Kansen verspeeld Zinn iesp ire k met verdachte niet mogelijk' Rijk geeft 5 miljoen voor lijn 2 Ilvt HIht 10F ^11.25 Handreiking Industriebond geweigerd Duitse mark 2% duurder Haven normaal Tank raast over Duitse autobaan SLAAPKAMERS Wij een abonnee, u een unieke handdoek. I fe I 'vil I f 3 HENKES Stel Een blad boordevol tips, achtergrondinformatie en gezelligheid. Gratis bij u in de bus. Regen? Ö0RÏ HOOGHOUDT dranken. JONGE JENEVER 1 Haamstede voorop HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Met Nederlander 'Paus was gewond bij aanslag9 Vrouw uit raam geduwd •■C V42 tan - ■an - 'en Maandag 24 september 1979 34e jaargang no. 9888 hoofdredacteur herman wigbold I MmÊSmi De havenwerkgevers kunnen weer voor een paar jaar genist zijn. Dat hebben ze dan te danken aan actieleiders alsStavinga en Schults. De geschiedenis van de arbeidersbeweging leert dat er een moment is om te staken en een om weer aan het werk te gaan. Dat moment was er toen de vervoersbonden, met de wilde staking in de rug, een CAO afsloten die een loonsverhoging bevatte die nog nergens anders was be reikt Toen hadden de havenarbeiders de geschiedenis kun nen ingaan als de overwinnaars. Door de staking voort te zetten heelt de stakingsleiding niet alleen de overwinring uit handen gegeven maar ook toekomstige kansen ver speeld, Afbraak van de vakbeweging, verbreking van de onderlinge solidariteit en een verloren staking vormen geen basis om straks weer een vuist te maken. Zo heeft de stakingsleiding de tak afgezaagd waarop de havenarbei ders zaten. Nu de havenstaking is beëindigd, wordt het tijd dat Smit internationale eens van zijn hoge zetel afkomt, inwilliging van de eisen van het actiecomité zit er niet in maar het be drijf zou in ieder geval bereid moeten zijn de verhoging die de havenarbeiders hebben bereikt, nu of straks ook aan het sleepbootpersoneel door te geven. Uit de winstcijfers blijkt dat die verhoging best kan worden betaald. Zolang dit niet gebeurt, is Smit Internationale mede schuldig aan de verlening van de staking van het sleepbootpersoneel. MUIDEN - Twee ge maskerde gewapende overvallers hebben van morgen vroeg met succes een overval gepleegd op de zaterdagopbrengst van de Maxis Supermarkt bij Muiden. De buit bedraagt zeven ton. ROTTERDAM - Het proces tegen de van oor logsmisdaden verdachte Pieter Meuten is vanmor gen door de Bijzondere Strafkamer van de Rot terdamse rechtbank ge schorst. Volgens de Straf kamer gebeurt dat op grond van Mentens krankzinnigheid. Aderverkalkin g Huisarrest "Er achter' - de kans uw energierekening van 1978 terug te verdienen,- - allerlei besparende tips voor thuis en onderweg; - een gezellig spel voor het hele gezin,- - een leuke wedstrijd met pracht- prijzen,- - een aardige strip voor de kinderen. ENERG is een uitgave van het ministerie van Economische Zaken. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER UTÏR UTER Nvf j c Shell-Pemis, vanmorgen om half acht: stakers praten voor de gesloten hoofdpoort, de hele raffinaderij ligt plat. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Bij shell In Pernis en in Moerdijk zijn vandaag stakingen begonnen voor een vijfploe gendienst. Dit weekeinde nog toonde de Industriehond FNV zich bereid de staking af te gelasten, ais Shell be reid zou zijn te garanderen dat de vijfploegendienst in ieder geval volgend jaar kan worden ingevoerd. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 -19.00 uur faterdag van 9.00 - 16.00 uur O Zie verder pagina 3 BRUSSEL/DEN HAAG De Westduitse Mark wordt twee procent meer waard. O Zie verder pagina 3 ■4 'U* Adres: Postcode:Plaats: Kleur: rood'bruin blauw groen (s v.p. de gewenste kleur aankruisen). jj Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.7400 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 lo Geldauto overvallen buit 7 ton Om kwart voor acht vanmor gen reed een geldtransportauto van Armoured Car Services Amersfoort het terrein van het koopparadijs op. Twee mannen hadden de opdracht de inkom sten van afgelopen zaterdag in ontvangst te nemen en naar de bank te transporteren. Maxis is 's maandagsmorgens gesloten; de zaterdagopbrengst wordt steeds 's maandagsmorgens op een vast tijdstip opgehaald. Op het moment dat de geldlo- pers de cassettes in hun gepant serde voertuig wilden zetten, springt er een gemaskerde man zwaaiend met een wapen uit een groene Ford Granada, die al op het parkeerterrein aanwezig was. Vanuit de Ford houdt een tweede overvaller de geldlopers onder schot Razendsnel maakt de overval ler zich meester van de cassettes met geld, smijt ze in de Ford en springt zelf achterin. De wagen raast volgas het terrein af, rich ting Weesp. Daar stappen ze over in een blauwe Fiat en ver dwijnen richting Amsterdam spoorloos. De rijkspolitie heeft met steun van korpsen uit de omgeving een gigantische zoekactie op touw gezet Eerste indruk "vak mensen, zorgvuldig voorbereide overval". n Meuten krankzinnig verklaard» geei n proces (Van een onzer verslaggevers) De Bijzondere Strafkamer heeft met behulp van artikel 16 van het Wetboek van Strafver volging bepaald, dat Men ten niet in staat is zich behoorlijk te verdedigen. "Bij de behandeling van de zaak bleek geen zinnig gesprek met de verdachte moge lijk," aldus de Strafkamer in het vanmorgen uitgesproken von nis. Menten zelf had om de schorsing gevraagd. Hij zou een nieuw proces niet kunnen door staan. Uit rapporten die door medi sche deskundigen aan de recht bank zijn uitgebracht blijkt, dat Menten in een vergevorderd stadium van aderverkalking verkeert. Eén van de deskundi gen beschrijft hem als een gees telijk en lichamelijk wrak. "Menten was een geheel ande re dan de Menten zoals die on der meeer in de publiciteitsme dia in 1978 naar voren kwam," aldus het vonnis. Het besluit van de Bijzondere Strafkamer kan door de officier van justitie worden voorgelegd aan de Hoge Raad in Den Haag. Zolang de Hoge Raad geen be slissing over de uitspraak doet, blijft Mentens huisarrest van kracht Blijkt de Hoge Raad het met de uitspraak eens te zijn, dan wordt het huisarrest opgeheven, Menten mag zich dan echter niet buiten de provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht begeven. De Bijzondere Strafkamer heeft zich tegen het verzoek van Menten uitgesproken, om alle bepalingen die hem waren op gelegd op te heffen. Hoewel het in het vanmorgen uitgesproken vonnis onwaar schijnlijk wordt geacht, kan een procedure opnieuw tegen hem worden gestart, wanneer Men tens gezondheidstoestand "aan zienlijk" zou verbeteren. Mr. E. W. J. H. de Liègre Bohl, de door de Rotterdamse recht bank aan Menten toegewezen advocaat zei vanochtend blij te zijn met de uitspraak. „Laat ik het anders zeggen: ik sta er ach ter. Ik ben voorzichtig met het doen van uitspraken omdat de uitspraak nog niet definitief is." De raadsman van Menten wees er nog eens op dat zowel Menten zelf als het Openbaar Ministerie binnen drie dagen bij de Hoge Raad in beroep kunnen gaan tegen de uitspraak. Mr. De Liègre Böhl zei het niet onwaarschijnlijk te achten dat het Openbaar Ministerie in beroep zal gaan tegen de uit spraak. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Voor de ver lenging van tramlijn 2 naar de Beverwaard heeft minister Tuynman van verkeer en wa terstaat een rijksbijdrage van vijf miljoen gulden over. "De verlenging wordt geheel op vrije baan uitgevoerd en voorzien van verkeerslichten- beinvloeding. De verlenging be gint bij de kruising Reijerdijk Groeninx van Zoelenlaan en komt via de zuidzijde van de Beverwaard krijgt te zijner tijd 12000 inwoners. Met deze tram lijn krijgt de nieuwe Rotter damse woonwijk een snelle ver- binding met een groot aantal zuidelijke wijken en ook het centrum is met behulp van de metro vlug te bereiken. Veel bewolking en mogelijk regen of motregen. Minimum temperaturen ongeveer van 12 graden aan zee tot 6 graden In het binnenland. Middagtempe- raturen omstreeks IS graden. Tot matig of krachtige toene mende zuidwesten wind. 25 «Pt V ®P 07 J0 zon onder 19.34 maan op onder 11.31 21.35 Kwaliteitsdenken voor prijsbewuste fijnproevers altijd goedkoper. w v»a..v\ - .8 S k®s-A' ij).. Vy W v y S.V, "'ywuXs Sheli 1 'ernis Moerdijk plat den door Rotterdams oud-bur gemeester Thomassen, die als bemiddelaar was gevraagd door Shell weigerde dit Het con cern wilde niet verder gaan dan nog enkele vrije dagen per jaar extra te beloven. Extra werkge legenheid hoefde dit niet op te leveren, zo bleek uit de toelich ting van Shell. Het contact tus sen Shell en de Industriebond werd dit weekeinde onderhou- HAAMSTEDE - De 56 'meter hoge vuurtoren van Haamstede heeft een nieuw lichthuis. Een van de grootste mobiele to renkranen van ons land heeft bet zes ton wegende oude gevaarte, dat ge deeltelijk uit glas en ko per bestaat, dit weekein de van zijn voetstuk ge hesen en op de begane grond gezet Eerdere po gingen moesten vorige week door de harde wind worden uitgesteld. Het nieuwe lichthuis bevat onder andere radar en zal worden voorzien van moderne apparatuur waardoor radiografische verbindingen met sche pen, jachten en redding boten gemaakt kunnen worden. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en mei vrijdag de centrale ondernemingsraad van Shell. Thomassen moest zijn werk gisteren opgeven zon der iets bereikt te hebben. De staking bij de raffinaderij en bij de chemische fabrieken van Shell gaat uiterst gediscipli neerd in z'n werk. De volledige ochtendploegen gingen vandaag de poorten binnen om onder verantwoordelijkheid van de Shell-directie de productiepro cessen te stoppen. De avond ploegen gaan niet meer aan het werk, hooguit de mensen die per se nodig zijn voor het veilig stil zetten van de productie. Dat duurt nog een dag of drie. De berichten van Shell, dat Nederland binnen enkele dagen met een tekort aan benzine komt te zitten, vinden de Sheil- stakers sterk overdreven. Ze noemen het intimidatie van de publieke opinie. Shell zelf zegt altijd dat er voor minstens twintig weken voorraad aan benzine is, aldus de Industrie bond. De levering van kerosine naar Schiphol loopt voorlopig ook geen gevaar. Negengrote olie maatschappijen, waaronder Shell, verzorgen samen via rechtstreekse pijpleidingen het brandstoftransport naar Schip hol. Alleen als de solidariteit van andere petrochemische arbei ders zo groot is dat ze geen enkel 'besmet* werk doen, komt Schiphol snel zonder vliegtuig brandstof te zitten, zegt een woordvoerder op het vliegveld. Shell heeft vanmorgen veel onrust veroorzaakt doordat het bedrijf in een brief aan het per soneel had vermeid dat werk willigen zich moesten melden bij het politiebureau van Hoog vliet. De gevolgen van deze koers- aanpassing zullen voor de infla tie en onze concurrentiepositie echter "zeer gering" zijn, ver wacht minister Andriessen van Financien, tot opwaardering van de Mark en devaluatie van de Deense kroon (met drie pro cent) werd vanmorgen vroeg be sloten door de ministers van fi nancien van acht lidstaten van de Europese Gemeenschap, die gisteren in Brussel in het ge heim bijeenkwamen om te pra ten over een heraanpassing van het Europese Monetaire Sys teem (EMS). De Westduitse Mark stond steeds meer onder druk door de achteruitgang van de Ameri kaanse dollar, de Deense Kroon verkeerde al langere tijd in een zwakke positie. Het EMS is maart dit jaar in werking getreden om een zone van monetair evenwicht in West-Europa te creëren. Enge land doet aan het systeem niet mee. Volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Financien is bij de nu geko zen revalatie van de Mark geko- - zen voor een "technisch zo een voudig mogelijke" oplossing. (Van onze sociaal-) (economische reactie) ROTTERDAM Na een sta king van vier weken zijn de Rotterdamse havenarbeiders vanmorgen weer aan de slag ge gaan. Zowel de Vervoersfederatie FNV als de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid (SVZ) melden dat op alle plaatsen weer normaal wordt gewerkt Bij sommige be drijven zijn zelfs extra ploegen ingezet om achterstallig werk in te halen. Bij één overslagbedrijf is de avondploeg opgeroepen om het werk van overdag mee te helpen klaren. Voor iedereen werk is er nog niet overal, aldus de SVZ, omdat de bemanningen van de Smit-sleepdiensten nog doorstaken. (Van een onzer verslaggevers) HANNOVER - Een onder in vloed verkerende Nederlandse militair heeft zaterdagmorgen vroeg in een Leopardtank 100 kilometer lang de snelweg naar Bremen onveilig gemaakt De militair begon zijn "uitstapje" nadat hij met de tank door het hek van de legerplaats Seedorf in Neder-Saksen was gereden. Een patrouillewagen van de Nederlandse militaire politie trof de Leopard aan, toer die met ronkende motor op de vluchtstrook van de snel weg stond. Toen de politieauto de tank naderde, startte de militair op nieuw, waarna hij "in wilde vaart" en behoorlijk slingerend de weg op reed. Even later zette de militair de Leopard weer stil en klom hij uit de tank. Korte tijd later werd de man aangehouden. Volgens de Westduitse politie, die via de radio automobilisten had gewaarschuwd, zijn er geen ongelukken gebeurd wandmeubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus.Fabrtaloi toonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam.Tel 010-126481. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop Tenminste, als u ons'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zeil nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wét is) uw naam iopgeven? Da s geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- \ren rood. bnjia blauw of groen. Het formaat is j SObtj 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! ROME - Wijlen paus» Paulus VI is tijdens een mislukte aanslag op zijn leven in 1970 op het vlieg veld van de Filippijnse hoofdstad Manilla wel degelijk ,,.:n zijn borst" gewond. Dat heeft monseigneur Pasquale Macchi, gedu rende vijftien jaar des pausen privé-secretaris, gisteren onthuld in Mi laan. De aanslag werd destijds gepleegd door de 35-jarige surrealistische schilder Benjamin Men- doza y Amor uit Bolivia, die als priester verkleed met een mes op de paus toesprong. De paus heeft het inci dent nooit willen bespre ken en het Vaticaan heeft altijd ontkend dat hij was gewond. II DORDRECHT - De 26-jarige Vera Stojkovic is de afgelopen nacht in een pension aan de Wijnstraat in Dordrecht uit een raam geduwd. De vrouw maak te een val van vijf meter en liep" verscheidene botbreuken op. De politie heeft vier mannen aan gehouden die zich in het pension bevonden: de Britten A.A.H. (20), S.P. (23). en A.H. (20) en de: Ier M.O'C. (42). Stuur Het Vrije Volk naar: CT- Naam Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar j-| Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: *4 hi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1