Onder f 60 min. Krediet BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA f IPI KINGS DISCOTHEEK D. lï Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 13 september 1979 Extra informatie uit plaats en regio Van onze verslaggever ONNO BUITER - WINSCHOTEN - "Ik gematigd? Wat heet ge matigd? Ik heb bezwaar tegen die vakindeling van links, midden en rechts. Net alsof dat overeen zou komen met goed, matig en slecht. De Partij van de Arbeid is een volkspartij, die is samengesteld uit een brede laag van de be volking. Scheidslijnen zijn daarom onontkoom baar. Ik ben altijd blij ge weest dat er in de partij ruimte is voor verschillen tan inzicht." Noorden M 4 Met zijn gezin, zijn vrouw Jacoba, zijn zoon Ronald en zijn dochterSaskia. Te Loo achter zijn bureau. De Nieuwe Koers Seksfllms huren? Niet saai Vlaggestok Daar moet je geweest zijn Ei Di Zijn jacquet heen Hi FLEGMA FINANCIERINGEN BV Telefoon 010 - 73.62.62 1 1 samen mét de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6.60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Adres. Postcode. Woonplaats- Gijsbert Johan Te Loo, de niéuwe burgemeester van Schiedam, houdt niet van de on derverdeling van "fel" en "ge matigd" in de PvdA. Hij laat weten, dat hij in de allereerste plaats socialist is. Hij vermoedt, dat de PvdA in Schiedam te leurgesteld is. omdat hij te ge matigd zou zijn. Hij wijt die te leurstelling echter nog meer aan het-ieitv dat: de - Schiedamse -, PvdA een schijnbaar energieke® man als Wallage voor ogen had. mj zegt: "Voor Schiedam wil ik erg hard werken met een be hoorlijke dosis'.energie. De op merking van dé PvdA dat'ik al vijftig jaar ben neem ik niet in dank af. Men doet alsof ik al be jaard ben!" iejaard is Te Loo zeker nog t Hij pakt zo nu en dan de race-fiets en houdt er de hobby Boksen op na. Daarnaast is hij pas begonnen met een cursus clarinet op de Winschoter mu ziekschool. "Je moet je agressie toch op de een of andere manier kwijtraken", zegt hij. John Te Loo is geboren in Friesland en hij voelt zich dui delijk Noorderling, al spreekt hij zonder een greintje accent. Qroot is hij niet, maar zijn pos- ftmr geeft hem toch een "voor naam" voorkomen. Een felle |ük in zijn ogen heeft hij niet. jij ziet er meer uit als een koele zakenman, die zaken wikt en Weegt en uiteindelijk een min- nelijke schikking - bewerkstel ligt Te Loo is nazaat van de Slie- drechtse baggeraars. Zijn vader werkte rondom de IJsselmeer- poldërsen toen de afsluitdijk in aanleg was kwam hij in Harlin- gén ter wereld.- 8 "Nadat ik het gymnasium had afgelegd wilde ik verder stude ren", vertelt Te Loo, "maar veel kans daartoe kreeg ik niet Na veel solliciteren kreeg ik in Urk uiteindelijk een baan op de ge meentesecretarie. Dat heeft mijn verdere loop baan bepaald. Van Urk verhuis-, de ik naar Beemster en van Beemster reisde ik naar Roden, .waar ik referendaris werd. In 1957 trouwde ik met Jacóba, een jaar later werd ik burgemeester van Gasselte, een plaatsje met 4000 inwoners. Daar maakte ik mijn rechtenstudie af."Die was ik begonnen omdat ik toch altijd een 'drang had gehad om te stu deren." Over het lidmaatschap van de PvdA zegt hij: "Vlak na de oor log werd ik lid van de PvdA- jongerenorganisatie De Nieuwe Koers en nadat ik voor het eerst geld had verdiénd werd ik lid van de partij. Ik keek er altijd 6 v. 2750 v. een week. Keus. duizenden films. Gralis Cat. Inf. Tel. 010 - 267126 (ook 's av.) Bali Darn 5a Schiedam Geopendv. 10-1 Ö.u Dond. Koopav. - Leg. vereist afstandelijk tegenaan, zelfs nog in de tijd, dat ik een zetel had in de Drentse Staten. Toen de va cature in Gasselte vrijkwam zeiden vrienden: "probeer het toch'Mk heb het geprobeerd en ik werd burgemeester. Dat ter wijl ik altijd tegen mijzelf had gezegd: "Ik zal nooit een baan op kantoor nemen." Als burgemeester treedt Te Loo dan ook graag naar buiten. "Dat is het zout in de pap van het burgemeesterschap", zegt hij. "Niet dat ik mij laat zien voor elke verplaatste toonbank, maar ik zal niemand overslaan als ze 60 jaar getrouwd zijn of als een buurtvereniging vraagt om mijn aanwezigheid tijdens een feestavond. In Borger kwam hetvoltallige personeel regel matig aan huis. Ik heb een sim pele filosofie: aan het begin van het jaar is mijn agenda leeg en de bevolking kan deze vullen." Raadsvergaderingen mogen van de nieuwe burgemeester niet saai zijn. Als het even kan brengt hij de levendigheid erin, door interrupties uit te lokken: "Ok dat is het zout in de pap van het ambt." Zijn jacquet zal hij in Schie dam uitlaten, zo belooft Te Loo. Waarschijnlijk zal hij daarvan met droefenis afscheid nemen, "want", zo zegt hij, "dat was mijn oude trouwpak. In de Drentse Staten droeg ik dat al tijd, omdat het daar gebruike lijk was om zeer netjes op te ko men draven." Te. Loo kent Schiedam uiter aard nog niet goed. Wel weet hij dat er een grote werkloosheid heerst en dat de woningnood zeer ernstig is. Over de werkloosheid zegt hij: "Er is niets ergers, dan drie keer te worden ontslagen en het gevoel te hebben, dat je uitge rangeerd bent. Voor de bestrij ding van de werkloosheid zal ik mij met alle mij verschafte mid delen inzetten. In dat opzicht ben ik niet gematigd. In Win schoten heb ik het wat dat be treft goed voor m'n kiezen ge kregen." (onder do Amstelbron) Te Loo woont op het ogenblik nog in zijn woning in Winscho ten, duidelijk een huis waarin voor hem notabelen hebben ge woond. In de tuin staat altijd een vlaggestokwaaraan een rood-wit-blauwe wimpel prijkt. "Dat is een Deens gebruik", 2egt Te Loo. "Ik heb vrienden in De nemarken en toen ik hen eens vroeg waar al die wimpels in het land toe dienden, zeiden ze mij, dat dat ter versiering was van die altijd kale vlaggestok- ken. Dat heb ik simpelweg over genomen en er zit verder geen betekenis achter." Te Loo is een man, die veel naar buiten treedt Hij heeft dan ook vele nevenfuncties, waar van hij er enkele noemt: Vice- voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, voorzitter van de Vereniging Ziekenhuizen In Drente en Groningen, voorzitter van de Vleeskeuringsdienst, be stuurslid van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambten aren. Hij zit tevens in de Her- structureringscommissie Veen koloniën en hij was lid van de Provinciale Commissie Heem schut, een commissie, die'zich bezighield met het behoud van monumenten. 'E ROLLEN WAREN de afgelopen dagen omge keerd. Nu waren bet niet de journalisten die vragen stelden, maar anderen die op bet Stadskantoor een functie vervullen. Hoofden van diensten vooral: "Hoe is-ie? Wat voor man is bet en welke indruk heeft hij op je gemaakt? Heeft hij iets weg van Harm Roelf- sema? - Het is natuurlijk geen Arie Lems, hè?" Alle VRAGEN hadden betrekking op de nieuwe burgemeester John te Loo. Want meteen nadat be kend werd dat de Win schoter burgemeester naar Schiedam sou komen, vlo gen de verslaggevers als de weerlicht richting Win schoten. En daar. in de werkkamer van zijn wo ning, stond hij ze allemaal op de beurt te woord. i R WAREN personen in het Stadskantoor die een gat in de lucht sprongen toen zij hoorden dat de keuze van Wiegel niet op Jac. Wallage was gevallen. Anderen vonden dat nou juist weer erg jammer. Maar de tijd zal bet leren hoe te Loo zal functioneren in Schiedam. Dat deze stad zijn eindstation zal zijn, staat wel vast. 'E MAN VOELDE zich trouwens aardig in zijn eer aangetast door Nikolaj Dielemans* opmerking: "Hij is te oud voor Schie dam". Te Loo. die regelma tig mei dié' bokshandschoe- nen' traint en vaak op zijn faeefiet* «tapt, zei juist enthousiast in de stad te willen beginnen. Uitkijken Nikolaj— voor je het weet heb je een "blauw? oog. menigeens lachspieren on vermijdelijk in beweging gezet. Volgens Te Loo zelf heeft hij dat gebruik over gehouden van de Drentse Provinciale Staten: "Daar liep iedereen in jacquet", zegt bij. In Schiedam zal hij zicb echter noolt roecr in dat tenue vertonen, zo verzekert hij. "want dat trouwpak is al 22 jaar oud en bijna versleten." LET HIJSEN van de ro de vlag ziet hij net zo min zitten als onze vorige bur gemeester Arie Lems. In-' dertijdstelden wij de vraag: Voelt die man zich wei soialist? Te Loo laat echter weten, dat hij in de eerste plaats socialist is en dan pas burgemeester. Wat let hem dan om toch die vlag te hijsen? belt ons en wij brengen direkt gratis hej geld bij u thuis. Ook leasing en hypotheken. Van'Deventerstraat 17 Rotterdam - SCHIEDAM - Zoals ieder, van ons weet, zorgde.de be-, roemde dam in de Schie voor XVÏZ het ontstaan van de stad Schiedam, die aan de- dam haar naam ontleende. - De naam "Dam' is. eveneens als straatnaam blijven voort bestaan. Rond 1250 werd de dam aangelegd, vermoedelijk door een edelman die Dirk Bokel heette.. Aan het einde van de 13e, eeuw breidde de stad zich wat uit 'en werd een groot gedeelte van de oude stadskern ge vormd. Allereerst kwam de verbetering van de dam aan de beurt De dam had al een, spuisluis waarmee het 'over tollige water kon worden ge loosd. Naast deze spui werd een overtoom met windas bij gemaakt Dat is een toestel waarmee de schepen over de dam werden getrokken zodat ze landinwaarts konden va ren. Later heeft men ook nog een schutsluis aangebracht In dé 16e eeuw vormde de 5? kruising van de tegenwoordi ge Korte Dam met de Hoog straat de kern van de stad. Deze kruising werd 'Drie Weechsee' genoemd hetgeen scheiding van drie wegen be tekent Rond dit punt-bevond zich de voornaamste stedelij ke bebouwing. Toen de brandersindustrie in Schiedam hoogtij vierde,' stonden an de Dam elf bran derijen en destilieerderijen annex slijterijen. Het was een gunstige plek voor deze hu- drijven omdat daar ax- en afvoerwater in de huurt was. Voor de bran^rs kwam'in 1792 een Korenbeurs op de Dam. Vanaf 1712 had die Beurs tussen de brug tegen over de oude Vismarkt en de brug tegenover de Westmo lenstraat'gestaan. De in 1952 gerestaureerde Beurs taat er nog. Het gebouw neemt een vrij grote plaats in op het kleine stukje straat dat Dam heet en eigenlijk het oudste stukje van Schiedam omvat Het heeft oorspronkelijk de aan zet gegeven tot het ontstaan van een nederzetting. HENRIETTE VAN ALDERWERELT. Naam Stuurde bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579.3000 VB Rotterdam. V..

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3