'LPG zorgt voor 800 arbeidsplaatsen' SW verrast Overmaas Hiiurdersyafeiiigiiiig doet onderzoek woonomgeving Bingo in Bijdorp Actie voor Zambia Meer scholing en vorming voorRooie Vrouwen 'We moeten blijven' 'Kwajongens Quist en twist... Bordeel Vrouwenstuk in Passage Theater ■v.-.v, Bakkers op vergadering- Als wijken meewerken IBbIIié realistisch schiedam rï iöti HfSSsXÖlS* S111m«é SptiiSSl VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 H "i f - Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De intocht van Sint Nicolaas op 24 no vember zal dit jaar anders zijn dan voorgaande jaren het geval is geweest. Dit jaar zal de VVV de organisa tie op zich nemen en niet, zoals andere jaren, de Schie- damse Gémeenschap. Stemming Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Aandacht voor milieu is een goede zaak, echter blind fanatisme schaadt; aandacht voor die werkende medemens met alle financiële en maat schappelijke aspecten van dien, is minstens even be langrijk." Dit is de mening van de WD uitgesproken op de ledenvergadering. Van een onzer medewerkers SCHIEDAM - In de Sporthal IJsselmonde verraste SW door Over maas zijn eerste neder- tag te bezorgen met 2-4. SW keeper Koos van de Hoek was in dit aantrek kelijke duel de absolute uitblinker. André Ooster- wold en Eddie Wenïnck tten SW voor rust op n 2-0 voorsprong. De hiedammers konden 'ch nog de weelde ver- rloven om een straf schop te missen (Aad Put ters). Daarna liep SVV uit naar 1—4 door Driekus Nels en Bertus Lith. In de lotfase kon Overmaas de nederlaag wat draaglij ker maker door 2-4 te scoren-, Sint Nicolaas krijgt het dit jaar erg druk in Schiedam. 11M1I1 De Huurdersvereniging Groenoord vreest opstoppingen in de Van Anrooijlaan bii rampen. Van een onzer verslag geefsters SCHIEDAM - De Huurdersvereniging Ge meenteflats Groenoord gaat over een breder front werken. Uit een en quête onder de bewoners van de twee Z-flats aan het Schubert- en het Lisztplein, is gebleken dat men graag ziet dat de Huurdersvereniging zich ook bemoeit met de on middellijke woonomge ving. Op initiatief van de klachtencommissie wordt een, onderzoek gestart naar de woonomgeving. Hierbij zuilen ook andere groeperingen in de wijk ingeschakeld worden. Nadelen Stokpaardje (Van onze medewerkster) SCHIEDAM - "Bij de meeste Rooïe Vrouwen bestaat er vooral de be- hoef te aan scholing en vorming. Maar we moe ten realistisch blijven en het niet overdóen." Eén van de conclusies, die de Rooïe Vrouwen het af gelopen jaar trokken uit het door hen gevoerde beleid. Wil Kraan moet frustra ties voorkomen Redactie 1 j aa r a a n id lei s ian aniders Hierdoor is het mogelijk de intocht wat commerciëler aan te pakken. De WV zal brieven doen uitgaan naar winkeliers verenigingen en naar de ver schillende wijkverenigingen. Daarin wordt gevraagd om een financiële bijdrage, die overi gens niet hoog zal zijn. De wijk-en winkeliersvereni gingen die bijdragen in de kos ten kunnen er van verzekerd zijn dat Sint Nicolaas bij zijn in tocht door hun wijk zal rijden. Het gevolg is wel, dat wanneer alle wijken mee zullen doen, de Suit vroeger aan zijn intocht zal moeten beginnen. Er is een vast gegeven: om 14.00 uur zal de Sint worden ont vangen op het stadhuis op de Grote Markt door de burge meester. De tocht zal beginnen aan het Hoofd, waarna per boot via Buitenhaven, Lange Haven naar De Schie wordt gevaren waar op het Doeleplein de de- barkatie zal plaatsvinden. Terwijl de Sint aan zijn zijn rondrit door de wijken bezig is, zullen in andere wijken, waar op zijn komst wordt gewacht, muziekkorpsen spelen om de stemming er alvast in te bren gen. Een ander nieuw onderdeel De heer Th. Bakkers lid van het dagelijks bestuur van de Rijnmond hield daar een-betoog over het grote belang van de aanlanding van LPG in het Rijnmondgebied. Hij voorspelde dat er ongeveer 800 arbeids plaatsen bij zullen komen als er toegestemd wordt in de aanlan ding van LPG. Maar mocht het niet doorgaan.'dan zou dan bij een vermindering van tien pro cent van de activiteiten 3000 ar beidsplaatsen verloren gaan en dat aantal zou kunnen oplopen tot 8000. Volgens de heer Bakkers moe ten de risico's nuchter en zake lijk afgewogen worden tegen het belang van LPG voor de in dustrie. "Zorgvuldig maar reeel zal men zaken als milieu en werkgelegenheid tegen elkaar moeten afwegen." Verder toonde de heer Bak kers zich verheugd over het feit dat de drie betrokken overhe den, Den Haag, Rotterdam en Rijnmond afspraken gemaakt hebben over de procedure voor onder andere het ingewikkelde vergunningenstelsel. Bij voor gaande gelegenheden zoals in de LNG-affaire liet deze samen werking nogal wat te wensen over. Hermes DVS versloeg in de argriethal het Rotterdamse ~arta met 4-3, Voor de Schie ters scoorden Rob van de yl tweemaal en Hans Meyer nmaal. Een Sparta-speler oot nog in eigen doet. Excelsior *20 had aan NRC/ _noord een lastige tegenstan- er. Martin de Vette en John Kloppers schoten Excelsior '20 naar een 2-0 voorsprong. De be zoekers lieten zich niet ontmoe digen en kwamen sterk terug. Wim Uittenwiiligen zorgde uit eindelijk voor de 3-2 winst, waardoor de thuisclub twee punten op haar conto kon bij schrijven. WK speelde met 2-2 gelijk tegen Hillesluis. Aad de Bruin hielp de Rotterdammers door in eigen goal te schieten. Fred Smit en Peter van de Meer knalden WK op een 2-1 voorsprong. Maar viak voor tijd wist Hille sluis de WK doelman Cor Kie vit te passeren zodat de eind stand op 2-2 werd bepaald. Door met 10-6 van C. Portu- gucs te winnen, behield Ursus de koppositie in de 3e klasse H. De bezoekers kwamen op een 0-1 voorsprong. Hierna kreeg TJrsus-speler Coen Steenbergen het op zijn heupen en scoorde zesmaal. Henk Verwey (2x) en John Huigen brachten het ver schil op negen doelpunten voor dat de gasten de marge tot vier doelpunten konden verkleinen. DHS greep door een 2-1 over winning op de Zwervers de eer ste maal de winst. In de laatste minuut scoorde Ab Wever de 2-1 voor DHS. Overige uitslagen: RFC- Schiedam 4-0, Zwaluwen-GSS 3—1, DRZ-Metro 6-3, Demos- VVHR 2-4. OACN Boys-Roest vast 4-3, SPSV-Lombardije 2-2, FC Schulpweg-DCMR 1-6. bij de intocht dit jaar is, dat de Sint een bezoek zal brengen aan het Passage-theater waar voor de kinderen een speciale voor stelling zal worden gegeven. Ge pland is om twee voorstellingen te geven. Ook bestaat er de mo gelijkheid om gebruik te maken van het Bio-teater. Als dat laat ste het geval zal zijn, is er een non-stop voorstelling van twee tot zes uur. Alles zal echter afhangen van de medewerking die de VVV zal krijgen van vooral de winke liersverenigingen. Deze moeten voor 20 oktober aan de VW la ten weten of zij zullen meedoen. De wijk Noord, Groenoord en De Woudhoek, blijft voorlopig een probleem omdat, wanneer de Sint ook daar een rondrit moet maken, het traject te lang wordt en niet meer is te over bruggen. i SCHIEDAM - De zaal- voetbalvereniging BFC organiseert in het wijkge- bouw Trefpunt in Blij- dorp, zaterdag een bingo avond, De aanvang is om 20.00 uur. SCHIEDAM - Voor de aan schaf van een waterpomp voor een dorp m Zambia houdt de Sint Jansschool op 6 oktober een rommelmarkt in de school. Paul van Zonneveld, de onderwijzer, die na de herfstvakantie naar Zambia afreist om les te geven aan de Zambianen, zal het geld nuttig gaan besteden. Op 9 oktober om 20.00 uur 's avonds staat voor hetzelfde doel een bingo-avond op het pro gramma. Paul van Zonneveld neemt op 10 oktober afscheid van de Sint Jansschool. Dan zal hem de opbrengst van de actie Zambia worden overhandigd. Voor de rommelmarkt worden nog spullen gevraagd. Men kan zich melden op telefoonnummer 262064. Men kan eveneens geld storten op gironummer 595210 onder vermelding van Actie Zambia De Huurdersvereniging in Groenoord zal ook haar wensen bekend maken bij de gemeente over de inspraakverordening. Zij vindt dat de inspraak bij het tot stand komen ver te zoeken is. „Er moet een duidelijk verschil bestaan tussen belanghebbende en belangstellende", vindt de Huurdersvereniging. „Een be roep op een onafhankelijke commissie moet mogelijk zijn. Het mag niet leiden tot de let terlijke en figuurlijke afsluiting van een wijk, zoals gebeurd is in de Peter van Anrooijlaan. Dat is alleen maar lastig voor ieder een." De Huurdersvereniging vindt namelijk dat er bij de inrichting van de Anrooijlaan niet vol doende is gekeken naar de na delen. „Het is een „tankval". Bij e ramp kunnen alle bewoners Vc-.i de fiats onmogelijk op tijd wegkomen, omdat ze klem ko men te zitten in de slingering van de weg'en worden opgehou den door de verkeersdrempels. Men heeft er niet op gelet of er bij calamiteiten voldoende uit valswegen voor de wijk zijn." De vereniging vindt dat onder het stokpaard inspraak de wijk steeds moeilijker toegankelijk wordt Zij gaat daarom aandrin gen op een tweede toegangsweg naar de wijk, "desnoods via het dijklichaam naar de veel oms treden Rijksweg 19". Tijdens de jaarvergadering in zaal Irene gisteravond werd Wil Kraan gekozen tot nieuwe contact-vrouw van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid- Jannfe Boonstra. Nel lie Boers en RianajNieuwstra- Vv ten werden de nieuwe kernle den. "Het is te hopen dat de nieu we kerngroep geen last za! krijgen en gefrustreerd raakt, zoals de vorige kerngroep", al dus de voormalige contact vrouw Truus de Nijs. "Want", volgens Truus, "het werkelijk stimuleren van vrouwen bin nen de partij en hen bewust te maken van de Schiedamse si tuatie is moeilijk. Vooral hen betrekken bij de Schiedamse werkelijkheid heeft problem men opgeleverd." In het beleidsplan 1979-1990 bepleiten de vrouwen de plan nen af te stemmen op de be- hoefte aan meer scholing en vorming, dit ten aanzien van de Schiedamse situatie en de interne partijpolitieke kwes ties. Dit moet gerealiseerd worden in discussieprojecten. Voor de Rooie Vrouwen die daadwerkelijk iets willen doen, actievoeren of meedoen aan landelijke acties bestaan projectgroepen. l!M r# Gisteren bij het Cen traal Station. Ik stap een taxi binnen met een brandende sigaret in mijn mond. De taxichauffeur, iemand van een jaar of zestig zegt: „Meneer, ik heb last van de rook. Wilt u uw sigaret uit maken of een andere wagen nemen?" Nog geen tien seconden later zit ik in de volgende taxi, na gevraagd te hebben of ik mocht roken. Aan het stuur zit een eveneens ietwat bejaarde chauffeur. Echt nog van de oude stempel. Hij begint met een onder de rit zijn collega af te vallen: „Dat is nou een ech te kwajongen, meneer. Hij denkt nog dat het een gunst is als de klant met hem mag meerijden. Nee, die tijden zijn voorbij. Trouwens, wat je te- génwoordig niet op de taxi's ziet meneer, het is om je rot te schamen. Ik zit nou 35 jaar op de tax. Vroeger zei ik met opgeheven hoofd dat ik taxichauffeur ben van m'n beroep. Tegen woordig zeg ik gewoon: „ik ben chauffeur." De laatste jaren zijn er erg veel kwajongens bijgekomen, meneer. Die hebben geen en kel respect meer voor de klant. Zo had ik laatst een prachtig ritje naar Drenthe. Nou, vanuit Rotterdam van daan levert dat natuurlijk een lekkere cent op. Die klant zei tegen mij: „Ik zal u vertellen hoe u aan dit ritje bent gekomen. Een half uur geleden bel ik de Taxicentrale. Stopt er een chauffeur voor m'n deur met zo'n leren jack. Ik loop naar beneden met m'n dwergpoe del t je. Want dat is m'n alles. Ik ben een man alleen en waar ik ga, gaat mijn poedel. Wil ik instappen, zegt 'ie chauffeur tegen me.. „Meneer u kan mee, maar dat kreng blijft buiten. Ik hoogst verontwaardigd na tuurlijk. „Kijk," zeg ik tegen die chauffeur, „die hond Is mijn beste vriend. Iets anders op deze wereld heb ik niet. Nu moet ik toevallig in alle haast naar Drenthe, in verband met een sterfgeval." Zegt'ie chauffeur: „O, dat ver andert de zaak. Neemt u dan uw hondje maar mee." De klant: „Dat kreng bedoelt u. Nee, dank u. Ik neem wel een andere wagen naar Dren the!" Mijn taxichauffeur: „Kwajongens zijn het, me neer." De stuurgroep „Rot- A terdam Onverwoest baar" heeft een be zwaarschrift ingediend bij B. en W. Over de ontsierende en storende bouwplannen bij de Laurenskerk. Een tekening met de volgende tekst is erbij gevoegd: „De Laurenskerk is: - met stijlloos - noch vorm loos - geen blokkendoos. „De Laurenskerk," zo schrijft Leo van Hoek namens de stuurgroep, „is één van de laatste en weinige gespaard gebleven monumenten in Rot terdam. De gehele gemeen schap heeft bijgedragen tot het herstel na de verwoesting 40-45 en als zodanig ligt het na aan ons hart Hoewel wij als vereniging echt ivel meedenken in eigen tijdse vormgeving, verzetten vrij ons wel 'dat dit zo dicht bij het prachtige kerkgebouw moet plaatsvinden. Trouwens over smaakmaker prof. Quist valt hiet te twis ten." I 00 oor*lo0*doos o°9 Hlov<*anö „JL. Verkeers- bord op de Hoog straat: „Bordeel na 109 meter." De vraag is, gezien het verbodsbord: „Hoe kom je daar?" In lichtingen hier over kunt u altijd verkrijgen bij de Rotterdamse Ver keerspolitie! f/sW Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De toneelgroep Proloog geeft op dinsdagmorgen 9 oktober om half tien een voor stelling in het Passage Theater. Het toneelstuk is aiieen toegan kelijk voor vrouwen. De toe gangsprijs is vijf gulden. Het stuk heet Spiegeling. Vier vrouwen spelen scènes van het dagelijkse leven. De sleur, het verdriet, de eenzaamheid, de moeilijkheden maar ook het plezier, de hoop en de strijd in - het leven van de vier hoofdrol- speelsters kömen aan bod. Proloog hoopt dat na de voor- stelling gediscussieerd wordt ?vfT problemen die vrouwen nebben. Passage Theater zorgt die ochtend voor kinderopvang gedurende de anderhalf uur du- rende voorstelling. t

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2