral bij toegenomen. Daardoor heeft het de bejaarden- en gezinszorg te Noletziekenhuis' veel meer ast- merken was. Ook de toekomst mapatiënten kunnen opvangen, zien zij somber in omdat het Men heeft ook veel meer men- aantal plaatsen in bejaardente- sen opgenomen voor een nader huizen nog zal verminderen onderzoek'. In 1978 werden er 149 vanwege verbouwingen of slui- longziek'en opgenomen tegen 22 ting. Het verpleegtehuis de in he,t* jaar daarvoor. Ook door Driemaasstede werkt eveneens de instelling van een nieuwe af- met een wachtlijst deling Psychiatrie konden in deze sector van de gezondheids- Hét Noleniziekenhuis Is ta- zorg meer mensen geholpen middels druk' bezig met het worden, namelijk 246. Deze af- voorbereiden van de fusie met deling klaagt echter over een te- het Gemeenteziekenhuis om de kort aan personeel. gezondheidszorg' te verbeteren. De afdeling Psychiatrie merkt „De tijd dat men een optimale tevens op dat er te weinig op- ziekenhuisverzorging in een vangmogelijkheden zijn voor zelfstandig 300-beds ziekenhuis onder anderen demente bejaar- kon geven is voorbij", aldus di- den, hersen-beschadigde alco- rectie en bestuur van het Nolet- holisten en geestelijk gestoorde ziekenhuis. Het resultaat van dit kinderen die niet op de afdeling werk zal echter voor een be thuis horen. langrijk deel pas volgend jaar In het jaarverslag wordt dit blijken. Stadsbeiaardier Addie de Jong speelt zaterdagmiddag 15 sep tember van 14.00 tot 15.00 uur Turkse liedjes en wijsjes in de Laurenskerk op de uit 1660 daterende beiaard. De beste plaats voor het luisteren naar dit concert is het Grote Kerkplein, voor de toren van de Laurens. Turken die de wijsjes in de Laurenskerk zelf willen horen, zijn eveneens welkom. Ze worden wel verzocht de kerk weer tijdig te veriaten! af half tien geopend. De vrou wen, die verleden jaar thema avonden organiseerden over Su riname, feminisme, discrimina tie en emancipatie verwachten dat het dit jaar heel druk gaat worden. Eén programma-on derdeel is reeds bekend. Op 27 september zal een aangrijpende film over mishandeling ge draaid worden in de QT?-bo- venzaal in gebouw de Teerstoof. SCHIEDAM - Het enige Schiedamse vrouwencafé Vrommes is vanaf, vanavond half negen weer geopend. Even als verleden jaar kunnen alle Schiedamse vrouwen er terecht voor een kop koffie, een drank je, een boeiende lezing, of een spannende discussie. In het ge bouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat is het café elke donderdagavond vanaf half ne gen en elke dinsdagmorgen van- bestuurszaken kaas hebben gegeten, maar van fietsen in ieder geval niet Opvallend was dat hij met zijn twee- wieler mak het linkerrijgedeelte verkoos boven het rechter. Slinge rend, zwoegend en Burge- •jjr meester Luigi van Leeuwen van Ca- pelle aan den Ussel (VVD), maakte eergisteren met zijn collegeleden een rondritje door de gemeente, per fiets. De burgerva der mag dan van af en toe struike lend begaf hij zich door de gemeente. Toch merkwaardig dat het vooreen VVD-burpemeester zo moeilijk is om rechts te houden... Maar ja het valt ook niet mee als je twee linkerhanden- hebt! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Schie damse Schoolraad heeft aan de hand van een verbruik- staat van de Stichting Vakan tieverblijven Lagere School jeugd, waarvan Schoolbuiten- huis een onderdeel is, een voedingsdeskundige verzocht een oordeel te geven. De voedingsdeskundige moest concluderen dat het voedingspakket absoluut on toereikend is. Tevens bere kende zij ,dat de gemiddelde kosten per persoon per dag besteed aan voeding ongeveer f 2.80 bedragen. In een brief aan wethouder Posthoorn vraagt de School raad dat een diepgaand on derzoek naar de wijze van ex ploiteren van Schoolbuiten- huis dringend vereist is. De Schoolraad is tevens van me ning dat met het herzien van het voedingsschema niet ge wacht kan worden tot het on derzoek is beëindigd. nctioneert rijkste reden voor klachten over de koeling van melk. Op - een eerder gehouden Schoolraadvergaderiiig kwam van een van de scholen de klacht dat de bijkeuken als auto- herstelplaats zou worden gebruikt. Uit het memorandum blijkt dat die bijkeuken zelfs niet het kleinste model auto zou kunnen bergen. De heren Vestergaard, Van Leeuwen en Groene wegen heb ben aan de warme maaltijd deelgenomen en moeten consta teren dat er voor iedereen vol doende was. Het menu bestond uit gekookte aardappelen, jus, sla, gekookt ei en Yoghurt en een appel. Toegegeven wordt dat dit nu niet een menu is, waarbij een kok optimaal zijn culinaire ga ven kan vertonen, maar het ge heel was smakelijk. Het drietal heeft uitgebreid met de beheerder van School- buitenhuis, de heer Klant en zijn echtgenote gesproken. Het blijkt dat mevrouw Klant in het bezit is van een EHBO-diploma. Ook daar was in een School raadvergadering naar gevraagd. Een andere opmerking op een Schoolraadvergadering was, dat wie melk wilde geen kaas kon krijgen. Die bewering, zegt het memorandum, is inhoudelijk juist, maar heeft een andere achtergrond. Volgens beheerder Klant is er in het verieden over leg geweest met begeleiders, waarbij de wens naar voren kwam dat de rantsoenen kaas, worst e.d. groter moesten wor den. Om binnen de financiële mo gelijkheden hieraan te voldoen, heeft de heer Klant toen voorge steld om het rantsoen melk op proef gedeeltelijk te doen ver- - - - Het memorandum is samen- gesteld door'de heren Vester- i gaard, Van Leeuwen en Groene- ijf» "(t wegen, die op 15 mei een onaan- M jj>' - i gekondigd bezoek hebben ge- k bracht aan Schoolbuitenhuis in e i Oosterhout. vangen door thee. Leerlingen kregen de keuze tussen melk of thee, waarbij steeds meer de voorkeur aan thee gegeven werd. Voor het bespaarde geld wordt extra broodbeleg gekocht Zo is van twee kanten een ge woonterecht ontstaan. Wil men dus nu wèl melk, dan gaat dat inderdaad ten koste van het broodbeleg. De eindindruk van het memo randum is, dat het Schoolbui tenhuis redelijk functioneerde. Wel dient er bij de bezoekers een bredere kennis te komen over hetgeen wel en niet moge lijk is tijdens het verblijf. Aan de andere kant ontstond de in druk dat vooral ten aanzien van de voeding de beheerder aan vrij krappe financiële normen gebonden was of althans dacht dat dit zo was. De opstellers van het memorandum zeggen dat een nader, onderzoek op dat punt gewenst is. Het drietal heeft een rondlei ding gemaakt door het gebouw, maar zeggen dat, met het oog op de aanstaande verbouwing, het weinig zinvol is een oordeel te geven over het interieur. Er wordt volstaan met de medede ling dat verbouwing hard nood zakelijk is. Over hetkleine onderhoud zegt het memorandum: „Men kan zich afvragen wanneer de laatste splinter verf van de ijze ren ledikanten verwijderd is, ofwel of ze ooit geschilderd zijn. Met alle begrip voor het onge twijfeld ruwe gebruik wat er van wordt gemaakt, noodt slecht onderhoud nooit uit tot voor zichtig gebruik." Er is alle lof voor de hygiëne in de keuken, maar de appara tuur waarmee de maaltijden be reid moeten worden is ver ouderd. Ook de koelkast is on voldoende en dat is de belang- •Jgr Uit de kroeg: „Hebbic die al gehoord van Bernhard in zijn sleepboot uniform op de Euromast? „Of die van die twee kapelanen die in Rotterdam dat Turkse pension hebben bezet? Van Hans Hooijer, v. HST d. Poelstraat 20, Rot terdam, ontving ik tij dens de bomenwedstrijd deze fraaie boom. Hij heeft erbij geschreven: "Deze boom trot seert in z'n ééntje het verkeer". Zelf vind ik het een prachtige kiek, die helaas niet voor een prijsje in aanmerking is geko men. Van u zou ik graag horen waar deze eenzame reus staat En als het mogelijk is even vermelden wat voor soort boom het is. V zou mij er een plezier mee doen, want eerlijk waar, ik weet het niet vaantjes op het plein voor de Hema uitreiken. ZAAL MARIJKE Wijkvereniging Het Singel kwartier organiseert op 16 sep tember een kinderbingo in zaal Marijke aan het Broersveld. RIETZEILERS BINGO De Schiedamse kamavalsver- entging de Rietzeilers organi seert woensdag 19 september een bingo avond. De aanvang is 20.00 uur in gebouw Irene, Nieuwe Ha ven 155 in Schiedam. Zaal is open om 19.30 uur. Ook niet-le- den zijn welkom. De opbreng sten van de bingo komen ten goede aan de gehandicapten van Schiedam. 9 PASSAGETHEATER Cannon Balt, elke dag om 14, 19 en 21.15 uur. Alle leeftijden. CINEMA BIO Belle de jour, iedere dag om 14, 19 en 21.15 uur. Op zaterdag, zondag en woensdagmiddag geen voorstelling. 16 jaar. KINDERM ATINEE'S De dikke en dunne als eiland bewoners, zaterdag,- zondag- en woensdagmiddag om 14.00 uur. DOKTER TANDARTS APO THEEK Boodschappendienst voor doktershulp: 206611 Apotheek hulp voor spoed re cepten: 264018 Weekenddienst tandarts: B. Th. G. Schümmer, Over de Ves ten ingang Warande. Tel. 268604, Alleen na afspraak op zater dag en zondag van 17 tot 18 uur. 9 DE TEERSTOOF tel. 261493 of C. Groeneweg. In Zoldertheater De Teerstoof Vondellaan 58b, Schiedam, tei. treedt vrijdag en zaterdag het 701215. Het toernooi start om 9.45 Cabaret Vangrail op met een uur en de prijsuitreiking is om try-out van het stuk 'De jonge 17.00 uur. Prijzen tot honderd weduwe zoekt een stapelbed', gulden zijn er te verdienen en Aanvang van de voorstelling is voor iedere deelnemer een her- op beide avonden 21.00 uur. De innering. toegangsprijs is ƒ12., voor Pas TENTOONSTELLINGEN 65/CJP houders f 11. Reserve- Het Stedelijk Museum van ringen: tot en met vrijdag via de Schiedam, Hoogstraat 112, opent WV Schiedam, op vrijdag- het nieuwe seizoen met een ten- avond en zaterdag via het thea- toonstelling van twee Neder- ter. Gereserveerde kaarten die- landse schilders: Ries Linnartz nen uiterlijk een kwartier voor en Eric de Nie. de voorstelling te worden afge- Tegelijkertijd kunnen ook de haald. TeL VW: 266000, tel. ansichten en maquettes van The theater: 269455, Volgende week Bank of Friendship bekeken treedt in het Zoldertheater op: worden in de kelder van het Marjol Flore met'Zo ben ik'. museum. De opening vindt 9 POPPENTHEATER plaats op vrijdag, 's avonds om In Poppentheater De Teer- 20.15 in het museum. De ten- stoof treedt zaterdagmiddag om toonstellingen duren tot 22 okto- half drie het Poppentheater De ber. Het museum is dagelijks Trekwagen op onder leiding van geopend van 10 - 17 uur en zon- Marius Prein met 'Prullaria', dags van 12.30 - 17 uur. De toe- Leeftijd vanaf vier jaar, de toe- gang is gratis, gangsprijs is 3. Voor reserve- 9 UITREIKING ZWEMDIPLO- ringen zie boven. MA'S 9 ORGELCONCERT In het Sportfondsenbad in Aad van der Hoeven zal zater- Schiedam, vindt zaterdag om dag een concert geven in de 13.30 uur de uitreiking van de Aula van het Stedelijk Museum zwemdiploma's plaats. in Schiedam. Het concert begint ©STANDWERKERSCON- om drie uur en de toegang is COURS gratis. Tijdens de Centrum week- G SCHAAKTOERNOOI markt op vrijdag van 9.00 - 16.00 De Schaakvereniging Schie- uur zal er weer een standwer- dam organiseert zaterdag het kersconcours plaatsvinden. Irene schaaktoernooi. Inlichtin- Wethouder R. Scheeres zal om gen en inschrijvingen: F. Groe- 15.45 prijzen, voor de drie beste neweg, Bachpiein 23. Schiedam, ^standwerkers, en deelnemers- VLAARDINGEN - Steeds dichter nadert het inwonertal van de gemeente Vlaardingen weer de magische grens van 80.000. In de maand juli kwamen er 39 inwoners bij, zodat het to taal nu 79.612 bedraagt. Er wer den in juli 74 kinderen geboren. 43 Mensen overleden. Er vestig den zich 224 personen binnen de gemeentegrenzen, terwijl 216 mensen het hier verder wel voor gezien hielden. Binnen de ge meente verhuisden nog eens 365 personen. SCHIEDAM Op de kruising Edüard van Beinemlaan - Laan van Boi'Es kwamen de 17-jarige bromfietser J. B. S. en de 42-ja- rige wieirijdster mevrouw Van G. met elkaar in botsing. De fiets van mevrouw G. werd zwaar beschadigd en zijzelf werd met een hoofdwond in het Gemeenteziekenhuis opgeno men. Er werden 26 huwelijken ge sloten, welk aantal nog niet eens het dubbele is van het aantal echtscheidingen. Vijftien keer werd namelijk een huwelijk ontbonden. SCHIEDAM Een kunststof- arm waar omheen zeven horlo ge is uit een etalage van een winkel in de Hoogstraat ont vreemd. De horloges hadden een waarde van 275 gulden. De 30-jarige C. S. de J. heeft daar van aangifte gedaan bij de poli tie. Sinds 1 januari is het aantal inwoners nu met 265 gestegen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2