BiJ renovatie Proveniers Historische Vereniging Schiedam: Schiedam maakt welzijns- plan Gusto-band maakt 25 jaar muziek Pretmarkt in Monument We reldrecord Parkweg tijdelijk afgesloten Goed opletten anders w M U Old Friends weer open chiedam Bejaardensoos de Kreek VRIJDAG 5, OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Historische Vereniging Schiedam pieit er voor dat één woning in het Proveniershuis niet gerenoveerd zal worden. Ze ziet het liefst dat een ge deelte van dit historisch waardevolle monument in de oorspronkelijke staat gehandhaafd blijft. Als voor beeld geeft zij nummer 22 die zich nog vrijwel in de oorspronkelijke staat bevindt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Schie dam gaat een zogenaamd sociaal-cultureel plan op stellen voor de verdeling van centen aan allerlei welzijnsinstellingen en voor verbetering van het welzijn. Het ministerie van CRM is gestopt met het rechtstreeks subsidi ëren van de instellingen. Op het ogenblik al krijgt de gemeente een buidel centen en zij moet maar zién hoe zij dat verdeelt. Nummer 22 komt in aanmerking voor een museum over de bejaardenhuisvesting van vroeger. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Tamboer-Trompetterkorps de Gusto viert zaterdag haar vijfentwintigjarig jubi leum. „Na enkele ups en downs gaat het de laatste ja ren gelukkig bijzonder goed", vindt voorzitter M. Dett- meijer. „De sluiting van de werf Gusto bracht ons de nodige zorgen, maar die zijn we door hard aan te pak ken geheel te boven gekomen." WföMSis Redactie M.., f* Rinus Heykoop rechtsen Ronld Lieslïng (links, tijdens het verbeteren van het tvereldrecord 'Tan dem-surfen" op de Kralingse Plas. Bijdragen: Onno Buiteren Wilma van Meteren. De tamboers van de Gusto-band s«h« wafiwivWffiBiriw^fiWffWWff* -w 'f 'Houd nr. 22 in on (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Soci ëteit Old Friends zal op zaterdag haar nieuwe seizoen ingaan. De soos is bedoeld voor mensen vanaf 18 jaar. Er kan ge danst, gekletst, gekaart en naar muziek geluis terd worden. De drankjes zijn betaalbaar. De soos is elke zaterdag geopend vanaf 20.30 uur in cen trum De Kreek aan de Lange Haven 92. In een brief aan Burgemees ter en Wethouders steekt de Historische Vereniging haar voelhorens uit naar de plannen van de gemeente. De Vereniging schrijft gehoord te hebben dat de gemeente binnen afzienbare tijd het Proveniershuis wil re noveren en geschikt maken voor hedendaags woongebruik. „Aannemende dat het met de grootste zorgvuldigheid en res pect voor het historische karak ter uitgevoerd zal worden, be- tuigeH wij onze instemming", aldus de Historische Vereniging. Zij vindt dat een levend monu- mentenbeleid zich juist ken- Het plan moet in februari van het volgende jaar gereed zijn en daarom heeft de gemeente deze week meer dan 200 brieven ver stuurd aan de instellingen. Het college van B. en W. zegt niet van plan te zijn om zelf de verdeelsleutel van de financiën vast te stellen. Zij wil het so ciaal-cultureel werk er zoveel mogelijk bij betrekken. Hoe dat precies in zijn werk zal gaan hangt af van de in te stellen in spraakprocedure. maar in ieder geval zal het schriftelijk kunnen plaatsvinden via de afdeling Sport, Cultuur en Jeugdzaken op het stadskantoor, via hoorzit tingen en via de raadscommissie voor Vorming en Recreatie. Wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie zegt voorshands, dat niet alle wensen gehonoreerd kunnen worden, „want er is altijd te weinig geid". Vandaar het belang van de inspraak. De gemeente stelt over het so ciaal-cultureel plan: het is een middel om te komen tot een evenwichtig en geschakeerd aanbod van activiteiten. Het is tevens een middel om maat schappelijke achterstanden weg te werken door voor iedereen de toegankelijkheid te waarbor gen. De gemeente zal dan ook niet alleen de bestaande sociaal- culturele voorzieningen onder steunen, maar wil eveneens nieuwe activiteiten opzetten, in dien de burgers daarom vragen. De activiteiten worden opgete kend op een zogenaamde cultu rele kaart. „Witte vlekken" daarop zal men zoveel mogelijk trachten weg te werken. Subsidies worden verstrekt aan de hand van de Schiedamse subsidieverordening, waardoor particuliere organisaties een be hoorlijk stuk inbreng moeten gaan inleveren. De gemeente kan met de verordening name lijk beslissen, wat voor wel- zijnswerkei wordt aangenomen. Ais iemand bijvoorbeeld niet de benodigde diploma's bezit, kan de gemeente de persoon weige ren. Deze bevoegdheid gebruik te de gemeente onlangs ook bij de benoeming van een opbouw werker in Schiedam Zuid. In het geschil tussen de Schie damse Stichting voor het Op bouwwerk en de Bewonersver eniging Schiedam Zuid hakte de gemeente de knoop door, door te stellen, dat Armand van Puy- velde niet de benodigde papie ren had. Het sociaal-cultureel plan omvat het werkterrein van het buurt- en clubhuiswerk, het jeugd- en jongerenwerk, kunst zinnige vorming, amateuristi schs kunstbeoefening, peuter- werk. sportieve recreatie en op bouwwerk. Indien de gemeente na invul ling van de sociaal-culturele kaart dubbele activiteiten in een wijk plaats blijken té vinden, dan zal afbouw plaatsvinden. „Daarvan zal echter tijdig me dedeling worden gedaan en de afbouw zal binnen drie jaar plaats moeten vinden", zo laat de gemeente tot slot weten. merkt door het geven van nieu we bestemmingen aan het Pro veniershuis. „Het wijkt nauwe lijks af van het oorspronkelijk gebruik en is daarom welhaast vanzelfsprekend." „Desondanks zouden we het op prijs stellen als tenminste één woning niet onder de reno vatie zou vallen." Volgens de Historische Vereniging Schie dam is nummer 22 daarvoor heel geschikt. Maar zij heeft nog geen onderzoek gedaan naar an dere panden. „Dankzij de goede, respektvolle zorgen van de ach tereenvolgende bewoners is het •and op nummer 22 goed onder houden." Alle kenmerkende on- dedelen, zoals de schoorsteen, hoekkast en bedstee zijn nog in oorspronkelijke en gave staat aanwezig. Men vindt ook dat aan de uit gespaarde woning een speciale bestemming gegeven moet wor den. De Historische Vereniging zou er graag een minimuseum inrichten. Dit museum zou din gen tentoon moeten stellen die te maken hebben met de bejaar denhuisvesting van vroeger. Daarnaast ziet de Vereniging toch ook nog een bestemming als woning. „Het zou als woon ruimte gebruikt kunnen wor den, zij het onder voorwaarden en restrikties." De Historische Vereniging Schiedam wacht nu een reactie van B en W.af op haar voorstel. lps?£ Het Gusto-korps kan op een goed jaar terugkijken. Ze be haalden de eerste prijs op het bondsconcours dat op 24 mei in Zoetermeer gehouden werd. Ook op het drumbandfestivai in Schiedam kwapien ze als win naars uit de bus. Ze streken de eerste prijs op voor de lopende en stilstaande mars en kregen cfe defileerprijs. „Een kroon pp onze 25-jarige samenwerking" noemt penningmeester Pleun' Altorf het „We zijn nu op de tweede trede van de ladder, la ten wij ons best blijven doen en nog eens zo hard werken als het afgelopen jaar om het volgend jaar in de middenklasse ook zo'n goed resultaat te behalen als nu in de normaaiklasse." Er is wel een heel verschil tussen de Gusto-band van vroe ger en nu. In het verenigings blad De Dukdalf beschrijft Pleun Altorf, al vijfentwintig jaar lid, hoe hij op zijn eerste concours zwarte kousen moest dragen. „Dat vond ik niet zo denderend, maar ja, deed je het niet dan moest je maar thuis blijven." De eerste dag dat hij met zijn nieuwe uniform naar buiten mocht, verliep ook niet zo prettig. „Ik liep buiten tussen Pauw van Schendelen en Krans Friedrich en achter mij de diri gent- ja, die ging vroeger mee op straat. Ik wist dat je met je linkervoet moest beginnen, maar iedereen had al een paar passen gelopen en toen moest ik r.og beginnen. Nou dat loste de heer Wolters op door zelf te gaan lopen, dus bij iedere pas die hij deed moest ik wel. Hij stond pa! achter me. De hele mars heb ik uitgelopen maar de napijn was niet mis." Zaterdag zal er volop gelegen heid zijn om oude herinneringen op te halen. De Gusto-band geeft van 1400 tot 16.00 uur een receptie in het clubgebouw aan de Maasdijk I, Schiedam. Daar na viert de Gusto nog feest in eigen kring. VLAARDINGEN - In de Lijnbaanhallen wordt zaterdag een grote pretmarkt gehouden ten bate van de kinderen in de sloppenbuurten van Bangkok. De markt, georganiseerd door de Unicef en de stichting Peu terspeelzalen. bestaat uit een groot aantal stands waar allerlei gebruikte spullen te koop zijn. Voor kinderen worden er talloze spelletjes op touw gezet. Eén en ander wordt georganiseerd in het kader van het Jaar van het Kind 1979. Enkele tientallen vrijwilligers hebben er voor gezorgd dat de pretmarkt een groot spektakel wordt. Het feest begint om elf uur "s ochtends. Peuters, gekleed in verschillende nationale kle derdrachten openen de pret markt Elke verklede peuter krijgt een varrassing. Om twaalf uur wordt de winnaar van de fotowedstrijd bekendge maakt door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw J. Kieboorn. De eerste prijs is een dagtocht naar keuze voor het hele gezin ter waarde van 25(1—Er zijn Rif) foto's van kinderen ingestuurd voor de wedstrijd. Een weekend Parijs voor twee personen is te winnen bij een lo terij die zaterdag in de Lijn baanhallen wordt gehouden. De trekking wordt verricht door het clownsduo Appie en Happie, die om drie uur 's middags op treden. Verder is er zaterdag om 13.30 uur een optreden van een volksdansgroep je te zien. Een uur later geeft de showband De Jonge Pijpers een optreden. Tussen deze voorstellingen door. vait er op de pretmarkt van alles te beleven: ballen gooien, skippy-bai race, krui- wagentjes-race. pittenzakjes gooien, autootjes rollen, etc. Verder zijn er vijftien kramen waar uiteenlopende zaken als kinderkleding, kerstversiering, speelgoed en planten te koop zijn. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Wegens over weldigende belangstelling" heeft de bejaardensoos van cen trum De Kreek besloten om een tweede soosmiddag in te stellen. Behalve op donderdagmiddag: kunnen bejaarden voortaan ook terecht op dinsdag tussen half twee en half vier. De soos is ge vestigd in gebouw De Bever, van Beverenstraat 40, tel. 266442. Er is volop gelegenheid voor spelletjes en andere activiteiten. Met museum Boymans van Beuningen heeft op initiatief van Robin Ader. curator, het café "De Schouw" op de mo numentenlijst geplaatst. Robin schrijft aan eigenaar van De Schouw, Ton Martens: „Je bent je er natuurlijk can bewust dat jij als eigenaar van voorgenoemd etablissement een stuk Rotterdamse cultuur bewaart" Daardoor heb je een zekere verantwoordelijkheid. Zullen wij de zaak een anti-goudmijn noemen? Het is zeker dc moeite waard het zal je een gevelsteen ople veren) dat je een plaats in stond houdt waar een bepaald soort ongevaarlijke gekken el kaar ontmoeten. Dat kan in een grote kavenstad eigenlijk nergens. Ik ga zover met Robin Ader en dus met museum Boy mans van Beuningen akkoord, dat De Schouw een plaats is tcaar alleen (onder meer André van der Louw) gekken komen. Ton Martens heeft hoagslno- dige verbouwingen laten aan brengen in De Schouw, nadat deze sociale ontmoetingsplaats bijna letterlijk en figuurlijk door de grond zakte. Met mij zullen velen ongetwijfeld ho pen dat De Schouw. Witte de Withstraal 80. Rotterdam, voor velen jaren zal blijven voort bestaan. Waarom? Gewoon omdat De Schouw nu eenmaal één van de weini ge monumenten is die Rotter dam nog rijk is. Drie monumenten naast elkaar: achter de bar (links en midden) de Rotterdamse versie van de Wama's en uiterst rechts een la chende Ton Martens, instendhouder van een van de weinig over gebleven Rotterdamse monumenten. De Schouw. „Meneer", zo kreeg ik ion de week Rinus Heykoop (24) aan de Itjn. „mat doen jullie nou uver. Wel het wereldrecord- zoenen tan 100 uur zoenen van tmee Japanners in de krant zetten, maar niet can twee Rotterdammers die zojuist het wereldrecord „Tandem-sur- fen" hebben verbetenL" Wereldrecord tandem- surfen? Nooit can gehoord' Heykoop: „Jazeker. Met mijn maat Ronald Lies ting (23) stond ik het afgelopen weekeinde 26 uur en tien mi nuten op de twcepersoonszeil- plank op de Kralingsc Plas! Dal is een verbetering van een uur en tien minuten (25 uur) can het oude wereldrecord mn Hans en Willem Pracht uit Dordrecht" - Hoegingdat in zijn werk? Heykoop„A fgelopen zater dag om 12 uur 's n '.ddags zijn we van start gegaan. We had den allebei een soort duikers- pakken aan om ons te bescher men tegen de kou. Om de zes uur mochten we een kwartier rusten, maar na 24 uur moes ten we dat weer met een uur inhalen. Vier boten waren aanwezig can de zeilvereni ging Schieland om te controle ren of we ons aan de regels hielden." Hebben jullie nog last ge had can de kou? Heykoop: „Nou en of. 's Xachts was het onder nul Het was vooral zaak te zorgen dal we niet nat werden. En dat is ook niet gebeurd, trant we zijn geen éne keer in het water ge vallen. Daar kwam bij dal we cms in hadden gesmeerd met „manenvet." Met manenvet? Heykoop: .Ja. dat manenvet heb ik van de slager gekregen. Het is een oud recept van vroe ger Het is een soort reuzel die de havenarbeiders vroeger ge bruikten in de mrstmaanden op hun voeten tegen winterte-' nen!" - Weet je. d'r zijn meerschi- znfrenen dan winterpenen! Dus: „Waarom gaan jullie meer dan 25 uur op een plank je op het water staan?" I Heykoop: „Gewoon poor de kick en de eer." - De vraag is: Wie verbetert het record met een uurtje of meer?" SCHIEDAM - Bij het recon strueren en het op peil brengen van Nieuwiand-Midden, waar reeds eerder melding van is ge maakt. zijn de werkzaamheden nu zover gevorderd, dat met in gang van maandag 8 oktober de Parkweg tussen de Burgemees ter van Haarenlaan en de Bur gemeester Honnerlage Grete- iaan afgesloten wordt voor het doorgaande verkeer. Het bestemmingsverkeer dat op de Parkweg moet zijn wordt zo lang dat mogelijk is toegela ten, maar dit mag uiteraard geen belemmering geven voor de uit te voeren werkzaamhe den. Parkeren op de Parkweg wordt daarom afgeraden. De werkzaamheden zullen en kele maanden in beslag nemen. SCHIEDAM - Wie niet goed oplet en per fiets over het rij wielpad op de 's Gravenland.se- weg rijdt langs het gebouw waar enkele gemeentelijke diensten onderdak hebben, loopt de kans geschept te worden door een auto. Er zijn namelijk langs het fietspad enkele parkeerplaatsen gemaakt voor invaliden, die echter hun wagen pas kunnen stallen na eerst over het fietspad te zijn gereden. Nu komt het maar al te dik wijls voor. dat ook niet invali den daar hun wagen parkeren omdat de Inzittende .even" bij het woningbureau, of bij dc so ciale dienst of bij de Rijnmond moeten zijn. Het is al enkele keren voorge komen dat wielrijders bijna ge schept werden, omdat de auto mobilist niet goed oplet en de wielrijder-terecht-van de ver onderstelling uitgaat, dat hij op een rijwielpad geen auto's te vrezen heeft. Verkecrsdeskuhdigen hebben echter op de 's Gravenlandse- weg een situatie uitgedacht waar dat wél mogelijk is. ''.J-!.uTx, ÏSW';ii ati»

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1