stapt uit PvdA-bestuur Voedingsbond huidig! tien jubilarissen HISTORISCHE VERENIGING GEEFT WEER Tante Jopie I 1 Hendrik en Bernard Krom na om! OUDERAVONDEN Volksdansen in De Bever Opera Rigoletto slecht bezocht Vrommes houdt sfeervol avondje j scHiedam m COMMISSIE OVER ZONNE- ENERGIE WOENSDAG 24 OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2'>H Hans Bakker: weer eens wat anders! Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Kethel komt een woonwagencen trum. Plannen daartoe komen aan de orde in de raads vergadering van 19 november. B en W willen de raad voorstellen een zogeheten voorbereidingsbesluit te ne men, wat de start is van een procedure om het bestem mingsplan te herzien. 1 V De Haagse Volksopera bracht Rigoletto met allure iPDStDOa Tante jopie: "Ze kennen mè allemaal" Na gijdrage: Peter Mom sW De windmolens op het museumplein moeten het ook al ontgelden. v SCHIEDAM Bestuurslid i'van "de Partil van de Arbeid Hans Bakker heeft besloten om het bijltje er voorlopig bij neer te gooien. 1 Bakker, een van de twee "cul tuurbarbaren" 'van de Partij van de Arbeid, zegt geen tijd meer te hebben voor zijn pen- ningmeesterschap, „Ik wil ver der gaan met mijn studie be stuurskunde", zegt hij. „Verder wit ik wèleens wat anders doen en tijdens de afdelingsvergade ringen kritische vragen stellen, in plaats van ze slechts aan te horen." Bakker zegt in navolging van Dielemans, die enige tijd gele den afstand deed van zijn frac tievoorzitterschap, dat hij wel had willen aanblijven indien de Groningse wethouder Wallage tot burgemeester was benoemd. „Dat had ik nog wel willen mee maken", zegt hij. Truus de Nijs heeft zich kan didaat gesteld voor de opvol ging. SCHIEDAM - De jaarvergade ring op 29 oktober van de Voedings bond FNV zal een feestelijk tintje hebben. Er worden vier mensen ge huldigd die zestig jaar lid zijn. vier die dat vijftig jaar zijn en twee leden die hun vijfen twintigjarig jubi leum vieren. De ^Voedings- bond. afdeling Schiedam. VI aar dingen en Maas sluis, houdt haar bijeenkomst in ge bouw Arcade. Lange Haven 11 in Schiedam. Men be gint om acht uur. SCHIEDAM Drie histori sche panden in Schiedam wor den binnenkort voorzien van een zogeheten Sciedam-schildje. De Historische Vereniging Schiedam wil met de toekenning van deze onderscheiding het particulier initiatief voor res tauratie en goed onderhoud sti muleren. De panden liggen aan de Lan ge Haven 11L een onlangs geres taureerd zeventiende-ecu ws herenhuis, aan de Kethelstraat 16, het kortgeleden opgeknapte pand van de Coöp met een ne- gentiende-eeuwse iijstgevel, en aan het Broersveld Ï59.' een pand met een karakteristieke winkelpui uit 1926. Wethouder Posthoorn (cul tuur) zal 3 november namens de vereniging de schildjes op de panden aanbrengen. Tot op he den werden vier van deze schildjes uitgereikt Woonwagens in I .ethcü:: sneller dan verwacht (Van een onzer, verslaggeefsters) -SCHIEDAM - In de Bever, Van Be verenstraat 40 wordt elke maandagavond gevolksdanst De huidige groep kan er nog een aantal men sen bij gebruiken. De avonden woeden met elkaar verzorgd. De prijs is 4 gulden per maand. Inlich tingen kan men in winnen bij Ineke Lorshefjd tel. 262849. De precieze plaats van het centrum is niet bekend. In een brief aan de leden van de com missie voor ruimtelijke orde ning, ,die de kwestie vanavond behandelt wordt gesproken van "een gebied in de nabijheid van de dorpskern Kethel." Een van de mogelijke plaatsen is het terrein aan de Koekoeks laan. Ofschoon ook de Bewo nersvereniging Kethel-Oost niet van de exacte plannen op de hoogte is, beraadde het'bestuur zich gisteravond over een stand punt voor het geval het inder daad de plaats is. Naar verluidt wijst de bewonersvereniging een dergelijk plan af. Maar. zegt een woordvoerder: „We weten er ontzettend weinig van. Er zijn nog andere braakliggende terreinen hier> We zijn er pas deze week mee geconfronteerd." Ook voor de gemeente Schie dam komt de aanleg van het centrum eerder aan de orde dan was gedacht De grote financiële tekorten die zouden ontstaan bij eventuele aanleg, vormden tot op heden een onoverkomelijk bezwaar. Maar onlangs heeft het ministerie van CRM toezeg gingen gedaan om het project te susidiëren. Volgens de brief aan de commissieleden "ziet het er naar uit dat een deel van deze hindernis (het tekort - red.) kan worden weggenomen." Wethouder mevrouw Taverne was gisteravond niet bereikbaar en ambtenaren wilden niet na der op de zaak ingaan. Volgens een van hen heeft de wethouder de bedoeling vanavond de plan nen uitgebreid toe te lichten en hij vindt het niet fair als de commissie die toelichting reeds uit de krant verneemt Wel zegt hij dat een en ander moet worden gezien "in het ka der van de heroriëntering over de gewenste plaats voor woon wagenbewoners." Ook spreekt hij van "opheffing of splitsing" van het bestaande centrum van aan de Schiekade. De huisvesting van,woonwa genbewoners is al langer aan de orde in Schiedam. Bewoners van de Schiekade hebben vorig jaar het stadskantoor bezet om dat zij hun centrum te ver ver wijderd vonden van de stad. Ook vonden zij het te klein voor de vijftig gezinnen die het be woonden. Inmiddels zijn erplannen ont wikkeld voor de bouw van vijf tig woningwetwoningen op het Schuttersveld, "waarvan er der tig voor bewoners van de Schie kade zijn gedacht Dc overige twintig gezinnen zouden terecht kunnen in Ke thel. In dat geval zou het cen trum aan de Schiekade verdwij nen. 'A. ut Theaters kapen toeschouwers bij elkaar weg lr li - (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De opera Rigo letto, opgevoerd door de Haagse Volksopera, werd gisteravond in het Passagetheater erg slecht bezocht Slechts 100 van de 550 plaatsen waren bezet De oor zaak van het slechte bezoek houd verband met een eerdere opvoering van de opera, afgelo- pél zaterdag in de Siadsgehoor- *«»t in Vlaardingen. - i t s "Mijt allure bracht de volks opera het fameuze werk van Verdi gisteravond'op de nieuwe planken van het Passagetheater. vreden zijn over het optreden, maar niet over de opkomst van het publiek. Het Passagetheater en de Stadsgehoorzaal hebben met de twee optredens vlak achter el kaar eens een staaltje slecht sa menwerken laten zien. Tussen de theaters bestaan enkele af spraken om dubbelvoorstellin- gen te voorkomen, maar onenig heid tussen de directeuren Pit- lard en van Ginniken is de re den, dat die niet worden nage komen. Van Ginniken zei verle den week: „Verleden jaar heb ik ons programma van de Stadsge hoorzaal naar Schiedam opge- stuurd» maar ik heb nog niets terugontvangen. Ik vraag mij af of er nog sprake is van samen werking. De heer Piilard, direc teur van het Passagetheater reageerde daarop met: „Ik zal dan maar niet zeggen op wat voor punten de heer Van Ginni ken zijn afspraken niet is nage komen." FiSIard hield vorige week nog vol, dat de twee theaters geen hinder zouden ondervinden van de op elkaar volgende optre dens. „Last van concurrentie -hebben we niet", zo zei hij. Nu blijkt dat het theater in Schiedam nog voor geen vijfde vol zat. (oitgs;:et onderwijs vei eltoven ihzelf Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De eerste twee weken van november houden de zes scholen voor openbaar en bijzonder, neutraal voortgezet onderwijs in Schiedam infor matie-avonden voor ouders van leerlingen - en deze leerlingen zelf - van de zesde klassen van bet basisonderwijs. Deze bijeenkomsten vormen een onderdeel van een plan dat de scholen voor basis- en voort gezet onderwijs hebben opge steld om de overgang voor de leerlingen verantwoord en zo soepel mogelijk te laten verlo pen. Al jaren vindt geregeld overleg tussen basis- en voort gezet onderwijs plaats en voor SCHIEDAM - De raadscom missie voor ruimtelijKe orde ning gaat vanavond praten over de praktische toepassing van zonneénergie. Dit is het belang rijkste onderwerp van de verga dering. die om acht uur in het stadhuis begint het 'schooljaar 1979-'8Ö meent men de werkwijze te hebben verbeterd, waarbij vooral de in formatie naar de ouders beter is geregeld. Die werkwijze bestaat hierin dat in september en oktober in de zesde klassen wordt gepraat over "Waarheen na de lagere school?", terwijl de ouders1 in die periode een uitgebreide in formatiekrant van het ministe rie over het voortgezet onder wijs ontvangen. In oktober hou den de onderwijzers van de zes de klassen informatie-avonden voor de ouders, die wegwijs worden gemaakt in de veelheid van vormen van vervolgonder wijs. Dan krijgen zij ook een brochure van de zes scholen voor voortgezet onderwijs in Schiedam. Na de herfstvakantie krijgen de zesdeklassers de eerste waar- dermgslijst De ouders halen de ze op school-op en krijgen dan tevens een eerste voorlopig ad vies, dat er meestal op neerkomt dat zij zich nog eens moeten oriënteren op twee vormen van voortgezet onderwijs. In de eerste helft van novem ber volgt dan de serie informa tieavonden van het voortgezet onderwijs zelf, waarna in de cember het eindadvies van de basisschool gegeven wordt. Bij twijfel of verschil van mening kan op kosten van de gemeente een advies van een onafhanke lijk instituut worden gevraagd. Na inschrijving (februari) en toelating (maart-april) maken de leerlingen in mei en juni kennis met hun nieuwe school. Het programma van de infor matie-avonden ziet er zo uit: - dinsdag 6 november: Harga- hof, school voor huishoud- en nijverheidsonderwijs, Valerius- straat 29-31, G roenoord. - donderdag 8 november, La gere Technische Schooi voor Schiedam en omstreken. Mgr. Nolenslaan 3.s - maandag 12 november: Ste delijk Gymnasium, Hugo de Grootstraat 6. - dinsdag 13 november: Wil lem de Zwijgerschool 'voor ma vo, St-Liduinastraat 35. woensdag 14 november: schooi voor lager economisch en administratief onderwijs "(leao). Oude Kerkhof 13. - donderdag 15 november: rijksscholengemeenschap Schravenlant (havo-atheneum), Hugo de Grootstraat 4, Alle avonden beginnen om acht uur en hoewel een en ander is georganiseerd voor het open bare onderwijs, zijn alle belang stellende ouders en leerlingen welkom. 27 "Ik heb pas m'n jubileum "gevierd. Toen was ik vijfen twintig jaar blind." Tante Jo pie '- bijna zeventig - maakt ,van haar handicap geen enkel probleem. 'M'n oogjes liggen hier naast me," zegt ze, wij zend op haar witte stok met rode banden. "Ik heb een Franse naam van zes letters en daar maken ze altijd iets anders van. Alle taxi-chauffeurs noemen me Tante Jopie." Juffrouw Ver ton is speciaal per taxi uit de Wieldrëchtstraat op Zuid naar Het Vrije Volk gekomen, want, zegt ze, "ik wil de taxi chauffeurs rehabiliteren" Een bekende had haar enkele stukgoederen over het taxi wezen voorgelezen -"ik ben abonnee, hoor"- en nu wil Tante Jopie zelf ook we! eens wat kwijt. "Ik rij ai acht of negen jaar met de taxi en heb nog nooit last gehad. Ja, één keer, maar dat kun je ze toch niet alle zeshonderd kwalijk nemen? Kijk-es, meneer. We hebben allemaal wel 's een moeilijke dag. Ja toch? Ze zeggen tegen me: Jij hebt altijd 'n vriende lijk woord. Maar dat is toch normaal? Die chauffeurs kunnen net zo goed netjes be handeld worden. Daar zijn 't toch ook mensen voor, die nef- jes voor hun huishouden wer ken?" "Ze zijn altijd even bereid willig. Of ik nu twee, drie of vier tassen bij me heb. Want ik ga bijna eike dag naar de blindentuin en soms krijg ite - wel 's wat groente mee." Over een rit naar die blin dentuin heeft Tante Jopie een lief verhaal. "Het was op dinsdagmor gen. Bij de blindentuin geef ik de chauffeur dan meestal 'n bakje koffie. Ik schijn m'n portemonnee op m'n schoot te hebben iaten liggen, want zelf kan ik dat natuurlijk niet zien. Die moet eraf gevallen 'zijn. Er zat honderddertig gul den in. Ik had nog maar één koffiemuntje, dus moest ik m'n portemonnee hebben. Ik op de grond voelen in de kan tine, maar niks." 's Middags ga ik terug en vertel ik 't tegen de taxi- chauffeur. Die roept het met een door de mobilofoon. De volgende morgen, woensdag, bracht diezelfde man me weer naar de tuin. "Die 19,80 hoef je niet te betalen," zegt-ie. "Dan héb je ai wat terug van die honderddertig gulden." ei Dat wilde ik niet, maar ik mocht niks betalen. Zelfs geen 'rijksdaalder handgeld, want 't 'was z'n eerste rit die dag." s „Op de tuin komt er 'n man naar me toe. „Bent u Tante Jopie?" Ik zeg ja. Zegt-ie: „U, bent toch uw portemonnee verloren." En ik meteen: „Heb je 'm gevonden?" „Nee", zegt- ie, „maar we hebben een an dere uitkomst gevonden." Geeft-ic me honderddertig gulden. „De jongens - want zo noemen ze dat onder elkaar hebben 'n collecte gehouden", zegt-ie. Ik kon geen woord meer uitbrengen. Ik wilde nog twintig gulden teruggeven van die rit 's morgens. Zegt- ie: „Nee, dat hoeft niet, want die chauffeur heeft gezegd: ze mag 't houden voor de troost." „Ik had ze al eerder in de krant willen bedanken, want 't is al een paar maanden gele den. Maar ze zeiden: „Doe maar niet, want dan lijkt 't net of we geld inzamelen om in de krant te komen." Maar nu ze allemaal lelijke dingen over taxi-chauffeurs zeggen, vertel ik 't toch. Je kunt ze toch niet allemaal over één kam scheren?" Tante Jopie wil ook nog wat anders kwijt „Die blinden tuin, daar komen veel te wei nig mensen. Omdat ze 't niet weten. Maar de mensen die 't wél weten, vinden "t prachtig. Het is aan de Hoflaan, maar er is geen nummer, 't is ergens tussen nummer 10 en 14. Daar is 'n pad en de deur schuin in de verte staat altijd open. Blinden, zeer slecht zienden en slecht zienden en mensen boven de zestig mogen er gra tis in." „Ik leid er mensen rond, want ik kom er al negen jaar. Dan voel ik me nog midden in de maatschappij staan en ik doe nog 's wat voor een ander. Blinden mogen met dc han den overal aankomen, zienden niet 't Is er geweldig. De groentetuin, een bananeboom, mispelboom, amandelboom, een ceder. Konijnen en kip pen. Die zijn nou in de rui, dus ze leggen slecht Maar ik heb wel 's gehad dat ik de eieren er warm onder vandaan haal de. En er is een volière. En 'n papagaai. Met mij erbij twee." Tan Jb Jopie moet weer naar de tuin. We bellen een taxi. „Zeg maar, dat 't voor Tante Jopie is." De Taxi Telefoon Centrale: „Tante Jopie? We komen er meteen aan." f A de bekende televisieserie over Hendrik de VIII over weegt de SBC een vervolg serie te maken over Hendrik de VC. Het Franse televisiestation heeft plannen vóór een film- over Bernard de l, de beleve nissen van een prins in Pa rijs." WIEGEL tijdens zijn verkiezingstoespraak in 1976: „Het roer moet om." Wiegel, anno 1979, na 2ti jaar „regeren": „Het roer is krom!" Molens nu aan de beuit 'WJr'Vr, "Ach, alles hier in de Hoog straat komt regelmatig aan de beurt We zijn er wel een beetje aan gewend," is de laconieke re actie van een medewerkster van het Stedelijk Museum op de vernieling van een der windmo lens op het binnenplein. De drie molens van de Am sterdamse kunstenaar Jos Wong zijn vorig jaar zomer op de bin nenplaats neergezet in verband met de thematentoonstelling "Lucht". Het museum vond het een aardig idee om ze vooruit lopend op de plannen om het he le pleintje een opknapbeurt te geven te iaten staan en ook Wong zag ze liever op het plein dan in zijn atelier. Begin deze zomer werden de blauwe, gele en roze bladen van plexiglas vervangen en de constructie wat verstevigd. Nu is er ruwweg een stuk uit. een van die bladen geslagen. "De kinderen komen gewoon door het hek, ook als het dicht is," aldus de medewerkster. Hoewel de molens er toch niet zo lang m'éer zouden staan vindt ze het wel jammer. "Je hoort vaak dat een kind tegen zijn moeder zegt: Wacht mam, even kijken. En als er zaterdag rommelmarkt is en de molens zijn er niet, hoor je de mensen wel eens zeggen: Hé ze zijn weg." SCHIEDAM - Vrouwencafé VI Vrommes houdt donderdag een gezellig avondje met een rom- melkraam, lekkere hapjes en sfeervolle muziek. Iedere vrouw. »-■' is van harte welkom in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. vanaf 20.45 uur. Voor informatie over het vrouwencafé: bel 268961.' 713791"': of 267534. SCHIEDAM - De Bibelebont- seberg en de Willem Gehrels- school, openbaar kleuter- en la ger onderwijs, houden morgen avond een ouderavond. Onder meer heeft de verkiezing vafi le den van de oudercommissies plaats. Na dit officiële deel ver toont G. Brinkman dia> over een school in Nepal. Verder is er op de ouderavond gelegenheid werkstukjes van de kinderen te bekijken, die betrekking hebben op het Jaar van het Kind. De avond begint voor de Bibe- lebontseberg om half acht en voor de Willem Gehrelsschool om half negen. »okt

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2