Verkoop van kinderpostzegels Nieuwe dichtbundel van Buschman E' Fikkie stoken?... m Kinderwagens? Bijna f 22.000 voor geestelijk gehandicapten TANKEN EN NIET BETALEN St. Nicolaas in Groenoord Burgemeester legt krans bij monument WAO HELPT WAOI Ruiten ingegooid schiedam SCHOLEN GEMEENSCHAP WOUDHOEK- NOORD: mm Wwx 'w PK Jarig DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINAil Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Schiedam gaat In Woudhoek Noord «fe eerste scholengemeenschap voor het kleuter- en la ger onderwijs in de stand neerzetten. Drie scholen zul- len worden ondergebracht In één complex. In de scho lengemeenschap zullen zowel het openbare- als het protestants- christelijke en het rooms-katholieke on derwijs een eigen plaats hebben. De Woudhoekschool is nu nog in een noodgebouw ondergebracht (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM De boekenmarkt op de Goeman Bor- gesiusschool in Schiedam West kon gisteren een groot succes worden genoemd. Vele oude schoolboekjes, at lassen, wandkaarten en leesboeken gingen gretig van de hand. Een half uur voor de officiële opening stonden de mensen al te dringen voor de schooldeur 1 Kostbaar Atlassen, leesboekjes landkaarten gingen gretig van de hand Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010] 265205 266646 Theater van de Lach met 'Nee, schat, nu niet'. Michael van het jc.igenstehuis Zonnehoek bij zijn pas gekochte elektrisch treintje: „Waarom mogen we nooit is een keertje een fikkie stoken?.- kwift? gjfl Drie richtingen en twee soorten onderwijs De gemeenteraad van Schie dam heelt vorig jaar een voor- bereidingsbesluit genomen om het scholencomplex te bouwen. In de komende vergadering zal de raad een principebesluit moeten nemen. Volgens de afde ling onderwijs van de gemeente moet de nieuwe school in totaal 25 tot 30 lokalen gaan teilen. De eerste lokalen moeten in augus tus 1981 gereed zijn, opdat de leerlingen en de onderwijs krachten deze aan het begin van het schooljaar kunnen betrek- 'ken. Later krijgt de school de beschikking over nevenruimten en een sportzaal, die kan wor den onderverdeeld in twee gym nastieklokalen. De kosten van de bouw bedragen ongeveer twee miljoen gulden. Het is de eerste keer in Schie dam dat drie soorten onderwijs in één complex gestalte krijgen. De formele kant van de zaak houdt echter wel in, dat de ruimten voor het protestants- christelijk en het rooms-katho- liek onderwijs in eigendom moeten worden overgedragen aan de verschillende schoolbe sturen. Er komt echter wel een regeling, die inhoudt, dat de scholen de beschikking krijgen over eikaars leegstaande loka len. Dat om exploitatieverliezen en en overbevolkte klassen te voorkomen. Op het ogenblik heeft de Woudhoek slechts de beschik king over twee noodgebouwen: de Woudhoekschool en de ka tholieke Nootekraker. De ge bouwen zullen na gereedkoming verdwijnen. Scholengemeenschappen voor het kleuter- en lager onderwijs zijn in Nederland nog maar een zeldzaamheid. In Rotterdam be staan plannen om zo'n scholen- gemeenschp te bouwen aan de Noorderhavenkade. Daarbij wordt een ontmoeting- en ver gaderruimte gebouwd en een bi bliotheek. In Deventer en in Amsterdam Sloterdijk bestaan al enige tijd zulke complexen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Volgende week start in Schiedam de verkoop van kinderpostzegels. Vanaf dinsdag zijn ze te verkrijgen in bet hoofdpostkan toor aande Lange Nienwstraat. Vrij willigers verkopen daar de nieuwe ze gels en bieden bo vendien een uitge breid assortiment wenskaarten aan. De afbeeldingen staan dit jaar in bet teken van bet Jaar van het Kind. Op de vier zegels hebben fotograaf Wil lem Diep raam en grafisch ont werper Jan van Toom enkele fun damentele rechten van kind aangege ven. De postzegel van 40 cent toont bijvoorbeeld een meisje op de schouder van baar vader. waarmee bet recht op liefde «n bescherming wordt betypeerd. De 45 cent-zegel benadrukt bet recht op medische verzorging, die van 55 cent bet recht op voeding en die van Scent het recht op onderwijs. De goedkopere zegels zijn verhoogd met 20 cent, op de zegel van 75 «ent zit een toeslag van een kwartje. De op brengst van de kinderxegelactie komt ten goede aan voorzieningen voor lichamelijk, geestelijk en so ciaal gehandicapte kinderen in bin nen- en buiten land. Het gaat daarbij om projec ten die zergvuidig uitgekozen worden en niet uit andere inkomsten betaald kunnen worden. De stand in het hoofdpostkantoor staat er tot 29 de cember. Burge meester Te Loo zal het startsein even voor de verkoop van de eerste ze gels in Schiedam. OPBRENGST SCHOOLBOEKEN VERRASSING De boekenmarkt raakte niet gheel uitverkocht, maar de op- bregst van 1 WO gulden zorgde voor een grote verrassing Hoofd der school Arte Wies: "We had den wl op enkele honderden guldens gerekend, maar dat we bijna 2000 gulden in zouden za melen had niemand gehoopt." De opbrengst van de boeken markt zal worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe leer middelen. het is niet zo, dat de Goeman Borgestsschool zomaar de inventaris te koop aanbiedt. De school heeft een gebrek aan ruimte en omdat er in het begin van het jaar een nieuwe leer kracht bij is gekomen, moest het magazijn plaats maken voor een ierarenkamer. Het oude mate riaal moest weg en wat lag meer w jde hand dan een boeken- -ar«ct? De Goeman Borgesiusschoot groeit uit zijn jasje. De school herbergt met zes lokalen onge veer 160 leerlingen. Daarvan hebben 30 leerlingen, vomame- iijk buitenlandse kinderen nog veel moeilijkheden met «te Ne derlandse taai. Voor hen heeft de school de beschikking over drie extra leerkrachten en één Turkse onderwijzer. De school heeft in overleg met de afdeling onderwijs van de gemeente be sloten om geen buitenlandse kinderen meer toe te laten- Vooral vanwege het nijpende ruimtegebrek. Tijden de boekenmarkt kwa men veel ouders vooral af op de aangeboden leesboekjes uit de jaren veertig. Deze hebben bijna een antiqoaire waarde, omdat er tekeningen in staan van C. Jet- sea. Boekjes van Ot en Sten en oude wandkaarten werden niet te koop aangeboden. "Die hou den we zeil", zegt de Arte Wies. "want dte zijn veel te kostbaar." SCHIEDAM - De politie heeft dinsdagavond de 19-jarige P.B uit Breda aangehouden. Hij had benzine getankt bij «Ie fa. van Rijswijk en was daarna zonder te betalen weggereden. Toen hij op het bureau zat meldde zich daar een taxichauffeur die nog honderd gulden te vorderen had van P.B. omdat hij hem met zijn wagen van Den Haag naar Schiedam had gesleept Vaneen onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Sint Nicolaas heeft bericht met zijn zwarte pieten op 1 december een bezoek te brengen «tan Scniedam- Noord Hij za! dan tevens de te keningen krijgen (die «te kinde ren in Groenoord voor hem ge maakt hebben. De afdeling SOOS van Wijkverenigmg Groenoord organiseert namelijk in tarnen werking met winke liers. bankinstellingen en gara ges een Sint Nicolaaswedstrljd voor kinderen Vanaf maandag liggen de wedstri jdformulteren klaar bij «Ie winkeliers die op hun etalageraam een wedstrijd - u;te hebben geplakt Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Simon Busch man brengt op «iinsdag 13 no vember een nieuwe dichtbundel vit De titel is 'Stadsverhaal". De bundel bevat een aantal gedich ten in haiku-vorm, drie regelige verzen waarvan de eerste en de «ierrie regel uit vijf lettergrepen bestaan en de middelste uit ze ven. Ze hebben allen betrekking op Schiedam en zijn geillus- treerd met een tiental reproduk- ties naar pentekeningen van Octave De Coninck. De nieuwe bundel zal feeste lijk gepresenteerd worden in het Stedelijk Museum. Deze presentatie begint om 20.00 uur en het programma omvat onder meer een uitleg bij de tekenin gen, een gedichtenwandeling door de stad, en de aanbieding van de eerste bundel aan wet houder Posthoorn. De avond wordt omlijst door Bob van der W«.' en zijn combo. SCHIEDAM - Bij het monu ment ,n de Plantage herdenkt men zondag de gevallenen uit de Tweede wereldoorlog. De korte en sobere plechtigheid zal plaatsvinden om 12.00 uur. Bur gemeester G. J. te Loo zal na mens het gemeentebestuur en de ingezetenen van «te Engelse gemeente Wantisworth een krans met klaprozen bij het mo nument leggen. s Theater de Teerstoof Foezie Hardop brengt vrijdag om 21.00 uur het programma "Stel «lat Shakespeare een zuster had'. Onder regie van Yvonne van der Meer brengen 4 vrou wen een collage van korte to neelstukken, interviews, ge dichten en prozafragmenten. De toegangsprijs is 12 en 9 voor Pas 65/GJP. Zaterdag 10 november treedt Dolf «1e Vries op met "We mogen niet klagen'. Via sketches, lied jes en conferences laat Dolf zijn publiek lachen en relativeren. „Wij, steenrijke Nederlanders, hebben «ie neiging onze kop te laten hangen en te klagen, ter wijl wij in vergelijking met gro- te delen van de vereld erg rijk zijn". Biljartfinale In «ie 4 Molens wordt vrijdag de finale gehouden van het jaarlijkse biljarttoemooi, Om 12.00 uur reikt burgemeester Te Loo de prijzen uit. Vrijdagoch tend spelen vier overgebleven deelnemers de finalewedstrij den. Bingo Wijkverenlging Nieuw land houdt op dinsdag 13 november een bingo-avond in de 4 Molens. Aanvang 20.00 uur. Toegang graties. In de Kreek is op woensdag 14 november een bin- M&W:9M-. VN r.i*. go-avond voor ie«tereen boven de zestien. Er rijn leuke prijzen te verdienen. Jazz In café Quibus treedt zondag avond «ie Amerikaanse vocaüste Peggy Larson op. Zij zal bege leid worden door drie andere musici op bas. piano en drums. De jazz-muziek zal vanaf 21.30 uur klinken in Quibus. Ruilbeurs In de bovenzaal van Jeugdha- ven-Nieuwiand, Albadastraat 65-69 wordt op dinsdag 14 no vember ëêh ruilBëüïS gêoöiKÏën. Verzamelaars van postzegels, munten, suikerzakjes en andere dingen rijn van harte welkom om 18.30 uur. De toegangsprijs is voor volwassenen 50 cent en voor kinderen een kwartje. Stedelijk museum In het Stedelijk Museum rijn tot 2 december een viertal ten toonstellingen te bezichtigen. In «ie linker benedenzaal hangen werken van de Amsterdamse schilder Henri Plaat, in «ie bo venzaal Amerikaanse lappende kens. Ook is een tentoonstelling ingericht over het werk van Günther Wallraff bij het Duitse boulevardblad Btldzeitung. In de aula hangt een overzicht van 80 jaar museum. Nivon Op 11 november vertoont het Nivon in het Hofpleintheater in Rotterdam de film Anatevka. Voor kaarten bellen naar het se cretariaat Damlaar» 242, tel. 70848a Film in museum Vrijdag 9 november vertoont het Stedelijk Museum twee films van Oskar Schlenuner, 'Mensch urtd Kuratfigur* en "Das Triadische ballet', gemaakt in samenwerking met het Goe the Instituut in Amsterdam. De toegang is gratis en het begint om 20.15 uur. Passagetheater John Lsntlngz Theater var, de Lach treedt op in de Passage met de comedie "Nee schat, nu niet". De voorstelling wordt ge geven op dinsdag 13 november om 20.15 uur. De toegangsprijzen bedragen f 20.-, 17,50 era f 15.-. Pas 65/CJP f 17,-. S 14.50 en 12,-. Op II november geeft Arnold Loxam om 10.30 uur een orgel concert 9 CINEMA BIO Dagelijks om 14.00 uur en 20.00 uur, behalve op zaterdag, zon dag- en woensdagmiddag draait «te Italiaanse fll 'C'eravamo tan- to amati'. Hoofdrolspelers rijn Vittorio Gassmann, Stefania Sandrelli, Nino Manfredi. De re gisseur is de bekende Ettore Scota, de maker van 'Una gior- nata particulare*. KINDERVOORSTELLIN GEN In Theater De Teerstoof treedt het Poppentheater Maay- ke Heessels op met het pro gramma "De diepe wereld'. Aan vang 14.30 uur en de toegangs prijs bed raag 3.-. In Cinema Bio draait voor de kinderen «ie film "Sjors en Sjim- mie en de gorilla. De film is Ne derlands gesproken. Zaterdag-, zondag en woensdagmiddag om MLOOuur. „Ik vind dat er ner gens ee fikkie gestookt mag worden en ik wil dat dit wel ergens mag want er is geen éne plek in Nederland waar het wel kan." aldus be gint een briefje van 12-jarige Michael Vermaat van het jon genstehuis Zonnehoek aan de Rotterdamse Honingerdijk. Gisteren belde ik Michael even op om te vragen wat hij nu precies wilde. Toevallig bleek het toen ook nog zijn verjaardag te zijn. Een extra reden dus om een keer naar zijn wensen te luisteren. Michael: „Kijk. laatst was ik met een paar andere jon gens een dagje met vakantie in Apeldoorn. Toen was daar zo'n groot afvalterrein en daar wilden me'n vriendjes en ik nou eens een fikkie stoken. Maar meneer Westbroek zei: „Dat mag niet." ,JIgu kent u die meneer niet, maar hij is gewoon een knutselaar. Hij woont op het Zuidplein en we krijgen van hem wel tens knutseiiessen. Hij was met ons meegegaan, zodoen de." „Nou mag je in de stad ook niks. Ze zeggen tegen mij altijd: "je mag geen fikkie stoken." „Dus doe ik dat ook liet Maar op een groot afval- te« roin moet dat toch is een kee -tje kunnen. En ik vind het ook maar niks dat we straks na de Kerstmis geen kerstbomen meer mogen verbranden. Als het ergens is waar het geen kwaad kan, of als de brand weer erbij is» is het toch hardstikke leuk een lekker fikkie te maken. Ik weet zeker dat een heleboel jongens en meisjes dat voor een keertje ook willen," aldus de harte- wens van Michael. Michael is leerling van de langzame leerschool aan de Jan de Graafscboo! in de Vij verhofstraat. Na rijn lessen gaat hij elke dag naar het jon genstehuis Zonnehuis. Giste ren kreeg hij voor zijn ver jaardag wat present jes van wat kennissen. Michael: Jk heb 70 gulden gehad en daar heb ik een elektrisch treintje met wat rails voor gekocht. Dat vind ik nou hardstikke mooi!" Het zou natuurlijk nog mooier rijn ais de brandweer eens iets voor jarige Michael kan doen. Jongens en meisjes die het leuk vinden ook eens. op een veilig plekje, een lekker fik kie te stoken, kunnen mij dat gerust laten weten. Dat kun nen we met z'n allen proberen of we bij de meneren van de brandweer niet eens een vuurballetje kunnen op gooien. En mocht u toevallig ergens op zolder of zo nog wat oude stukjes rails» wagonnetjes en treintjes hebben liggen, waar u toch niets meer mee doet, dan weet ik zeker dat u daar mee Michael en rijn vriendjes in het jongenstehuis een groot plezier mee kan doen! Vol verwachting klopt hun hart— "ju. Wie is er een in goede staat verkerende kinderwagen met Deze kinderwagen is ongeveer twee maanden terug on beheerd aangetrof fen op de Rivier- weg in Capelle aid Ussel en meegeno men door de ge meentepolitie ia Capelle. De politie: „Ah de eigenaar zich niet binnen afzien bare tijd meldt, wordt de kinder wagen samen met andere gevonden vaemaxpett op 4e gebruikelijke ma- j nier opgeruimd." Ben gewaarschuw-1 •de baby telt voor j twee! Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandi capten, die in Schiedam van 22 tot en met 27 oktober werd ge houden, heeft 21.753,97 opge- •braeht. De kollektecommlssie in Schiedam noemt dit een groot succes. Zij bedankt iedereen voor de inzet en bijdragen. Vijf envijftig procent van de op brengst zal worden afgedragen ten behoeve van landelijke voorzieningen. De rest wordt verdeeld tussen de In Schiedam werkende ouderverenigingen en de sociaal-pedagogische diens ten die «te belangen van de gees* telijk gehandicapten beharti gen. Elke bijdrage b nog welkom op giro 1122222 ten name van de Nationale Kollekte Geestelijk GEhandicapten te Utrecht. 4 DOKTER, APOTHEEK TANDARTS, Een dokter nodig? Bellen naar de boodschappendienst, tel. 206611. Apotheek voor spoedre- repten belten naar 264918. Weekenddienst tandarts: P. J. van de Burg, Julianaiaan 40, teL 265996. Alleen op spreekuur, za terdag en zondag tussen 17.00 en 18.00 uur. EHBO WEEKENDDIENST Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandat 7.30 uur heeft het Koietziekenhuis weekenddienst tel 26008a SCHIEDAM - De 31-ja- rige C.M. van M. heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van vijf ruiten. Deze werden dins dagavond ingeworpen door nog onbekende jonge lui bij Jeugdhonk De Kreek aan de Lange Ha ven De schade bedraagt 600 gulden. ROTTERDAM - Een aanek WAO'ers heeft het initiatief p* I nomen zich als groep te bundf* I len Bedoeling is solidair te rij» met elkaar, eikaars problem*® op te lossen en creatieve bezig-1 heden te organiseren, lederee#] helpt1 bij aansluiten. Inlichtingen ver*] krijgbaar bij: mevr. P. KampM tei. 207293, W, de Jong. tel. 0W#I -16744 en L. Schaap, tel. 816411'

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2