WOONWAGENBEWONERS AAN DE SCHIEKADE: Kethel-Oost protesteert tegen nieuw woonwagencentrum Achter de Teerstoof 60 min. Krediet: Onder BON VOOR 2 WEKEN GRATIS het vrije volk SCHIEDAM EXTRA ERTAN T.V. DEFEKT? RADIO ABA KINGS DISCOTHEEK COOP ctafèent Uzéff Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 8 november 1979 Van onze verslaggeefster WILMA VAN METEREN) F'~"~ AM In een uithoek op het industrieterrein a; - ens van de stad Rotterdam ligt het Schiedam- se woonwagencentrum. De bewoners moeten minstens een kwartier fietsen voor zij een winkel bereiken. De dokter en apotheek is nog veel verder. Dichtbij is wel het industrieterrein waar de meeste mensen 's-avonds niets meer te zoeken hebben. De ongeveer vijftig wa gens liggen achter een dijkje geisoleerd van alle woon wijken en op grote afstand van allerlei voorzieningen. liever woonwagen *1 'C: specialisten op CAI-gebied Keurige woonwagens netjes in een rij. r, SEKSFILMS: HUREN?* t Herfst-Stunt! - Autobedrijf i voor betrouwbare Bovag Contact Geen angst FLEGMA ^FINANCIERINGEN BV Telefoon 010 - 73.62.62 Het woonwagenkamp is een dorp op zich. Sinds wethouder Chris Maar zijdeveld heeft Vorige week heeft het Het is natuurlijk de samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eer ste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naam Adres Postcode Woonplaats troe of zigeuners' plek." Dit riepen verschillende bewoners van Kethel-Oost tij dens een vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning waarin de plannen behan deld werden. De heer Van Beek van de bewonersvereniging dreigde de gemeente met be zwaarschriften als zij het woon wagencentrum in hun buurt zou situeren. 36- FvT* v\v tsNNNÏ f»S88 De honderdtwintig bewoners hebben er na twintig jaar echter wei eens genoeg van om op dit „tijdelijke" terrein te wonen. De woonwagens staan veel te dieht bij elkaar. Men kan bij wijze van spreken de buurvrouw Aniisstreekjes zien maken. Ais er brand uitbreekt kan het ge makkelijk overslaan. Al jaren is 'toor de bewoners geprotesteerd tegen het nabijgelegen sloopter- rein. In een brief aan raadslid Eef Collé in 1975 herinneren zij hem aan. een aantal eisen die - woonwagenbewoners al lange tijd daarvoor aan het terrein ge steld hadden. „We wilden het isloopterrein niet meer naast dit kamp. maar ergens anders. Zoals het nu is, is het een smerig 'gezicht en er wordt zo gauw ge zegd: wat een troepmakers, die mensen." Volgens opbouwwerker Hans de Bruijn zitten de woonwagen bewoners al jaren in het ver domhoekje. „Tot 1948 hebben zij Wil helpen dlrektlll Teletoon 260778-733961 of 01899-15874 1 GROENELAAN 95, Schiedam Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting op de Buitenhavenweg ge woond. De gemeente had de grond nodig voor een fabriek en ze moesten verhuizen naar de Oude Dijk, toen nog ver buiten de stad langs de spoorbaan op een mestvaalt. Het drinkwater is daar-zelfs een keer afgekeurd door sterke vervuiling. Ook daar moesten echter flats ge plaatst worden en het woonwa gencentrum werd tijdelijk, in 1959, ingericht op de huidige lo- katie aan de Schiekade." Deze plaats is echter volgens •de hedendaagse normen, te vin-, den in het provinciaal woonwa-' genplan, onaanvaardbaar voor de gemeente en het ministerie van CRM. Vorige week heeft minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, me vrouw Gardeniers daarom be sloten met een flink bedrag over de brug te komen om de ge meente Schiedam het mogelijk te maken een stuk grond in Ke- thei-Oost aan te kopen voor de inrichting van een nieuw woon wagencentrum. Het gebied grenst aan de Kerklaan en de Koekoekslaan en was bestemd voor bijzondere bebouwing. De bewoners van deze straten staan echter niet achter de plan nen van CRM en de gemeente. Zij zien het centrum liever el ders gesitueerd. „We zullen de woonwagenbewoners niet in Kethel-Oost accepteren. Een woonwagenkamp valt uit de toon en verstoort het leefkli maat. Zoek maar een andere Sommige Schiedamse woon wagenbewoners hebben hun voorkeur uitgesproken voor een huis op het Schuttersveld. On geveer 29 mensen hebben zich daarvoor opgegeven. Als zij ech ter „voor. de .keuze gesfeld .wor den een woonwagen in Kethel- Oost of een huis op het Schut tersveld, zal het verlangen van een aantal van die 29 toch uit gaan naar een woonwagen. Vol gens Hans de Bruijn heeft dat te maken met het gewend zijn. „Het geeft een veilig gevoel. Er zal hier ook niemand dagen of weken dood in zijn woonwagen liggen, zoals in sommige nieuw bouwwijken. Juist omdat men samen in zo'n woonwagencen trum woont, geeft dat gezellig heid. Er is een familie waarin men een soort roulatiesysteem heeft. Maandag bij de één koffie drinken, dinsdag bij de ander en woensdag bij weer een ander. Daarom wil men ook op het Schuttersveld bij elkaar wonen en niet verspreid over de stad. Maar het is niet zo dat het één grote familie is, dat is beslist niet zo. Sommigen gaan nauwe lijks met elkaar om. Het is niet waar dat als ik ruzie heb met Piet, het hele centrum het weet, zoals sommige mensen denken." Annie Schaap, één van de woonwagenbewoners, is een uitzondering. Zij wil graag een huis hebben. „Ik heb zelf nooit in een huis gewoond en ik weet niet of ik het kan, maar ik wil het wel proberen. De ruimte is erg beperkt in een woonwagen, de kinderen zitten ver van school en ze kunnen hier moei lijk hun huiswerk maken. Maar ik heb het altijd heel prettig ge vonden in een woonwagen. De bezwaren van de bewoners in In MIJN VORIGE verhalen zijn meermalen de lijnbanen van vroeger ter sprake geko men. Deze, nauw met de visse rij samenhangende nijverheid zorgde voor het vervaardigen van touw. De banen namen in de lengte veel ruimte in beslag en bestreken daarom vaak een hele straat. Vandaag, is dat nog merk baar aan sommige straatna men, zoals Grofbaan, Baan, Baansteeg, Baanstraat en Ge dempte Baansloot Bij de uit rusting van de gemiddelde lijnbaan hoorde ook een teer stoof. Deze stoof vormde meestal een ruimte, waarin het touw door onderdompeling in een ketel, gevuld met war me teer, geconserveerd werd. Eén van die teerstoven is min of meer blijven voortleven in de naam van een straatje, dat nu „Achter de Teerstoof" heet en vroeger ook wel „Steech achter de Teerstoof" werd ge noemd. In deze steeg heeft echter nooit een lijnbaan gestaan. Het is daarom aannemelijk dat de ze stoofruimte, die gesitueerd was in het vierde huis, gere kend vanaf het Zakkendra gershuisje naar de Dam toe, diende voor diegenen, die wel een eigen lijnbaan, maar geen teerstoof bezaten. Het huis waarin men toen touw conser veerde diende in de vorige eeuw als soepkokerij, waar men deze soep uitdeelde aan de arme mensen van de stad. „Achter de Teerstoof" heeft in vroeger tijden ook een kerk gekend, die eerst dienst deed voor de Doopsgezinden, later voor de Lutherse Gemeente. Van 1810 tot 1818 was de Spin- •en Naaischool erin gevestigd. In 1859 zette men op de plaats van dit gebouw een'synagoge neer, die als zodanig tot 1915 fungeerde. Nu dient het bouw werk als opslag voor een wijn handel. Bijna iedere Schie dammer zal tegenwoordig bij het horen van de naam „Ach ter de Teerstoof' ook denken aan het Zoldertheater „De Tfeerstoof', een knus, klein- maar-fijn theatertje, waar vaak hele aardige dingen ge presenteerd worden. HENRIETTE VAN ALDERWERELT Kethel-Oost slaan nergens op. Ze verwarren ons met zigeu ners. Dat is niet te vergelijken. Een zigeuner trekt van plaats tot plaats. Maar wij wonen hier al jaren." Wij zijn Schiedammers. De meesten .van ons zijn getrouwd met een Schiedamse jongen-of meisje, de kinderen gaan naar schalen in Schiedam en we win kelen in Kethel-Oost. Op dit ogenblik doen de raarste verha len de ronde. Wij zouden bij voorbeeld in winkels voor onze beurt gaan. Kunnen ze soms aan mijn neus zien dat ik in het woonwagencentrum woon? La ten die bewoners van Kethel- Oost eerlijk voor hun mening uitkomen en zeggen dat ze geen woonwagenkamp voor hun deur willen hebben omdat anders hun huizen in waarde dalen. Maar dat verzinnen van gekke verhalen is uit den boze. Trou wens dat dalen van de waarde ligt aan hun zelf." Hans de Bruijn is het met haar eens. „Hoe harder je gilt des te meer je gedupeerd wordt. Straks weet heel Nederland hoe slecht de bewoners van het woonwagencentrum zijn en de plannen gaan gewoon door. Nie mand wil dan een huis kopen in die straten, als de buren voor het grootste tuig van de wereld zijn uitgemaakt Ik kan echter wel begrijpen dat de mensen uit Kethel geen rotzooi voor hun ^Tijdelijk nu 7 v. 27.50Y.een week f Kous. duteendèrvfifms'; Grafts cat Inf -lot. 010-267126 (obk s av J BAU Oarri j. 5 a Sch<ectarn.. Geopend' v. 10-18; u v Dood. koopav.YLCq. vereis!. 'j ('occasions met 12 mnd.< garantie. v.Deventerstraal17-feL731l44i- Koopzvond geopend deur willen hebben en gekend willen worden in de bouwplan nen. Dat is hun goed recht En ook het bezwaar tegen veel woonwagens op dat stuk grond erken ik. De woonwagenbewo ners willen ook het liefst een in deling die de mensen niet af schrikt Zij willen een wijkje waarin een hoekje groen en een hoekje met woonwagens is op genomen met een stuk grond er om heen, net als bij woningwet woningen. Daarom hebben we in een brief aan Gedeputeerde Staten ook gesteld dat we twee of meer lokaties zoeken zodat we kleine eenheden kunnen ma ken." De samenwerking met een be- wonersgroep in Nieuwland is redelijk verlopen. Wethouder Zijdeveld heeft het contact met de bewoners van het Schutters veld en het woonwagencentrum bewerkstelligd. Zij hebben ver schillende gesprekken met el kaar gehad en een afvaardiging van de bewonersgroep is ook in het centrum komen kijken. „Ze weten vaak niet eens hoe woon wagenbewoners leven. Maar voor onze mensen was dat niet zo gemakkelijk. Je voelt je echt bekeken dan. Je verloochent je zelf enigszins." Toen er echter contact gezocht werd met de bewonersvereni ging Kethel-Oost kreeg men nul op request. „Ze willen niet pra-' ten tenzij al hun bezwaarschrif ten verworpen zijn. Maar ik denk dat de woonwagenbewo ners dan niet langer bereid zijn om te praten." „Als er echter van hun kant contact gezocht wordt op basis van „wij willen praten over de plannen", dan staat ledereen hier met open oor. Maar we wil len geen ballotagecommissie." Hans de Bruijn vindt ook dat. wethouder Zijdeveld een aantal fouten heeft gemaakt „Hij Iaat bijvoorbeeld open hoeveel woonwagens er komen. Hij moet een totaalplan maken en dat presenteren aan de bewo ners van Kethel-Oost en van het woonwagencentrum. Hij doet er verkeerd aan te discussiëren over de plaats waar het woon wagencentrum moet komen. Niemand zal zonder meer een woonwagencentrum voor zijn deur accepteren als hij niet weet hoe het wordt. Op basis van het totaalplan kan hij in contact treden met de bewoners van Ke thel-Oost." Hans de Bruijn is niet bang dat het plan geen doorgang zal »U belt ons en wij brengen direkt f gratis het geld bij u thuis Ook leasing en hypotheken Van Deventerstraat 17 Rotterdam vinden. Gardeniers heeft in een gesprek met ons toegezegd zo snel mogelijk de procedure van het bestemmingsplan te laten verlopen. Op het moment dat het gewijzigde bestemmings plan voor een woonwagencen trum in Kethel-Oost bij de ge meente er door is, zal zij bij Pro vinciale Staten erop aandringen het spoedig in behandeling te nemen. Werkt de gemeente niet mee dan zijn er in de woonwa- genwet nog genoeg mogelijkhe den om de procedure te versnel len. Provinciale Staten kan op kosten van de gemeente zelf een bestemmingsplan laten ontwer pen bijvoorbeeld. Voor 1985 staat het woonwagencentrum er in ieder geval." Btj C00P hebben de klanten het samen te vertellen En ver der is er niemand can wie C00P rekening en verantwoor ding hoeft af te leggen. Zijdeveld druk maakt over zonne-energie is de hemel be trokken en laat de zon verstek gaan. Maar de wethouder heeft in Amerika de voorde len gezien en wil dat in de Woudhoek gaan toepassen. Hij gaat in zijn enthousiasme zo ver, dat hij zich nu al voor stelt als Chris Zonneveld... tijdens zijn trip naar Amen- ka z'n ogen goed de kost gege ven en volgens hem moet het mogelijk zijn om, gebruik makend van de zon, het ener gievraagstuk aan te pakken. Er zal echter wel de nodige tijd overheen gaan alvorens het plan van Zijdeveld ge stalte zal krijgen. De dubbele beglazing in de reeds bestaan de woningen in de Woudhoek zijn er ook nog niet. personeel van het Passage theater tijdens een gezellig samenzijn kennis kunnen maken met het Stichtingsbe stuur. Onder het genot van een glaasje en een hapje wer den handen gegeven en schouderklopjes uitgedeeld. Iedereen weet nu wie wie is. Wie in het vervolg de directie van het theater gaat voeren is nog niet bekend. Ruud Pil- lard combineert die functie nu met het airecteurschap van de Schiedamse Gemeen schap, maar die taken combi neren is te zwaar. Tijdens DAT' gezellig sa menzijn was ook de pers aan- wezig, maar dat bleek niet de bedoeling te zijn. Omdat ver keerde uitnodigingen waren verstuurd, was de pers er., toch. Maar de aanwezige ver slaggevers hebben wel bij herhaling moeten horen wat ze eigenlijk te zoeken hadden bij het feestje t "Over FEESTJES gesproken. De verschillende verenigin gen in Schiedam hebben de nieuwe burgemeester John te Loo kunnen vinden. Hij is, gezien de uitnodigingen daarvoor de komende weken druk in de weer om zo hier en daar een prijsje uit te reiken of een koninklijke onder scheiding op te spelden. De SPORTWERELD heeft afgelopen vrijdag met Te Loo kunnen kennismaken toen de kampioenen gehuldigd wer den. Tijdens de derde 24-uurs bowling in De Walvis die vrijdag en zaterdag zal plaatsvinden, gooit Te Loo de eerste bal Nu de Schiedam mers eenmaal weten dat Te Loo voor zulk werk best in is, zullen hem nog wel meer uit nodigingen bereiken. beste manier om stad en be woners te leren kennen. Dat zal burgemeester Te Loo ook hebben begrepen vandaar dat hij op alle uitnodigingen is ingegaan. Alleen op ver jaardagen, daar zie je hem niet Maar dat kunnen wij de burgemeester niet kwalijk nemen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open - envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3