Mevrouw De Gier van de kinderpolitie I I Mina iilsStSii /COOP ffaféent Uzêtf HW-Bijlage Schiedam Extra pag. J w.m i Tentoonstelling Het stedelijk wordt inge richt iÜÜ^ Vanaf1940 wordt het voormalig Jacobsgasthuis als Stedelijk Museum gebruikt. Tot twee december een ■tentoonstelling van voor werpen uit de eerste mu seumverzameling. Mevrouw De Gier Het gevolg was een enorme ravage. School materialen zoals boeken konden niet meer ge bruikt worden. Gemeen tewerken had een week, nodig óm de boel op te ruimen In de Dr. Kuyperschool gtngen jongeren vorig jaar flink tekeer. Op de eerste etage stopten zij de wasbakken dicht met klei en zetten vervolgens de kranen open. De toiletten verfden zij met oost-indi- sche inkt fö- K.. Van onze verslaggeefster WIL- MA VAN MEXEREN I SCHIEDAM - „In 1899 begon nen we met een verzameling van de Schutterij. Majoor Vis-* scher had een aantal wapens en" uniformen. De raadsleden toen tertijd zagen daar waarschijn lijk wel iets in en hebben, toen' met deze collectie als basis een Stedelijk Museum opgericht". Directeur Hans-Paalman ver telt enthousiast hoe het Stede lijk Museum ontstaan is, nu tachtig jaar geleden. De Sint Jo- risdoelen was het eerste onder komen en pas in 1940 nam men de rechtervleugel van het 'voor malige Sint Jacobsgasthuis in gebruik. Dit was te danken aan de SDAP'er Dinkelaa'r die vond dat het gasthuis behouden moest blijven. „In ,1938 zag men in dit gebouw een mooi project voor werkloze bouwvakkers. Zij moestén het restaureren. In die tijd waren er al mensen die eigenlijk liever hadden gezien dat hier een paar mooie winkels, gebouwd werden". Het grootste verschil tussen tachtig jaar geleden en nu vindt' Paalman de grootte van de ver zameling en de financiering. „In het begin van het Stedelijk Mu seum mochten er niet meer. dan vijf mensen naar binnen. Het museum was maar een paar da gen open en liet alleen de elite toé. Men moest zeer netjes ge kleed gaan, anders mocht men niet naar binnen. Ook het aan koopbeleid is helemaal veran derd. De oude heer Schwager- mann die in 1926 tot custos be noemd werd. mijn voorganger dus, handelde zelf. in kunst en antiek. Af en toe kocht hij iets aan en verder kwamen er wel eens schenkingen binnen. Te genwoordig krijgen we subsidie en daarvan kopen we moderne kunstwerken. Vanwege het tachtigjarig be staan, heeft het Stedelijk een tentoonstelling ingericht. De eerste stukken van de museum- verzameling zijn weer eens uit de kelder gehaald en opnieuw te bezichtigen. Bezoekers kunnen onder meer hun hoofden even in de galg met de zeven .ophangga- ten steken. Verder zijn er ge schriften over de rechtspraak van vroeger, voorwerpen uit destilleerden jen en foto's uit de oude doos te bekijken. De ten toonstelling wil laten zien welke veranderingen het - Stedelijk Museum in de loop van die tach tig jaar heeft ondergaan. Volgens Hans Paalman heeft iedere conservator zijn stempel op het museum gedrukt. „Onze, overeenkomst is dat we alle maal met beperkte middelen, dingen moesten aankopen". Hij is met het directeurschap begonnen op 1 december 1962. „Mijn stempel is dat ik aan de wieg heb gestaan van de con structivisten. Maar de tijden zijn veranderd. Het is heel moeilijk om met de 37.000 gulden die we per jaar krijgen vooraan te lopen bij nieuwe stromingen in de kunst Kunstenaars zijn tegenwoordig veel prijsbewus ter. Met dat bedrag kan je geen al te grote sprongen doen. Ik moet ook wel eens iets histo risch aankopen. Vorig jaar bij voorbeeld heb ik op een veiling een schilderijtje gekocht van het binnenhof van het Proveniers huis. Dat kostte heel wat geld". Het Stedelijk Museum doet daarom alleen nog aankopen in vier richtingen van de moderne kunst, de cobra-groep, het con structivisme, abstract-expres- sionisme en de nieuwe figuratie. „Wij werken anders dan een Boymans-Van Beuningen die het geld heeft om een hele ver zameling surrealisten aan te ko pen. Voor ons is dat onbetaal baar. En ook op video en filmge bied kunnen wij ons moeilijk bewegen omdat dat niet bij de rest van de verzameling past. Ik ben hier niet pessimistisch over. maar ik weet dat het niet meer zo zal zijn als vroeger". In Schiedam moet volgens Hans Paalman voor elk wat wils te vinden zijn in het museum. Daarom brengt hij volgend jaar een tentoonstelling over buiten landse werknemers. „Je past je aan bij de bevolkingsgroepen in Schiedam. Daar horen niet de Griéken bij, maar wel Marok kanen en Turken. Je probeert de verschillen tussen hun culturen duidelijk te maken en laat ook zien hoe Nederlandse kunste naars zich daardoor hebben la ten beïnvloeden". „Tegelijkertijd hebben we een tentoonstelling over Sint Lidui- na van Schiedam, Dat is leuk voor de oudere Schiedammers. Het gaat over de religie. De re latie tussen deze tentoonstellin gen is dat het allemaal te maken heeft met beeldende kunst". Het Stedelijk Museum pro beert een brug te slaan tussen de kunstenaar en het publiek en zal dat ook blijven doen in de toekomst. „Het moet een ontmoetings plaats zijn. Door middel van schriftelijke toelichtingen op exposities proberen wij de men sen een handvat te geven, zodat ze misschien anders er tegen aan kijken. Ik vind het echter .weinig zin hebben om mensen met de haren erbij te slepen. We brengen gevarieerde tentoon stellingen om een zo breed mo gelijk publiek te bereiken en be-' geleiden de bezoekers indivi dueel". Het bezoek aan het museum is in de loop van jaren wel toege nomen. Per jaar komen onge veer 43.000 bezoekers over de drempel van het Stedelijk en niet langer een elite zoals in het begin van deze eeuw, maar jan en alleman. Bij COOP hebben de klanten het samen te vertellen. En ver der is er niemand aan wie COOP rekening en verantwoor ding hoeft af te leggen. 'Soms doen we meer aan maa werk dan aan opsporing ^0 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Je redt het niet met disco's. De jeugd heeft - het materieel te goed. Dat .kan ook tot uitspattingen leiden. Er wordt vaak gezegd 'het is de leeftijd', maar dat is een doekje voor het bloeden". Mevrouw J. C. de Gier, al drie jaar bij de af deling Jeugdzaken van de. Kin derpolitie in Schiedam, gelooft dat verveling de grote boosdoe ner is voor de jeugd. In haar werk heeft zij veel te maken met de leeftijdsgroep van 13 tot 18 jaar. Zij gelooft dat deze groep een beetje vergeten wordt „Wij krijgen soms met problemen te maken waar met geen polsstok over heen te springen'is. Onze tijd gaat te genwoordig veel meer op aan het begeleiden dan aan het op sporen. Vroeger brachten we weggelopen kinderen gewoon terug bij hun ouders. Tegen woordig voer je gesprekken met de ouders en verwijs je ze soms naar een adviesbureau. Je pro beert kind en ouders weer bij elkaar te brengen, maar je stuit dan wel op heel veel moeilijkhe den. De kinderen vinden dat zij niet voldoende vrijheid krijgen, beinvloed door de televisie en de veelheid aan contacten buiten het gezin. De ouders vinden dat ze goede ouders zijn en kunnen niet begrijpen dat ze ook wel eens iets verkeerd doen". Een belangrijk werkterrein van de Kinderpolitie is de crimi naliteit onder jeugdigen. Priori teit ligt bij het opsporen van in-, brekers, baldadigen, rellen- schoppers, ruiteningooiers en andere jonge overtreders van de Nederlandse wet. Daarna komt echter de begeleiding. „Wij doen soms meer aan maatschappelijk werk. Al'heb- ben we dat nooit in onze oplei ding gehad, we proberen zo goed mogelijk te handelen op grond van onze ervaring. Maatschap pelijke problemen verwijzen we wel zoveel mogelijk door, maar wij moeten de noodverbanden leggen bij deze jongens en meis jes. Als we kinderen opgepakt hebben, bellen we meestal de ouders om hen op te komen ha len op het bureau. Steeds meer krijgen we echter te horen dat ze niet thuis zijn omdat ze naar de camping zijn gegaan. Ik kan best begrijpen dat ze niet meer met pa en moe mee- wiilen. Ze hebben thuis hun eigen vrienden. Maar'sommige kinderen kunnen het niet goed aan om altijd may zelf te mo gen beslissen en ouders verlie zen zo hun greep. De kinderen lopen zich te ver velen. Ik ken talloze voorbeel den van jongens die op hun zes tiende verjaardag een bromfiets krijgen. Daar moet aan-gesleu- Mi A -v.,, MM \rt,' 5'7 X\yr\ tv 'A', Mr A jrf"\r 'V J.sts/ï, j '""/'S/ssAfs M*'''t ï*NooSsSis De laatste tijd roeren de jongeren zich weer hevig in Schiedam. Vorige week maakten baldadige jongeren de bewoners van de Aleida- straat en omgeving behoorlijk kwaad. Het vuurwerk knalde in de straten en verkeersbor den moesten het ontgelden. Voortdurend zijn er berichten over inbraken en vernielingen door jeugdbendes. Het is één van de gebieden waar de Schiedamse kinderpolitie mee te maken beeft. Maar niet al leen bemoeit zij zich met jeugdige wetsovertreders. Ze moetook nog weglopers en mishandelde kinderen opvan gen. „Een boeiend vak, maar soms lijkt het er wel op of ik een maatschappelijk werkster ben", zegt mevrouw De Gier van de Schiedamse Kinderpo litie. teld worden. Er moet een nog mooiere tank op. Ze zien ande ren met een veel mooiere brom fiets. Ze stelen er onderdelen van af en monteren het op hun eigen bromfiets. De schade aan bromfietsen loopt per jaar in de tienduizenden". „Er zijn gevallen bekend dat ze na een inbraak in een kantine met z'n allen gezellig frikadel len stonden te bakken. Of dat ze grammofoonplaten uit een juke box rechtstandig in het plafond hadden gegooid". Mevrouw De Gier vindt dat de ouders veel meer hun verant woordelijkheid tegenover hun kinderen moeten beseffen. „Te genwoordig kennen kinderen geen discipline meer en gaan en staan waar ze willen", vindt zij. Zij gelooft dat als ouders hun kroost veel meer in de gaten zouden houden, er minder uit spattingen bij de jeugd zouden ontstaan. „Een kind moet weten waar het aan toe is. Als ik vroe ger iedere avond op pad zou zijn geweest, was mijn moeder me op de fiets achterna gegaan om te kijken wat ik uitspookte. Maar tegenwoordig zitten de ouders voor de televisie en zijn blij als ze de deur uit zijn". Een heel andere tak waar de Kinderpolitie zich mee bezig houdt, is kindermishandeling. Het opsporen hiervan is heel moeilijk. Men is afhankelijk van anderen die erop wijzen, buren of familieleden. Ook hier in wordt aan de Kinderpolitie begeleiding gevraagd. Zij moe ten niet alleen de mishandelde kinderen opvangen maar ook ouders, die uit onmacht vanwe ge allerlei problemen geslagen hebben. Mevrouw De Gier: „Veel mensen reageren hun eenzaamheid op de kinderen af. Dit leidt niet eens altijd tot li chamelijk verwondingen, maar ook wel tot psychische verwon dingen, die veel erger zijn. Eén van de grootste pro bleemgroepen bij kindermis handeling zijn de buitenlandse werknemers. Bij bepaalde groe pen zijn lijfstraffen heel ge woon. „Bij een zesjarig meisje had de moeder een strijkijzer tegen haar bovenarm gehouden. Nu nog loopt er een proces tegen de moeder, maar zij kan niet be grijpen dat ze fout is geweest.. Omdat het meisje opdracht had gekregen de was op te vouwen, maar in plaats daarvan met een vriendinnetje buiten was gaan spelen, had ze die straf gekre gen". „Er is wel een hele grote groep die het ziet, maar ze durven het niet te zeggen. Maar het is be langrijk dat het toch wordt ge meld bij een vertrouwensarts of de kinderpolitie. Men kan er van verzekerd zijn dat men ano niem bliift". 0> SCHIEDAM - Er wordt in onze samenleving bijzonder veel werk verricht door vrij willigers. Wat zouden aktie- 'groepen, politieke partijen, jeugdwerk, bejaardenwerk, sportverenigingen, vrouwen-, café's enz. enz. zijn zonder in zet van talloze - mensen, die daarmee geen cent verdienen? Gezien het belang voor onze samenleving van deze werk zaamheden is destijds door het ministerie van CRM het experiment met vrijwilligcrs- centrales gestart. Doel hier van was om „vraag en aanbod op plaatselijk niveau syste matisch op elkaar af te stem men". Organisaties zouden „vakatures" in het vrijwilli gerswerk kunnen opgeven en de centrale zou kunnen be middelen naar vrijwilligers toe. Daardoor zou o.a. onbe kendheid met „vakatures" weggenomen worden, waar door een stimulering van het vrijwilligerswerk zou kunnen plaatsvinden. Eind 1972 gin gen een tweetal experimenten van start. Ook in Schiedam is de op richting van zo'n vrijwllli- gerscentrale in diskuss ie ls zo'n vrijwilligerscentrale nu gewenst? Zelf kom ik na afweging van mogelijke voor- en nadelen tot een „ja, mits", maar ik geef dat gaarne ter diskussie. Zonder volledig te zijn, noem ik als mogelijke voorde len: O Vrijwilligers vervullen in derdaad een belangrijke funk tie in onze samenleving. De waarde van werk (betaald en onbetaald) moet naar mijn mening oa. afgemeten wor den aan de dienst, die het le vert aan het functioneren van de samenleving. Dan is inder daad buiten kijf dat veel vrij willigerswerk hoog scoort op dit punt. O Willen we de werkloosheid, doeltreffend aanpakken, dan moeten we o.a. naar een bete re verdeling van de betaalde arbeid (kortere werktijd, ver vroegde pensionering e.d.). Er komt dan dus meer vrije tijd beschikbaar. Voor degenen, die dat willen, ontstaan dan meer mogelijkheden zich ak- ticf in te zetten in het vrijwil ligerswerk. In die zin kan sti mulering van vrijwilligers werk een bijdrage leveren aan een eerlijke verdeling van betaalde arbeid. O Voor werklozen bestaat de mogelijkheid tot (nieuwe) ontplooiingsmogelijkheden, zonder dat dit als doekje voor het bloeden bedoeld is. Het is geen zoethouderij. Bovendien kan een gunstig cffekt daarbij zijn, dat het doen van vrijwil ligerswerk een doorslagge vende reden kan zijn bij het verkrijgen van een betaalde baan. Daarom moet gestreefd worden naar verruiming vart mogelijkheden voor werklo zen -om vrijwilligerswerk te verrichten met behoud van uitkering. Dit is dan ook een zaak, die ik herhaaldelijk be pleit heb en nog bepleit Het is absurd om te zien aan welke beperkingen werklozen soms zijn blootgesteld. O Vrijwilligerswerk kan, on der bepaalde voorwaarden, een bijdrage leveren aan de vrouwenemancipatie. Veel vrijwilligerswerk door vrou wen sluit aan bij de „traditio nele" vrouwenrol, nl. werk in de verzorgende of administra tieve sfeer. Relatief weinig vervullen vrouwen leiding gevende en organiserende funkties. Het zou een doelstel ling van de vrijwilligerscen trale moeten zijn dit te door breken. Ik zie echter ook mo gelijke nadelen: O Vrijwilligerswerk kan lei den tot vermindering van be taalde arbeidsplaatsen. Aller eerst doordat het konkurre- rend kan werken ten opzichte van het bedrijfsleven. Bijv. het doen van allerlei klusjes waardoor schilders het brood uit de mond gestoten wordt Ook zou het kunnen zijn dat gesubsidieerde plaatsen in het welzijnswerk enz. in gevaar komen. Vrijwilligerswerk vormt dan een instrument in een verkeerde bezuinigings- politiek. Dat is mede daarom zo'n ge vaarlijke zaak omdat betaalde arbeid in de toekomst meer en meer in die sektoren gezocht zal moeten worden (de zgn. quartaire sektor - niet-kom- merciële dienstensektor). Om een voorbeeld te noemen: in het verderfelijke Bestek '81 werd een inkrimping in de ge zinszorg aangekondigd met 20N. Dat zou een teloorgaan van 18.500 deeltijdbanen bete kenen. Deeltijdbanen, die vooral zo belangrijk zijn voor vrouwen met een gezin. Het zou ook een vermindering van het dienstverlenend niveau van de gezinszorg betekenen. En wie vangt dat op? De vrij willigster (let wel: ik gebruik de vrouwelijke vorm). De Vrouwenbond-NVV kan schrijnende voorbeelden ver tellen van zulk soort misbruik van vrijwilligsterswcrk. Daarom moet naar mijn mening bij het opnemen van „vakatures" in het vrijwilli gerswerk, die vakatures ge weerd worden, die of konkur- rerend werken to.v. het be drijfsleven of die gesubsi dieerde plaatsen in gevaar brengen. Hier moet zeer strin gent op toegezien worden. Dat leidt mij tot een speci fiek punt: Voorkomen moet worden dat door beroep op medemenselijkheid de vrouw belemmerd wordt in te treden op de betaalde arbeidsmarkt, en onvrijwillig in het vrij willigerswerk komt.' Dat zou het gevaar met zich brengen, dat de vrouwenemancipatie belemmerd wordt. Vrijwilli gerswerk mag niet misbruikt worden om de vrouw een ge lijkwaardige positie op de be taalde arbeidsmarkt te ont houden. Dat is een reden te meer om bovengestelde voor waarde stringent te hanteren. Gezien het door mij onder schreven belang van vrijwil ligerswerk zeg ik „ja" tegen een vrijwilligerscentrale, jnaar gezien de mogelijke na delen, voeg ik er „mits" aan toe. BU de behandeling van eventuele voorstellen tot in stelling van een vrijwilligers centrale zal ik dat „mits" ze ker inbrengen. Herman Noordegraaf N.B. - Dit stuk Is geschre ven voordat de hoorzitting over de vrijwilligerscentrale op 22 oktober j.1. plaatsvond. T

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5