n Huisvrouwen s vrijdag weer koopavond tegen Bianca en Mick echt uit elkaar Giro 777 Zeven ton zeer giftig uranium weg Kennedy: elke dag nog smart m L3, '100.000 banen weg in glas industrie' Beroofd en naar Italië ontvoerd Snel orders nodig bij WF fletlUuu! Tijdschriften 6 pet duurder HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 'Westen stap vóór met kernraket' Extraatje na staking fV5j een aöonnea, y een unieke handdoek. 1 4 «I ÉfilliiSsl Wind Mr. K. de Vries: Mam grootste minderheid W V'' I: Zaterdag 3 november 1979 34e jaargang no. 9923 fp ;1; - fes® ?g[. f (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De huisvrouwen in Rotterdam en omlig gende gemeenten willen in overgrote meerderheid de koop avond terug op vrijdag. Dat is gebleken bij een telefonische spoedenquëte in opdracht van de gemeente en de Rotter damse winkeliers. De uitslag van de enquête is voor het gemeentebestuur een reden te meer om terug te keren naar de vrijdagse koopavond. B. en W. willen als ingangsdatum 1 januari vol gend jaar. In alle delen van Cambodja sterven elke dag meer mensen de hongerdood. Dè toestand iscatastrophaal Er is geen oogst Volwassenen en vooral kinderen sterven aan ondervoeding. Dysenterie, TB .C„ malaria, blindheid en andere ziekten maken steeds meer slachtoffers. Unicef en het Internationale Rode Kruis hebben een wereldwijde hulpaktie op touw gezet Er is minstens 225 mil joen nodig voor voedsel transport en medicijnen. Help. Het gaat om mensen tevens. Doe wat kunt GEEF zoveel u kunt - - - (Van onze sociaal- económilctie redactie) ROTTERDAM - De ko mende vier jaar dreigen in de Europese glasindus trie honderduizend ar beidsplaatsen te verdwij nen. Dat zegt bestuurder Wim Thijssen van de In dustriebond FNV in Rot terdam. 9 Zie verder pag. 5. s I PARIJS - Jacques Mesrine, Frank- rijks meest gezochte misdadiger en bij genaamd "Staatsvijand nummero één" is niet meer. Een speciale 50 man sterke an ti-misdaadbrigade van de Franse politie verraste hem gisteren bij de Parijse Por te de Clognacourt in zijn auto en schoot hem dood voordat hij één van de naast hem liggende handgranaten kon grijpen. Zijn vriendin werd zwaargewond. 9 Zie verder pagina 7 Het met kogels doorzeefde lijk van Mesrine in zijn auto. Jacques Mesrine (l.) en de Parijse politiecommissaris Mireille Balestrazzi, die de jacht op Mes rine leidde. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. Vm vr. van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur O zie ook pagina Focus. LONDEN In Engeland is dit jaar zeven ton "zeer giftig en schadelijk" uranium spoorloos verdwenen. Dat is gebeurd bij fabrieken die het materiaal verwer ken, zo heeft het Engelse Bureau voor Atoomenergie bekendgemaakt. WASinNGTON - "Ik wou dat ik heel andere din gen gedaan had", zei senator Edward Kennedy gisteren toen in een tv-interview de kwestie "Chappaquiddick" weer opgerakeld werd. Tien haar geleden raakte de senator bij deze plaats te water met zijn auto. Hijzelf redde zich, nf&ar zijn 28-ja rige passagiere Jo Kopech- ne, een secretaresse van zijn broer Robert, verdronk. De zaak heeft destijds veei op zien gebaard, vooral omdat het altijd onduidelijk is ge bleven, waarom Kennedy zich pas tien uur later meld de bij de politie. "Ik weet niet hoe Ik eruit gekomen ben, ik was er ze ker van dat ik zou verdrin ken", zei Kennedy. "Ik wou dat ik anders had gehan deld. Er gaat geen dag voor bij zonder dat ik er met smart aan terugdenk." Op de vraag of iemand, die zo in paniek kan raken wef geschikt is om president te worden zei hij: "Dat moeten de kiezers dan maar uitma ken." acrfV*' vr>tt£i»' Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Postcode: Kleur o rood o bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) 8 Ij Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder ff postzegel aan; Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, §1 3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 De afgelopen zomer werd al duidelijk dat de winkeliers slechte ervaringen hadden met de donderdagse koopavond, die gold sinds 1 novembe» vorig jaar. Het publiek b—weg. Sommige winkelbedrijven kon den aantonen dat er op donder dagavond 15 procent minder wad. omgezet dan vroeger op vrijdagavond. De enquêteurs van de ge meente hebben 2000 huisvrou- wenin het Rijnmondgebied op gebeld. In Rotterdam zelf ging de helft van de huisvrouwen wei 'eens' winkelen 'op koop avond. In de gemeenten buiten Rotterdam ging 41 procent wel eens op koopavond;naar Rotter dam. 1 Van deze „betrokkenen" zegt bijna 80 procent het liefst koop- avond te hebben op vrijdag, f Slechts vijf procent heeft een voorkeur voor de donderdag. Ook de diverse organisaties die door de gemeente zijn ge raadpleegd hebben een voor keur voor (of hebben geen be waar tegen) de vrijdagavond. Daarbij behoren ook de werk nemersorganisaties. De vaststelling van de weke lijkse koopavond wordt in de Rotterdamse deelgemeenten ge regeld door de deelgemeente- raad. Ook in de deelgemeenten Charlois, Prins Alexander en Hoogvliet beraadt men zich over terugkeer naar de vrijdagavond. In Hoek van Holland besloot de deelraad vorig jaar de vrijdag avond te handhaven. HELP! Het verlies van banen zal een gevolg zijn van het in gebruik nemen door de grote fabrieken van nieuwe productieappara- tuur met een tweemaal zo grote capaciteit die echter nauwelijks bedienend personeel nodig heeft Slachtoffer in Nederland van deze ontwikkeling wórdt waar schijnlijk de fabriek De Maas in Tiel, waar nu 750 mensen wer ken. Kort geleden werd deze fa briek opgekocht door het Engel se glasconcem Pilkington. 9 zie verder pag. 17 Economie 15 80' toch achteruit (Van onze sociaal-ecoiiomi- sche redactie) ROTTERDAM - De koop kracht van de doorsnee werknemer daalt volgend jaar met 0,2 procent. Dat is gisteren gebleken in het overleg dat vakbeweging en werkgevers, op verzoek van minister Albeda, hebben ge had met topambtenaren van de ministeries van Sociale en Economische Zaken. Premier Van Agt hield gister avond na afloop van de minis terraad evenwel vol dat de koopkracht tot en met de "mo dale" werknemer (inkomen 32.500 gulden en twee kinderen) volgend jaar gehandhaafd zal blijven en dat de looneisen die de vakbeweging wil gaan stel len "absoluut niet nodig" zijn. De koopkracht wordt duide lijk aangetast door de "bevrie zing" van de kinderbijslag voor het eerste kind. Dat wordt een beetje goedgemaakt door de prijsverhoging van het aardgas in tweeen e splitsen, maar vol gens de ambtenaren van Sociale en Economische Zaken blijft er voor de doorsnee werknemer toch nog altijd een daling van 0,2 procent over. De aardgasprijs gaat, zo maakte premier Van Agt gister avond bekend, per 1 januari met vier cent per kubieke meter om hoog en per 1 juli nog eens met drie cent. De prijs (zonder BTW) wordt dan op I januari 29 cent per kubieke meter en op 1 juli 32 cent Aanvankelijk wilde minis ter Van Aardenne van Economi sche Zaken de aardgasprijs in één klap met acht cent (inclusief BTW) verhogen. In het overleg tussen sociale partners en ambtenaren giste ren zijn volgens FNV-loondes- kundige Frans Drabbe nog niet de effecten op tafel gekomen van de wetsontwerpen van staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) over de wijziging van de berekening van het mi nimumloon en de korting op de sociale uitkeringen. Die zullen een nieuwe aanslag op de koop kracht betekenen. De inhoud van die wetsont werpen werd deze week onthuld in De Vakbondskrant van de FNV. "Onzin", noemde premier Van Agt die onthulling gister avond. Er is volgens hem "geen sprake" van dat het kabinet de koppeling tussen minimumloon en sociale uitkeringen wil losla ten. v..iwujU Politie kogels vellen Mesrine Mesrine (42) stond bovenaan de lijst van mecst- gezochte misdadigers na een carrière van 18 jaar misdaad, waarin hij enkele moorden, en talloze overvallen, diefstallen en gewelddaden pleegde. Voor het publiek had hij het image van een eigentijdse Robin Hood, de politie maakte bij wan hopig door een serie spectaculaire ontsnappingen uit gevangenissen (waaronder in mei 1978 uit de San té-gevangenis in Parijs) en zijn vermogen om valstrikken te ontwijken. De laatste anderhalf jaar was Mesrine verant woordelijk voor een reeks spectaculaire overvallen op banken en casino's. In juli ontvoerde hij boven dien de rijke 82-jarige zakenman Lelièvre, die hij na 39 dagen tegen een losgeld van drie miljoen gul den weer vrij liet. Zijn laatste opzienbarende daad was de ontvoe ring van de journalist Tillier, die enkele artikelen over hem geschreven had die Mesrine niet bevie len. Mesrine tuigde hem af, loste enkele schoten die hem in zijn schouders en nek troffen en liet hem naakt en bebloed achter in een bos. Als "bewijsma teriaal" stuurde hij enkele foto's van zijn slachtof fer naar kranten. y. 5# PRATO - In het zie kenhuis van het Italiaan se stadje Prato bij Flo rence ligt sinds zondag een jonge Nederlander, die zegt dat hij door onbe kenden is ontvoerd. De man, P.I. is afkomstig uit Badhoevedorp. Hij werd afgelopen zondag in Prato door een voorbijganger bewuste loos aangetroffen. Hij had een hoofdwond, verkeer de in een shocktoestand en had kneuzingen over het hele lichaam. Volgens de politie was hij een aantal dagen niet in staat om vragen te beantwoorden. Later ver klaarde hij dat twee man nen hem in Badhoeve dorp hadden aangevallen en geslagen, en zijn horlo ge en 500 gulden hadden gestolen. Daarna hadden zij hem in een vrachtwagen ge duwd die hem naar Italië bracht. In Prato was hij uit de wagen gegooid. SEKSF?LMS HUREN? Herfst-Stunt! Tijdelijk nü 7 v, 27.SO v een week. Keus. duizenden Mms. Gratis cat. Jnf. tel 010-267126 (ook s av BAL! Dam 5 o Schiedam. Geopend'v.t.O-18 u Dond koopav Leg vereist. t DEN HAAG Voor het be houd van de werkgelegenheid bij de werven Wilton-Feijen- oord in Rotterdam en De Schel de in Vlissingen moeten op zeer korte termijn orders geplaatst worden. Dit zegt minister van defensie Scholten, die op die werven graag fregatten wil la ten bouwen. Bij Wilton-Feijenoord staat nu al een bouwplaats leeg, de tweede volgt in januari. lüfffo Het Nederlandse Rode Kruis JL Sggpf Den Haag tJÊ Perioden met zon en een mid dagtempera tuur van ongeveer tien graden- Tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemen de zuidenwind. Snov. op onder 0X3» 17.07 vf.ii vm pp onder, 1749 07.2? 1&M 06.43 Bianca Jagger (32) kijkt een beetje triest na het verlaten van een Londen- se rechtbank. In een zit ting van nét achttien mi nuten was daar zojuist een punt gezet achter de acht jaren van haar hu welijk met Rolling Stone Mick Jagger. De echt scheiding werd in Micks afwezigheid uitgespro ken. Bianca's verzoek tot scheiding werd zonder meer ingewilligd, omdat Mick had toegegeven overspel te hebben ge pleegd met het 26-jarige Amerikaanse fotomodel Jerri Hall en bovendien af had gezien van enig verweer. Ook kreeg Bian ca met Micks toestem ming hun dochtertje Jade van acht toegewe zen. Over de financiële re gelingen wilde de in Ni caragua geboren Bianca niets loslaten. Enige we ken geleden probeerde zij tevergeefds de zaak aan hangig te maken voor een rechtbank in Californië. (Van onze soc,- econ. redactie) DEN HAAG - Tijdschriften worden volgend jaar duurder. De abonnementsprijzen, de prij zen voor losse nummers en de advertentietarieven mogen per 1 januari met gemiddeld zes pro cent worden verhoogd. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag DEN HAAG - „Het westen heeft steeds ver vóór gelegen op het oostblok inzake kernbewa pening en daar nooit schuldge voelens over gehad. Het is be slist niet zo, dat wij altijd ge tracht hebben een zeker even wicht te bewaren met Rusland. Ik ben bang dat Kozlovs visie op deze zaak niet helemaal onjuist is". Aldus mr. K. de Vries, PvdA- defensiedeskundige in de Twee de Kamer, in een reactie op het •gisteren in Het Vrije Volk ver schenen interview met de mili taire commentator van het staatspersbureau Novosti gene- raal-majoor b.d. S. Kozlov, De Vries: „De Tomahawk kruisraket, het ding dat de Amerikanen zo graag willen stationeren in West-Europa, is zo'n voorbeeld van een volstrek^ nieuwe ontwikkeling op kern-' gebied. De Russen vinden daar stellig over enige jaren weer een antwoord op en dan piept Euro pa weer dat het wordt bedreigt met Sovjet-kruisraketten. Ais je die kruisraketten inzet, kun je nog niet voor de helft overzien wat je oproept!" MEKKA - De islam is in Ne derland en Belgié de grootste religieuze minderheid gewor den. Dit meidt de wereidmo- siimliga in Mekka. Volgens de liga wonen er in Nederland mo menteel meer dan 200.000 mo slims, een stijging met 46.000 sinds 1976. Het is al voor het tweede ach tereenvolgende jaar dat op deze manier enkele tonnen van dit materiaal zoekraken. Volgens een woordvoerder van het bu reau kan het uranium echter niet gebruikt worden voor kern bommen. „Ook geeft het geen straling af. Maar het is wel erg giftig en buitengewoon schadelijk als het m het menselijk lichaam terecht zou komen," aldus de woord voerder. Verreweg het grootste gedeel te is verdwenen bij Bntisch Nu clear Fuels Ltd. in Springfield, een onderneming die in Uren co verband samenwerkt met de Nederlandse opwerkingsfabriek voor uranium in Almelo. (Van onze soc.- econ. redactie) UTRECHT - Een korte sta kingsactie van 85 werknemers van vleesgrossiers in het slacht huis in Utrecht was gisteren voldoende om te zorgen dat 65 van hen. die nog geen extra loonsverhoging hadden gekre gen, toch hun extraatje uitbe taald krijgen. Na de geslaagde stakingsac ties in de vleeswaremndustrie enige tijd geleden kwamen al snel de exportslachterijen en bedrijven die slachtafval ver werken eveneens over de brug met twintig gulden per week extra met terugwerkende kracht to 1 augustus 1978. Een aantal vleesgrossiers bleef tot nu toe achter. Alstublieft Voor u. Van Het Vnie Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wël is) uw naam opgeven? 5Ïiït"<""" Da's geen punt Oh ja. de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat »s 50 bij 100 cm. En de kwaliteit haam:. Adres: Postcode: die ts uitstékend! £S3 ÊS23 XZ2 S8E3 gSgS Stuur Het Vrije Volk naar. .Plaats: Soort abonnement: O kwartaal O jaar haam: Adres: .Plaats: JU"*» W53SJS SES3S3 wKtnMKiB 1

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1